VÝZVA #7: MAPY LÁSKY aneb PARTNER JAKO NEJLEPŠÍ PŘÍTEL

Je váš partner nebo partnerka současně váš nejlepší přítel? Dokázali byste o sobě navzájem správně říct, jakou máte rádi kávu, hudbu, jak se jmenují vaši opravdu nejbližší kolegové v práci nebo co zrovna čtete? Specificky pro ženy: Jakou hru hraje partner na PlayStationu? 🙂 Pokud se vám při čtení postupně objevovaly odpovědi na zmíněné otázky, skvěle! A pokud ne, můžeme celou věc brát pozitivně a říct si, že díky tomu vznikl prostor se (malinko) dovzdělat.

Právě zářijová výzva bude patřit odpovědím na záludné otázky ohledně života našeho partnera i nás samotných. Dokážete si představit cibuli? Cílem je, se co nejvíce poznat. Až do poslední vrstvy.

Zatímco děti půjdou v září do školy a budou si opakovat, co přes prázdniny zapomněly (derivace, příslovečné spřežky… fuuf), my se můžeme směle rozpomínat, co nám o sobě kdysi říkal partner. Nebo si můžeme doplňovat informace, které nám ani nikdy neřekl.

Výzva vznikla jako inspirace od Johna M. Gottmana (autora knihy: 7 principů spokojeného manželství). Gottman svůj život zasvětil pozorování a zkoumání párů. Chtěl (ehm oprava: chce, neboť žije v Americe) dokonce přijít na recept na dlouhotrvající manželství. A kniha napovídá, že receptů objevil dokonce 7.

Prvním (a dalo by se říct i nejdůležitějším) z nich je budování hlubokého přátelství mezi partnery. Gottman dokonce vytvořil název “emočně inteligentní manželství”, protože tvrdí, že emoční inteligence je ve vztahu alfa a omega.

Emočně intelignetní manželství je celkem děsné pojmenování. 🙂 Hlavně nechci vědět (a ani jsem nikde takovou informaci nevyčetla), jak se říká manželstvím na druhé straně barikády.

(…) ?

Protože nechci nikoho urazit, půjdu raději dál.

Přemýšlela jsem, který alespoň fiktivní pár bych mohla uvést jako příklad výše zmíněného emočně inteligentního manželství. Hned první mě napadla krátká scéna na začátku jednoho animovaného filmu.

VIDĚLI JSTE NĚKDY FILM “VZHŮRU DO OBLAK“?

vzhůru do oblak
Z filmu: Vzhůru do oblak

Jestli ne, vřele jeho shlédnutí doporučuju. Právě v prvních minutách vždycky uroním pár slz.

Dobře, možná si trošku i pobrečím. Třeba budete silnější!

Tvůrci ukazují, jak pěkně se k sobě můžeme chovat, i když se nám život nevyvíjí podle plánu. A že láska, pokud neusneme na vavřínech, může naopak nabýt čím dál větší síly.

Carl a Ellie (hlavní hrdinové mini-příběhu) krásně demonstrují, jak vypadá partnerské nejlepší přátelství.

Jejich vztah se tak vyznačuje:

 • snahou pochopit partnera,
 • odhodláním nahlížet na něj za každou cenu pozitivně,
 • podporováním se ve vzájemných snech a cílech,
 • umění si společně věci vyříkat.

Zkrátka, vědět o partnerovi první poslední.

A vše výše zmíněné najdete v animáku pro děti. No, není to perfektní?

Podobné manželství si můžeme pěstovat i my. Chce to jen odhodlání, trošku plánování společného času a ochotu naslouchat sobě navzájem.

Někde začít musíme. V září půjde o poznávání partnera a tvorbu “mapy lásky“. Přestože mi slovní spojení zní opět hrozně (přeslazeně), mapy lásky jsou super věc.

CO JSOU “MAPY LÁSKY”?

“Z poznání pramení láska i odvaha překonávat manželské bouře. Protože jak chcete milovat člověka, kterého ani neznáte?”

Nejlepší přátelé o sobě většinou vědí, i co nechtějí. I my půjdeme až na dřeň. Pokud jsou informace o našem partnerovi velikosti oříšku, naším cílem je mít na konci září minimálně jablko. 

My s manželem byli nedávno u nás doma, kde babička upekla skvělé kuře. Když píšu skvělé, myslím tím kuře s úžasně hnědou kůžičkou, která při kousání krásně křupe a doslova se rozpadá na jazyku. Aaaach! Babiččino vaření.

Zápletka přichází právě teď: Na talířku mi najednou přistála druhá kůžička (myslím, že jsem si povzdechla, že je jí málo). Extra dávka navíc byla Johnyho. Dal mi ji, protože ví, jak moc ji mám ráda. Ví, že si ji vždycky nechávám na konec, abych si užila závěrečnou slastnou chuť. Protože všechno tohle ví, vědomě mi udělal radost.

Malý krok pro manžela, velký skok pro manželku. 🙂 Prostě… Šlo o hroznou maličkost, ale jak potěšila.

Gottman vypozoroval, že dlouhodobě spokojené páry mají velkou část mozkových kapacit vyhrazenou pro informace o partnerovi. Kapacity tak zabírají drobnosti o životě, cílech, radostech i trápeních.

Co je dobré si uložit do mozku, ptáte se?

Cokoliv, co uznáte za vhodné. Ale platí, že čím více budete vědět, tím lépe. Třeba:

 • Které situace ovlivnily vývoj osobnosti natolik, že se stal člověkem, kterým teď je?
 • Jaké zážitky formovaly jeho dětství?
 • Jaké knihy má nejraději?
 • Co jsou pro partnera nejdůležitější životní milníky?
 • Jaké ingredience v jídle nestrpí (co mu nechutná) nebo na co je alergický?
 • Kdy má důležitou prezentaci, schůzku nebo jiný pracovní úkon, ze kterého je nervozní?
 • Jakým jazykem lásky mluví? (koukněte také na článek 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana)

POZNÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI. I LÁSKY.

Ano, ano. V následujících 3 týdnech budeme zvětšovat prostor v našich mozcích a prázná místa věnujeme informacím o našem partnerovi.

Výzva nebude vůbec nic složitého. Podle mého je nejhorší část plánování společného času na rande. Chápu, že jsme dnes všichni hodně vytížení a ne vždy se daří najít si v obou kalendářích volné místo. Přesto doufám, že se vám rande podaří zrealizovat. My už třeba s Johnym máme naplánováno.

Instrukce, podle kterých při výzvě pojedeme s manželem, jsou následující:

KROK 1: Naplánujte si společný večer v 1. a 3 týdnu. Udělejte si čas i fyzicky (nebo online) v kalendáři. Oba.

KROK 2: Rozhodněte se, zda budete na první rande doma nebo venku. Doporučuji spíše venku, ať jste na neutrální půdě a máte pocit, že je váš večer vyjímečný.

KROK 3: Dopředu si připravte otázky, na které neznáte odpověď. Může jít o otázky z partnerova dětství a mládí, cíle a sny, současná práce… Otázek je spousta.

KROK 4: Nezapomeňte si na rande dvě propisky a dobrou náladu. 🙂

Pokud budete mít zájem udělat si rande podle Gottmana, můžete se přihlásit o pracovní sešit, který jsem k této příležitosti vytvořila. Zábanou formou se tak dozvíte informace z několika tématických okruhů.

V druhém týdnu budete mít lehce samostatný úkolek – oba dva. Budete si přemýšlet nad sebou. No není to super? 🙂

A ve třetím týdnu, na druhém randíčku, si vše budete moct sdělit.

Budu ráda, když napíšete, jak se vám společné rande podařilo. Já sem určitě nějaký příspěvek dám!

S láskou,

Vendi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek