CHVILKA PRO SEBE: CO DOOPRAVDY CHCETE?

Podobné články:

Už dlouho razím heslo, že pokud jsme spokojeni nejdříve sami se sebou, můžeme činit spokojenými i ostatní. Heslo má ještě dovětek a to, že jakékoliv chování chceme ve svém okolí vidět, měli bychom s ním nejdříve začít u sebe. V druhém týdnu výzvy tak přichází chvíle, kdy si můžeme udělat čas na nás samotné a trošku se rochnit ve vlastních myšlenkách.

Jak to říkají v reklamách? „Hýčkejte se.“ Větu, myslím, používá Dove.

Nebo: „Dopřejte si luxus!“ (drahé hodinky nebo ložní prádlo)

Dnešní článek přijměte jako pozvánku a pojďte se hýčkat spolu se mnou (alespoň mentálně). 🙂

Možná jste byli u toho, když jsem vám na konci srpna představovala 3 týdenní výzvu na téma Mapy lásky. Tímto zdravím své pravidelné čtenáře – třeba moji babičku nebo svokru Růženku.

Výzvu jsem tvořila s určitým cílem – prohloubit vztah s partnerem natolik, abychom se o něm dozvěděli co nejširší škálu informací. A samozjřemě on o nás.

Všechny poznatky si následně můžeme uložit někam do hlavy a s informacemi v budoucnu pracovat. My s manželem jedeme výzvu v září, ale protože na mém blogu máte veškeré zdroje k dispozici nonstop, můžete si dát vlastní výzvu vlastně kterékoliv 3 týdny v roce.

DROBNÁ SONDA DO NAŠEHO PRVNÍHO RANDE

První týden výzvy je tímto prakticky za námi a my s Johnym za sebou máme i první randíčko. Přikládám důkaz místo slibů. Fotka z jednoho skvělého projektu v Praze. Nese jméno Manifesto Market a je to… No, taková hipsterčina. Platit můžete jen kartou (opravdu žádná hotovost), v každé budce (kterou vidíte za mnou) se vaří jiný druh jídla (nechybí exotická kuchyně i zajímavé drinky) a můžete si koupit kaligrafické tužky nebo ručně dělaná přáníčka z eko papíru. Na stole přede mnou třeba vidíte Hawaiský typický pokrm Poke – první v ČR. Prý. Ale výtečný!

Právě tady jsme se po vydatném jídle a pár pivech (jak jinak) jali papíru a propisky a začali jsme svědomitě vyplňovat doztaník o tom druhém.

View this post on Instagram

Včerejší rande s manželem se vážně povedlo. V září máme výzvu: "Poznejte svého partnera", takže jsme (se) poznávali. Vyzbrojeni otázkami z mého blogu jsme se šli prvně najíst (kdo by mohl hladový řešit vztahy) do #pokehouse (hawaiska skvělá specialita), a potom jsme u drinku (dobře, piva) premysleli nad sebou navzájem. 🤔 Co jsme měli jako malí za oblíbenou hračku? Co nás v práci baví? Jaké jsou naše nejlepší vlastnosti… Oba jsme ztratili v dotazníku 2 body, ale aspoň jsme si doplnili informace. A o to jde. V září si vyhrazujeme čas na poznání toho druhého. #Gottman (americký expert na vztahy) má dle výzkumu za to, že spokojena manželství se jen tak nestanou, ale jsou založeny na bazi hlubokého přátelství. Mapy lásky je přesnější název. Pokud chcete vědět víc, koukněte na video nebo blog Recept na vztahy. 😊 A příští týden je druhá část výzvy. Přidáte se někdo? . . . #mapylásky #poznejpartnera #gottmaninstitute #rande #manzelstvijepecka #zkusilijsme #iqos #manifestomarket

A post shared by BLOG Recept na vztahy (@vendula_debnar) on

Nebudu vám lhát, (doslova) pár otázek jsem nevěděla. I tak jsme oba skončili s překvapivě skvělým skore. 95 %, řekla bych.

Už minule jsem vám dávala k dispozici notičky, podle kterých jsme jeli i my s manželem.

> > > Stáhnout si je můžete ZDE nebo můžete kouknout na předchozí článek. < < <

Protože první krok v tuto chvíli už za sebou máme (a vy třeba také), navrhuji podívat se na další – samostatný úkolek. Ano, jak jsem zmiňovala, bude to jen a jen o nás samotných. Respektive o vás samotných. 🙂

Cvičení si můžete udělat separátně bez partnera – někde v izolaci, klidně v jiné místnosti, když budete chtít. Nebo alternativa, jak být spolu: můžete si udělat masalu, kakao, čaj, koupit si brambůrky na večer (nebo mrkev, pokud vyznáváte zdravější alternativu) a cvičení dělat alespoň fyzicky vedle sebe, jak to máme s Johnym v plánu i my.

U NÁS SAMÝCH TO ZAČÍNÁ

Možná ode mě následující tvrzení vyzní prazvláštně, ale já osobně o sobě přemýšlím ráda (asi že jsem jedináček?).

Dobře, napsané to zní hůř než vyslovené. Ale jak to máte vy?

Zkoumáte třeba rádi v čem jste a nejste dobří? Já ano, ale nejraději mám tu část, kdy se s poznáním snažím pracovat – u sebe i jiných lidí. Obecně razím heslo, že je lepší stavět na silných stránkách než eliminovat slabé.

Kdysi mi kdosi řekl super myšlenku: „Pokud jsme v něčem dobří, je předpoklad, že s věnovanou energií budeme ještě lepší. Mílovými kroky se budeme vzdalovat od běžného průměru. Ne tak v situacích, které nám nejdou a ke kterým nemáme blízko – tam jde spíše o mravenčí krůčky. Abychom dosáhli průměru, musíme se vážně nadřít a přitom (jednou) možná průměru dosáhneme.“

A předchozí odstavec ve zkratce? Stavte na silných stránkách, protože díky nim můžete zazářit a stát mimo průměrnou šeď.

Podobné poznání se může vyplatit v práci – já třeba nesnáším účetnictví, proto se zcela určitě nikdy nestanu dobrým účetním (a už vůbec mě nenapadne jít na pohovor). Ale vyplatit se může i ve vztahu.

S talenty a slabými stránkami můžeme pracovat doma.

My jsme s Johnym nedávno přišli na super věc. Že bychom se mohli doplňovat ve vaření. Pořád se peru s pocitem, že mě vaření hrozně nebaví. Respektive baví mě objevovat recepty, vymýšlet různé kombinace a těší mě, že je Johny vděčný jedlík, který experimentování vítá. Johny má zase talent jídlo sníst (dokonce si i přidat) a vůbec mu nevadí udělat „náročnou práci“ a připravit mi ingredince.

Já si pak hraju na Polreicha v přímém přenosu, kdy můžu přisypávat různé předem připravené ingredience a Johny se aspoň dobře nají. 🙂

KDYŽ  TUTO MYŠLENKU VELMI ZOBECNÍM…

Každý člověk je jiný a to je skvělé. Každý jsme vyrostli v jiné rodině, máme jiné návyky, povahu i schopnosti (i dvojčata jsou často rozdílná). Tady pak skvělost přichází ve chvíli, kdy se umíme i přes rozdíly domluvit.

Víte, jak zní nová poučka v marketingu, když reklamna cílí na zákazníka? Personalizovat. Protože každý z nás chce být výjimečný. Vyčlenit se z davu.

Ve vztahu mohou nějakou dobu fungovat činnosti, nebo milá gesta, která bychom selským rozumem tak nějak vydedukovali, že by mohla potěšit… Třeba bychom partnerovi mohli:

  • …poslat podporující zprávu, když ho čeká důležitá schůzka.
  • …pomoct vybrat dárek k narozeninám jeho mamince, když víme, že nestíhá.
  • …dát velké objetí po příchodu z práce.

Co kdyby ale naše hlava měla spoustu drobností přímo o našem partnerovi uložených v hlavě a v nečekaných chvílich je vytahovala? Navíc by informace byly natolik osobní a specifické, že by si druhý řekl: „Páni, ani si nepamatuju, že jsem něco takového zmínil. Ale je to trefa přímo do černého“

Dobře. Teď nechci mluvit o tajném nahlížení do telefonu, špehování, ani jiné poctivé detektivní práci.

Spíše mluvím o neustálém a neutuchajícím zájmu zjistit víc o svém partnerovi. Partnerce. Prostě vaší drahé polovičce. Spřízněné duši.

CO KDYBY O VÁS VÁŠ PARTNER VĚDĚL PRVNÍ POSLEDNÍ?

Možná bychom se v hlavě cítili trošku nahatě. 🙂 Ale jak by bylo krásné, kdybychom si minimálně doma nemuseli vůbec na nic hrát.

Podobně jako si žena smyje make-up a chce slyšet, že jí to i bez masky sluší.

Tady přichází drobný zádrhel. Aby nám o sobě někdo mohl říct důležité informace a „byl nahý„, měl by mít dotyčný informaci nejdříve srovnanou sám v sobě.

Proto se dá říct, že o informaci už někdy musel přemýšlet. Nejotravnější větu na téma „vize“ a „co chci od života“ jste už určitě slyšeli i vy. A pokud jsme ji neměli rozmyšlenou, pravděpodobně jste se při odpovědi lehce zapotili.

Je jí známá pohovorová věta: „Kde se vidíte za pět let?“

„Noooo.. Já chci být v životě prostě šťastná.“ (chvíle ticha) „Asi u vás budu stále pracovat, ale někdy po 3 letech bych třeba… Ehm, snad mohla povýšit?“ (plachý úsměv)

„He?“

Lidi jsou podle mého relativně nenároční. Chtějí být šťastní, bohatí, chtějí být milováni a, tuším, splodit potomka. V nejlepším si pak chtějí užívat života. Stačí ale natolik obecná a univerzální definice, co od života očekáváme?

Odpověď je na vás. Já bych se však zeptala:

Kým chceme být? Když budeme slavit našich 80 let, co naplní náš život tak, že si řekneme – tento život měl smysl?

Co chcete vy?

chvilka pro sebe - co chcete vy sami?

JAK ZJISTIT, CO CHCEME?

Protože je poznávání sebe sami relativně dlouhodobý proces, bylo by fajn začít podle Paretova pravidla 80:20.

Zaměřit se na cvičení, která vám v krátkém čase dají co nejvzevrubnější přehled o vás samých. Dají vám notičky, kterých se pak můžete držet při hlubším hloubání. 🙂

Moje dvě nejoblíbenější cvičení jsou: Oslava 80. narozenin a Řeka života. V kombinaci s pár otázkami jsme pro vás připravila další (doufám, že praktický) dokument – pracovní list.

> > > TEN SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE. < < <

OSLAVA 80. NAROZENIN

(je součástí dokumentu ke stažení)

Představte si, že jste už opravdu staří a je vám 80 let. Jste na své vlastní narozeninové párty. Kolem vás jsou lidé, které máte rádi. Jsou zde také zástupci pro vás nejdůležitějších životních „kategorií„.

Práce. Pomoc druhým. Manželství. Rodina.

Všechny aspekty, které jsou pro vás důležité. A právě oni zástupci o vás pronáší řeč. Co o vás řeknou?

Pokud chcete bližší návod, určitě se podívejte na článek, který jsem pro vás už jednou připravila.

ŘEKA ŽIVOTA

(je součástí dokumentu ke stažení)

V tomto cvičení budete malinko kreslit. Můžete namalovat řeku, horu, udělat notový zápis i počmárat papír – jak je libo. Cílem je vytvořit zápis vašeho života s vašimi nejdůležitějšími milníky.

Když dám příklad řeky, měli byste se zamyslet, které události ve vašem životě byly nejzásadnější, že ovlivnily tok a podobu řeky. Mohlo jít o události (příjemné i nepříjemné), setkání, AHA-momenty, nebo pocity (ne)úspěchu.

Provedení je jen na vás. Máte celou jednu A4. 🙂

JAK POSTUPOVAT DÁL?

Tuším, že některé otázky ve vás ještě budou bujet, růst a vyvíjet se. Možná váš pracovní list po určité době ještě doplníte. Vše je v pořádku. Máte čas minimálně do dalšího rande s vaším partnerem a ani tak nemusí být vaše diskuze konečná.

Další „návod“ na 3. randíčko vás ještě čeká na konci příštího týdne.

TIP: My s Johnym už máme naplánovány další dva termíny v kalendáři. Termín:

  1. Kdy budeme oba sami přemýšlet o sobě (obsah dnešního článku).
  2. Kdy spolu půjdeme v 3. týdnu na další rande (notičky přijdou brzy).

Držte se a budu ráda, když mi napíšete, jestli jste si na něco přišli. 🙂

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *