Tip na rande #8: Ochutnávka kvalitních rumů

Podobné články:

Tip na dnešní rande ocení především ti z vás, kteří se nebojíte alkoholu. Pokud ještě ke všemu máte rádi rum, potom je pro vás dnešní nápad na rande jako dělaný. No, a pokud rum rádi nemáte, možná ho po podobné ochutnávce pít začnete. A pokud vás ani tak specifická chuť tohoto alkoholického nápoje z cukrové třtiny nepřesvědčí, potom si můžete pochutnat na rozinkách, čokoládě nebo kokosu, který k ochutnávce dostanete také.

Alespoň tak tomu bylo na naší ochutnávce v baru Bartida, který se nachází mezi Václavským a Staroměstským náměstím.

Ochutnávka rumu začínala v 19. hodin. Už při rezervaci termínu je na stránkách zdůrazněno, že degustace proběhne jen při registraci minimálně šesti lidí. Nás bylo nakonec kolem čtrnácti, což bylo tak akorát. Ve větším počtu už bychom si lokty shazovali skleničky ze stolů.

Všichni jsme před sebou měli dřevěné (řekněme) prkénko se šesti skleničkami, ve kterých bylo nalito po trošce rumu. Moje první myšlenka byla: „Hm, mám nalito nějak málo.“

Ale věřte mi, že jsem měla tak akorát dost. 🙂

Šest rumů kategorie Sweet and Spicy, spousta vody a drobné pochutny, které jsme k rumu přikusovali. Na zdraví!

Hned v úvodu jsme se dozvěděli, že jsme na ochutnávce rumů Sweet and Spicy, což je takový vstup do světa rumů. Jak název napovídá, rumy na naší ochutnávce byly spíše sladší a měli výraznou chuť melasy, rozinek nebo různých koření. Pokud by se však našel fajnšmekr, který holduje klasické, říznější rumové chuti, potom Bartida pořádá ochutnávku č. 2, která se nazývá Premium.

Celkově trvala ochutnávka asi dvě hodiny. Krom pití se totiž také povídalo. Povídání o každém z rumů na prkénku před námi bylo proloženo povídáním o historii rumu, výrobním procesu a různých pověrách a příbězích, které s rumem souvisí.

S Johnym nám utkvělo třeba to, že:

  • V dobách pirátů byl rum na palubě na příděl. Každý námořník dostal podle dnešních metrik 0,5 litru rumu na den. Tehdejší rum byl prý šíleně silný, takže piráti museli být opravdu drsní chlapi.
  • Nikdo vlastně doopravdy neví, proč se rumu říká „rum„. Existuje několik teorií, ale na jedné se ne a ne shodnout.
  • I když známe značku Havana Club jako rum do Mojita nebo Cuba Libre. Pán, který vedl ochutnávku nicméně poznamenal, že vyšší řady tohoto výrobce jsou opravdu kvalitní. Netřeba tedy všechny jeho rumy házet do jednoho pytle.
  • I když jsou v podstatě Haiti a Dominikánská republika jeden ostrov (a cukrová třtina tam roste stejně), díky jejich rozdílné kolonizaci mají rumy v těchto zemích různé zpracování a tím i chuť.
  • Rum kdysi sloužil jako platidlo. Za nové oblečení jste tak mohli v obchodě nechat váš oblíbený soudek. Nebo sud.

Na ochutnávce jsme dostali i klobouky Legendario. Nakonec jsme je ale měli na hlavě jen my.

Johny bral ochutnávku natolik vážně, že se na ni připravoval už několik měsíců dopředu. Vypěstoval si bradku.

Možná jste si všimli, že rumy mají odlišné barvy. Některé jsou spíše do žluta, jiné jsou zase hnědé barvy. Nebudu zacházet do detailů, ale řekněme, že tmavé chutnaly po rozinkách, kávě či melase. Světlejší zase po koření a medu.

Většina si na ochutnávce našla rum podle svého gusta a některým (mužům) na ochutnávce šla slina natoli, že si koupili ještě sedmou skleničku. 🙂

DOPORUČUJU SE PŘEDTÍM NAJÍST

Šest skleniček rumu je šest skleniček rumu…

V první řadě jsem měla nápad, že bychom si mohli dát klobásu z některého stánku na Václaváku. Minimálně pro mě by to bylo poprvé. Ale jelikož šlo o rande, zvolili jsme trochu luxusnější variantu.

Co víc dodat…

…šlo o velmi zajímavé kombinace.

Johny vybral restauraci Deer, která byla jen pět minut od Bartidy a ve které jsme si dali speciality šéfkuchaře – dančí osso buco s bramborovým rösti a králičí hřbet na višních s černým kořenem.

Štěstí, že v jídelním lístku měli velké obrázky u opravdu každého jídla. Jinak bych netušila, co zmínění „osso buco“ znamená. Machra dělám až teď. 🙂

VYPLATÍ SE HODNĚ PÍT A MÍT SCHŮZKU NEJDŘÍV V 10 RÁNO

Poslední dvě rady zní, abyste předtím i potom hodně pili. Během ochutnávky je k dispozici spousta vody a pan přednášející se stará, abyste jí měli dostatek.

I když se zdá, že pití 6 mini skleniček rumů není moc, člověk udělá nejlépe, když si nechá ráno volné a bez schůzek. Každá minuta ráno dobrá. Uvidíte.

Njže, to je za mě dnes vše. Pokud byste se chtěli podívat na jiné tipy na rande, můžete se stavit třeba do:

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *