VELIKONOČNÍ & JARNÍ VÝZDOBA 🐥🌸

Velikonoce a jaro se neúprosně blíží. Protože jsme si s Johnym řekni, že chceme mít opravdu útulný domov, který bude reflektovat roční období. Proto jsem se hecla a vytvořila několik jarních dekorací. Díky mé (ne)šikovnosti jsem ale musela zvolit takové DIY (udělej-si-sám), které zvládne opravdu každý – dokonce bych se nebála říct, že i manžel a děti. 🙂

Protože je zrovna dělání dekorací lepší ukazovat, než popisovat, připravila jsem pro vás video.

Najdete v něm dvě zajímavé dekorace: pom-pom zvířátka a vázičky z vajíček. Právě vázičky mi dělají veelkou radost.

Do videa jsem už nechtěla dávat výčet pomůcek, proto vám je dávám tady. 🙂

1. POM-POM ZVĚŘINEC

Je jedno, jestli budete dělat ovečky, kuřátka nebo zajíčky. Základ je pořád stejný. Budete jen měnit barvu jednotlivých pomůcek, které jsou:

 • bavlnka (na ovečku bílá, kuřátko žlutá…),
 • nůžky,
 • tužku na obkreslování,
 • tvrdý karton,
 • barevný papír na tělíčko a hlavičku,
 • silné lepidlo (napsala bych Herkules, ale ten podle mého tolik nedrží),
 • hýbající oči (takové ty nalepovací),
 • místo, kde zvířátka pověsit.

To je v podstatě vše. Dále závisí, co chcete na zvířátka nalepovat – pokud chcete kupovat nějakou pusinku, čumáčky atd.

2. VÁZIČKY Z VAJÍČEK

Z téhle výzdoby jsem poměrně dost nadšená. Jelikož je, jak se říká, roztomilá. Po bytě máme pověšených několik perleťově natřených vajíček, ze kterých trčí kytičky. Čím barevnější kytičky koupíte, tím očnější (oko-beroucí) výzdoba bude.

Co budete potřebovat?

 • skořápky umytých vajíček – vnitřek hlavně,
 • akrylovou nebo jinou barvu, která bude na skořápce držet,
 • štětec,
 • nůžky,
 • barevné pentle dle vašich preferencí a vybavení bytu,
 • květinářskou zelenou výplň pro živé květiny,
 • květiny dle preferencí (doporučuju i ty doplňkové – nevěstin závoj, zelenou travinu…),
 • vodu na zalití.

Budu moc ráda, když mi napíšete, jaké jste měli z výzdoby dojmy, jak vám vyrábění šlo a jestli jste přišli na nějaký zlepšovák. 🙂

Budu se na vás dále těšit u jiného videa nebo článku!
S láskou,
Vendi

VIDEO: 5 TIPŮ NA DÁRKY NA VALENTÝNA (a nejen k němu)

Dříve jsem ve svém okolí měla spoustu lidí, kteří se při názoru na slavení Valentýna rozdělovali na dva tábory. Nic mezi tím. Jeden tábor neustále tvrdil, že konzumnějším svátkem jsou už jen Vánoce, a nákupy bojkotoval. Druhý tábor si zase rád našel přiležitost obdarovat svého milého nebo milou. Postupem času jsem ale objevila ještě jeden tábor. Ten, který Valentýn slavit „musí„. Aby byl doma klid.

Článek, který jsem k příležitosti Valentýna napsala minulý rok, se těší velkému úspěchu celoročně. Napsala jsem v něm 50 tipů na dárek k výroční, na Valentýna nebo jen tak. Všechny dárky jsem tehdy rozdělila podle teorie 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana. Když budete chtít (hledat další inspiraci), můžete se prokliknout přes odkaz. 🙂

Klidně i teď. Video vám nikam neuteče.

No, a dnes jsem tady s tipem na dárky, které se výhradně kupují. Tipy jsou, myslím si, dost v předstihu, takže všechny do 14.2. stihnete mít u vás doma (včetně noční oblohy).

Abyste neřekli, že je můj blog Recept na vztahy (nebo já) prudérní, 5. tip je taková… třešnička. Však uvidíte.

Všechny dárky zmíněné ve videu si kladou za cíl, aby byly:

 • co nejvíc osobní,
 • potěšující pro vás i pro partnera,
 • trošku didaktické, abyste si váš vztah mohli sami zlepšit.

Pokud budete mít něco zajímavého vy (tip, návrh, názor), budu moc ráda, pokud mi dáte vědět. Neptám se, abych se zeptala. Ptám se, protože by mě váš názor zajímal. 🙂 Opravdu.

S láskou,

Vendi

25 JEDNODUCÝCH TIPŮ, JAK ZLEPŠIT SVŮJ VZTAH

Vztahy jsou někdy pěkná makačka. Aby fungovaly, musí se do nich investovat. Dala jsem pro vás dohromady 25 poměrně jednoduchých tipů, jak si z pěkného vztahu udělat vztah ještě lepší. A tyto tipy najdete ve videu. 🙂

Uznávám, že je video dost dlouhé a mluvící, ale chtěla jsem si ho vyzkoušet natočit. Beru to tak, že si v nejhorším proklikáte, co vás bude zajímat.

Oněch 25 tipů z videa jsem pro vás shromažďovala za celý rok 2018. Je to výtah nejzajímavějších myšlenek z nejrůznějších knih, odborných článků nebo jen od lidí, kteří už mají s dlouhodobými vztahy zkušenosti.

Budu ale moc ráda, pokud mi napíšete váš vlastní tip. Minimálně my s Johnym bychom tip mohli vyzkoušet a třeba bycha ho mohla zařadit příští rok.

25 TIPŮ JSEM ZAŘADILA DO 4 KATEGORIÍ

Zlepšení vztahu, protože, jak jsem psala, je hrozně důležité nezaspat na vavřínech.

Komunikace, protože ta umožňuje každému z manželů/páru jednat jako tým.

Domov, protože když se cítíme dobře doma, můžeme se uvolnit a navodit atmosféru opravdové pohody.

Zajímavé společné aktivity, protože zážitky budují partnerskou historii a oba partneři pak mají nač navázat, nač vzpomínat – a nám jde samozřejmě o dobré zážitky.

S láskou,
Vendi

JAK ÚSPĚŠNĚ SPLNIT PŘEDSEVZETÍ NA DALŠÍ ROK?

Hned na začátek vám všem chci popřát krásný nový rok. Ať se vám splní vaše předsevzetí a daří se vám na všech frontách. 🙂 S lednem přichází nové možnosti. Nové příležitosti pro osobní růst, důraz na zdraví, spokojenost nebo změnu. Přesně k tomu mohou sloužit předsevzetí, která si na rok 2019 stanovíme.

V minulém článku jsem psala, jak bychom se mohli sladit s našim partnerem, abychom měli vztah ještě lepší.

Článek najdete zde a navíc si můžete stáhnout pracovní list, který vás procesem provede.

Největší problém není stanovení cílů, ale spíše jejich dodržení. Splnění. Podle vědců celých 92 % lidí své cíle nesplní. Co tedy dělá oněch 8 % dobře?

Šest základních principů, které vám mohou pomoct splnit předsevzetí, ale i cíle obecně, najdete v mém videu v odkaze nahoře. Držím nám všem palce! A ještě jedna věc – v lednu pro vás chystám ještě jedno video. Inspiraci, čím vším můžete ve 2019 udělat svůj vztah ještě lepší.

S láskou,

Vendi

VÁNOCE: PŘÍLEŽITOST, JAK UDĚLAT NĚCO DOBRÉHO

Asi to bude znít blbě, ale až donedávna jsem brala Vánoce jako hon za pěknými dárky pro ostatní a pro sebe. A taky jako čas, kdy můžu být delší čas s rodinou, aniž bych musela myslet na práci. Prostě jen kafíčkovat, pojídat cukroví a vydat se občas na procházku. Ale žádná velká akce – o Vánocích se má přece přibírát, no ne? Myslím, že je důležité se alespoň pár dní v roce do ničeho nenutit. Luxus pohody a lelkování však nemá každý. To je asi bez diskuze.

Nedávno jsem se díky natáčení videa pro neziskovku (klikněte na odkaz, jeslti chcete vidět můj světoborný počin :-)) potkala s jednou prima stařenkou. Měla si v mém videu vystřihnout hlavní roli. Je jí něco málo přes 90 a až na to, že hůř slyší, to byla hrozně milá babička. Vlastně má můj obdiv, že s natáčením souhlasila.

Video vzniklo pro oslovení případných dárců. Do nově postaveného domova pro seniory se totiž mají co nevidět stěhovat staříčci a stařenky, kteří už nemohou zůstat (u sebe) doma. Z různých důvodů. Zdání může klamat a vybavit pár pokojů je docela drahá zležitost. A tak se Domov snaží sehnat finanční prostředky, aby se senioři nestěhovali jen do holého pokoje s jednou postelí a skříní. Tím spíš, že se mají stěhovat teď před Vánoci.

Rozhodně nechci, ať zní má úvaha jako reklama. Spíše jsem chtěla vyjádřit můj nově nabytý poznatek – Vánoce nemusí být šťastné a veselé. Uznávám, že to zní až příliš samozřejmě, ale… Lepší dojít k podobnému poznání později než vůbec. 🙂

Jestli budou pro druhé Vánoce aspoň trochu šťastnější a veselejší je v rukou každého z nás. 

Nemusí jít vždycky o finanční pomoc („štěstí si za peníze nekoupíš“).

Nekdy stačí darovat náš čas, oblečení, dobrou vůli, kontakt na někoho, kdo může pomoct (když my nemůžeme)… Někdy ani nemusí jít o dar pro charitu či neziskovku. Stačí se kolem sebe rozhlídnout.

A třeba můžeme udělat drobný dobrý skutek pro naše kamarády nebo známé.

Ráda bych vás ještě šokovala jednou informací (i když dopředu říkám, že se do vánoční atmosféry vůbec nehodí)…

Schválně jsem si na stránkách Českého statistického úřadu našla údaje o sebevraždách. A, světe, div se, prosinec je měsíc s nejnižším počtem sebevražd. Což mě opravdu překvapilo.

Nepřímo ze statistiky vyplývá, že ať už mohou být Vánoce jakkoliv stresující nebo smutné, jsou zde další měsíce, kdy máme příležitost konat dobro a dobré skutky. Protože…

…zázraky by se měly dít nejen o Vánocích.

Plánujete přispět na něco i vy? 🙂 Vím že hodně frčí Ježíškova vnoučata, ale třeba máte ještě nějaký zajímavý tip. Já jich ještě pár v rukávu mám. Kdo se tedy chcete seznámit s onou slavnou babičkou a dalšími tipy na dobročinnost, koukněte se na video.

Mějte se krásně,

Vendi

[wdi_feed id=“2″]

ORIGINÁLNÍ ADVENTNÍ KALENDÁŘ: PRAKTICKY A BEZ PIPLÁNÍ

Adventní kalendář jsem pro svého manžela dělala už minulé Vánoce. Úplně poprvé. Což byl ode mě opravu velký počin, když vezmu v úvahu, že předtím jsem se ani neobtěžovala koupit kalendář ze supermarketu (kde se vylupují čokoládičky). Předvánoční atmosféra minulého roku měla nicméně takový úspěch, že jsem musela kalendář letos opět vytvořit. Chtě, nechtě. Jen s drobnými inovacemi a ulehčeními. Kalendář zároveň působí motivačně. Minule jsem upekla své první vánoční perníčky a další drobné cukroví. Perníčky byly tvrdé jako kámen a cukroví bylo suché jak Sahara v poledne ale… Snaha byla.

Dnes tedy přicházím s praktickým návrhem, jak si kalendář udělat raz dva.

Možná jsem v některých mých dřívějších „nepovedených“ videích viděli, že jsem na DIY („udělej si sám“) tak trošku nešika. I když se dívám na video nebo přesný návod, většinou můj výsledek předlohu připomíná jen velmi vzdáleně. Takováto videa na svém Youtube kanále nechávám už jen z jediného důvodu. Aby kdokoliv, kdo o sobě pochybuje, viděl, že nešikovnost je úplně normální. 🙂 Jde tedy o videa motivační (ne návodná).

Kdybyste se chtěli na jedno podívat, dávám vám SEM odkaz. 🙂

Praktickým návodem se video o adventním kalendáři odvažuji nazvat proto, že vám stačí koupit pár věcí, abyste si ho sami vyrobili doma. Navíc je obsah naprosto na vás. Pokud chcete hlavně aktivity, můžete jich mít doslova plný kalendář. Pokud chcete raději spoustu sladkostí, dobrot a dalších pozorností… Rozhodně můžete. Jde o vaši kreativitu!

Navíc si můžete kalendář přizpůsobit podle rozpočtu i podle vaší šikovnosti.

Já si troufla obálky pokreslit a polepit je čísly od 1 do 24.

Ano, jsem, holt, velmi šikovné (a odvážné) děvče!

CO BUDETE POTŘEBOVAT?

NA OBÁLKY:

 • barevné obálky různých velikostí,
 • izolepu,
 • provázek,
 • nůžky.

DO OBÁLEK:

 • barevné papír;
 • dobroty, které má váš partner rád;
 • věci, které vám zpříjemní vánoční atmosféru (aroma-olej, sušený vánoční směs na čaj…);
 • nápady, co podnikat.

Ale abych vás dlouho nenapínala, podívejte se přímo na video, kde vám všechno vysvětlím „osobně„. 🙂

 

A budu samozřejmě moc ráda, pokud mi dolů do komentáře napíšete nějaké zlepšováky a tipy, jak děláte kalendář vy!

Třeba informaci využiju do dalšího roku na kalendář 2019!

Pěkný adventní čas všem.

S láskou,

Vendi

 

VIDEO: HYGGE ANEB ŠŤASTNÝ ZPŮSOB ŽIVOTA

V posledních dvou týdnech jsem už o hygge pár řádků napsala. Podle Meika Wikinga, autora jedné z prvních knih o daném téma, na které jsem v Česku narazila, se jedná o „šťastný způsob života“. Po dánsku. Nejde jen o věci, které vlastníme, ale spíše o to, čím se obklopujeme. A samozřejmě jakými lidmi se obklopujeme…

Abych o zútulňování jen nepsala, natočila jsem vám i video se spoustou světýlek, svíček, lampiček a dalších vychytávek, jak si jej doma dopřát. Levně, rychle a jednoduše. 🙂

Video vám dávám ke zkouknutí zde a brzy se budu těšit u dalšího článku nebo videa. Jak možná víte, v listopadu máme s Johnym výzvu na zútulnění domova.

A to by bylo, abych vás neinformovala, jak jsme dopadli. 🙂

Kdybyste měli zájem o předchozí články, jsou k dispozici zde:

Pokud jste už vy hygge zaváděli, budu moc ráda za vaše postřehy. 🙂

S láskou,

Vendi

SRHNUTÍ A VYHODNOCENÍ #7: POZNEJME TOHO DRUHÉHO

Řekla bych, že jsem se s tématem „poznej svého partnera“ docela vyšťavila. Mám pocit, že vše podstatné už bylo řečeno. Nicméně ráda bych udělala super-krátké shrnutí. Přecejen (jako tradičně) šlo o třítýdenní úsilí, kdy jsme se snažili něčeho dosáhnout. V tomto případě – lépe se poznat. 🙂

Oba hodnotíme výzvu pozitivně. Já se dozvěděla o Johnym spoustu nových zajímavých informací a věřím, že i on o mně. Bavili jsme se o našich snech, důležitých událostech, lidech, dětství i o tom, co si odnášíme z minulosti a tedy jaký má vliv na naše dnešní chování.

Zjistila jsem taky, že je jen opravdu málo věcí, které o sobě nevíme.

A nebo si je skvěle navzájem tajíme. 🙂

Mimo rande, kde jsme sdíleli informace navzájem jsem také ráda, že jsme si mohli dopřát luxus volného večera, kdy jsme přemýšleli jen a jen o sobě ve vzájmené atmosféře pohody (tím myslím, že já přemýšlela o sobě a Johny zase o sobě). Za podobné večery jsem vděčná, protože:

A. Ne každý si je může dovolit (děti, rozjeté podnikání, nechuť druhého partnera nad podobnými otázkami přemýšlet…).

B. Člověk si může uvědomit zajímavou souvislost nebo podnět, který předtím neviděl. Je to vlastně něco podobného jako číst Malého Prince. V každém věku nám kniha přinese jiné poznání.

CO SI Z VÝZVY ODNÁŠÍM(E)?

Koncept společných rande se nám zalíbil. Rande je čas, kdy se můžeme věnovat jen sami sobě a něco zajímavého zažít. Něco mimo běžnou týdenní rutinu. Domluvili jsme se, že si je budeme plánovat vždycky jednou za dva týdny. A v plánování se budeme pěkně férově střídat.

Když je člověk zamilovaný, plánuje se společný čas jednoduše. Partner je vlastně priorita. Kvůli druhému se jako mávnutím kouzelného proutku dokážou zařídit různé aktivity a povinnosti tak, aby byl prostor být spolu.

Takže proč nepomoct pěkným chvílím i v manželství?

Ale o tom bude tuším zase jiný článek. Možná výzva. 🙂

Dnes bych vám ještě ráda nasdílela video, kde jsem výzvu (podle mého) pěkně shrnula a kde dávám i pár osobních podnětů.

Snad se vám bude líbit.

A kdybyste si chtěli stáhnout materiály pro poznávací rande, můžete se podívat na mé články:

První článek: VÝZVA #7: MAPY LÁSKY aneb PARTNER JAKO NEJLEPŠÍ PŘÍTEL

Druhý článek: CHVILKA PRO SEBE: CO CHCI JÁ?

Tedy kdybyste měli zážitky, myšlenky nebo podněty, které se týkají poznávání a tipů na rande, určitě mi napište. 🙂

S láskou,

Vendi

VIDEO: OČEKÁVÁNÍ JAKO ZABIJÁK VZTAHU?

Téma očekávání již v minulých týdnech dostalo dostatek prostoru. Možná by se dalo říct, že až moc. Napadlo mě ale, že by o toto téma nemělo být obráno ani mých několik desítek odběratelů na Youtube. 🙂

Právě proto jsem natočila video, kde se snažím v 5 minutách vysvětlit, o čem jsem nedávno psala.

A navíc jsem odvedla dobrou práci a našla jsem minimálně 4 viníky, kteří za naše očekávání ohledně vztahů můžou. 🙂 Kdo to je se podívejte už sami.

 

Případně pokud máte sami viníka, na kterého chcete ukázat prstem, sem s ním do komentáře. 🙂

A pokud jste nečetli článek s 5 tipy, jak vyzrát na očekávání, směle do toho. I když vám článek určitě nikam neuteče.

Zároveň by se vám mohla líbit myšlenka, že vyšší standard ve vztahu vede ke spokojenějšímu manželství obecně. Tu najdete v zase jiném článku (ach, jak je to všechno provázané). Zkrátka, je opravdu důležité, koho si na cestu životem vyberete. Protože jak je to přísloví?

„Starého psa novým kouskům nenaučíš?“ 🙂

Jo a v září na vás (i na sebe chystám další výzvu). Můžete se těšit na pěknou společnou partnerskou výzvu.

A samozřejmě časově ne příliš náročnou.

Už vše chystám.

S láskou,

Vendi

JAK BY SE DAL PRINCIP MINDFULNESS VYUŽÍT VE VZTAHU?

Před více než týdnem mi skončila výzva mindfulness – umění žít v přítomnosti. Zjistila jsem, že mindfulness nemusí být prospěšná jen pro jednotlivce. Naopak. Některé principy mohou s trochou snahy udělat lepším jakékoliv vztahy. Jelikož je blog zaměřený primárně na vztahy partnerské, budu mluvit o zlepšení vztahu s manželem/partnerem.

Na co jsem tedy přišla? Těchto 5 bodů vystihuje základní myšlenky (více se ale dozvíte ve videu):

 1. Odložit elektrotechniku a naplno být s partnerem.
 2. Nechat problémy a zlosti (třeba z práce) za dveřmi.
 3. A s tím souvisí i dopoučení „nebrat si věci osobně„. Kdo ví, jaký má váš protějšek práci a co se mu před setkáním s vámi stalo?
 4. Vděčně si v duchu „juchnout„, že partnera ve svém životě máte.
 5. Pozorovat emoce i myšlenky, protože první krok ke změně je uvědomění.

Mindfulness je zajímavý způsob, jak se zklidnit a nehnat se pořád za cíly, sny, společenským statusem nebo materialismem. Je pěkné spokojit se se současnou situací (a se svým současným partnerem se všemi jeho přednostmi i malými chybkami).

A jak jste na tom vy? Zkoušeli jste výzvu? Měli jste také nějaká uvědomění ohledně vztahu?

S láskou, Vendi

VIDEO: JAK SI STANOVIT VIZI VZTAHU?

Nedávno jsme s maželem měli před kamerou premiéru, protože jsem se vámi chtěla podělit o naši společnou vizi vztahu. Ukázat jsem ji chtěla hlavně proto, že nám oběma v začátcích vztahu opravdu moc pomohla. Myslím, že by každý pár bez výjimky mohl uvítat společnou diskuzi o vzájemných snech, cílech, důležitosti vztahu v životě i o tom, co třeba v současné době neklape a bylo by fajn na „některých slabších článcích vztahu“ zapracovat.

Proto jsem ráda, že se i manžel rozhodl mi pomoct a stoupl (nebo spíše sedl) si se mnou před kameru.

A tak jsme nahrávali. Nahrávali jsme chvilku. Nejhorší bylo najít místo a zavěsit kameru (normálně ji drží Johny).

Výsledek vám dávám i sem. Navazuji (nebo doplňuji) článek o vizi z minulého týdne.

Co mně ale nejvíc těší je to, že jsme se domluvili na oprášení naší staré vize. Možná si tedy budeme kreslit novou. O procesu vás samozřejmě budu informovat, abyste si vizi mohli vytvořit spolu s námi.

Pokud budete chtít. 🙂

A pokud ne, třeba si na cvičení vzpomenete někdy v budoucnu, až příjde správný čas.

Držím palce a vy držte palce nám, ať vám můžu napsat další vývoj vize.

S láskou,

Vendi

VÝLET DO BELGIE – BRUSEL, BRUGES A GENT

Zážitky spojují. Čím pozitivnější a adrenalinovější, tím lépe. My s manželem pořád něco podnikáme. Tedy, kdysi jsme podnikali víc, protože teď o víkendech stříhám videa a píšu na blog :-). I tak se snažíme udržovat tradici a podnikat různá dobrodružství, přestože v menší míře. Proto jsme se o prodlouženém volnu vydali  na výlet do Belgie.

V Belgii jsem nikdy předtím nebyla. Jen jsem v minulých letech zaznamenala zmínky o bombových atentátech. Než jsem do Belgie jela, vnímala jsem ji jako město Evropské unie, kde mají skvělé pivo (takový český ráj) a sošku čůrajícího chlapečka (holčičku a dokonce i psa). Ano, tohle o Belgii asi ví většina z nás. 🙂

Náš výlet byl na tři dny a při předběžné rešerši jsme si říkali, že by bylo fajn se podívat i jinam, než do hlavního města. Na Youtube jsem objevila několik cestovatelů, kteří vychvalovali Bruggy (Bruges).

Bruges je opravdu malebné městečko, plné romantických zákoutí, budov, domečků a… větrníků. Takových těch starých, dřevěných. Navíc je Bruges jen hodinu od Bruselu (přímým vlakovým spojením). Určitě tedy doporučuji se na den v Bruges otočit.

Díky Facebooku se Johnyho kamarádka dozvěděla, že jsme v Belgii (ó díky, moderní techonogie). Protože v Belgii několik let žila, říkala, že bychome měli jet ještě do Gentu, který má možná ještě raději.

Protože jsme z Bruges byli naprosto unešení, těšlili jsme se, jak nám Gent vyrazí dech ještě víc. 

Upřímně, nevyrazil. Ani nepozastavil.

Gent je jednou tak velký. Narozdíl od Bruges musíte do centra dojet tramvají (je to vážně docela daleko). Všude je navíc spoustu turistů, což se trošku projevuje na turistických pastech a cenách. V centru je spousta pěkných míst, krásných budov a kostelů. Nicméně když jdete z centra pryč, jde o (pardon, za to označení) jakékoliv jiné město. Zkrátka, není to až takové terno.

A co nás na výletu překvapilo?

 • Čůrající chlapeček skoro ani nečůrá, protože je navlečený v jakémsi oblečku. Kolem něj je pořád hrozně moc lidí. Veškeré obchody s vaflemi mají jeho čokoládovou sochu ve výloze. A většinou chlapeček vypadá, že čůrá přímo do vaflí. 🙂 Ehm… Dobrou chuť!
 • V Belgii jsou dva druhy vaflí – bruselské (nadýchané, symetrické) a liege(ské), které jsou většinou nepravidelného tvaru a takové hutnější. A mně jednoznačně víc chutnaly ty druhé.
 • V levnějších hotelech mají zvláštní systém povlékání postelí. Ano, prostěradlo a polštář povelčete standardně. Přikrývka nemá „obal“. Prostě si dáte nějaké jiné prostěradlo jako vstvu mezi sebe a přikrývku a to celé pak zastrčíte pod matraci. Divné. Hlavně mi tento způsobe přišel poněkud nehygienický. O to víc, že jsem se v noci vzbudila zamotaná v té neobalené dece…
 • Piva mají skvělá skoro všude. Každý den si můžete dát jiné a určitě neprohloupíte. Nám nejvíce chutnaly ty z označením „Blonde„. Belgičané mají také spoustu speciálů i příchutí (ala náš Radler).
 • Typickým fast-foodem jsou hranolky. S jakousi divnou omáčkou. Ani jsme nezkoušeli, na hranolky si nepotrpíme.
 • Skoro v každém parku je velká spousta běžců. Ale opravdu hodně. Při přecházení se tedy rozhlížejte.
Protože si myslím, že nejlépe se zážitky předávají vizuálně, můžete se kouknout na mé video, které jsem pro vás natočila.
Už mi pár lidí psalo, že jako další místo by mi doporučilo třeba Antverpy. Pokud jste v Belgii byli, dopourčili byste mi také něco? 🙂
TIP: Jo a ještě vám doporučuji nainstalovat si do mobilu apku (nebo se na informacích poptat) po mapě vytvořenou místními. Je od fimy USE-IT. Odkaz ZDE. 🙂 Fotka mapy je na hlavním obrázku u příspěvku.
Mějte se pěkně a v dalším článku (už ho skoro mám) se můžete těšit na shrnutí knihy „The power of moments“, kde vám prozradím, jak udělat momenty ve svém životě zapamatovatelnější a hodnotnější.
S láskou,
Vendi