březen vaření recepty výzva

VÝZVA #4: VAŘENÍM K LEPŠÍMU VZTAHU?

V březnu jsem si na sebe trošku ušila bič. Zavázala jsem se, že 21 dní budu vařit jedno dobré jídlo. V podstatě se jedná o ověření starého známého hesla, že „láska prochází žaludkem„.

Výzva vznikla na Johnyho přání. Dobrovolně bych se k ní sama asi nezavázala. Abych pravdu řekla, kdysi jsem vařila o sto šest, bavilo mě hledat si zajímavé a zdravé recepty a zkoušet nové chutě i ingredience – především z mezinárodní kuchyně. Hlavní kritérium pro hledané recepty bylo: bez lepku, bez laktózy – zkrátka zdravé recepty. Tohoto kritéria se snažím držet stále, avšak opadla chuť receptům věnovat více času. Vaření teď beru jako nutnost.

Snad jste to také zažili. Chcete toho tolik stihnout a den je TAK KRÁTKÝ. A to ani nezmiňuju, že ještě musíte uvařit a nakrmit hladové krky čekající doma. Panika. Co rychle uvařit?

S manželem ještě děti nemáme, tudíž hladové krky jsme jen my dva. Většinou se přes týden odbudeme něčím rychlých. Skvělá jsou vajíčka se zeleninou, hummus se zeleninou nebo rýžový/semínkový chlebík se sýrem (a se zeleninou). O víkendu většinou vařím ověřené rychlovky – žádná piplačka.

Poslední víkend už nechuť věnovat se vaření sklouzla dokonce tak daleko, že musel vařit Johny. Jídlo se mu povedlo, ale osobně jsem zastáncem tradičního pojetí v manželství – že vaří ženy. Teď už je možná jasnější, proč od Johnyho přišlo právě toto přání – abych vařila. ?

Cílem této výzvy bude recepty nejen uvařit, ale také zjistit, které jídlo je natolik jednoduché, že bychom ho mohli přidat do repertoáru k vajíčkům a hummusu. A přijít na nějaké zkratky a vychytávky, které vaření usnadní.

Tady vám dávám první ochutnávku videa… ?

MÁ PODLE PSYCHOLOGŮ JÍDLO NA LÁSKU NĚJAKÝ DOPAD?

Všimla jsem si, že od doby, co jsme s Johnym manželé, začalo okolí uplatňovat jistý druh humoru.

Třeba.

Já říkám: „Ještě bych si dala klidně dezert, ale bojím se, že se už do mě nevejde.“
Někdo ze známých: „Však už je to jedno. Dej si. Máš přece po svatbě, ne?“
Pravda. Mám. Ono se tedy čeká, že o sebe přestanu dbát?

Co raději každý den svému partnerovi dokazovat, že si vybral správně? Život je plný pokušení. Buďme tím nejlepším partnerem, kterého naše polovička může mít.

Odkud přesvědčení, že v manželství se přibírá (a že je to v pořádku), pramení? Zatím mě napadají dvě možnosti:

 1. Manželka (manžel) TAK DOBŘE VAŘÍ, že se zkrátka nedá plným porcím odolat.
  • Tady by určitě zaplesala slovenská výživová guru Mačingová, která tvrdí, že správného jídla se můžeme najíst dosytosti.
  • Pozn.: Mačingová vybudovala kariéru na výživovém programu k zeštíhlení založeném na jídelníčku dle krevních skupin.
 2. Svého partnera máme jistého, tak proč se snažit vypadat dobře. Však je ruka v rukávě.
  • Nevím, kdo by u tohoto bodu zaplesal. Snad výrobci brambůrků a čokolády.

Samozřejmě se do celé věci vložili vědci (co není podloženo vědeckým bádáním, jakoby nebylo). V jednom článku jsem narazila na vysvětleníZa vše mohou hormony. 

Uf. Naštěstí jsme našli viníka a není jím nikdo z nás!

Jak hormony souvisí s naší tloušťkou? Pro demonstraci jsem se rozhodla (zne)užít životní příběh Františka. Prosím, seznamte se.

František má velmi rád smažená jídla. Pravidelně nestíhá a o to raději si večer sedne do fast-foodu. Nejraději má kebab a KFC, ale nepohrdne ani pouliční „klobásou v rohlíku“. Večer se občas cítí bez energie a tak se zastaví v ledničce na ovocný jogurt nebo „co lednička dá“. Zelenina většinou v ledničce uhnije, protože není k čemu ji jíst (jogurt a okurka (?) – to je nebezpečná kombinace). František nicméně potká skvělou slečnu. Ve všem si rozumí. Je úžasná. Jediná drobná, droboulinká chybička tam ale je. Zajímá se o zdravé jídlo, docela holduje salátům a fast-foodu se vyhýbá obloukem.

Což nevadí. Oba jsou zamilovaní a spolu je jim zkrátka bezvadně.

Vědci dále říkají, že na začátku vztahu (když jsme zamilovaní), začneme produkovat množství hormonů. Díky tomu cítíme euforii, závrať a energii. Jelikož jsme celí zaplavení hormony, potlačuje se naše chuť k jídlu.

Proto také František drobnost se zdravým jídlem své přítelkyně neřeší a snaží se jí udělat radost dobrým stravováním. I on se dal na saláty (i když mu pak trochu kručí v břiše a úplně se tím nechlubí před kamarády).

Posuňme se ve Františkové příběhu o dva roky dál (do kdy průměrně trvá – podle vědců – doba zamilovanosti). Řekněme, že se ti dva po nějaké době vezmou.

Vědci ve své teorii pokračují. S klesající zamilovaností (a zklidněnými hormony – což mimochodem zmiňoval i Chapman v tomto článku) roste opět chuť k jídlu (nebo se vrací do normálu). Tudíž lidé v manželství mají větší pravděpodobnost, že začnou nabírat na váze.

Zmíním Františka a jeho ženu naposledy. Příběh může mít několik variant. František zůstane u salátů a zdravé stravy a vztah měl pro něj dlouhodobě pozitivní účinek (a vědci se přepočítali). František se vrátí do svého starého módu a strhne svou ženu, která začne přibírat. A nebo (protože oba o teorii se splašenými hormony vědí) se budou pravidelně věnovat jak sportu, tak i přiměřeně zdravé stravě s občasným „hřešením“.

Komu jinému bychom se měli snažit zalíbit, než člověku, se kterým očekáváme, že s námi bude celý život?

A JAK BUDE VÝZVA VYPADAT?

V březnu budu 21 dní vařit. Nebude to 21 dní za sebou, protože některé večery se asi ani doma nepotkáme.

AKTUALIZACE PO PRVNÍCH DNECH: Nebude to 21 jídel. Když Johny nebude doma, budu večer využívat na hledání zkratek pro usnadnění vaření. Jež vám s radostí nasdílím. ?

S Johnym chceme:

 • Přijít na recepty, které nám chutnají a můžeme je po příchodu z práce snadno uvařit.
 • Zjistit, jak si práci s vařením ulehčit.
 • Zkoušet, jestli bude mít na požitek z jídla vliv servírování, svíčky nebo jiný druh zpestření.
 • Jo a každý z nás by rád uvařil nejoblíbenější jídlo ze svého děství.

Základní kritéria pro výběr receptů:

 • zdravé jídlo (bez lepku, bez laktózy – preferenčně, hodně zeleniny)
 • Johny si některé recepty vybere sám a já je uvařím
 • recept jsem ještě nevařila, nebo jsme ho nevařila delší dobu

Do článku vám také vždy napíšu zmíněné vychytávky (na které snad přijdu), z jakého zdroje jsem čerpala i jak to celé hodnotíme.

Když už si dám s jídlem práci, domluvili jsme se s Johnym, že půjde o tzv. „domácí rande„. Budeme si věnovat plnou pozornost a uděláme si zkrátka pěknou společnou chvíli s jídlem.

Jo a ještě bych měla koupit svíčky. ? To k rande patří, no ne?

Držte palce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek