Podobné články:
Jedním z faktorů, který dělá domov domovem je, že se v něm dobře cítíme. Co, dobře? Skvěle! Minulý rok touto dobou jsem proto hledala způsob, jak se trvale zbavit nepořádku a jak v našem malém bytě najít harmonii. Nemusela jsem hledat dlouho. Už tehdy totiž vycházela hvězda japonské guru na úklid – Marie Kondo. Mari celosvětově zaujala několika jednoduchými principy, které může aplikovat každý z nás do své vlastní domácnosti. Marie poskytuje jen jakési mantinely. Co tedy hodnotím jako hlavní výhody a nevýhody této metody po roce praktikování jejích principů?
Postupně se na vše v dnešním článku podíváme na zoubek. 🙂
Shrnutí jsem udělala do cca 7 minutového videa, ale… Jdu vám hlavní body sepsat i sem do článku. Všimla jsem si totitž, že když nějaké téma vyhledávám na googlu a v článku je jen video bez dalšícho popisu, jsem na autora trochu nazlobená. Je-li člověk zrovna v MHD, nemá chuť a prostor koukat na video, no ne?
Pokud by vás zajímaly podrobnější informace o metodě KonMari, potom se můžete podívat na velmi podrobný článek z minulého roku, kde jsem veškeré principy a zásady popsala.
Jo, ještě než zapomenu! Úplně na konci vás čeká soutěž o knihu Marie Kondo – Zázračný úklid. Jde o historicky první soutěž na mém blogu, doufám tedy, že pár zájemců bude. 🙂
A teď už ke článku…
HLAVNÍ POZNATKY Z KNIHY MARIE KONDO
Učinila jsem hned dvojí klíčové poznatky, které jsou natolik zásadní, že si zaslouží svoji vlastní kategorii. Nejde o plusy, ani mínusy. Jedná se spíše o principy, které je dobré aplikovat, protože dokáží zjednodušují život.
Díky, Mari. 🙂
„DĚLÁ MI TATO VĚC JEŠTĚ RADOST?“
Naprosto klíčová otázka, kterou bych nazvala hnacím motorem celé KonMari metody. Marie Kondo nás učí, abychom si dali při vyhazování věcí načas.
Každou věc bychom měli vzít do ruky a měli bychom zkusit navnímat, zda nám stále činí radost. Pokud ne, pak ji můžeme směle:
…vyhodit,
…prodat,
…darovat.
Věc si samozřejmě můžeme i ponechat (při kladné odpovědi) a náš život bude hned růžovější. Pokud se totiž obklopujeme věcmi, které máme rádi, bude pro nás daleko lehčí zamilovat se do svého domova a s chutí v něm pobývat.
KAŽDÁ VĚC MUSÍ MÍT SVÉ MÍSTO
Lidský mozek má tendenci zjednodušovat. Hledat zratky. Musí mít totiž kapacitu zmobilizovat všechny buňky v těle, pokud by hrozilo nebezpečí.
Mozek automatizuje spoustu činností, které ani běžně nevnímáme. Proto se občas stane, že přemýšlíme nad prací a u toho si čistíme zuby, aniž bychom vědomě věděli, který zub jsme zrovna vyčistili.
Drobná poznámka: Automatizace je prý spouštěčem Alzheimerovy choroby. Bojovat s ní máme prý už v mládí. Stačí, když běžné činnosti provedeme druhou rukou. Například, budeme týden zhasínat levou rukou, jsme-li praváci.
Když věc nemá své stále místo, musíme přemýšlet, kam ji dáme. Díky tomu se kolem neuklizené věci kumulují další a další předměty, až vznikne nepořádek.
JAKÉ JSOU HLAVNÍ PLUSY KONMARI?
Plusy principů Marie Kondo (metoda KonMari) se týkají snad většiny kategorií krom oblečení. Bohužel vidím šatník a jeho uspořádání jako velké mínus. K oblečení se dostanu v sekci – mínusy – za chvilku.
Nicméně, velká plus jsou, že:
+ Zbavíme se opravdu spousty věcí.
Začátky bývají složité. Abychom dosáhli pořádku, musíme se nejdříve spousty věci zbavit. Já si před rokem vyhradila na úklid dva celé dny. Po čtyřech hodinách obklopená nehorázným bincem se mi chtělo řvát. Nebyla jsem si jistá, jeslti dva dny budou dost a jestli se z takového binde ještě někdy vyhrabu. Doslova.
Je vlastně paradox, že abychom měli uklizeno, musíme udělat taaakový binec.
Někdy po 6 hodinách jsem si vyčerpaná a zbídačená u kávy řekla, že jsem vlastně vděčná… Vděčná, že máme jen byt a ne dům. To by si člověk musel vzít (podlé předběžného výpočtu) dovolenou na týden. 🙂
Kdybyste chtěli vidět, jak jsem se s úklidme prala, můžete se podívat na jedno ze dvou videí, která jsem při uklízení natáčela. Jsou to ale videa mé ranné tvorby, tak prosím buďte shovívaví ke kvalitě obrazu, zvuku a vlastně celého videa. 🙂 Zde, první video.
TIP: Doporučuji se neunáhlit s vyhazováním některých předmětů, u kterých si nejste jistí. Je dobré mít kupičku: „Rozhodnu se zítra.“ Lépe si uvědomíte, co by se stalo, kdybyste se dané věci zbavili.
+ Zbavíme se vzpomínkových předmětů: Alespoň pro mě bylo velmi zásadní zbavit se věcí, ke kterým jsem měla kdysi vztah. Hromadně jsem se zbavovala dárků od (bývalých) ctitelů, dopisů, předmětů, které souvisely s nějakou akcí v minulosti, ale na které jsem víc než rok nesáhla (což je, mimochodem, dobrý ukazatel sám o sobě).
Od té doby mi přijde, že se mi v bytě lépe dýchá. Cítím se odpoutána od minulosti. Vyrovnaná…
Minulost nezměníš, ale věcí s ní spojených, se zbavit můžeš. 🙂
TIP: Marie Kondo se na minulost dívá prakticky. Říká, že některé předměty nám i darovateli udělaly službu kdysi (potěšily nás, pohladily po duši…). Pokud je ale nepoužíváme, neměly by mít v našem prostoru nadále místo.
+ Metoda KonMari skvěle funguje na skládání spodního prádla a ponožek!
+ Účinný filtr na nákup nových věcí.
Máte v šatníku věci, které vám už nesedí, nebo které z nějakého důvodu nenosíte?
Nebo některé kousky nemáte rádi, protože vám připomínají nějakou událost?
Případně máte určitě kousky schované pro případ, že zhubnete? To musí být nejvíc nenáviděné kousky, nebo se pletu?
Abychom se vyhnuli nákupu podobných položek, je dobré:
A. Odložit nákup: Líbí se nám nějaká věc? Nechme si ji odložit a vraťme se pro ni další den, pokud ji ještě budeme chtít.
B. Vybírejme si obchody, kde nebudeme penalizováni za svou impulzivnost: Vyplácí se nakupovat v obchodech, kde nám vrátí peníze (aniž bychom dostali poukaz). Dobré zkušenosti mám třeba s Mangem nebo Zarou.
+ Z povchu pryč: Poslední bod beru jako výhodu i nevýhodu. O co jde?
Podle Marie Kondo bychom měli co nejvíce věcí sklidit z povrchu, na které naše oko dohlédne. V kuchyni podle této poučky uložíme jar i houbičky do skříňky. Metoda je natolik extrémní, že bychom ani neměli používat odkapavač a nádobí rovnou skládat do skříněk, kam patří.
Výhodou je, že prostor působí opravdu pozitivně, uklizeně a čistě. Nevýhoda je asi jasná. Pořád musíme něco uklizet a vytahovat.
Podobně bychom měli pracovat i s koupelnou…. Nemít věci po okrajích vany, ale pěkně schované do poličky/skříňky. Což si žádá otírání lahviček pokaždé, co je použijeme.
My s Johnym tento princip příliš nedodržujeme. Vana se pyšní několika lahvičkami a v kuchyni má trvale vystavenou houbičku.
NEVÝHODY METODY KONMARI?
Budu se teď točit spíše okolo oblečení, protože tam vidím největší slabinu metody Marie Kondo.
– Nepřehledná skříň: Způsob uspořádání oblečení je (alespoň podle mého) dělán na japonský styl, tj. na komody s šuplíky. Hlavní poučka říká: „Ať tě ani nenapadne dělat komínky. Alou oblečení vyskládat jako knihy v knihovně.“
Mari je tak zapřísáhlá odpůrkyně komínků.
ARGUMENT PROTI KOMÍNKŮM
Bereme oblečení, které je nahoře. Spodní vrstvy jsou nevyužité.
Nevyužité vrstvy můžeme opomenout a zapomenout, že je máme. Jsou pak nenošené.
Oblečení dole se tíhou vrchního oblečení krčí.
Skříň není přehledná. Prý.
ARGUMENT PRO KOMÍNKY
Oblečení se nekrčí, protože každý kousek vidíme jako knihu v knihovně – hřbetem k nám.
Když oblečení skládáme podle metody KonMari, projevujeme mu lásku a kontrolujeme kvalitu.
Do skříně se nám údajně vleze oblečení více.
Oblečení stojí (podle mě největší výhoda)!
Jste tedy pro nebo proti komínkům? 🙂
– Uspořádání visících věcí: Každé visící oblečení by ideálně mělo mít své ramínko. Aby se nám oblečení nepokrčilo a byl v něm přehled. Proto (a tady přichází hlavní zádrhel), bychom měli oblečení uspořádat od nejdelších kousků, až po nejkratší.
Proč se tak snažit? Prý na nás bude uspořádání věcí pozitivněji působit a budeme mít z věcí uvnitř lepší pocit.
– Uspořádání podle hrubosti materiálu: Opět u visícího oblečení. Vlevo by mělo být oblečení nejhrubší (těžká saka, bundy, kalhoty), vpravo to nejjemnější (halenky, šatičky).
Mně osobně se toto pravidlo s předchozím nedaří zkombinovat. Proto jsem se rozhodla je (obě) ignorovat.
TIP z kategorie „tohle je přece jasné“: Neberme vše dogmaticky. Co nefunguje, nedělejme. Já tuhle radu beru velmi vážně, proto ta ingnorace obou pravidel.
TIP 2: Ve skříni by nám prý mělo viset i zimní oblečení v létě a letní v zimě. Abychom měli všechno oblečení na jednom místě a časem se nestalo, že jej zapomeneme nosit v období, na které bylo určeno. Snad ani nemusím říkat, že toto pravidlo také ingoruju, protože máme mám malou skříň, kde mi zimní objemné oblečení zabírá zbytečně půl skříně.
Uuuuf! Všechno!
JESTLI JSTE DOČETLI AŽ SEM, MÁM PRO VÁS ODMĚNU!
SOUTĚŽ!
Soutěžit můžete do konce dubna. Odměnou vám bude knížka Marie Kondo – Zázračný úklid. Jestli o ni máte zájem, stačí udělat 2 věci:
- Napište mi do komentáře, proč byste knihu chtěli a v čem by vám pomohla.
- Dejte odběr mému Youtube kanálu, na který najdete odkaz tady.
Výherce bude jen jeden, o to víc, vás, doufám, výhra potěší.
Myslím, že už opravdu nemám k tématu co dál říct. Ale moc by mě potěšilo, kdybyste mi někdo prozradil, jak si uspořádat oblečení! Vážně. Tápu!
S láskou,
Vendi
Oblečení mám na věšáku podle barev a baví mě to už několik let 🙂 má druhou stranu je to asi jediné, co ve skříni funguje… 😀 (a jedno z mála, co funguje v bytě – dělali jsme rekonstrukci, bydleli v domě o patro níž rok v krabicích a teď už ve svém bojujeme se stolaři, co nestíhají s úložným prostorem…. Můj manžel je stejný jako tvůj, pindá kvůli nepořádku, který ač fakt mám, protože prostě mě nikdo neučil jak správně uklizet, ráda se ho dobrým systémem zbavím…! Knížka by mi tedy snad pomohla s tím konečně nadobro zatočit. (A taky miluju knížky a články o organizaci bytu :D) I když s dvěma malými dětmi to nebude jednoduché… 🙂
Děkuji za super články k tomuto tématu, přesně něco takového jsem hledal 🙂
YouTube jsem dala sledovat, ale používám tam jiný mail (Google účet) a přes mobil se tam neumím přehlásit…
Milá Martino,
to zní velmi zajímavé – třídit věci podle barev… Je jedno, jak dlouhé nebo z jakého materirálu oblečení je? Třeba začnu organizovat svou skříň podle tebe. 🙂
Výborně! V tom případě je kniha tvoje. 🙂 Věřím, že s dětmi je to ještě jiná liga. I když pro mě novou odpovědí na téma úklid a organizace věcí je minimalismus. V pátek jsem dělala video rozhovor s Pájou, která má minimalismus jako životní styl. Nejobjevnějí pro mě bylo, jak popisovala výchovu své dcery. A že čím méně děti doma hraček mají, tím větší pozornost jim dokáží věnovat.
No, bylo to opravdu zajímavé.
A abych ti mohla knihu poslat, napsala bys mi svůj mail, že se domluvíme tam? 🙂