ADVENTNÍ PŘEKVAPENÍ: KUPUJEME ŽIVÝ VÁNOČNÍ STROMEK (V KVĚTINÁČI)

V Johnyho originálním adventním kalendáři se objevil úkol „Jdeme kupovat vánoční stromeček!“

Na první dobrou zdá být nákup vánočního stromku relativně jednoduchý úkol. Však se prodávají všude. Stačí si jen vybrat. Je libo uříznutou bílou jedli, kanadský smrk, borovici pěstovanou v bio lese s bio hnojivem, okousávanou jen bio kůrovcem…? ? Aby to nebylo jednoduché, jsou v nabídce i umělé stromy – klasické zelené, lehce „zasněžené“ nebo úplně bílé.

Mohu říct, že na jedné věci jsme se společně shodli. Že chceme stromek.

Spousta dalších věcí ale byla komplikovanějších. My jsme třeba doma nikdy umělý stromek neměli. Jít ven a vybírat ho byla vždycky taková naše tradice. A ono to není nic složitého, když člověk bydlí na pasekách – přímo u lesa. Poslední dobou už to ale bereme spíše prakticky. Probíhá to nějak takto: „Roste na naší původně holé louce strom, který tam růst nemá? Je to borovice? Super, tak ji necháme do Vánoc.“

Ve společné diskuzi se ale objevily i argumenty emočně zabarvené. Pamatujete se na seriál Přátelé, jak Phoebe nechtěla, aby zákazníci podporovali „zabíjení“ stromků? A jak Joey prohlásil, že na tom není nic špatného, protože stromky jen naplňují svou misi, ke které byly zrozeny, tj. činit lidi na Vánoce šťastnými?

Tak podobnou debatu jsme měli doma. Já byla Joey. ?

A jak to celé dopadlo?

Věděli jste, že se dají koupit krásné vánoční stromečky v květináči? Dobře, ne všechny byly asi vypěstovány k tomu účelu. Určitě se našlo spoustu vychytralců, kteří stromek vykopali v lese, aby ho mohli prodat.

Přesto si myslím, že je to bezva řešení pro lidi ekologicky (bio, přírodně…) smýšlející. Navíc ho v létě můžeme zasadit někam do parku, případně si ho nechat do dalšího roku. A nezabíjet tak další stromek.

Koupit se dají většinou u supermarketů, obchodních a hobby domů (jako je třeba OBI). Nenašli jsme ho však nikde v květinářstvích (možná by to musela být ta opravdu velká centra i s „oddělením“ venkovních dřevin). Stromečky v květináči se pohybují okolo 600 – 1000 Kč. Podle velikosti, stáří a druhu stromu.

Tolik jsme to celé dopředu nepromysleli, takže kupovat stromek znova, určitě bych si pohlídala:

Co je to za stromek a jak rychle roste? Vlastně ani nevím, jestli je ten náš zakrslý, a nebo hrozí, že za rok doroste až k sousedům.
Kde ho uchovávali – v chladu? V dobrých květinářstvích mají květiny schované v chladu, pokud si to rostlinky žádají. Stromky teď v zimě nejsou zvyklé na vytopené prostředí. Podobně by nad tím tedy prodejci měli uvažovat. Náš stromek začíná mít trochu suchou špičku, přestože ho zaléváme. Tak asi budeme méně topit a více se chumlat do deky s čajem. ?
Má hustě prorostlé kořeny? Zdá se mi, že ten náš je má spíše useknuté (jakoby ho opravdu vykopali někde v lese těsně před Vánoci). Příště bych se snažila okouknout kořeny dají vidět na vlastní oči.

Je to naše první zkušenost s živým stromkem v květináči, takže se učíme. Věřím ale, že náš smrk je statečný (nebo se bojovníkem teprve stane) a zimu s námi zvládne! Aby mohl být na jaře zasazen do svého přirozeného prostředí.

A jaký stromeček je u vás doma? ?

Author: Vendi

Jste na správném místě, pokud jste ve vztahu, manželství, nebo jedno z toho plánujete. Mým cílem je přinášet vám inspiraci, aby váš vztah byl plnohodnotný a naplňující ❤. Prostě abyste s partnerem mohli žít „šťastně až do smrti“. Vím, zní to trošku jako klišé. 🙂 Ale sama jsem z rozvedené rodiny a ve svém okolí věčně slyším spíše negativní příběhy… Proto jsem se rozhodla, že chci ukazovat i to dobré.

Ráda vás uvidím i na mém  Youtube kanále.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *