PETR KOCH: 7 PRINCIPŮ SPOKOJENÉHO MAŽELSTVÍ V 10 MINUTÁCH (podle J. Gottmana)

Podobné články:

 

Přelouskat knihu 7 principů spokojeného manželství je někdy pěkná fuška. Kniha je totiž prošpikovaná zajímavými myšlenkami a cvičeními, takže je dobré ji pročítat v menších dávkách. Sedm principů spokojeného manželství je taková berlička pro páry, které chtějí položit pevné základy svému vztahu. Jedná se vlastně o takovou základní výuku v oblasti vztahů.

Stejně jako se staví dům, je dobré začít od základů. Kdybychom totiž podcenili prvotní výkopy, sklep a první patro, mohlo by nám při pokládání střechy dojít, že dům nemá vůbec stabilitu a za chvíli hrozí, že spadne. A to jen kvůli nedostatečné pozornosti v začátku.

Gottman říká, že není v žádné fázi pozdě začít s nápravou vztahu. S budováním nových a pevnějších základů. Nicméně i on říká, že manželství může být ztracené, pokud naštvaní manželé nemohou najít ani náznak citu, něhy a lásky při vzpomínce na své začátky. Pokud tyto složky vyprchaly, není už na čem stavět.

Blbé je, že se pan Gottman asi příliš nemýlí. Prý dokáže po pěti minutách říct, zda se páry rozejdou nebo ne. Jeho přesnost odhadu je 91 %. Ale, víte, co… Kde je víra, tam ani matika nepomůže. A třeba zrovna vy jste v oněch 9 %, kdy se mohl splést. 🙂

V prvním videu se bavíme o 7 principech spokojeného manželství. Jde v podstatě o takové 10 minutové shrnutí, které najdete i v Gottmanově knize. Zároveň jde o malou ochutnávku a představení, protože právě těchto 7 principů Petr s kolegyní Bárou učí páry na workshopu dvakrát do roka. Až se podíváte na první video…

..můžete se podívat i na druhé video, kde se bavíme o nevěře. 

VIDEO 2: PETR KOCH O NEVĚŘE, ŘEŠITELNÝCH A NEŘEŠITELNÝCH PROBLÉMECH

Neví, jak vy, ale já osobně mám s nevěrou ve svém okolí bohaté zkušenosti. Myslím, že je to i proto, že o pěkných vztazích se tolik nemluví. Když je vztah v pořádku, lidé předpokládají, že jde o samozřejmost… Ale taková nevěra nebo jiný drb, jo… To se zmíní.

S Petrem jsme se bavili o tom, proč nevěra vlastně vzniká. Dospěli jsme k názoru (no, hlavně Petr :-)), že vlastně vůbec nejde o chybu jednoho z partnerů, i když je možná nevěra poněkud nešťastným řešením. Jde zkrátka o vyústění nespokojenosti a pod povrchem bublajícího problému.

V druhém videu jsme také naťukli téma neřešitelných a řešitelných konfliktů. Pokud máte problém, na kterém se s partnerem neumíte shodnout a neustále se přete, možná vás potěší, že ne každý problém řešení má. Někdy je prostě třeba situaci akceptovat a… To se dozvíte v dalším videu.

No, a potom co přejdete druhé video….

…se můžete vrhnout na poslední, třetí video. 

VIDEO 3: PETR KOCH O PRAKTICKÝCH TIPECH, KTERÉ MŮŽEME KAŽDÝ UDĚLAT PRO LEPŠÍ VZTAH

Pokud budete mít zájem si první dva principy udělat prakticky (v podstatě hrou), můžete se podívat na můj článěk, kde jsem vytvořila sešítky zdarma ke stažení pro první princip Mapy lásky a druhý princip Pěstujeme obdiv a sympatie.

A uvidíte také kartičky o kterých jsem už psala dříve.

 

* * *

No, a to je dnes opravdu vše!

Pokud budete mít zájem o další video, určitě budeme rádi za zpětnou vazbu.

Uvítáme také případné dotazy, které by vás zajímaly. Třeba uděláme i další video. 🙂

S láskou,

Vendi (a Petr)

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *