SHRNUTÍ KNIHY: FOR WOMEN ONLY (Shaunti Feldhahn)

Podobné články:

Na trhu začíná přibývat knih, které se nám snaží poradit, co pro naši oboustrannou spokojenost ve vztahu dělat a co už raději ne. Aby se z nás třeba nestali nevěrníci nebo asexuální, gaučing vyznávající, peciválové. Proto zakládám rubriku, kde se vždy pokusím o krátký výtah a hodnocení z knih, které mi projdou rukama. Samozřejmě se vztahovou tématikou. Spojení „krátký výtah“ berte, prosím, s rezervou. 🙂 Právě dnes si dáme premiéru. Jsem zde s hodnocením knihy „For women only“ (hrubý překlad do češtiny by byl „Jen pro ženy“) autorky Shaunti Feldhahn.

Jak název napovídá, kniha je především pro ženy, které v ní najdou spoustu vzhledů do chování (svých) mužů. Dozvíte se informace, co dělat a čeho se vyvarovat v klíčových sférách mužského světa.

Ještě krátká vsuvka na začátek: Pokud vás napadne vztahová kniha, která vám do života přinesla zajímavý vhled nebo myšlenku, neváhejte mi do komentáře její název napsat. 🙂 Už kdysi jsem třeba já psala o Chapmanových 5 jazycích lásky. Pro test a článek můžete (ne)směle kouknout sem. 

Nuže, začněme!

JAK JE KNIHA POJATA?

Autorka je manželkou, matkou ani-nevím-kolika dětí a vypadá na poměrně zvídavého člověka. Přestože je věřící, zmínek o Bohu je v její knize opravdu minimum.

Pozn: Možná vám přijde zmínka o náboženství zbytečná, ale je opravdu velká spousta autorů vztahových knih, kteří o své víře v Boha píší a udávají nespočet příkladů ze života pobožných párů. Kniha je pak pro nás, české ateistické publikum, těžko stravitelná.

Jednoho krásného dne si Shaunti uvědomila, že tolik nerozumí mužům a že svou neznalost musí dohnat. Postupně se začala pídit po odpovědích na nejpalčivější otázky. Ve své knize uvádísondy“ do mužské duše.

Informace si však jen tak nevycucala z prstu. Shaunti sestavila několik setů nejpalčivějších otázek s pomocí odborníků. Poté začala rozesílat obsáhlý dotazník na vzorek cca 400 mužů. Co jí z odpovědí šokovalo nebo nebylo jasné, to se doptala při moderovaných individuálních i skupinových rozhovorech (tzv. focus groups). Výsledky nakonec shrnula do 7 kapitol.

Kapitoly vás provedou následujícími klíčovými poznatky:

 1. Je důležité muže respektovat. Až díky respektu přichází pocit, že je opravdu milujeme. Láska samotná nestačí. Ale respekt… To je jiné kafe.
 2. Muži se snaží působit sebevědomě. Být si „jistí v kramflecích“. Ve skrytu duše se ale bojí, že nedělají správná rozhodnutí a že na jejich nejistotu okolí přijde.
 3. I kdyby žena dokázala uživit a vydělat dost peněz pro celou rodinu, mají v sobě muži zakódováno, že své blízké musí zabezpečit oni a jen oni. Jejich instinkty z jeskyně zkrátka velí lovit a chránit.
 4. Naše sexuální touha po partnerovi ovlivňuje jeho spokojenost v dalších oblastech života.
 5. I šťastně ženatým mužům občas na mysl vyvstane obrázek jiné atraktivní ženy.
 6. Spousta mužů chce být romantikem, ale bojí se, že jejich snaha nebude náležitě oceněna. Ruku na srdce, dámy.
 7. Pro muže je důležitý vzhled. Nemusíme mít velikost XS a míry 90-60-90. Muži ale potřebují vidět, že na sobě chceme pracovat, abychom se líbily. Především samy sobě.

Knihou prostupuje velká spousta autorčiných zážitků z manželství, střípky z osobních rozhovorů s muži a také v grafech zpracované odpovědi z dotazníku. Milovníci grafů si tak jistě přijdou na své.

Osobní poznámka: Některým výsledkům a tvrzením jsem úplně nevěřila. Dala jsem proto knihu Johnymu. Přečetl asi dvě kapitoly, řekl, že ho to nebaví, ale že její postřehy docela odpovídají. S „čtivostí“ knihy jsem také bojovala, ale o tom později. 🙂

HLAVNÍ MYŠLENKY KAPITOL

Ráda bych vám sem vypsala všechny důležité myšlenky, jenže to byste si knihu ani nemuseli kupovat. Abych tedy před dveřmi neměla dlouhou frontu vydavatelů, kteří mě chtějí uškrtit za prozrazení nejpodstatnějšího, vyberu vám jen část myšlenek, které mi rezonovaly.

1. MUŽI POTŘEBUJÍ RESPEKT

Aby se muži cítili milování, potřebují respekt. Pokud muž respekt necítí, necítí ani lásku.

Jednoduchým ukazatelem pro nenaplněnou potřebu respektu u mužů je naštvání. Zjednodušeně řečeno, když se žena cítí nemilovaná, pláče. Když se cítí nerespektován, tj. nemilován muž, je jeho odpovědí vztek.

Důležitá myšlenka, která v kapitole zazněla se točila kolem vnímání mužů ženami. Vnímat je s respektem a cenit si jejich činů by měl být pro nás, ženy, naprostý standard. Proto by si muž neměl respekt zasluhovat, ale už by ho měl mít.

V podstatě je respekt jakýmsi univerzálním jazykem lásky pro muže. Pan Gary Chapman ho třeba časem také zařadí a budeme mít jazyků šest.

Jediná věc, kterou můžeme udělat a změnit tak věci k lepšímu?

Ženy, dejme si za úkol předpokládat, že muži situaci zvládnou. Místo snahy kontrolovat a připomínat věřme, že oni svou úlohu vyřeší na jedničku a že, pokud si zatím neudělali čas to-něco udělat, mají opravdu objektivní důvody. I když je jedním z důvodů důležitý fotbalový zápas jeho oblíbeného týmu. 🙂

Podle dotazníkem zkoumaných můžu prý „stačí“ používat slova jako: „Věřím, že to zvládneš.“

„Jsem na tebe hrdá.“

Kdo se necítíte, můžete zvolit lehčí českou formu: „Kouhoutek jsi opravil a už mě nezlobí. Díky ____ (následuje oblíbená manželova přezdívka jako čumáčku, miláčku, medvídku, pupíčku atd.).“

2. MUŽI POTŘEBUJÍ BEZPEČNÉ MÍSTO, KDE SI MOHOU DOVOLIT DĚLAT CHYBY

Přestože muži mají často rétoriku: „Jsem v pohodě, mám to pod kontrolou. To přece zvládnu,“ jsou si občas nejistí a „bojí se“, aby skrývaná nejistota nevyšla najevo. Alespoň doma chtějí mít prostor, aby mohli vydechnout. Aby byli pro svou milovanou ženu nejlepšími bytostmi na světě, přestože se občas něco nepovede.

Ze života: Proto prý muži tak rádi a zažraně sportují. Maraton, Spartan Race, kuželky, hra na počítači (tady je sport silné slovo, ale budiž)… V oblasti, kterou si zvolí, se cítí být hrdinové. Cítí podporu své komunity, která je bere a obdivuje. Čímž si občas kompenzují nedostatečná ocenění v manželství.

Pokud své muže budeme doma náležitě podporovat a vidět je v nejlepším světě, potom nebudou potřebovat hledat pochvalu jinde.

Jediná věc, kterou můžeme začít hned praktikovat?

Znáte pojem sebenaplňující se proroctví? Když si o muži budeme myslet, že je v něčem špatný, přizpůsobíme tomu naši rétoriku i chování a on se špatným stane. Pokud tedy našeho muže budeme vidět ve všem (nebo aspoň v klíčových sférách) jako nejlepšího, potom nemá jinou volbou, než jím být. 🙂

3. MUŽI SE POTŘEBUJÍ POSTARAT O SVOU RODINU

I když dnes, jako ženy, dokážeme vydělat poměrně dost peněz, muži mají v hlavě zakódováno, že by měli zabezpečit svou rodinu. Zkrátka sehnat rodině mamuta. Čím většího, tím líp. Od dob kamenné každý dlouhožijící pračlověk ví, že bobulemi se rodina nenasytí.

Někteří muži dřívější náročné lovení nahrazují delším časem stráveným v práci. Podle Shaunty (a dotazovaných 400 mužů) nemusí workoholismus značit problém ve vztahu. Může znamenat, že má manžel rodinu rád. Projevem lásky manžela je jen snaha zabezpečit rodinu.

Jediná věc, kterou můžeme začít hned praktikovat?

Lehce se to řekne, ale prý máme být vděčné, že se nás muž snaží obstarat a zabezpečit. Odměnou by měl být náš vděk. Nejen v duchu, ale pěkně nahlas. Pokud je jazykem vaší lásky pozornost, bylo by dobré si s mužem promluvit. Vysvětlit mu, že jej budete milovat, i když budete chudší, ale hlavně, když s vámi bude trávit čas. 🙂

Tedy, pokud je to pravda.

4. MUŽ POTŘEBUJE CÍTIT, ŽE JE PRO NÁS SEXUÁLNĚ PŘITAŽLIVÝ

Naše sexuální touha po partnerovi jej ovlivňuje i v jiných sférách jeho života – práci, sportu…

Jednoduché sdělení je toto: Muž potřebují být chtěn.

Ve výzkumu se většina mužů shodla. Překvapilo mě rovněž tvrzení, že spousta mužů vnímá „ne“ sexu jako „ne“ celé mužské bytosti.

Osobní poznámka: My s Johnym to až tak dramaticky nevidíme, ale třeba máte jinou zkušenost. 

Jediná věc, kterou můžeme začít hned praktikovat?

Mít sex jako prioritu. 🙂 Když je chuť, nečeká se, až se dopere prádlo, až se dovaří, až se… usne.

for women only shaunti feldhahn

5. MUŽI JSOU VIZUÁLNÍ

I šťastně ženatý muž si (prý) občas vybaví atraktivní nebo vyzývavou ženu, kterou viděl na obrázku nebo na ulici. Zajímavé jsou dvě věci:

 • Atraktivní ženy jsou jako magnet. I když se muži snaží alespoň nedívat, ví, že v prostoru ona atraktivní žena je.
 • Když žádný magnet není přítomen, muži mají něco-jako-databázi obrazů žen. Stejně jako někdy monitor v práci přejde sám od sebe do stavu spořiče obrazovky, i mužům se občas obrazy vynoří. I když nechtěně. Proto je dnešní doba pro muže náročnější, než si umíme představit. Zkuste někdy počítat, kolik polonahých nebo atraktivních slečen po cestě z domu do práce uvidíte. Myslím na plakátech a reklamních plochách. No a v létě…

Může nás uklidňovat, že muži nechtějí riskovat dlouhodobý a pěkný vztah s vlastní ženou pro krátkodobé chvilkové potěšení. Přestože, ano, jsou i vyjímky.

Jediná věc, kterou můžeme začít hned praktikovat?

Protože není pro muže dnešní doba jednoduchá, mohly bychom jim situaci ulehčit. Zkusme naše drahé muže za lehké podívání neodsuzovat. Řekněte si jen, co už je pro vás na hraně a svou hranici muži komunikujte.

Osobní poznámka: I já se někdy ráda podívám na pěknou ženu a ocením její snahu vypadat dobře. Není v tom nic sexuálního, spíše obdivného. Jak dokázala sladit svůj šatník, jak pěkný má make-up, jak se umí nést po ulici…

Pokud se na ostatní ženy dokážeme dívat ne jako na sokyně, ale jako na krásné bytosti, které zvelebují naši planetu, pak bude život všech jednodušší. Proč by navíc muž měl podlehnout krásné dívce, když má svou skvělou a dokonalou ženu?

6. MUŽI UMÍ BÝT ROMANTIČTÍ

U romantiky velmi záleží na očekáváních. A my, ženy, občas manželovu shanu neumíme náležitě ocenit. Romantika může být piknik při západu slunce, stejně jako s láskou otevřená konzerva ve stanu za deštivého počasí. Jde o kontext a o schopnosti našich mužů rozeznat naše potřeby.

Podle Shaunti (a jejich 400 dotazovaných) se muži bojí podnikat odvážnější romantické akce. Mají prý strach, aby žena jejich snů nepohrdla neobratnou realizací.

Jediná věc, kterou můžeme začít hned praktikovat?

My ženy máme velkou moc. Můžeme buď našeho muže podpořit, nebo jeho elán přidusit. Je proto dobré oceňovat jejich drobné pokusy o romatiku a dívat se na ně optikou: „To je boží, jak se můj muž snaží udělat mi radost!“

Osobní poznámka: Zkuste nad skutky přemýšlet jinak. Možná váš muž přesně neodhadl, co se vám líbí a co momentálně opravdu chcete, ale aspoň si dal záležet. Zamyslel se a jen to prostě zatím neodhadl. Možná pomůže jemně naznačit svá přání, až to zkusí příště.

Třeba už to příště vyjde…

7. MUŽI NECHTĚJÍ PAMELU ANDERSON, ALE ŽENU, CO O SEBE DBÁ

Za poslední kapitolu prý spousta mužů Shaunti děkovalo. Sami by nebyli schopni klíčovou myšlenku své ženě správně adresovat. Aby si poznámku z úst manžela nevyložila jinak. Hůř. Totiž, muži nepotřebují dokonalou sexbombu. Potřebují ale vědět, že se snažíme o sebe dbát.

Pokud nejsme spokojené samy se sebou, předpokládejme, že s námi nejsou spokojení ani naši muži.

Ani já se zde nechci zamotat do tématu. Shaunti na téma sebe-péče měla celou kapitolu. Stačí možná říct, že je třeba se o sebe zdravě starat a cítit se ve svém těle dobře. Pokud se dobře necítíme, měly bychom samy prahnout po změně.

Jak jsem psala u kapitoly č. 5, muži jsou vizuální. Chtějí se s námi ukazovat na veřejnosti. Chtějí ukazovat ostatním mužům: „Hele, jakou kočku mám, to jsem borec, že je zrovna po svém boku, co, chlapi?“ 

Muže imponuje, když vidí, že se snažíme dobře vypadat.

Co to znamená v praxi? Třeba, že:

 • Když spolu jdeme na rande nebo do společnosti, dáme si na sobě záležet. Známe to. Pěkně se namalovat, učesat i obléknout.
 • Přestože máme spoustu povinností, dokážeme se zařídit tak, abychom si udělaly čas na procházku nebo nějaký sport.
 • Umíme jíst zdravě, i když si občas dovolíme se odvázat a ujíst muži hranolku z jeho super-chutně-vypadajícího burgeru.

Jediná věc, kterou můžeme začít hned praktikovat?

Podle mužů, které Shaunty zkoumala, na začátek stačí, když se zaměříme na oblast života, která manželovi udělá největší radost. Která je pro něj nejdůležitější.

Jde mu o upravené obočí? Trhejme.

Jde mu o naše nehty? Lak na nehty se dá sehnat i za pár korun.

Osobní poznámka: Navrhuju začít nošením sukní. Mám zkušenost, že sukně přirozeně formují naši ženskost a ladnost. Se sukní totiž nemůžeme sedět s rozčapenýma nohama nebo zhroucené. Ne, se sukní se sedí způsobně, vzpřímeně a žensky. 🙂

NUŽE, TO JE VŠE, PŘÁTELÉ

Jak vidíte, několik zajímavých myšlenek by se v knize našlo. Ale abych řekla pravdu, knihu jsem měla v poličce přes rok a stále jsem ji nemohla a nemohla dočíst. Myslím, že jsem se zkrátka nemohla dostat přes osobitý styl autorky. I když jsem se do dnešního článku snažila dát trochu šťávy, doufám, že jsem se jejím stylem nenakazila. 🙂

Další slabá stránka knihy je, že její doporučení nebyla příliš praktická. Místo jasného: „Udělej tohle a tamto, abys v této oblasti jako žena nastartovala změnu,“ se člověk v knize dočká výčtu úvah, zážitků a rozhovorů. Bohužel se tak hlavní a jasná myšlenka vytrácí.

Kdyby byla kniha o polovinu kratší, nic by se nestalo. Sto stránek – ideál.

Pár opravdu zajímavých postřehů by se našlo. Pro mě osobně byl nejzajímavější poznatek, že chování ženy k jejímu manželovi působí psychologicky na nás, na okolí. Pokud žena jedná se svým manželem s respektem, má muž respekt i u okolí (kamarádi, kolegové…). Pokud ale žena svého manžela na veřejnosti shazuje, peskuje, uráží jej, nebo jeho autoritu podrývá, lidé se na něj začnou dívat s despektem.

Proč by měl muže respektovat někdo z jeho okolí, když ho nerespektuje ani vlastní žena.

A jak jsem psala na začátku: Respekt je v podstatě vyjádření lásky k muži.

SOUTĚŽ

Jen pro připomenutí, protože končíme za 4 dny. Podmínky soutěže:

 1. Napsat odpověď na otázku sem nebo pod video.
 2. Odebírat můj Youtube kanál.

Výherce vyberu do 24.7. Minule byli soutěžící 3. To je velká šance, no ne? 🙂

Nuže, vše. 🙂 Jestli budete mít nějaké postřehy, určitě napište! Budu moc ráda.

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *