5 jazyků lásky gary chapman

JAK MŮŽE PĚT JAZYKŮ LÁSKY G. CHAPMANA, ZMĚNIT VÁŠ VZTAH? (TEST ZDARMA)

Gary Chapman před lety napsal knihu jménem „Pět jazyků lásky“. Řeknu to naplno. Osobně ji beru jako vztahovou Bibli. Aniž bych chtěla přehánět. Knihu jsem poprvé četla někdy před 5 lety a ani jsem tehdy netušila, jak zásadní její přečtení pro spokojenost ve vztahu bude. No, velmi zásadní!

Kniha pojímá vztahy jinak, než jsme zvyklí.

Místo principu: “Dělej druhým, co chceš, aby oni dělali tobě,” razí zcela opačný přístup. Totiž: “Dělej druhým, co mají oni rádi.”

Cílem je poznat, co se líbí (dělá dobře) partnerovi a jakým jazykem lásky mluví.

Při dlouhodobém praktikování této metody je zcela hmatatelně vidět, že naše láska roste. Že partner roztává jako ledovec a jsme si blíž než dřív. I kdyby partner říkal, že jde o “pěknou blbost”.

Fígl je v tom, nenechat se odradit a zkusit k němu mluvit jeho jazykem lásky. Jak zjistit, kdo jakým jazykem mluví, můžete na konci. Mám pro vás připravený test. 🙂

Zdarma. No vážně.

Ze zkušeností autora vyplývá, že změnou našeho chování dojde k pozitivní (a často nevědomé) změně chování i původně odmítavého partnera.

A protože je někdy jednodušší hecnout se, když máme časové omezení, doporučuji vám pojmout jazyky lásky jako výzvu. Já ji dělávám na 21 dní a každý den se sama sobě zavazuju udělat alespoň drobný krok.

JAK MŮŽE VÝZVA PROBÍHAT?

Tři týdny lze svému muži vyjadřovat lásku pomocí jeho primárního jazyka. Po čase můžete pozorovat, co to s vaším vztahem dělá.

Na začátek samozřemě doporučuju udělat test sobě i partnerovi. Ať víte, na čem jste a jak k partnerovi mluvit.

Pokud jste o knize ještě nikdy neslyšeli, nebo ji nemáte doma, VELMI VÁS POVZBUZUJI SI JEDEN VÝTISK POŘÍDIT. Ráda bych v článcích i chystaných videích pokryla důležité myšlenky, ale s touto knihou je jeden velký problém. Gary Chapman ji totiž DOSLOVA NAPĚCHOVAL HODNOTNÝMI MYŠLENKAMI A MOUDRY. Co odstavec, to perla.

Na začátek by možná bylo dobré vysvětlit základní principy, se kterými se v knize setkáte.

1. SHRNUTÍ ZÁKLADNÍHO PRINCIPU: CO ZNAMENÁ PĚT JAZYKŮ LÁSKY?

Gary Chapman je manželský poradce, který působí především v Americe (jak jsem pochopila z knihy). Se svou ženou je ženatý již od mládí a oba jsou křesťané. Osobně se hrozně ráda řídím filozofií a radami autorů, kteří tuto víru vyznávají. Chapmana uznávám jako guru ve vztazích. V životní filozofii mám jako vzor Coveyho, který napsal knihu 7 návyků skutečně efektivních lidí. Že jsou oba křesťané jsem však zjistila až zpětně.

Chapman vydal knihu jako berličku pro lidi, kteří chtějí pracovat na svém vztahu. Primárně partnersky (manželsky), sekundárně se dají principy uplatnit na jakékoliv jiné mezilidské vztahy.

Každý prý máme svůj hlavní jazyk. Díky tomu chápeme (vnitřně víme), že nás druhý miluje. Pokud umíme mluvit jazykem partnera, a mluvíme jím k němu, ví to i on. Láska pak kvete, i když zamilovanost dávno odešla.

Proč zrovna jazyky? Chapman si vypomáhá jednoduchým příkladem z praxe – lingvistikou. Ve světě je obrovský počet zemí a tím i jazyků, kterými se lidé dorozumívají. Dejme si příklad Čecha, který na dovolené potká svou vysněnou lásku. Má to ale háček – ona je Japonka.

„Však se stačí naučit anglicky,“ říkáte si určitě. Mě to napadlo také. Pojďme se na to podívat z hlediska vztahů:

neznají své jazyky

SITUACE Č. 1: UNIVERZÁLNÍ JAZYK, KTERÝM UMÍ OBA

Ona i on spolu mluví anglicky. Není to rodný jazyk ani pro jednoho, ale aby si rozuměli (a nemuseli máchat při každé konverzaci nohama a rukama), jedná se o nejpraktičtější řešení.

I ve vztazích existují univerzální projevy lásky, o kterých se píše a mluví. Nemají však větší efekt. Potěší, to ano. Dlouhodobě ale nenaplní citovou nádrž partnera.

Mluvím například o růžích, které jsou obecně zažitým znakem lásky. Bonboniéry. Poukaz na partnerskou masáž. Večeře.

Nikdo nemá z jazyka, který není jeho primární, významný emocionální užitek.Ten je totiž natolik odlišný, že mluvit univerzálním jazykem nestačí. Musíme se chtít učit partnerovu přirozenému jazyku, aby naše úsilí mělo co nejpozitivnější dopad.

SITUACE Č. 2: VOLÍME SI POHODLNĚJŠÍ JAZYK

Náš milý Čech je snaživý. Na střední škole měl japonštinu (chodil do velmi moderní školy), ve volném čase kouká na japonské filmy, a proto vlastně do Japonska jel.

Jeho úroveň je však velmi nízká. Umí základní slovíčka a fráze.

Mohl by se svou láskou zkusit mluvit japonsky, ale stydí se a při větších diskuzích by jeho milá měla převahu. Rozhodl se tedy její jazyk nepoužívat a oba nadále pokračují v angličtině.

Paralela se vztahy? Víte, že váš partner si nejvíce cení posekané zahrady. Je v sedmém nebi, když tráva nepřerůstá. Vy ale sekání bytostně nesnášíte (jste pak špinaví, po celém dni dehydratování a nedej-bože spálení).

A tak se rozhodnete trávu nesekat. Stejně jako vaše zahrada bude i srdce partnerky dlouhodobě pustnout. 

Jestli primární jazyk svého partnera znám, je na mě, jestli se rozhodnu jej používat. Tím naplním jeho/její nejniternější vnitřní potřeby. Stejné rozhodnutí musí učinit i nás partner. Je na něm, jestli bude mluvit našim primárním jazykem. Láska se nedá nárokovat, ani vynutit. Je to volba.

Snaha mluvit rodným jazykem

SITUACE Č. 3: UKAZUJEME SNAHU MLUVIT JAZYKEM PARTNERA

K pátému výročí svatby si oba nadělí krásný dárek.

Navzájem si předají dopis napsaný v rodném jazyce partnera. Japonka se nakonec přizná, že potají už pět let studuje češtinu. Čech ji rozradostněle objímá a na to konto přiznává, že on po celou dobu chodil na kurzy japonštiny. Tajně.

Na začátku je alespoň snaha.

Postupně, stejně jako se učíme každému novému jazyku, se budeme zdokonalovat. Budeme lepší v slovních obratech, slovníčku i tomu, co neříkat.

S láskou je to podobné. Budeme-li chápat, jaký je primární jazyk lásky našeho partnera, budeme schopní k němu tímto jazykem hovořit. Náš partner pak bude vědět, že jej milujemeProtože takové řeči bude rozumět. 

Poslední situace je vlastně základní princip celé knihy.

Můžeme na našeho partnera mluvit některým z jazyků lásky. Pokud to však není jeho primární jazyk, nebude chápat, že mu vyjadřujeme city. Je pěkné partnera pochválit, nebo mu dát dárek. Avšak pro toho, kdo potřebuje mluví jazykem fyzický dotek, je to jen jedno z jiných (pěkných) gest.

2. JAKÉ JSOU JAZYKY LÁSKY?

Jak jsem už naznačila, jazyků je pět:

  • slova ujištění (povzbuzující, laskavá, pokorná),
  • pozornost (kvalitně strávený čas, blízkost, naslouchání),
  • přijímání darů,
  • skutky a služby lásky,
  • fyzický kontakt.

Pokud se podíváme na učení dalších psychologů a terapeutů, vzniká ještě jeden pojem, respektive nový univerzální jazyk, který najdeme hlavně u mužů. Jedná se o respekt.

Respekt se stává lehce nadřazeným jazykem lásky a skládá se z důvěry, víru ve schopnosti muže a plnou podporu jak doma, tak ve společnosti před ostatními.

Ale zase zpět k teorii G. Chapmana. V jazycích platí jedna důležitá věc. Každý z nich má SVŮJ DIALEKT.

V Česku sice mluvíme všichni česky, ale každý kraj má jiný dialekt a způsob mluvy. Jinak mluví Ostraváci (krátce – a někdy prý nejdou pro sprosté slovo daleko), Čecháčci (ti většinou říkají, že přijdou „dýl“, pozn: později), Valaši (věčně někde sedijou u slivovice a pijou) nebo Pražáci („Heleee, však to je přece hezký, že mluvíme každý jinak, neee?“). Jo, jo, to je moc hezký.

Což v praxi znamená, že váš partner může mít velmi vysoko jazyk skutků a služeb lásky. Je ale VELKÝ ROZDÍL, jestli pro něj budete vysávat, půjdete na nákup nebo prostě posekáte zahradu. Pokud váš partner oceňuje především sekání zahrady, můžete vysát klidně celý dům, auto, sedačku (a klidně i ten trávník), ale s vaším partnerem to nehne. Jasně! Jste šikovní. Z podlahy by se dalo i jíst, jenže vás partner má svou citovou nádrž stejně plnou, jako před 3 hodinami, než jste se do vysávání pustili.

Co jsem to napsala? CITOVÁ NÁDRŽ?

„To je, proboha, co?!“ říkáte si určitě. Čtěte dál, protože pokud pochopíte ještě tento princip, jste na skvělé cestě za láskyplným vztahem s vašim partnerem. ?

Už, už… Nedočkavci, jdeme na to!

citová nádrž 5 jazyků lásky

3. CITOVÁ NÁDRŽ

Já tomu říkám NÁDOBKA. No, ono je vlastně jedno, jak si ji představíte. Může jít klidně o pohár, misku, demižón nebo přímo sud. Podle toho, kolik lásky do vás vleze. ? Je to zkrátka předmět, který bude schraňovat vaše city na jednom místě a bude (stejně jako odměrka) dávat informaci, jak moc jste plní. Citová nádrž:

Vysvětlení pro muže: Benzínová nádrž u auta. Čím prázdnější, tím méně kilometrů ujedete.
Vysvětlení pro ženy: Ehm… Nejsem si jistá. Pro kuchařky můžu uvést příklad s odměrkou, pro hospodyňky láhev s jarem. A koneckonců i tu benzínovou nádrž. Však jsme skvělé řidičky!

Gary Chapman ve své knize vysvětluje postoj psychologů, že láska je primární lidská potřeba. Nejlépe je prý příklad vidět na dětech. Ti, kteří se cítí být milováni, se velmi pravděpodobně stanou zodpovědnými dospělými. Bez lásky se prý jedinec nemůže normálně vyvíjet (protože jeho citová nádrž zeje prázdnotou) a hrozí, že bude nějakým způsobem vybočovat.

Uvnitř každého z nás je skrytá citová nádrž, která čeká, až bude moct být naplněna láskouProto nás zamilovanost téměř vždy dočasně uspokojí – což je pomíjivý stav, jehož doba je časově omezená. Lásku je třeba pěstovat. Každý den se musíme rozhodovat, zda chceme svého manžela či manželku milovat. Pokud ano, „stačí“ naplnit láskou jejich citovou nádobu.

4. ZAMILOVANOST A LÁSKA: JE V TOM ROZDÍL?

Mně osobně kniha velmi otevřela oči, co se týče fenoménu “zamilovanosti”. Strašně mě zlobí, jak se láska idealizuje. Existuje obrovská spousta knih a filmů o zamilování a bouřlivé lásce.

Často jsou postavy zachyceny, jak se se zájmem poznávají (50x a stále poprvé), mají skvělý sex (50 odstínů šedi a celý zbytek trilogie…), upejpají se kvůli společenskému postavení a zvyklostem (Rozum a cit) nebo se pro změnu stále schází a rozchází (Esmeralda a Chosé Armando nebo Rachel a Ross z Přátel, třeba). Dokonalou kombinací všech i spoustu zvratů navíc najdete v červené knihovně (Rosemunde Pilcher).

Schválně se zkuste chvíli v myšlenkách zastavit a napočítat, kolik takových příběhů znáte.

Zajímavé ale je, že filmaři už sondu do jejich manželství po X letech nedělají. Tím se zabývá už jen Třeštíková.

„Naše sny před manželstvím jsou plné představ o dokonalém štěstí. Je těžké uvěřit něčemu jinému, když jsme zamilovaní. Problémem střetu s realitou však byly špatné informace.“ V knize se zamilovanost popisuje v jedné celé kapitole. Zkusím nastínit pro mne nejobjevnější myšlenky:

  • Průměrně trvá zamilovanost 2 roky. Dokud nepřestaneme být zamilovaní, nepoznáme, co je opravdová láska.
  • Zamilovanost není aktem vůle nebo vědomého rozhodnutí. Velmi často se můžeme zamilovat do lidí do kterých se to vůbec nehodí a do lidí, do kterých by nás to vůbec nenapadlo.
  • Zamilovanost není láskou, protože nestojí žádné úsilí. Přirozený instinkt zamilovanosti nás nutí dělat šílené a neskutečné věci. Avšak pokud někoho milujeme, stojí nás láska nemalé (nebo aspoň nějaké) úsilí.
  • Kdo je zamilovaný, nezáleží mu na osobním růstu jeho protějšku. V zamilovanosti jsme dosáhli vrcholu lidského štěstí, což evokuje, že se již nemusíme snažit a jinak rozvíjet sebe či partnera.

Zamilovanost tedy můžeme popsat jako dočasné emocionální vzplanutí. Jakmile odezní, můžeme začít budovat skutečnou lásku. Nebojte, i láska je emocionální záležitost – je ale spojena s rozumem a citem.

Protože je láska volba, můžeme se každý den rozhodovat, zda svého partnera chceme milovat. To je pro něj signál, že si může mnohem víc věřit. Je na něm něco hodno lásky.

Touto myšlenkou bych ráda zakončila první část představující myšlenky z knihy 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana. V druhém článku detailněji popíšu jednotlivé jazyky lásky. 

Pokud chcete, můžete si překliknout na článek, kde dávám originální tipy na dárky podle pěti jazyků lásky.

Držím palce! A budu moc ráda, když mi dáte vědět, co vám v testu vyšlo… Nebo partnerovi a jestli jste to tušili.

S láskou,

Vendi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek