Podobné články:
Nevím, jak vy, ale já bych byla nadšená, kdybych doopravdy držela v rukou recept na vztahy, který bych mohla lidem předepisovat. Recept, který by zájemcům odhalil tajemství lásky, vztahů a partnerství. Recept, který by všem zařídil, že budou v životě spokojení s tím, koho si přejí. Nedávno jsem byla na workshopu slavné autorky Katherine Woodward Thomas, která vážně nemá daleko k tomu, aby podobná tajemství odhalila. Proto bych se s vámi ráda podělila o silné myšlenky, u kterých jsem měla možnost být.
Dnešním článkem bych také chtěla poděkovat Evě Andriessen, která workshop s Katherine vedla a díky níž přijala pozvání přijet z Ameriky až k nám. Nedávno jsme spolu měly rozhovor na téma vědomých vztahů i rozchodů. Eva mimo jiné koučuje ženy po celém světě, aby měly naplňující život (na její web můžete kouknout sem).
Na úvod bych ráda dodala, že se úplně jednoduše nedá popsat atmosféra, kterou jsme měli. Katherine má kolem sebe zvláštní auru bezpečí a lásky. Což v praxi způsobovalo, že účastníci workshopu neměli problém sdílet a otevřeně mluvit o svých nejniternějších zraněních. Dokonce do mikrofonu a před dalšími 40 lidmi v sále. Na naši českou povahu, řekla bych, velmi neobvyklý úkaz.
Během dne se objevovaly slzy a objevila se i úleva. Hlavně ve chvílích, kdy část účastníků konečně přišla na původ svého neštěstí ve vztazích. Co jsem vypozorovala, většina lidí řešila některé z těchto témat:
- Jsem ve špatném vztahu. Vím to, ale neumím odejít.
- Když partnera opustím, budu sama.
- Hledám si samé nedostupné muže.
- Láska není nic pro mě.
- Manžel se musí změnit, jinak odejdu.
Píšu v ženském tvaru, protože jsme ze 40 lidí měli asi jen 5 mužů. Bylo jich málo, zato by zasloužili metál za statečnost. Že vydrželi tolik emocí.
Na workshopu jsme zkoumali kořeny našich předpokladů. Snažili jsme se najít vzorce vyskytující se hluboko uvnitř nás. Snažili jsme se pochopit, odkud pramení. A přestože může být těžké přijmout následující tvrzení, věřím, že je stoprocentně pravdivé:
„Jsem zodpovědný/á za to, kde jsem a jak jsem se sem dostal/a.“
Nejsilnější momenty vznikaly právě ve chvílích, kdy účastníci našli svou pravdu. Když tváří v tvář stanuli před uvědoměním, že za svou situaci v životě si mohou sami. Ať už vědomě či nevědomě.
Katherine dokázala jít s lidmi opravdu hluboko. Postupně tak odkrývala dechberoucí příběhy, které napsal sám život.
Pochopila jsem, kam chodí pro inspiraci lidi z Hollywoodu. 🙂
JAKÉ JE TAJEMSTVÍ NAPLŇUJÍCÍCH VZTAHŮ PODLE KATHERIN?
V průběhu workshopu jsme hodně pracovali se sebou samými. S našimi bloky i přáními, které jsme rozebírali z různých úhlů. Aby vše fungovalo, jde (zjednodušeně řečeno) o prolnutí tří principů, které se vzájemně doplňují.
PRINCIP Č. 1: KDO JSI A S JAKÝM BŘEMENEM KRÁČÍŠ?
Základem principu číslo jedna je předpoklad, že si většina z nás nese nějaké břemeno z dětství nebo mládí, které nám brání ve štěstí. Ať už se jedná o zažité vzorce v oblasti:
- Vztahů: „Nejsem hoden lásky.“
- Zdraví: „Nikdy se neuzdravím.“
- Nebo třeba bohatství: „Peněz je nedostatek.“
Díky podobným vzorcům, které jsou v nás hluboce zakořeněny, nacházíme ve svém okolí důkazy potvrzují náš pohled na svět. Člověk lpící na tvrzení, že je peněz nedostatek, bude číst zprávy o chudobě a bavit se s lidmi, kteří mají málo peněz. K velkému překvapení všech si takový člověk pravděpodobně vezme hýřivou ženu (anebo příliš šetřivou).
Proto je TAK důležité najít vzorec, který se v našem životě opakuje a který potvrzuje náš vnitřní předpoklad.
Chcete-li příklad, dám vám jeden osobní. Během přemýšlení nad svými životními vzorci jsem zapátrala v oblasti vztahů. A zjistila jsem zajímavou věc. Pokud se mi v minulosti někdo dvořil a já to zaregistrovala, šlo o člověka, který mi věnoval plnou pozornost. Byla jsem pro něj na piedestálu. S nikým jsem nemusela bojovat o prvenství. První místo mi příslušelo automaticky.
Postupně se mi povedlo rozkrýt svůj vnitřní skrytý vzorec. Totiž…
Ta malá holčička uvnitř mě reagovala na přehnanou pozornost. Pozornost, kterou jí měl věnovat taťka. Jenže díky rozvodu se tak nikdy nestalo a bylo nutné potřebu uspokojit jinde.
SKVĚLÉ CVIČENÍ:
Bohatě stačí, když si v klidu a pohodě chvíli sednete a zamyslíte se, jaké vzorce ve svém životě máte vy. Pátrejte po situaích, které se nápadně opakují a které vám způsobují komplikace. Pokud je pochopíte, uvidíte, že nad nimi lze získat kontrolu. S troškou cviku.
Poté se na své vzorce podívejte a řekněte si:
- Co musím pustit (nedělat), abych se vzorce zbavil/a?
- Co musím získat (kultivovat), abych v dané oblasti dosáhl/a, čeho chci?
- Co pro to (bod 1 a 2) mohu udělat dnes?
Pozn.: Vaše přesvědčení si můžete představit jako zeď, přes kterou se nemůžete dostat k vašemu vysněnému životu. Pomyslnou zeď před nás také staví naše vlastní dohody nebo přehnaná loajalita vůči určité osobě.
Účastníci sdíleli své osobní problémy před publikem. Něco, na co nejsme u workshopů v Česku vůbec zvyklí…
Katherine uměla vytvořit takové pole bezpečí, že došlo i na slzy. Ty současně přinesly úlevu. Alespoň co jsme vypozorovala.
PRINCIP Č. 2: JAK JSEM ZA SVOU SITUACI ZODPOVĚDNÝ/Á?
Když se vám stane nechtěná situace, jak se chováte? Přijímáte za svůj čin zodpovědnost? Nebo se bráníte zuby nehty a chybu vidíte ve svém okolí?
Je těžké v jednom odstavci pojmout tak široké téma, aby nebylo špatně pochopeno. Chtěla bych vám ale interpretovat, co od Katherin často zaznívalo. Ano, je těžké si připustit náš díl zodpovědnosti za vlastní život. Ale my jsme se dostali, kde jsme teď.
Protože jsme to dovolili.
Je třeba odlišit, že za některé věci opravdu nemůžeme. Je postavené na hlavu, co říkají násilníci o svých obětech, když tvrdí: „Ona si o to koledovala nevhodným oblečením.“
Ne. Ani nevhodné oblečení neopravňuje druhou osobu páchat zločin.
Pokud přenesu zodpovědnost za život na svůj příklad ze vztahu, potom vám můžu říct o svém bývalém příteli, který mě podváděl. Tedy, nevěra se nikdy přímo neprokázala, ale vše jí nasvědčovalo. Vztah mě energicky vysával, deptal, váha ukazovala své historické minimum.
Můj díl zodpovědnosti? Dovolila jsem, aby vztah došel tak daleko. Měla jsem být natolik silná, abych se k příteli už nevracela. Abych rozchod vydržela. Jenže místo toho jsme se rozcházeli a vraceli k sobě natřikrát.
S uvědoměním začíná uzdravení.
Jedna paní si na workshopu uvědomila, že za „mrtvý“ vztah se svým mužem nemůže jen on (protože chodí pozdě z práce). Může za něj i ona, protože není více vstřícná a na manžela mluví slovy kritiky.
SKVĚLÉ CVIČENÍ:
Zkuste se podívat na situace ve svém životě, které nejsou úplně podle vašich představ. Na lidi, kterým jste třeba ještě neodpustili.
A teď se podívejte na to, jestli jste na výsledek oné situace měli alespoň drobný podíl i vy. Podívejte se pozorně. Je snadné svůj díl „viny“ přehlédnout.
Pozn.: V této fázi docházelo k mnoha silným emocím a vlastně bych doporučila příliš silná témata řešit s někým na to školeným. Buďte na sebe, prosím, opatrní.
Přes oběd jsme měli drobný úkol. Najít své vzorce a zamyslet se nad body číslo 1, 2 a 3. Tedy co pustit, co zavést a co udělat ještě dnes.
Na jedné z mála slunečných zahrádek jsem se tedy pustila do přemýšlení s Bun Bo Nam Bo. Jídlo skvělé, jen jsem měla všude kapky vývaru. I na mém bílém tričku.
PRINCIP Č. 3: JAK SI SPRÁVNĚ PŘÁT?
V této fázi bychom měli být očištění od předpokladu, že něco nemůžeme nebo si nezasloužíme. Měli bychom si být také vědomi, že je jen na nás, jak budeme žít svůj život. A teď přichází chvíle, kdy si můžeme přát.
Nejdůležitější je mít záměr, který je silný.
Své přání pak poskládáme do věty, aby v ní byly obsaženy následující 3 části:
- Soustředění na budoucnost: Přáním míříme do budoucnosti. Minulost se totiž stala a tu neovlivníme. A v přítomnosti jsme teď. Teď se zavazujeme pro své lepší zítřky.
- Vše je pozitivní. Vyhýbáme se záporům („Určitě nechci, aby se stalo, že…“).
- Přání je inspirující, ale ne příliš detailní.
Až přání do jedné věty složíte, poznáte, že jej máte správně. Bude totiž úderné, krátké a bude… Prostě budete cítit, že takto má znít.
Kupříkladu: Jsem připraven/a na vážný vztah, který bude plný lásky, radosti, vzájemné podpory a kde si budeme jeden druhého vážit.
Během workshopu jsme měli několik cvičení i my. Některé vyžadovaly práci v páru, ale o to byly účinnější.
A zde ještě důkaz, jak jsem si dělala poznámky. Poslední dobou si důležité myšlenky maluju. Technika se jmenuje „skečnouting„.
KDYŽ SI DOVOLÍTE PLNÝ ŽIVOT, ZÍSKÁTE JEJ
Cesta za plným životem není snadná. Pro mě osobně je velmi těžké přijmout, že jsme za svůj život zodpovědní a že si jej opravdu tvoříme sami.
Co říct závěrem? Zkuste se věnovat sami sobě.
Pokud chcete zachránit váš vztah, nejlépe uděláte, když zachráníte sami sebe. Když zjistíte, co se uvnitř vás odehrává.
Líbí se mi myšlenka, že je dobré v životě přijímat situace jako výukové lekce. Pokud danou úroveň zvládneme a poučíme se, můžeme jít dál a danou lekci již nikdy nemusíme opakovat.
Život je skvělá škola.
A proto bych nám všem přála, abychom na sebe byli hodní a dovolili si učit se.
Ještě jednou děkuji Evě i Katherin za workshop. Byl… Jiný, emocionálně nabitý a přesto plný podnětů, které ještě nějakou chvíli budu zpracovávat.
S láskou
Vendi