3 užitečné předporodní kurzy, který se vyplatí absolvovat (promokód v článku)

Podobné články:

Pro novopečené těhotné je opravdu těžké pojmout všechny informace a vyhodnotit, které předporodní kurzy ohledně narození a porodu (ne)jsou užitečné. S prvním miminkem je vše jedna velká neznámá. Pokud tedy budoucí maminka nechce vyhazovat spousty peněz za zbytečná školení, je na místě se zamyslet, jaké předporodní kurzy je dobré absolvovat a jaké jsou pro vás ztráta času i financí. Vybrala jsem pro vás 3 předporodní kurzy, které pokládám za opravdu zásadní. Všechny kurzy (i bonusové na konci článku) mají za cíl dát vám balíček ucelených informací o dané problematice a poskytnout maminkám (i tatínkům) nový a nezaujatý pohled, který bychom horko těžko přes svůj okruh známých (či Google) získali.

Na začátek je dobré si uvědomit, že každá budoucí maminka chce přistupovat k výchově jinak a každá z nás jsme na začátku s jiným životním stylem a životní pravdou. Avšak věřím, že i když by porod měl být intuitivní a starost o dítě do jisté míry také, je důležité pracovat s jakýmsi informačním minimem, abyste se v případně nutnosti mohli správně rozhodnout.

Osobně se mi vyplatilo brát na kurzy i partnera. Abychom si mohli oba určit, jaký porod vlastně chceme i na co je důležité myslet, až přijde dítko na svět. Je také mnohem jednodušší, když si vyslechne daného odborníka sám a případně se doptá na vlastní sérii otázek, která vám nemusí připadat důležitá (nebo by vás ani nenapadla).

Takže ano. Je vhodné (pro oba) se před příchodem dítka připravit, ale zase je důležité se z přípravy nezbláznit. Dát si čas i prostor, aby vše proběhlo, jak má. 🙂


Pojďme se vrhnout na konkrétní předporodní kurzy:

Jemné zrození: Hypnoporod

Začnu kurzem, který, pro neznalé, může odradit svým názvem. Což by byla velká škoda. Může se zdát, že se na kurzu potkáte se samými alternativními páry, které chtějí rodit doma a jsou v určitém slova smyslu ezoteričtí. Ale opak je pravdou. Předporodní kurz Hypnoporod je vhodný pro všechny (moderní) páry. Pro všechny, kteří mají z přirozeného porodu obavy a vlastně si neumí představit, o co jde. Navíc, pokud si zvolíte správnou lektorku, uvidíte, že kurz je sestaven tak, abyste byli za dva dny dostatečně informovaní a vědomě se rozhodli ohledně variant vašeho porodu.

Po dvou dnech kurzu si totiž uděláte obrázek:

 • Jak porod z fyziologického hlediska funguje?
 • Co je porodní přání a proč je důležité si dokument s partnerem před porodem vytisknout a vytvořit?
 • Co je to přirozený porod a zda jej chcete?
 • Zda porodnice, kterou jste si vybrali, opravdu splňuje vaše kritéria?
 • Jaká je funkce epiduralu či oxytocinu u porodu?
 • Jak poznáte, že máte jet do nemocnice a kdy ještě zůstat doma?
 • Proč je důležitý bonding (umístění dítěte na hruď matky hned po porodu)?

Kurz Hypnoporodu probíhá dva dny, většinou o víkendu. Lektorkou našeho předporodního kurzu byla Anna Vršnik, kterou vám všemi deseti doporučuju (pokud jste v Praze). Působí jako dula a provází již čtvrt století (jestli si pamatuji dobře :-)). Díky jejím zkušenostem z různých nemocnic a s klientkami uvádí spoustu příkladů z praxe. Nejde jen o suchou teorii. Anna často citovala doporučení WHO (World Health Organization) ohledně porodu a dávala je do kontextu českého zdravotnictví.

Co je přirozený porod ve zkratce? Jedná se o porod, do kterého nevstupují umělé látky k vyvolávání porodu, jak je běžným zvykem. Ženě i dítěti se dává prostor i čas, aby mohla porodit ve svém tempu díky kontrakcím a díky zklidnění a uvolnění.

Anna současně popisovala praktiky jednotlivých porodnic, člověk se tedy mohl utvrdit ve svém výběru. Celý předporodní kurz byl také poměrně interaktivní. Na kurzu jsme si pouštěli asi půl hodinové meditace, které jsou pro koncept přirozeného porodu zásadní. Také jsme si hráli s různými kartičkami, ukazovali si fyzická cvičení (jak jednoduše uvolnit ženě pánev), kde ale musí pomoct partner.

3 předporodní kurzy
Anna Vršník a její skvělá práce na dvoudenním kurzu. Anna, jak vidíte, měla spoustu rekvizit. Třeba speciální miminko, které mělo dokonce možnost připnout pupečníkovou šňůru.

A pouštěli jsme si i videa. Nevím, jak jste na tom vy, ale mně tedy představa a vizualizace cizího porodu se všemi podrobnostmi nedělá moc dobře. Videa naštěstí nebyla tak explicitní u jednoho jsme se dokonce nadchli. Porod vypadal jako naprosto skvělá zkušenost. 🙂 Pár videí, přiznávám, bylo trochu hustších, nicméně pořád máte šanci koukat jinam. Ukázalo se, že porod je (minimálně v Americe) u maminek trendem, kdy si dokonce najmou profesionálního fotografa a kameramana, aby jim zážitek zvěčnil. Podobně jako si zvěčňujeme svatby či narozeniny.

Na předporodním kurzu Hypnoporodu dostanete také 2 brožurky, do kterých si můžete hojně psát poznámky, a které vám již zůstanou. Pokud byste zapomněli, o čem se na kurzu mluvilo nebo jaké vzniky pro každého úkoly (Anna vždy říkala, co má na starosti partner a co má zařídit před i během porodu), brožurka vás navede.

Termín hypnoporod se pak používá pro speciální relaxační, vizualizační afirmační a dýchací techniky, které mohou nastávajícím maminkám pomoct setrvat v klidu a v uvolnění. Je ale důležité se cvičit před porodem, protože jen díky kurzu v klidu neporodíte. 🙂

Z kurzu jsme tak odcházeli s jasnou představou, co chceme a jak bude vypadat naše porodní přání. Stalo se nad slunce jasným, že budeme::

 • mít dulu,
 • doma zůstaneme, co nejdéle to půjde,
 • partner bude u celého porodu a
 • náš porod bude (pokud půjde vše bez komplikací) přirozený.

Od principu přirozeného porodu se za spoustu let odstoupilo, aby „ženu porod nebolel“. Nicméně opět se navrací a je čím dál více nemocnic, které vám vyjdou vstříc. Při přirozeném porodu totiž žena poslouchá své instinkty a dává prostor sama sobě, dítěti i tělu, aby dělalo, k čemu celých devět měsíců směřovalo. Na kurzu jsem si současně uvědomila, že není vhodné být matka extremistka, tzn. být jen za přirozený porod a rezolutně odmítat moderní medicínu. Pokud není zbytí nebo si to situace opravdu žádá, je dobré nechat si pomoct. Avšak byla by škoda nenapsat si své porodní přání a nevědět, jaké jsou mantinely, ve kterých se můžete pohybovat.

Poznámka: Je-li matka zařazena do kategorie „rizikové těhotenství“ nebo dítě projevuje známky abnormalit či potenciálních komplikací, na možnost přirozeného porodu vůbec nemusí dojít.


Jak už jsem zmiňovala, určitě doporučuju, abyste na kurz dorazili spolu s partnerem. Na našem kurzu byli v páru všichni. Většinou jsme odcházeli nadšení, že víme o existenci tří fází porodu, umíme je (alespoň teoreticky) poznat a že mají partneři instrukce, co (ne)dělat, aby nás, ženy, nestresovali. 🙂

Kurzem nicméně cesta za přirozeným porodem nekončí. Je vhodné mít na paměti, že hypnoporod je o zklidnění a uvolnění. Pokud je žena v ráži a začne vše před porodem příliš organizovat, začne se jí vyplavovat adrenalin, díky čemuž začne tuhnout a stahovat se. Porod se tak může protáhnout či pozastavit. Proto by ženy neměly mít na starosti nic než uvolňování sebe sama a snahu zklidňovat se. Být v sobě, naslouchat miminku, tělu a kontrakcím.


Po každém kurzu vám přijde do uživatelského rozhraní několik bonusů. Dostanete:

 • Nahrávky a meditace na zklidnění, abyste mohly cvičit.
 • Sešit na Pocity a obavy, které je dobré si projít i s partnerem.
 • Dva e-booky, kterými se můžete inspirovat, abyste měly lepší porod.
 • Afirmační karty pro šťastný porod.

Odkaz na kurz najdete zde: jemnezrozeni.cz

3 předporodní kurzy

Na kurzu se hodně medituje a je třeba se především cítit uvolněně. K dispozici je spousta dek a polštářů. A kousek je i Antonínovo pekařství.

3 předporodní kurzy

Manžel rád zkouší nové věci. Když si tedy mohl zkusit elektro přístroj na uvolnění svalů a bolesti, neváhal.

MALÝ DÁREK: 10% SLEVA na e-shop Jemné zrození

Cesta za zvládnutým porodem nekončí jen tímto předporodním kurzem. Proto jsme se s Míšou z Jemného zrození domluvily, že pro vás vymyslíme společný dárek. A o co jde? Můžete využít 10% slevu na produkty v e-shopu jemnezrozeni.cz. Sleva platí na všechny položky krom dárkových poukazů.

Heslo pro slevu na e-shopu je: W2EYQY6Z.

Osobně doporučuju poslechové afirmace a meditace, které jsem využila hlavně v době koronaviru. Když byly všude negativní zprávy a měla jsem špatný pocit, pustila jsem si postupně několik nahrávek, díky kterým mi bylo líp – kupříkladu Afirmace k posílení zdravého a šťastného těhotenství. 🙂 Je důležité se v těhotenství zklidňovat a napojovat na dítě. A trénovat. Protože při porodu budeme mít stížené podmínky kontrakcemi.

Doufám, že si slevu užijete!

MUDR. Michaela Kněžková: O miminku

Michaela Kněžková je doktorkou a zároveň maminkou. Formou video online kurzů nebo setkání naživo zaměřuje pozornost ne na rodičku, ale na miminko (v dalším kurzu pak na větší děti). Kurzy jsou postaveny jako taková „kuchařka„, která vám ukáže, co dělat, když se něco stane. My si zatím pořídili kurz pro miminko, ale pro větší děti Michaela vytvořila kurz „První pomoc“, kde vysvětluje, jak se vypořádat s popáleninami, spolykanými předměty, klíšťaty atd.

V kurzu, který jsme si koupili, jsou kapitoly týkající se vývoje miminka i životu ohrožujících skutečností, které se doma zkrátka mohou stát.

Během kurzu jsme se dozvěděli:

 • Podle čeho a kdy vybrat pediatra pro miminko i co by měl pediatr pokrýt na prvním vyšetření?
 • Přehled povinných i dobrovolných očkování miminek a jaká jsou rizika i doporučení Míši (jakožto doktorky i matky)?
 • Jaké hračky jsou pro děti do prvního roku doslova nebezpečné a co by babičky (i rodina) měly mít zákaz nakupovat?
 • Jak postupovat při dušení miminka?
 • Co dělat, když miminko ztratí vědomí?

Nutno říct, že kurzy jsou velmi praktické a pod každým videem je takový „to do“ list pro vás, rodiče. Protože jsme kurz řešili v době koronaviru, máme „jen“ online verzi. Přestože mám sama preferenci navštěvovat kurzy naživo, zde jde o výjimku, kdy jsem za online verzi vděčná. K jednotlivým kapitolám se s manželem rádi vracíme a mám v plánu odkaz nasdílet i s rodinou. Jde totiž o opravdu zásadní informace, jejichž znalost je dobré nepodcenit ani v širokém okruhu lidí, kteří se u miminka budou ocitat.

Velmi jsme ocenili, že jsme si kurz pořídili ještě v době, kdy jsme vybírali výbavu pro miminko. Díky některým informacím jsem upravila objednávky. Konkrétně u matrace jsem změnila požadavek na její tloušťku a složení náplně, ověřila si dobrý výběr pediatra, rozmyslela si, co očkovat a kdy… Trochu jsem zuřila u části s dětskými hračkami. Nechápu, jak mohou projít tzv. chodítka, která mají jeden velký neduh – způsobují dětem problémy s kyčlemi a zády. Doporučuji, abyste si vytvořili seznam, který nasdílíte mezi známé a rodinu, kteří by vám potenciálně chtěli koupit nějaký dárek.

Odkaz na kurz najdete zde: comamdelat.com

Individuální předporodní kurzy s dulou nebo porodní asistentkou

I když jsou obecné předporodní kurzy ve větší skupině fajn, jsem velmi vděčná za možnost osobních konzultací. U nás konkrétně s dulou, kterou jsme si pro porod zvolili. Když už nebudete chtít dulu, doporučila bych kontaktovat porodní asistentku (PA) vámi vybrané nemocnice a s ní navázat hlubší vztah. S dulou nebo PA můžete probrat vaše porodní přání a nechat si jej zkontrolovat, sdílet vaše obavy, doptat se, co vám stále není jasné a případně se domluvit ohledně poporodního období. Spousta dul dělá i laktační poradenství.

Dulu nebo PA po několika individuálních setkání dobře poznáte a alespoň máte záruku, kdo s vámi bude u porodu. V standardním režimu se totiž PA v nemocnici služebně střídají. Nikdy tedy nevíte, na koho narazíte a jak vám žena bude sedět. Ano, většinou při jedné směně působí dvě PA, tedy pokud by vám jedna z nich nesedla, můžete si přímo v porodnici vyjednat, že vás bude navštěvovat jen ta jedna.

Ráda bych zároveň vypíchla důležitost získání informací ohledně šestinedělí a kojení. Čím více se zvládnete připravit a synchronizovat s partnerem, tím lépe se následně budete cítit. Dula nebo PA často působí i jako laktační poradkyně a v balíčku s doprovodem k porodu nabízí i návštěvu v šestinedělí (někdy dokonce zdarma). Máte tak o člověka, kterého znáte a který vám pomůže, navíc.

Seznam dul najdete na této stránce: duly.cz.

Seznam PA najdete na této stránce: unipa.cz.


Bonusové zdroje: Emoční svět dítěte

V předporodním fofru, kdy sháníme věci pro miminko, učíme se první pomoc nebo řešíme další předporodní kurzy, které ještě navštívit… Můžeme často zapomenout, že je ještě jedna oblast, kterou je velmi důležité pokrýt. Tou je porozumění nejen fyziologického, ale určitě i emocionálního vývoje našeho miminka v různých fázích jeho vývoje.

Už dlouho se ví, že rodiče mají velký vliv na to, kým jsme. Avšak věděli jste, že rodiče nás formují až ze 70 %? Jak říká Matějíček, nejdůležitějších je prvních šest let vývoje dítěte, na kterých se podepisuje především rodič a jeho vztah k dítěti. Naše dítě však ovlivňujeme už v prenatálním období, a proto je skvělé neopomínat řeč emocí.

Dětem nestačí, co od nás slyší. Děti se učí hlavně napodobováním. Abychom se stali vědomými rodiči a dítěti neškodili, je vhodné naučit se s emocemi dítěte (a hlavně vlastními vlastními) pracovat. Přece jen… Každé dítě je takové naše zrcadlo. 🙂 O emocích se určitě ještě rozepíšu v článku, který pro vás chystám. Zatím bych však zmínila několik zdrojů (ne nutně předporodních kurzů), které vám mohou dát důležitý vhled do emocí vašeho dítěte a do způsobu, jakým je reflektovat, přijímat a zvládat.

The Gottman institute: Emotion Coaching

John Gottman je uznávaný americký vědec a autor knih o manželství i výchově dětí. Na jeho práci mám ráda, že se opírá o vědu i o hmatatelné výsledky dané zkoumáním lidské interakce i fyziologických prožitků (tep, galvanický odpor kůže atd.). Gottman tak přichází s online kurzem, kde spolu se svou ženou vysvětlují, jak u dítěte poznat emoce a jak být rodičem, díky kterému dítě ví, co se uvnitř něj děje.

Celý kurz trvá cca 2,5 hodiny a je v angličtině. Je složený z několika videí a součástí je vytisknutelné PDF. Odkaz najdete zde: gottman.com.

AHA rodičovstí (kniha nebo kurzy)

Skvělá kniha, která se zabývá zvládáním emocí rodiče a jeho reakcí na dítě. V knize jsou kapitoly, kde je vysvětleno, co a kdy dítě potřebuje. Pro nás, novopečené rodiče, je v knize věnováno několika stran o potřebách a emocíćh novorozence. Postupně se autorka dostává k batoleti a samozřejmě starším dětem.

Odkaz na kurzy a knihu samotnou najdete zde: aharodicovstvi.cz.

Mininka (TV seriál Netflix)

Poměrně náhodou jsme objevili seriál Miminka, který zkoumá vývoj dětí v prvním roce života. Dokumentární seriál je plný rozhovorů s vědci, jejich výzkumy a poznatky. Myslím si, že je opravdu zajímavé dokument shlédnout. Hned v prvním díle nazvaným „Láska“ se člověk třeba dozví, že oxytocin se při intenzivních interakcích nevyvíjí jen u matky, ale také u tatínků nebo homosexuálních párů. Jde zkrátka o mechanismus, který zaručí, že dítě přežije, kdyby biologická matka nemohla převzít péči o své dítě.

Dozvědět se také můžete, jak můžeme psychiku dítěte ovlivnit výchovou. Dokument se věnuje i dalším oblastem – třeba důležitosti a výživové hodnotě mateřského mléka, vliv spánku na vývoj dítěte nebo čemu můžeme pomoct, pokud budeme reflektovat emoce dítěte. S manželem jsme shledali dokument jako intenzivní na informace a dobrý jako doplněk rodičovského vzdělání. 🙂

Odkaz na ČSFD: Miminka.


Věřím, že vám předporodní kurzy v tomto článku vypsané byly alespoň částečnou inspirací.

Předporodní kurzy nejsou jediným zdrojem informací. Může se vám vyplatit cenná rada známých a již zaběhlých maminek. Je zkrátka nutné si vybrat, čemu a jak chcete věnovat energii i čas. My zvolili cestu jakéhosi nejnutnějšího minima (i tak jsme strávili spoustu času sebe-vzděláváním), avšak skladba a výběr kurzů byl takový, abychom byli dostatečně informovaní a dokázali jsme se v danou chvíli rozhodnout. Přesto věřím, že je důležité z přípravy nezešílet a nechat prostor intuici a vlastnímu úsudku.

Děti se rodí už po generace a bylo provedeno nespočet výzkumů, jež dokázaly, že i nezkušený dospělý se o dítě dokáže postarat.

Pokud i vy máte doporučení na nějaké předporodní kurzy nebo zdroje, budu moc ráda, když napíšete do komentáře. 🙂 Ať se inspirujeme i my ostatní!

Mějte se krásně,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *