Eva Andriessen: I vzdělaní lidé dělají při rozchodu hrozné věci

Podobné články:

Možná tolik nesledujete americký bulvár, ale když se rozváděla Gwyneth Paltrow, bylo kolem toho velké halo. Hlavně proto, že ona i její manžel o rozvodu a o sobě navzájem mluvili až nezvykle hezky. Tehdy se do povědomí lidí dostal pojem „vědomý rozchod“ autorky Katherine Woodward Thomas, která hvězdě v rozvodu pomáhala. Certifikovanou koučkou na principy, které tato americká vztahové odbornice vymyslela, je Eva Andriessen, jejíž klientela přesahuje i hranice České republiky. Eva se krom koučinku a tématu vědomých rozchodů věnuje také hledání toho pravého, vědomým vztahům, ženskému sebevědomí a “odbourávání” programů, které v sobě máme z dětství.

Jsem moc ráda, že jsme s Evou měly rozhovor. Myšlenky na následujících řádcích jsou opravdu podnětné a cenné. Co myslíte vy?

* * *

Evo, na vašich stránkách se hodně věnujete tématu „vědomých vztahů„. Což by mě zajímalo víc. Co si mám pod tímto pojmem představit?

Pro mě to znamená, a jak to i mám se svým manželem, že jde o vztah dvou otevřených lidí, kteří jsou autentičtí a ochotní spolu vědomě růst. Naslouchají svým potřebám a i potřebám svého partnera. Otevřeně o všem mluví. Jak o svých pocitech, potřebách a přáních, tak i tom, co se jim nelíbí. Nevyhýbají se konfliktům, ale naopak jsou ochotni čelit konfrontaci, ze které se mohou oba hodně naučit. Vědomý vztah je tedy vztah dvou vědomých lidí. A co opravdu doporučuji je, aby partneři měli společnou vizi, která je opravdu velká a kterou chtějí společně naplnit.

Co když už partnera nebo manžela mám. Dá se princip vědomého vztahu aplikovat i na manželství? Pokud ano, jak třeba?

Určitě je možné princip aplikovat na jakýkoliv vztah. Jen je potřeba, aby tomu byli oba otevření. Pokud je principu vědomého vztahu otevřený jen jeden, bylo by dobré druhého získat.

Aha, a jak? 🙂

Třeba tím, že principy začnete aplikovat u sebe a ve vašem partnerství. Rozhodně nedoporučuji druhého partnera tlačit nebo přemlouvat. 

EVA ANDRIESSEN: I VZDĚLANÍ LIDÉ DĚLAJÍ PŘI ROZCHODU HROZNÉ VĚCI

Recept na šťastný vztah?

Takže, co je podle vás oním „receptem“ a tajnou ingrediencí na šťastný a spokojený vztah?

Myslím si, že receptem na dobrý vztah je otevřená komunikace a sdílení, respekt vzájemné odlišnosti, blízkost a spokojenost v intimní oblasti. Lidé také potřebují nějaké společné naplnění, misi, vizi nebo záměr, ve kterém se podporují. Pokud se začnou vzdalovat, brzy pocítí prázdnotu nebo, že jim jejich vztah přestává dávat smysl.

Pokud tedy přestane vztah dávat smysl, máte doporučení, jak se bezbolestně rozejít? Na vašich stránkách jsem totiž zahlédla pojem „vědomý rozchod“.

Ano, když lidé z nějakého důvodu zjistí, že spolu už dále nechtějí být, tak „vědomý rozchod“ jim umožní, aby oni sami, a také jejich nejbližší tolik, netrpěli. Musíme si uvědomit, že každý rozchod je pro nás velice bolestivý. Jsme biologicky předurčeni žít v párech nebo ve skupinách. Dříve pro nás znamenalo vyloučení ze skupiny jistou smrt. Proto každý rozchod, ať jsme odešli my nebo nás opustil partner, je bolestivé období, které se pojí s negativními pocity, nespavostí, vysokou hladinu kortizolu – stresového hormonu v krvi.

Mozek se jakoby zblázní a i normální a vzdělaní lidé, dělají často hrozné věci, které by za normálních okolností nikdy neudělali. Proto pomáhám lidem pracovat s emocemi a také jim vysvětluji, že je „normální“, co prožívají. Často lidé z rozchodem ztrácejí svoji budoucnosti a plány, které měli. Proto součástí „vědomého rozchodu“ je i možnost pro vytvoření si nové budoucnosti, kterou lidé v tomto bolestivém období nejsou schopni vidět.

No, to mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti, protože se mi rozvedli rodiče. Jsem si jistá, že v tomto ohledu nešlo o vědomý rozchod. Ale jak říkáte, je to všechno asi přirozené, protože jde o těžké období.

Proto je další důležitou součástí „vědomého rozchodu“ převzetí zodpovědnosti za naši část. Často máme tendenci obviňovat druhého a svůj podíl na rozchodu nevidět. Ale i když se druhý partner choval opravdu ošklivě, nějakým způsobem si to mohl dovolit. Je potřeba se podívat, která část v nás mu to dovolila.

Jak si myslíte, že by lidé měli poznat hranici, kdy se ještě vztah dá zachránit a kdy je již dobré věnovat se vědomému rozchodu? 

Ideální je projít si procesem „vědomý rozchod“ během kterého si uvědomí, co skutečně chtějí. V tomto procesu si i spousta lidí uvědomí, že nakonec chtějí zůstat spolu. A kdyby měli nástroje, které se jim otevřou v tomto procesu, již v manželství, nikdy by se do tohoto stádia ani nedostali.

Ve vašem e-booku „Jak být sama sebou“ hodně narážíte na sebedůvěru nás, žen. Myslíte si, že se opravdu nemáme rády? A že (ne)láska k sobě tolik ovlivňuje naše vztahy?

Opravdu se ve své praxi setkávám s krásnými a úspěšnými ženami, které mají nízké sebevědomí. Často to vychází z nepřijetí v dětství. Od rodičů jsme slyšely, jak se máme chovat, co bychom měly a neměly. Což vedlo k tomu, že se nám vytvořily vnitřní programy: sem nepatřím, nikdo mě nemá rád, nejsem dostatečná, jsem špatná a tak dále. Jenže… Pokud se nemáme rády, jak můžeme očekávat, že nás bude mít rád náš partner? Lidé nám zrcadlí, jaký postoj máme samy k sobě.

Realita Česka s světa

Evo, vy koučujete i ženy ze zahraničí. Řekla byste, že se ve světě řeší jiné problémy než u nás v Česku?

Koučovala jsem klienty z 18 zemí světa různých náboženství. Každý chce někam patřit a být milován. To máme všichni stejné. Všichni řešíme naše rodiče a všichni v sobě máme omezující přesvědčení a vnitřní programy, které nás limitují žít náš život na plno. Pokud klienti uznávají silně nějaké náboženství, tak vidím, jak je to ovlivňuje v partnerských vztazích a ve vztazích s jejich rodiči.

S jakým nejzajímavějším problémem jste se setkala? Máte nějakou perličku? Nebo situaci, kdy jste vůbec netušila, jak to dopadne a jestli to vůbec dopadne?

Setkala jsem se třeba s tím, že jednu moji klientku zavrhla rodina, protože jí už bylo 35 let a stále neměla manžela a děti. Pro jejich rodinu to byla potupa a nechtěli s ní mít nic společného. Paradoxem je, že klientka je velice inteligentní a krásná žena, která má vystudovanou medicínu.

A jak to dopadlo, jestli se můžu zeptat?

Pro klientku to bylo velice náročné období, protože objevila, že má s rodiči závislý vztah. S tímto fenoménem se setkávám velice často. Dospělé děti jsou stále závislé na názorech a schválení svých rodičů. Jí se otevřela možnost opravdu dospět a objevit, co skutečně v životě chce, protože do té doby, dělala vše, aby se zavděčila rodičům. Nežila vlastně svůj život, ale život svých rodičů. Proto byla také zacyklená v neúspěšných vztazích. Většinou se nám moc v životě nedaří nebo jsme vyčerpaní, když žijeme přání někoho jiného.

Koncem září pořádáte v Brně dvoudenní konferenci s Katherine Woodward Thomas, která pomohla k vědomému rozchodu třeba Gwyneth Patrow a je velkým pojmem v Americe. Jaké bude téma a co zajímavého se můžeme dozvědět, když přijdeme? 

Na workshopu si budete moct zpracovat vaše limity v lásce. Často lidé vědí, jakého by chtěli partnera, ale něco uvnitř jim brání, aby takový vztah mohli mít. To si na workshopu budete moct objevit a transformovat. Dostaneme se přes rezignaci nebo beznaděj, kterou cítíte v oblasti lásky. Začnete pomalu vnímat, co je pro vás skutečně možné. A objevíte sílu vytvářet šťastný a naplněný vztah.

To zní dobře. V tom případě doplním, že se zájemci dozví více na stránce zmíněného workshopu. Úplně na závěr se zeptám ještě jednu moji obligátní otázku: Kdybychom měli udělat jen jednu věc za den, co by to mělo být, abychom byli dlouhodobě spokojeni ve vztahu? 

Každý den mít s partnerem alespoň 30 minut času, ve kterém si sdílíme, co jsme prožili, jak se cítíme a v čem potřebujeme podpořit. Je důležité se navzájem ocenit a vyjádřit si svou lásku.

Pozn.: Workshop již proběhl. Eva však byla tak hodná, že mě pozvala, a proto si o skvělé K. W. Thomas můžete přečíst více zde.

* * *

Krása! Lepší konec jsem si nemohla přát. Aniž bychom se domluvily, rada Evy navazuje na výzvu, kterou právě máme. Tou je pěstování vstřícnosti mezi partnery.

Moc děkuji za rozhovor a přeji Evě, aby se jí skvěle dařilo!

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *