Podobné články:
Začnu odvážným tvrzením, že antikoncepci bychom měli řešit každý. Je dobré o ní vědět i ve chvíli, kdy chceme otěhotnět, protože některé druhy antikoncepce mohou mít na fungování našeho těla velmi negativní vliv. A tudíž i početí. Je proto dobré o různorodých možnostech ochrany vědět a rozhodnout se, co bude fungovat právě nám s partnerem.
Protože mám zkušenosti s PCOS (článek o tom, jak se nám nedařilo a podařilo otěhotnět je tady), byla jsem po prvním porodu opravdu obezřetná. Naprosto jsem zavrhla jakoukoliv formu hormonální antikoncepce. Po zvážení všech našich kritérií s Mužem nakonec vyhrál pesar a spermicidy. Avšak my jej při našem intimním prožitku občas dost cítili, a tak jsme si řekli, že to chce po druhém dítěti změnu.
Proto tento článek.
Oslovila jsem Adél Kazdovou, zakladatelku spolku poraden Nehormonálka.cz. Kladla jsem jí otázky tak, abychom si i my s manželem byli schopni nějak uceleně vybrat, co by pro nás bylo teď nejlepší. Jsem moc ráda, že Adél zbořila i některé mýty, které kolem určitých možností antikoncepce panují.
Ale ať nezdržuju, zde je rozhovor. 🙂
Pozn.: Zkracuji spojení nehormonální antikoncepce na písmena NeHA.
Nejdříve ze všeho mě zajímá, jak se nehormonální antikoncepce definuje? Co to třeba je a co není? Existují “šuplíčky” nebo podkategorie?
Nehormonální metody antikoncepce můžeme definovat jako metody, které jsou bez zátěže na hormonální soustavu. Nemají dopad na vnímání ženy ani ji nijak neohrožují na zdraví s minimálním dopadem na životní prostředí. Nejčastěji se dělí na bariérové a chemické. Další možné dělení je z pohledu vlivu na lidské tělo, a to na invazivní a neinvazivní. Uričitě každý z nás si pod bariérovou metodou představí pánský kondom.
Nicméně existují i poměrně zajímavé a čím dál více oblíbenější metody jako jsou pesary, diaphragmy nebo dámské kondomy. V rámci chemických možností jsou na našem trhu dostupné především spermicidy přírodnějšího původu, které je nutné kombinovat s bariérovou metodou nebo s čistě chemickým složením jako je Pharmatex. K těm, které jsou tady odjakživa a některým uživatelům poslouží po celý život, patří přerušovaná soulož nebo zadržovaná ejakulace. A mezi neinvazivní můžeme zařadit symptotermální metodu. Na druhém protipólu pak stojí sterilizace.
Pozn.: Spermicid = Vaginální krém nebo globule. Zavádí se těsně před milováním do pochvy. Spermie zabíjí téměř okamžitě. Je opravdu chemický a nesmí přijít do kontaktu ani s mýdlem. Může na sliznici pálit.
Spermiostatický gel = Hustý gel, který se nanáší na kondom nebo pesar, vytváří kyselé prostředí nepříjemné pro spermie. Nesmí se použít jako samostatná metoda NeHA. Vždy je nutná kombinace s bariérovou metodou! Spermiostatický gel je přírodní a dokonce upravuje poševní PH k optimu.
Jaká je spolehlivost NeHA?
Tuhle otázku je potřeba položit u každé z nehormonálních metod. 🙂 Nejvyšší spolehlivost srovnatelnou s hormonální antikoncepcí představuje správná kombinace jednotlivých metod. Obecně se dá říct, že nejmenší možná spolehlivost u každé z jednotlivých metod se pohybuje kolem 96%. Metoda, která je označována za nejspolehlivější a je srovnatelná s hormonální antikoncepcí (99,7%) je symptotermální metoda (99,6%). Nicméně je potřeba tady počítat i s časovou dotací, kdy se uživatelé metodu učí. Pokud však pár využije poradkyni, mohou se začít spoléhat na tuto metodu okamžitě, protože jako způsob vyhýbání se početí je možné ji začít použít již od prvního sledovaného cyklu po proběhnuté ovulaci.
Jak je to z hlediska příjemnosti/nepříjemnosti? Jsou některé NeHA pro ženu bolestivé? Třeba zavedení něčeho, vyndání…
Každá metoda má to své unikátní. Zavedení nitroděložního tělíska se provádí v gynekologické ambulanci za běžné denní praxe a není potřeba k tomu žádného tlumícího léku. Některé ženy to přirovnávají jako k menší bolesti, jiné uvádějí více bolestivý zážitek. Také záleží na zkušenosti gynekologa. Nicméně z nehormonálních metod se jedná o nejinvazivnější metodu antikoncepce společně s vasektomií. Vasektomie se provádí jako operační zákrok pod lokální anestezií. Mezi méně pohodlné metody se mohou zařadit určitě pánské kondomy a dámské kondomy, pesary, nicméně je to otázka cviku a tréninku podobně jako s menstruačním kalíškem.
Už jsi říkala, že se některé metody pro vyšší účinnost kombinují. Můžeš to víc rozvést?
Ano, to zdůrazňujeme vždy. Pro vyšší účinnost je skvělá kombinace druhů metod. Metody dělíme na bariérové (kondom, pesar), chemické (spermicidní gely například) a přirozené metody (symptotermální metoda, přerušovaná soulož aj.) Vždy doporučujeme z každého druhy metody jednu. Např. chemickou s bariérovou. V tomto jsou ideální například pesary se spermicidem či spermiostatickým gelem.
Jsou s nehormonální antikoncepcí spojená zdravotní rizika, o kterých by žena měla vědět? Slyšela jsem, že třeba NeHA tělísko, když se nechá v ženě dlouho, může mít i vedlejší účinky.
Každá metoda antikoncepce ať už hormonální nebo nehormonální s sebou nese i určité výhody a nevýhody. Pokud se budeme bavit o zdravotním riziku, mezi ty nejpřirozenější, patří přírodní spermicidy nebo metoda přirozeného plánování rodičovství tzv. symptotermální metoda , které pracuje s plodným a neplodným obdobím v páru. Mezi ty rizikovější patří určitě ty, které zmiňujete.
Nehormonální tělísko je nejinvazivnější metodou, se kterou se pojí řada rizik. Je založeno na principu vytvoření zánětlivého prostředí v těle a s tím je potřeba počítat. Už tím, jak je vpraveno do těla, může být spojeno riziko, jestli se správně uchytí nebo nevypadne ven. I takové případy jsou a bohužel nejsou až tak ojedinělé. Nicméně některé ženy si jej pochvalují a žádné komplikace neřeší.
Mezi další metody, které mohou způsobovat komplikace můžeme přiřadit spermicidy založené na chemické bázi. Existují i přírodní varianty, ale ty je zase potřeba pro větší spolehlivost kombinovat s bariérovou metodou antikoncepce. A pak také záleží, jestli je pár alergický například na latex, který je obsažen v pánských preservativech nebo dokonce na silikon, z kterého se vyrábí pesary. Obecně je to otázka na zvážení každého páru, za jakou hranici je ochoten jít při ochraně proti početí.
Jaké jsou možnosti NeHA pro muže? Můžeš nám říct, kdy a za jakých podmínek zvažovat vasektomii?
Mezi nejznámější metodu patří určitě staré známé prezervativy a naopak novinkou posledních let je invazivnější vasektomie. Vasektomie se uvádí jako vhodná pro páry, které již neuvažuji o početí. Uvádí se návratnost kolem 50%, takže není dobré na návratnost spoléhat. Kromě otázky dalších dětí, je určitě dobré se podívat i na věk daného muže. Přeci jen život je všelijaký a může se stát, že si třeba za 10 let najde novou partnerku a najednou by si přáli potomka.
Která NeHA bývá nejzajímavější pro muže? Co je omezuje nejméně?
Spousta mužů by ideálně samozřejmě styk bez jakékoli antikoncepce. 🙂 V tomto případě je ideální symptotermální metoda, která tuto možnost splňuje v neplodném období ženy. Může se jednat až o polovinu dní v cyklu. Nicméně v plodném období je potřeba se buď milování pohlavním stykem vynechat, nebo nebo zvolit některou z jiných nehormonálních metod.
Jak dlouho od porodu se doporučuje “nasadit” antikoncepci? A co může žena udělat pro lepší rekonvalescenci v oblasti intimity?
Tohle je velmi individuální otázka. Záleží také, kdy se pár vrátí k pohlavnímu životu a jestli žena plně kojí. Pokud je žena plně kojící, to znamená, že nepoužívá žádné umělé mléko, kloboučky, dokrmování a kojí na požádání dítě v intervalu kratším 5 hodin a bez známek ovulace, může se do 6 měsíců po porodu spolehnout na nechráněný pohlavní styk (99,6%).
Nicméně je potřeba opravdu sledovat, jestli se neblíží ovulace, která předchází menstruaci. Jako hlavní znaky můžeme považovat chuť na milování nebo především nástup hlenového příznaku. Pokud se ženě cyklus po porodu navrátí dříve, je dobré zvážit metodu antikoncepce.
Je nějaký rozdíl u žen, co už porodily a u žen, co dítě ještě neměly? Jsou tam jiné přístupy?
Záleží určitě na typu porodu a jakým způsobem probíhal. Jestli má žena nějaké poranění, které je potřeba prvně poléčit. Spousta žen před porodem “jde” do všech možných metod antikoncepce, zkouší, co jim sedne, ale po porodu už mají určitou hranici, za kterou nejdou.
Například zjistily, že jim vadí tělísko nebo už nechtějí užívat hormonální antikoncepci i s ohledem na dopad na miminko pro ženy, které kojí. Většina gynekologů tvrdí, že existují typy hormonální antikoncepce, které se nevstřebávají do mateřského mléka, ale pořád je to otázka, jestli tomu tak doopravdy je. Navíc samotné působení umělých hormonů může narušit vnímání ženy v celém poporodním období. Ať už kojí nebo ne.
Může mít žena reálně špatné zkušenosti s NeHA? Co jí to může dělat s tělem nebo náladou?
Na každou metodu antikoncepce je potřeba určitý čas. Stejně jako se vším, co člověk zařazuje do života. U nehormonálních metod toto platí také. Ovšem z dlouhodobého užívání se vše krásně vrátí a žena opět získá jistotu. Proto je dobré s každou z neinvazivních metod nehormonální antikoncepce začít v neplodném období nebo v období, kdy neprobíhá pohlavní styk. Právě pro větší jistotu a klid během milování. Ženy většinou uvádějí, že jim některé metody “nesedly”, těžko říci, co za tím je. Jestli jen krátký čas na zaběhnutí metody nebo vyloženě nepříjemnost.
Špatnou náladu by neměla dělat žádná z metod, případně nehormonální pilulka “po” může způsobovat stavy podobné užívání hormonální antikoncepce, ale opět se jedná o individuální zkušenost. Nejznámější pilulka “po”, která je běžně dostupná v lékárnách a neobsahuje hormony je EllaOne.
Můžete nám dát nějaký přehled různých možností nehormonální antikoncepce a jestli se dají zmínit hlavní výhody, nevýhody a třeba cenová náročnost?
Na našem webu máme nově vytvořený souhrn všech nehormonálních metod antikoncepce i s dalšími nejčastějšími otázkami a odpověďmi, které uživatelky nejčastěji řeší, např. jak se správně aplikuje pesar, kdy je dobré uvažovat o sterilizace a co ve skutečně je symptotermální metoda. Pro koho je která metoda vhodná a jak je která metoda finančně náročná. Ženy nebo i muži, si jej mohou stáhnout za e-mail a obrátit se na nás v případě potřeby dalších informací. Kromě výčtu všech nehormonálních metod, které běžně na českém trhu pořídíte, v něm zmiňujeme i správné kombinace metod a také to, jak si metodu vybrat.
Pozn.: Tabulku najdete ke stažení zde a je opravdu velmi detailní a přehledná.
Jak se na NeHA většinou tváří partneři? Máte zkušenost (případně od vašich klientek), kdy se na antikoncepci v páru nedokázali shodnout?
Určitě, i tohle je otázka, která prověří důvěru každého vztahu. Ale nemusí to být úplně razantní záležitost. Vše je otázkou diskuze a toho, co partneři dokáží vykomunikovat. V tomto můžou skvěle posloužit otázky, které máme uvedené v e-booku Metody nehormonální antikoncepce. Partnery vedou k tomu, aby si nad metodou skutečně vědomě “sedli”, zamysleli se, možná poprvé v životě, co jim je příjemné, co ne a taky, aby si vzájemně naslouchali. Po takové “terapii” se pár krásně sladí a posílí to vzájemnou důvěru a respekt. I metoda antikoncepce může být skvělým prostředkem pro rozkvět vztahu.
Jaké otázky ve zmiňovaném e-booku například doporučujete, aby se partneři dobrali k nějakému společnému rozhodnutí?
Vybrala jsem 5, které považuji za úplně nejstěžejnější, které je dobré si společně s partnerem položit nebo alespoň každá zvlášť.
Jak moc nechci otěhotnět? To je úplný základ. Co by se stalo, kdybych skutečně i přes všechnu snahu otěhotněla. Zde je potřeba si přiznat, že žádná metoda není 100%. Jediná “nesoulož”. 🙂 K tomu, abychom se početí co možná nejvíce vyhnuli, je ideální kombinace metod.
Chci dlouhodobou, krátkodobou nebo jednorázovou metodu? Podle toho budeme také vybírat a odrazí se to i na ceně. Pokud chceme metodu, která bude dlouhodobá, většinou je potřeba investovat i nějaký čas na zaučení se.
Mám stálého partnera? Jestli ano, pak můžu trošku povolit uzdu a pobavit se společně o dalších možnostech. Nejsem na to úplně tak sama.
Jakou frekvenci má můj sexuální život? I tohle se může časem měnit zejména, pokud máme děti nebo jak často spolu trávíme čas a také se to odrazí na finanční stránce metody.
Jaký je můj zdravotní stav? Může se to zdát jako banální otázka, ale stačí se jen zamyslet nad tím, jak reaguji na zánět v těle, pokud se budu rozhodovat nad nitroděložním tělískem. Nebo jestli trpím na mykózy.
O Nehormonálka.cz
Náš spolek poradenství oblasti výběru nehormonální metody antikoncepce vznikl z popudu žen, které chtěly ukázat, že vyhýbat se početí lze i bez umělých hormonů. Nehormonálka.cz vznikla v roce 2017 a v současnosti je jejím posláním nejen ukazovat a šířit další nehormonální možnosti, ale také ženy vracet do své síly a jemnosti skrz naši cykličnost a porozumění tomu, jak funguje naše plodnost. Za hlavní “partnerku” si Nehormonálka vybrala symptotermální metodu, která je nejen skvělá jako jedna z “metod” antikoncepce, ale také jako podpora zdravé plodnosti páru a volba při početí.