TIP NA RANDE #7: iQ PORT, MÍSTO PRO ZVÍDAVÉ PÁRY

Podobné články:

Nevím jak v jiných místech České republiky, ale Prahu zaplavila masivní kampaň na výstavu zvanou iQ port. Reklamy jasně cílily na rodiny s dětmi, ale protože jsme s Johnym velmi hravé duše a rádi podobné atrakce absolvujeme, byla návštěva nevyhnutná. IQ port je v podstatě podobný liberecké IQ Landii, ze které jsme nadšení ještě z loňska.

Stále nevíte, co si představit? IQ port je místo plné hádanek, rébusů, ukázek, jak co funguje (fyzikální jevy, lidské tělo, robotika a tak)… Nebudu lhát, když napíšu, že se člověk zábavnou formou dozví zajímavé informace, které může využívat na „machování“ před rodinou a přáteli. Dozvíte se třeba:

  • Jaké je nejrychlejší zvíře?
  • Jestli a proč sezení na fakírském loži bolí? Pozn.: My už z Muzea smyslů vím, že nebolí, protože se síla na hroty hřebíků rozloží. 🙂
  • Jak se rýžuje zlato?
  • Proč a jak vzniklo 7 divů světa?

Na začátek bych chtěla poznamenat, že výstava trvá až do 31.10., takže máte dost času, pokud se vám ještě bude chtít vyrazit.

CO JE iQ port A KDE HO NAJÍT?

Byli jste někdy na výstavě Karla Gotta kousek od Výtoně? Pokud ano, iQ port je na stejném místě. Pokud ne, potom je dobré dorazit na Náplavku (Karlovo náměstí) a projít až úplně dozadu. Už z dálky se na vás bude usmívat hlava robota, který je tváří kampaně.

Na recepci se člověk dozví, že nejméně frekventované jsou všední dny k večeru (pokud je člověk dospělák a chce randit tak nějak v klidu). Dospěláci se prý zabaví průměrně na dvě hodiny. No, my se bavili dvě a půl. Je tedy dobré nechat si víc času, protože zavírají kolem osmé večer.

Docela jsem si oddechla, když během návštěvy bylo v prostoru několik dalších dospělých a mladých párů. Alespoň se člověk nemusí mezi rodinami cítit trapně.

iQ port tip na rande
Vidíte ten kouř, který jde od hlavy? Ne? Ale byl tam…

CO V iQ portu OBJEVÍTE?

V iQ portu najdete rébusy, optické klamy, virtuální realitu, spoustu informačních tabulí, mluvících robotů…. Ale hlavně je tam spousta „exponátů„, kde zmáčknete tlačítko nebo hodíte kuličku a něco se stane.

IQ port (stejně jako liberecká IQ Landia) je dělaný značně interaktivně, takže sahání a mačkání je vlastně povinnost, aby se něco stalo.

Hned na začátku narazíte na časovou past. Hlavolamy. Pokud chcete vyřešit všechny (bez podvádění) a máte tak nějak průměrné IQ, zdržíte se zrhuba 30 minut. 🙂

iQ port tip na rande

I když to nerada přiznávám, u tohoto hlavolamu jsem si musela pomoct návodem. Zbytek šel ale relativně snadno. Až překvapivě.

iQ port tip na rande

S Johnym jsme se doslova přetahovali, kdo zatáhne větší silou za provaz. Vyhrál Johny. Kdyby ne, bylo by něco špatně.

Dál se člověk dostane do podpalubí. Na začátku jsou různé optické klamy a stroje, kde si lze otestovat schopnosti. My s Johnym soutěžili, kdo má rychlejší postřeh. Taky kdo vícekrát za určený čas stiskne tlačítko, což je test na rychlost.

Pozn.: Tento úkol nedoporučuju lidem s problémy s karpálními tunely. Abyste si ruku ještě víc neodvařili.

Taky jsme zkoušeli, kdo, když zatáhne za lano, má větší sílu. Můžete hádat třikrát, jestli jsem vyhrála já nebo Johny.

iQ port tip na rande

Nevypouštěla jsem kouli, ale vzduch. Expozice nesla název „vzduchové dělo“. Až mi zavlála sukýnka a CDčka za Johnym se zatřepotala.

iQ port tip na rande

Pokus o umělecké foto. Doufám, že oceňujete. Jde o pohled přes CDčka z předchozí fotky na dělo. A také vidíte kousek pódia s robotem.

Až teď, při psaní článku, jsem si uvědomila, že po všech stěnách jsou různé vzdělávací nápisy, ale jsou jen v českém jazyce. A je pravda, že mnoho zahraničních turistů nebo výprav jsme nepotkali.

V iQ portu najdete taky:

  • Studio na hlášení počasí. Člověk tak může sám posoudit, jak by mu role rosničky slušela.
  • Velká simulace černé díry. Pan pořadatel jen říkal, že jim lidi kradnou kuličky, takže mají na vhození do černé díry jen kroužky na těsnění. Chtělo to chvíli praxe, ale těsnění nakonec fungovalo taky.
  • Nakloněnou kajutu Titaniku. Nepříjemný pocit. Mě potom seklo v koleni a ještě den mě bolelo. Takže opatrně. V potápějící se lodi jde o zdraví. 🙂
  • Mluvící roboty, u kterých tráví nejvíc času děti. Když se jich zeptáte na jednu asi z pasesáti předpřipravených otázek, roboti mluví nebo tancují.
iQ port tip na rande

Nakloněná paluba Titaniku. V této fázi výstavy to s vámi může jít trochu z kopce.

iQ port tip na rande

Více, co Johny drží v ruce? Konec lidského střeva (obrazně). Tak dlouhá jsou.

Úplně na konci je ještě sekce s naprosto bombastickou virtuální realitou. Podobnou jsem ještě nikde nazažila.

Člověk si vlezl do jakéhosi přístroje, zapřel se lokty a koleny a díky balancování těla prolítal kruhy.

Zpočátku bylo těžké najít si svůj balanc, ale druhé kolo jsem už věděla jak na to. A spolu s kolenem mě začalo bolet ještě i břicho. Nicméně bolení břicha bylo pozitivní. Měla jsem dobrý pocit, že před večeří vytrénuju pekáč. 🙂

iQ port tip na rande

Vyzkoušet si můžete i harfu bez strun nebo zpěv. Když nebudete dobří, prostě vás odpojí.

iQ port tip na rande

Zde moje posilování v přímém přenosu. V druhém kole jsem projela všechny kruhy za 1 000 bodů.

iQ port tip na rande

Jedna z částí virtuální reality. Nebyla tak cool, jako ta létající, ale Johny říkal, že „v pohodě„. Budete mu muset věřit.

SHRNUTÍ A KAM DÁL?

Nám se v iQ portu vážně líbilo a pokud budete mít do konce října cestu, doporučuju vám se zastavit.

Když už budete na Náplavce, máte skvělou možnost zastavit se na jedné z lodí na pivo nebo večeři. Každá loď má svá specifika a je dobré se podívat, co vám padne do oka.

Nám se líbila asi 3. velká loď od iQ portu směrem k centru, kde nabízeli několik pivních speciálů. Od 20. hodiny začala hrát na přídi živá hudba.

Protože jsme ale nevychytali den a byla fakt zima, v podstatě jsme snedli Haloumi burger, vypili dvě piva a šli jsme procházkovým krokem na metro. Jak vidíte, trénování pekáče mi bylo trochu k ničemu.

Kdybyste se chtěli podívat na další rande, stačí kliknout se prokliknout do příslušné sekce.

S láskou,

Vendi

Na závěr ještě přidávám nejnovější články:

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *