Podobné články:
Taky by nemuselo být od věci položit řečnickou otázku: „Proč se ženských kruhů nebát?“ Mluvím teď hlavně k nám, ženám. Muži by se totiž ženských kruhů bát měli. Dějí se tam až nepopsatelné věci. Třeba si mezi sebou sdílíme své strasti i radosti. Navzájem se inspirujeme. Nasloucháme si, ale neradíme. Jen spolu jsme. A to někdy bohatě stačí.
Jde tedy o něco děsivého? Možná.
Přinosného? Velmi!
I když dnes bude řeč o ženských kruzích, principy kruhu se dají aplikovat i u mužských setkání. Poradní kruhy, jak se jim také říká, využívali především Indiáni. Díky čemuž řešili složitá témata, aniž by se „museli“ pohádat. V kruhu se totiž diskutuje a naslouchá. Hádky mají své místo leda mimo kruh.
V dnešním článku bych vám chtěla myšlenku ženských kruhů trochu „prodat„. Nadchnout vás pro ni. Jsou totiž opomíjeným (dalo by se říct až zapomenutým) zdrojem inspirace a úlevy.
Uvidíme ale na konci, jak se mi záměr vyvede. 🙂
V ČEM MOHOU ŽENSKÉ KRUHY POMOCI?
Ženské kruhy se dříve organizovaly přirozeně. V jedné místnosti se sešly děti, maminka, sestry, tety, babička a u někoho dokonce i pra-babička. Úplně historicky šlo o pravěké ženy u ohně, později ženy ve staveních, které obhospodařovávaly dům. Dnes si musíme podobnou zkušenost zaplatit, případně samy zorganizovat. Často žijeme v anonymně fungujících městech, daleko od rodiny.
Nejhorší na tom celém je, že tradice kruhů se nám vytratila už dříve, tudíž ani nevíme, co nám podobná zkušenost může přinést. A proč by nám měla chybět.
Přitom jsou ženské kruhy studnicí informací, které bychom normálně získávaly oklikou. V kruhu se řeší otázky, které souvisí s různými sférami života ženy. Třeba:
- Je orgasmus přirozenou součástí sexu? A když ne, můžeme ho vůbec dosáhnout?
- Jaké to je vychovávat dítě? Dá se na porod nějak připravit? Vážně to tak bolí?
- Co když si připadám ošklivá. A „tlustá„? Co když jsem jediná, která nemá své tělo ráda?
- Je normální, že se s manželem hádáme? Jak se hádky řeší u jiných?
- Mám strach, že nedokážu zvládnout rodinu a kariéru. Jak to řeší jiné ženy? Bojí se taky?
Otázek může být neurékom. A s kým jiným se poradit, než se ženami, které mají podobné problémy jako my. Moje nejoblíbenější část nastává, když se odběhne od hlavního tématu a plynule se navazuje a pokračuje dál. Vše, co se řekne, je důležité. Nikdy nevíme, jaká slova mohou zarezonovat v jiném člověku. Co se mu zasociuje a spojí.
Vím, že název „ženské kruhy“ není zrovna sexy. Popisuje všechno, čemu se dnešní moderní a sebevědomé ženy chtějí vyhnout.
„Vždycky jsem si rozuměla víc s muži,“ říkávají tyto ženy.
Skoro jako kdyby z podobné věty čpěla pýcha. Neberte mě zle. Zmíněný typ smýšlení naprosto chápu. Stejnou větu byste ode mě před rokem slyšeli i vy. Jenže jsem si uvědomila, jak mohou být ženská společenství skvělá!
Kvalitu a sílu ženských kruhů jsem poprvé poznala na Mokoši. Mezigeneračním setkání žen. V kruhu nás sedělo přes dvacet a po čtyřech dnech (a přes původní rozpaky) jsme o sobě prozrazovaly věci, které bychom si netroufly říct ani nejlepší kamarádce. Šlo o niterní pocity, silné emoce občas doprovázené slzami.
Pokud tedy někdy budete mít možnost vytvořit kruhy, které jsou tvořené ženami různých věků (a klidně i národností), mohou mít pro vás vyslovené myšlenky opravdu velký přínos.
PÁR DŮLEŽITÝCH PRINCIPŮ:
Všechny kruhy, které jsem zatím zažila, byly definovány několika zásadami:
- Důvěra: Ať už jde o kruhy mezi kamarádkami nebo s cizími, platí pravidlo: „Co se řekne v kruhu, to tam i zůstane.“ Bez důvěry by nemohlo přijít upřímné sdílení.
- Žádný soud: Je neskutečně uvolňující říct o sobě cokoliv nás napadne. Bez pocitu, že se musíme druhému líbit nebo zavděčit. V kruhu se nesoudíme. Nasloucháme.
- Záměr: Je důležité jen tak si povídat a vyplňovat mezery ticha, aby se „něco řeklo„. Občas opravdu není, co říct. Chvíli se tedy mlčí. Je skvělé, když někdo vyřkne myšlenku nebo asociaci, která prostě přijde. Nikdy nevíme, co může jedna myšlenka v druhém člověku vyvolat. I asociace by ale měly být vyřčeny s nějakým cílem.
- Vlastní prostor: Lze říct, co uznáme za vhodné. Mluví vždy jen jeden. Bez přerušení, bez doplňujících otázek. Ten-jeden může říct, co chce, jakým způsobem chce a mluvit jak dlouho chce.
Většina spirituálních a ezotericky-založených duší (omlouvám se, ale nemám lepší pojmenování), které pořádají ženské kruhy, vidí ještě další benefit. Jde totiž o: „skvělý způsob, jak se napojit na svou ženskou energii a probudit v sobě své ženské já.“
Souhlasím. Líp bych to nevyjádřila.
JAK ŽENSKÉ KRUHY POŘÁDAT?
Moje skvělá, aktivní kamarádka si jednoho dne řekla, že kruhy, které zažila na Mokoši, by chtěla mít ve svém životě trvale. Proto přišla za námi, dalšími kamarádkami a kamarádkami kamarádek, s myšlenkou na založení ženských kruhů.
Původně jsme začínaly 4. Velmi nepravidelně, ale vždy s nadšením. Postupně se nabalovala další děvčata, kterým se myšlenka kruhů líbila. Čím méně jsem některé nově zapojené ženy znala, tím víc jsem si uvědomovala, že právě jejich slova mě zasáhla nejvíce.
Pravidel pro pořádání kruhů není mnoho a možná už některá tušíte. Ráda bych je ale krátce sesumírovala, protože vás velmi podporuji, abyte kruh založily samy. Ženských kruhů není nikdy málo a uvidíte, že jde o velmi přínosnou činnost, která má opravdu daleko od breptání, které známe.
Pojďme na to.
JEN PÁR PRAVIDEL:
- Najděte si bezpečné místo, kde vám bude dobře a kde vás nebude na 2 hodiny nikdo rušit.
- Přineste si s sebou předmět, který dává člověku, jež ho drží, právo mluvit a ostatním povinnost mlčet. Skvělý je kolík, ale může jít o jakýkoliv předmět viditelný na dálku.
- Kolík a pravidlo mluvení má stejné principy jako ten z článku o zvládání konfliktu. Koukněte se, jak kolík (metoda talking-stick) používat. 🙂
- Principy sdílení jsem popsala výše (např. vše řečené zůstává v kruhu, vyhněme se soudům a radám atd.) a je dobré je na začátku prvních kruhů a pro nováčky shrnout.
- Na závěr si poděkujeme a ideálně si dáme minutku. Je dobré si uvědomit, s kterými klíčovými myšlenkami odcházíme.
- Na závěr můžeme sdílet a nemusíme.
Mám ještě dva praktické tipy:
- TIP 1: Je skvělé mít v kruhu karty s obrázky a s nějakým posláním. V ezo-kruzích se využívají andělské karty, já mám ráda třeba tyto: Cesty životem (link není affiliate).
- TIP 2: Uprostřed kruhu by měl být předmět podporující ženskost. Květina, svíčka… Ale nemusí.
DÁTE ŽENSKÝM KRUHŮM ŠANCI?
Pokud ve vašem okolí žádný kruh není, vůbec nevadí. Můžete je přece uspořádat samy. V době sociálních sítí nemůže být kruh jednou za tři týdny problém.
Pravda, až na časové možnosti účastnic. 🙂
Pokud se vám nějaký kruh zorganizovat povede, budu moc ráda, když mi dáte vědět!
S láskou (nejen ke kruhům),
Vendi