5-jazyků-úvod

PĚT JAZYKŮ LÁSKY OD CHAPMANA, VÝZVA I SHRNUTÍ (A TEST)

Gary Chapman před lety napsal knihu jménem „Pět jazyků lásky“Osobně ji beru jako takovou vztahovou Bibli. Aniž bych chtěla přehánět. Knihu jsem poprvé četla někdy před 5 lety na doporučení od své skvělé kamarádky (díky, Péťo!). Ani jsem tehdy netušila, jak zásadní její přečtení bude.

Základní principy a nejdůležitější informace si pamatuji především u mého a Johnyho primárního jazyka lásky. Nicméně při nedávné návštěvě u mé milé tchýně a tchána jsem přišla na to, že v rodině máme další jazyky lásky, které neumím blíže popsat a projevovat. Proto jsem se rozhodla si studium zopakovat.

Další důvod, proč jsem si chtěla informace oprášit je, že jsme teď oba s Johnym velmi pracovně vytížení a relativně málo se doma potkáváme. Já mám totiž novou práci (radostné jej!) a Johny byl povýšen (dvakrát radostné jej!).

Přístup z Chapmanových Pět jazyků lásky mi přijde jako skvělý a efektivní nástroj, jak se utvrzovat ve vzájemné lásce.

Únor bych tímto chtěla věnovat kategorii „PĚSTUJEME LÁSKU“ a výzvě: 5 jazyků lásky v praxi.

JAK BUDE VÝZVA PROBÍHAT?

Tři týdny (bez vynechání po celých 21 dní) budu svému muži vyjadřovat lásku pomocí jeho primárního jazyka. A budu pozorovat, co to s naším vztahem dělá. Jak to vidíte, jdete do toho se mnou? ?

Pokud jste o knize ještě nikdy neslyšeli, nebo ji nemáte doma, VELMI VÁS POVZBUZUJI SI JEDEN VÝTISK POŘÍDIT. Ráda bych v článcích i chystaných videích pokryla důležité myšlenky, ale s touto knihou je jeden velký problém. Gary Chapman ji totiž DOSLOVA NAPĚCHOVAL HODNOTNÝMI MYŠLENKAMI A MOUDRY. Co odstavec, to perla.

Díky koupi vám neunikne nic. Věřím, že nebudete litovat. ?

Na začátek by možná bylo dobré vysvětlit o co v knize vlastně jde, že?

Můžete ČÍST DÁL, NEBO SE PODÍVAT NA MÉ VIDEO na Youtube na kanálu Recept na vztahy. Nelekněte se – má cca 13 minut, ale vysvětluji tam celý úvod a rovnou dva první jazyky lásky.

1. SHRNUTÍ ZÁKLADNÍHO PRINCIPU: CO ZNAMENÁ PĚT JAZYKŮ LÁSKY?

Gary Chapman je manželský poradce, který působí především v Americe (jak jsem pochopila z knihy). Se svou ženou je ženatý již od mládí a oba jsou křesťané. Osobně se hrozně ráda řídím filozofií a radami autorů, kteří tuto víru vyznávají. Chapmana uznávám jako guru ve vztazích. V životní filozofii mám jako vzor Coveyho, který napsal knihu 7 návyků skutečně efektivních lidí. Že jsou oba křesťané jsem však zjistila až zpětně.

Chapman vydal knihu jako berličku pro lidi, kteří chtějí pracovat na svém vztahu. Primárně partnersky (manželsky), sekundárně se dají principy uplatnit na jakékoliv jiné mezilidské vztahy.

Každý prý máme svůj hlavní jazyk. Díky tomu chápeme (vnitřně víme), že nás druhý miluje. Pokud umíme mluvit jazykem partnera, a mluvíme jím k němu, ví to i on. Láska pak kvete, i když zamilovanost dávno odešla.

Proč zrovna jazyky? Chapman si vypomáhá jednoduchým příkladem z praxe – lingvistikou. Ve světě je obrovský počet zemí a tím i jazyků, kterými se lidé dorozumívají. Dejme si příklad Čecha, který na dovolené potká svou vysněnou lásku. Má to ale háček – ona je Japonka.

„Však se stačí naučit anglicky,“ říkáte si určitě. Mě to napadlo také. Pojďme se na to podívat z hlediska vztahů:

neznají své jazyky

SITUACE Č. 1: UNIVERZÁLNÍ JAZYK, KTERÝM UMÍ OBA

Ona i on spolu mluví anglicky. Není to rodný jazyk ani pro jednoho, ale aby si rozuměli (a nemuseli máchat při každé konverzaci nohama a rukama), jedná se o nejpraktičtější řešení.

I ve vztazích existují univerzální projevy lásky, o kterých se píše a mluví. Nemají však větší efekt. Potěší, to ano. Dlouhodobě ale nenaplní citovou nádrž partnera.

Mluvím například o růžích, které jsou obecně zažitým znakem lásky. Bonboniéry. Poukaz na partnerskou masáž. Večeře.

Nikdo nemá z jazyka, který není jeho primární, významný emocionální užitek.Ten je totiž natolik odlišný, že mluvit univerzálním jazykem nestačí. Musíme se chtít učit partnerovu přirozenému jazyku, aby naše úsilí mělo co nejpozitivnější dopad.

SITUACE Č. 2: VOLÍME SI POHODLNĚJŠÍ JAZYK

Náš milý Čech je snaživý. Na střední škole měl japonštinu (chodil do velmi moderní školy), ve volném čase kouká na japonské filmy, a proto vlastně do Japonska jel.

Jeho úroveň je však velmi nízká. Umí základní slovíčka a fráze.

Mohl by se svou láskou zkusit mluvit japonsky, ale stydí se a při větších diskuzích by jeho milá měla převahu. Rozhodl se tedy její jazyk nepoužívat a oba nadále pokračují v angličtině.

Paralela se vztahy? Víte, že váš partner si nejvíce cení posekané zahrady. Je v sedmém nebi, když tráva nepřerůstá. Vy ale sekání bytostně nesnášíte (jste pak špinaví, po celém dni dehydratování a nedej-bože spálení).

A tak se rozhodnete trávu nesekat. Stejně jako vaše zahrada bude i srdce partnerky dlouhodobě pustnout. 

Jestli primární jazyk svého partnera znám, je na mě, jestli se rozhodnu jej používat. Tím naplním jeho/její nejniternější vnitřní potřeby. Stejné rozhodnutí musí učinit i nás partner. Je na něm, jestli bude mluvit našim primárním jazykem. Láska se nedá nárokovat, ani vynutit. Je to volba.

Snaha mluvit rodným jazykem

SITUACE Č. 3: UKAZUJEME SNAHU MLUVIT JAZYKEM PARTNERA

K pátému výročí svatby si oba nadělí krásný dárek.

Navzájem si předají dopis napsaný v rodném jazyce partnera. Japonka se nakonec přizná, že potají už pět let studuje češtinu. Čech ji rozradostněle objímá a na to konto přiznává, že on po celou dobu chodil na kurzy japonštiny. Tajně.

Na začátku je alespoň snaha.

Postupně, stejně jako se učíme každému novému jazyku, se budeme zdokonalovat. Budeme lepší v slovních obratech, slovníčku i tomu, co neříkat.

S láskou je to podobné. Budeme-li chápat, jaký je primární jazyk lásky našeho partnera, budeme schopní k němu tímto jazykem hovořit. Náš partner pak bude vědět, že jej milujemeProtože takové řeči bude rozumět. 

Poslední situace je vlastně základní princip celé knihy.

Můžeme na našeho partnera mluvit některým z jazyků lásky. Pokud to však není jeho primární jazyk, nebude chápat, že mu vyjadřujeme city. Je pěkné partnera pochválit, nebo mu dát dárek. Avšak pro toho, kdo potřebuje mluví jazykem fyzický dotek, je to jen jedno z jiných (pěkných) gest.

2. JAKÉ JSOU JAZYKY LÁSKY?

Jak jsem už naznačila, jazyků je pět (dokud pan Chapman neobjeví třeba další).

  • slova ujištění (povzbuzující, laskavá, pokorná)
  • pozornost (kvalitně strávený čas, blízkost, naslouchání)
  • příjímání darů
  • skutky a služby lásky
  • fyzický kotankt

V jazycích platí jedna důležitá věc. Každý z nich má SVŮJ DIALEKT.

V Česku sice mluvíme všichni česky, ale každý kraj má jiný dialekt a způsob mluvy. Jinak mluví Ostraváci (krátce – a někdy prý nejdou pro sprosté slovo daleko), Čecháčci (ti většinou říkají, že přijdou „dýl“, pozn: později), Valaši (věčně někde sedijou u slivovice a pijou) nebo Pražáci („Heleee, však to je přece hezký, že mluvíme každý jinak, neee?“). Jo, jo, to je moc hezký.

Což v praxi znamená, že váš partner může mít velmi vysoko jazyk skutků a služeb lásky. Je ale VELKÝ ROZDÍL, jestli pro něj budete vysávat, půjdete na nákup nebo prostě posekáte zahradu. Pokud váš partner oceňuje především sekání zahrady, můžete vysát klidně celý dům, auto, sedačku (a klidně i ten trávník), ale s vaším partnerem to nehne. Jasně! Jste šikovní. Z podlahy by se dalo i jíst, jenže vás partner má svou citovou nádrž stejně plnou, jako před 3 hodinami, než jste se do vysávání pustili.

Co jsem to napsala? CITOVÁ NÁDRŽ?

„To je, proboha, co?!“ říkáte si určitě. Čtěte dál, protože pokud pochopíte ještě tento princip, jste na skvělé cestě za láskyplným vztahem s vašim partnerem. ?

Už, už… Nedočkavci, jdeme na to!

citová nádrž 5 jazyků lásky

3. CITOVÁ NÁDRŽ

Já tomu říkám NÁDOBKA. No, ono je vlastně jedno, jak si ji představíte. Může jít klidně o pohár, misku, demižón nebo přímo sud. Podle toho, kolik lásky do vás vleze. ? Je to zkrátka předmět, který bude schraňovat vaše city na jednom místě a bude (stejně jako odměrka) dávat informaci, jak moc jste plní. Citová nádrž =

Vysvětlení pro muže: Benzínová nádrž u auta. Čím prázdnější, tím méně kilometrů ujedete.
Vysvětlení pro ženy: Ehm… Nejsem si jistá. Pro kuchařky můžu uvést příklad s odměrkou, pro hospodyňky láhev s jarem. A koneckonců i tu benzínovou nádrž. Však jsme skvělé řidičky!

Gery Chapman ve své knize vysvětluje postoj psychologů, že láska je primární lidská potřeba. Nejlépe je prý příklad vidět na dětech. Ti, kteří se cítí být milováni, se velmi pravděpodobně stanou zodpovědnými dospělými. Bez lásky se prý jedinec nemůže normálně vyvíjet (protože jeho citová nádrž zeje prázdnotou) a hrozí, že bude nějakým způsobem vybočovat.

Uvnitř každého z nás je skrytá citová nádrž, která čeká, až bude moct být naplněna láskouProto nás zamilovanost téměř vždy dočasně uspokojí – což je pomíjivý stav, jehož doba je časově omezená. Lásku je třeba pěstovat. Každý den se musíme rozhodovat, zda chceme svého manžela či manželku milovat. Pokud ano, „stačí“ naplnit láskou jejich citovou nádobu.

4. ZAMILOVANOST A LÁSKA: JE V TOM ROZDÍL?

Mně osobně kniha velmi otevřela oči, co se týče fenoménu „zamilovanosti. Strašně mě zlobí, jak se láska idealizuje. Existuje obrovská spousta knih a filmů o zamilování a bouřlivé lásce.

Často jsou postavy zachyceny, jak se se zájmem poznávají (50x a stále poprvé), mají skvělý sex (50 odstínů šedi a celý zbytek trilogie…), upejpají se kvůli společenskému postavení a zvyklostem (Rozum a cit) nebo se pro změnu stále schází a rozchází (Esmeralda a Chosé Armando nebo Rachel a Ross z Přátel, třeba). Dokonalou kombinací všech i spoustu zvratů navíc najdete v červené knihovně (Rosemunde Pilcher).

View this post on Instagram

Vsadím se, že jsou věci, které vás na partnerovi rozčilují. Pravda? A tušíte, co rozčiluje partnera na vás? Je docela zajímavé si rozklíčovat, proč nás nedokonalosti na partnerovi zlobí. Říká se, že v manželství jsme se sešli proto, abychom se něco naučili. Nejen o vztahu samotném, ale i o nás samotných. Co když si pořádkumilovný manžel vezme nepořádnou manželku? Může to být pro manžela náznak, že si má života více užívat a nelpět na detailech? Co když si kariéru budující manželka vezme manžela bez ambice? Může to být náznak, že je třeba někdy i vydechnout, nebo podnět pro založení rodiny? Co když jsme si měli vzít zrovna "našeho" partnera, protože nám chtěl život něco naznačit? Je na každém z nás, jak si rozdíly interpretuje. Podstatné je, že se zastavíme, zamyslíme a třeba přestaneme na partnera pohlížet s nervozitou, když zase začne TO svoje ____ (doplňte si sami). 🙂 . . . #muz #zena #rozdily #manzelstvi #laska #lekce #blogerka #emoce #zivot

A post shared by Vendula Debnár (@recept_na_vztahy) on

Schválně se zkuste chvíli v myšlenkách zastavit a napočítat, kolik takových příběhů znáte.

Zajímavé ale je, že filmaři už sondu do jejich manželství po X letech nedělají. Tím se zabývá už jen Třeštíková.

„Naše sny před manželstvím jsou plné představ o dokonalém štěstí. Je těžké uvěřit něčemu jinému, když jsme zamilovaní. Problémem střetu s realitou však byly špatné informace.“ V knize se zamilovanost popisuje v jedné celé kapitole. Zkusím nastínit pro mne nejobjevnější myšlenky:

  • Průměrně trvá zamilovanost 2 roky. Dokud nepřestaneme být zamilovaní, nepoznáme, co je opravdová láska.
  • Zamilovanost není aktem vůle nebo vědomého rozhodnutí. Velmi často se můžeme zamilovat do lidí do kterých se to vůbec nehodí a do lidí, do kterých by nás to vůbec nenapadlo.
  • Zamilovanost není láskou, protože nestojí žádné úsilí. Přirozený instinkt zamilovanosti nás nutí dělat šílené a neskutečné věci. Avšak pokud někoho milujeme, stojí nás láska nemalé (nebo aspoň nějaké) úsilí.
  • Kdo je zamilovaný, nezáleží mu na osobním růstu jeho protějšku. V zamilovanosti jsme dosáhli vrcholu lidského štěstí, což evokuje, že se již nemusíme snažit a jinak rozvíjet sebe či partnera.

Zamilovanost tedy můžeme popsat jako dočasné emocionální vzplanutí. Jakmile odezní, můžeme začít budovat skutečnou lásku. Nebojte, i láska je emocionální záležitost – je ale spojena s rozumem a citem.

Protože je láska volba, můžeme se každý den rozhodovat, zda svého partnera chceme milovat. To je pro něj signál, že si může mnohem víc věřit. Je na něm něco hodno lásky.

Touto myšlenkou bych ráda zakončila první část představující myšlenky z knihy 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana. V druhém článku detailněji popíšu jednotlivé jazyky lásky. A samozřejmě můžete kouknout i na druhé video. ?

Pokud chcete, MŮŽETE SI UDĚLAT TEST (pošlete si ho na mail nebo zkoukněte otázky níže).

Držím palce! A budu moc ráda, když mi dáte vědět, co vám v testu vyšlo… Nebo partnerovi a jestli jste to tušili.

> > > TEST 5 jazyků lásky je ke stažení ZDE. Zdarma. < < <

UDĚLEJTE SI TEST: PĚT JAZYKŮ LÁSKY

V testu najdete 30 otázek vždy se dvěma možnostmi odpovědi. Zakroužkujte prosím písmeno vedle odpovědi, se kterou se více ztotožňujete. Odpověď je vždy jen jedna. Někdy se vám bude zdát, že sedí obě odpovědi. Vyberte ale prosím jen tu, která opravdu vystihuje podstatu toho, co je pro vás v životě dlouhodobě důležitější. Test si zkuste udělat ve chvíli, kdy je vám příjemně a nic vás neruší. Vyhraďte si 10 – 15 minut svého času.

Můžeme jít na to?

3…
2…
1…
Hodně štěstí!

1. Je pro mne důležitější, když:
   Dostanu láskyplnou zprávu nebo email od mého milovaného/milované, přestože k tomu nemá žádný zvláštní důvod.
E   Se s partnerem/partnerkou objímáme.

2. Je pro mne důležitější, když:
B  Mohu trávit čas osamotě s mým partnerem/partnerkou – jen my dva sami a bez nikoho.
D  Mě můj partner/ka udělá něco, aby mi pomohl/a.

3. Je pro mne důležitější, když:
C  Mi partner/ka dá dárek jako projev naší vzájemné lásky.
B   Mohu nerušeně trávit svůj volný čas se svým partnerem/partnerkou.

4. Je pro mne důležitější, když:
D   Můj partner/ka pro mne nečekaně něco udělá – třeba mi opraví auto, pomůže pověsit prádlo…
E   Se s partnerem/partnerkou vzájemně dotýkáme.

5. Je pro mne důležitější, když:
E    Jsme na veřejnosti a můj partner/ka mě vezme kolem ramen.
C     Mě můj partner/ka překvapí dárkem.

6. Je pro mne důležitější, když:
B    Jsem v blízkosti svého partnera/partnerky,  přestože společně neděláme nic speciálního.
E   Se s partnerem/partnerkou držíme za ruce.

7. Je pro mne důležitější, když:
C   Mi můj partner/ka dá dárek.
A   Mi můj partner/ka řekne, že mě miluje.

8. Je pro mne důležitější, když:
E    Sedím poblíž svého partnera/partnerky.
A    Dostanu od svého partnera/partnerky pochvalu, i když pro to není zvláštní důvod.

9. Je pro mne důležitější, když:
B    Mohu jen tak trávit čas a odpočívat se svým partnerem/partnerkou.
C    Nečekaně dostanu nějakou maličkost od svého partnera/partnerky.

10. Je pro mne důležitější, když:
A    Mi můj partner/ka říká: „Jsem na tebe opravdu hrdý/a!“
D    Mi můj partner/ka pomůže s nějakou činností.

11. Je pro mne důležitější, když:
B     Mohu něco dělat se svým partnerem/partnerkou.
A    Mě můj partner/partnerka podporuje.

12. Je pro mne důležitější, když:
D     Pro mne partner/ka opravdu něco pěkného udělá, místo toho, aby jen říkal/a, že „pro mne něco pěkného udělá“.
E    Se s partnerem/partnerkou objímáme, protože tak lépe cítím naše propojení.

13. Je pro mne důležitější, když:
A    Mě můj partner/ka pochválí.
C    Mi partner/ka dá něco, co dokazuje, že ne mě opravdu mysleli.

14. Je pro mne důležitější, když:
B     Mohu prostě být tam, kde je i můj partner/ka.
E    Mi partner/ka namasíruje záda.

15. Je pro mne důležitější, když:
A   Můj partner/ka slovně velmi pozitivně reaguje na něco, co jsem dokázala.
D    Pro mne můj partner/ka udělá něco, co vím, že nemá rád.

16. Je pro mne důležitější, když:
E    Si s mým partnerem/partnerkou často dáváme pusu.
B    Můj partner/ka ukazuje zájem o  věci, které jsou pro mne důležité.

17. Je pro mne důležitější, když:
D   Mi partner/partnerka pomáhá s mimořádnými projekty, které musím dokončit.
C    Mi partner/partnerka dá nějaký velmi zajímavý dárek.

18. Je pro mne důležitější, když:
A    Jsem partnerem/partnerkou pochválen/a pro můj vzhled.
B    Si můj partner/ka najde čas mi naslouchat a snaží se porozumět mým pocitům.

19. Je pro mne důležitější, když:
E   S mým partnerem/partnerkou na veřejnosti dotýkáme (bez sexuálního podtextu).
D   Partner/ka nabídne, že za mne vyřídí zásilku.

20. Je pro mne důležitější, když:
D    Můj partner udělá o trošku práce navíc oproti jeho/jejím běžným povinnostem, které jsou společné (okolo domu/bytu, péče o děti atd.).
C   Dostanu dárek, o kterém vím, že si na jeho výběru dal/a partner/ka záležet.

21. Je pro mne důležitější, když:
B    Můj partner/ka nekontroluje mobil, pokud spolu zrovna mluvíme.
D    Partner/ka udělá vše pro to, abych mi odlehčil/a, když se cítím pod tlakem.

22. Je pro mne důležitější, když:
C    Se mohu těšit na dovolenou kvůli dárku, který očekávám, že tam dostanu.
A    Slyším, že mi můj partner/ka říká: „Já si tě vážím.“

23. Je pro mne důležitější, když:
C   Od partnera/ky dostanu malý dárek po tom, co se vrátí z cest, kde jsme nejeli spolu.
D    Za mne partner/ka vyřeší úkol, který mám na starosti, ale ze kterého se cítím natolik vystresovaný/á, že ho nemohu v danou chvíli udělat.

24. Je pro mne důležitější, když:
B   Mě partner/ka nepřerušuje, když mluvím.
C   Je obdarovávání se důležitou součástí našeho vztahu.

25. Je pro mne důležitější, když:
D    Mi partner/ka pomůže, pokud vidí, že už jsem příliš unavený/á
B    S partnerem/partnerkou aktivně trávíme čas.

26. Je pro mne důležitější, když:
E    Máme s partnerem/kou intimní chvíli po fyzické stránce.
C   Mi partner/ka dá maličkost, kterou mi vybra/a, i když je jen úplně obyčejný den.

27. Je pro mne důležitější, když:
A   Mi partner/ka řekne něco povzbudivého.
B     Mohu trávit čas se svým partnerem/partnerkou při společné aktivitě nebo koníčku.

28. Je pro mne důležitější, když:
C   Mě partner/ka překvapí malým dárkem jako projev lásky.
E    Se s partnerem/partnerkou během dne hodně dotýkáme.

29. Je pro mne důležitější, když:
D     Mi partner/ka pomůže – především když vím, že nemá moc času nazbyt.
A    Slyším svého partnera říkat mi: „Vážím si tě.“

30. Je pro mne důležitější, když:
E     Se s partnerem/partnerkou objímáme po delší době, co jsme se neviděli.
A    Slyším svého partnera říkat, jak moc pro něj/ní znamenám.

Tento test byl přeložen z anglického originálu na oficiálních stránkách 5 love languages.

VÝSLEDKY

A: SLOVA UJIŠTĚNÍ
B: POZORNOST
C: DÁRKY
D: SKUTKY A SLUŽBY
E: FYZICKÝ KONTAKT

Který jazyk je váš primární? Ten, který získal nejvyšší počet bodů.
Máte-li dva stejné výsledky, pak můžete být i dvojjazyční. To znamená, že můžete mít oba jazyky stejně vysoko a mluvíte oběma.

Something is wrong.
Instagram token error.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek