Jak vytvořit silné (a zapamatovatelné) okamžiky v životě?

Podobné články:

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si některé zážitky pamatujete a některé ne? A všimli jste si, že silné okamžiky si pamatujeme především v extrémech? Jsou buď extrémně skvělé, nebo extrémně špatné, ale opravdu málokdy průměrné. Právě kniha „The Power of moments“ (volný český překlad: Síla momentů) od bratrů Heathových si pokládá otázku, jak cíleně pracovat s okamžiky v našem životě, abychom si na jeho sklonku řekli, že byl náš život skvělý a plnohodnotně prožitý.

Autoři se nezastavují jen u osobního života, ale své myšlenky a principy se snaží aplikovat i na služby zákazníkům, školství, personalistiku, bankovnictví, zdravotnictví atd. V dnešním článku vám zevrubně shrnu, co jsou nejklíčovější myšlenky a jak je můžete využít ve svém životě.

Jak poznat silné okamžiky?

V knize byl zmíněn jeden velký výzkum, kdy vědci poprosili účastníky, aby se pokusili předpovědět nejdůležitější okamžiky člověka obecně (momenty se ne náhodou shodovaly i s dalším provedeným výzkumem, kdy se ptali na osobní nejdůležitější momenty). Lidé zmiňovali manželství, první dítě, začátek školy, první práce, zamilování, nástup na vysokou školu, smrt rodiče, odchod z domova, důchod.

Co má většina zmíněných okamžiků společného?

Možná jste si všimli, že nadpoloviční počet událostí výše si člověk většinou prožije ve věkovém rozpětí 15 – 30 let. Všechny tyto události výborně vystihuje slovo „poprvé„. Jedná se totiž o historicky první životní zkušenost s daným typem zážitku/události.

Tyto „osobnost utvářející momenty“ jsou v knize vyzdvihovány ze 3 důvodů. Můžeme je označit za:

  • důležité;
  • zapamatovatelné;
  • a krátké trváním.

Základem silných okamžiků jsou extrémně pozitivně prožité okamžiky (vrcholy), nebo extrémně negativně prožité okamžiky (propasti).

Mají vrcholy nějaké společné rysy?

Pokud bychom chtěli pracovat na svém životě a dostat do něj více silných pozitivních okamžiků, je třeba se ptát, co mají společného. Nuže, jedná se o čtyři základní specifika, které autoři vytvořili na základě nejrůznějších výzkumů a pozováním jednotlivců.

Pokud byste dokázali určitou situaci podpořit nebo vyvolat kombinací alespoň dvou níže zmíněných specifik, potom se vám vzpomínka pozitivně a dlouhodobě zapíše. Jedná se tedy o vědomou práci s pozitivními okamžiky v životě.

V kontextu silných okamžiků se mluví o jakémsi časovém paradoxu. Nejde jen o pozitivnost momentů, ale také o jejich vlivu na vnímání času. Dokážete si vybavit nějakou akčnější dovolenou? Mám na mysli takovou, kdy se jen neválíte u moře, ale jdete i na procházku či cestujete krajinou. Když cestujete na vlastní pěst, často překonáváte sami sebe, potkáváte se se spoustou „poprvé“ (jídlo, zvyky, pohlazení slona). Člověk má pocit, že dovolená netrvá dva týdny, avšak daleko déle.

Svůj život můžeme stavět i tak, abychom zažívali spoustu neopakovatelných chvil s řadou poprvé.

Pojďme si teď projít jednotlivé specifika pro silné okamžiky postupně:

1. MOMENT of ELEVATION (VYČNÍVAJÍCÍ Z ŘADY)

Co je běžné, je zapomenuté.

Díky momentům „vyčnívajícím z řady“ se cítíme speciálně. Podobné momenty nezapadají do běžného dne. Činí nás šťastnými, motivovanými, pobavenými, udivenými. U vyčnívajících okamžiků mluvíme o pozitivních vrcholech.

Nesnažte zaplňovat propasti, ale raději investujte do budování vrcholů.“ Jednoduše řečeno – nezaměřujte se na to, co jste ztratili (v čem jste slabí). Raději se zaměřujte na to, co získáte (v čem jste silní).

Znáte moderní zpracování Popelky s názvem Věčný příběh, kde hraje Drew Barrymore? V závěru filmu ji zlá macecha zavře do sklepa. Popelka nemá holuby jako naše Libuška Šafránková. Zato má šikovného Leonarda DaVinci, který ji za překvapení všech přihlížejících zachrání jednoduchým odstraněním pantů od dveří.

silny okamzik the power of moments

Služebná je celá udivená a prohlásí: „Vy jste ale skvělý!

DaVinci se jen usměje a odpoví: „Ano, budu znám jako ‚ten, kdo otevřel dveře‘.

Za dveřmi oba najdou zkoušenou Popelku, která si v cele uvědomila opravdový rozdíl mezí ní a princem. Ve scéně, která mi opravdu utkvěla, se Popelka smutně zeptá: „Ryba může milovat ptáka. Jak spolu ale budou žít?

A moudrý DaVinci pronese: „V tom případě rybě musíme udělat křídla.


Scéna popisuje, jak převést momenty „vyčnívající z řady“ do praxe. V celém filmu se jednalo o klíčové myšlenky, které byly jednoduché a zároveň dokázaly diváka šokovat. Jednou humorem a jednou svou moudrostí. Zkuste důležité okamžiky nechat vyčnívat i vy. Třeba tak, že využijete moment překvapení. Uděláte něco nečekaného.

Zkrátka a dobře, že nabouráte dosavadní očekávání.

TIPY, JAK VYUŽÍT SILNÉ OKAMŽIKY V PARTNERSTVÍ:

  • Místo klasické večeře s partnerem ve vaší oblíbené restauraci vyzkoušejte kuchyni, kterou jste zatím nejedli.
  • Jeďte s partnerem na návštěvu za osobou, koho jste dlouho neviděli. Aniž byste jí o návštěvě dopředu říkali. Možná se vrátíte zpět, protože onen člověk nebyl doma. Ale jde o cestu, ne cíl. Možná na ni budete dlouho vzpomínat.
  • Každý z nás si jistě vybaví situaci, kdy se mu na jazyk automaticky drala odpověď „ne„. Což takhle se kousknout do jazyka a odpovědět kladně? Viděli jste film Yes, man? Tak nějak podobně. 🙂

2. MOMENT PROZŘENÍ

Stala se vám někdy v životě situace, že jste si při relativně standardní situaci najednou uvědomili, že musíte začít „něco“ dělat jinak? Že takhle už pokračovat nestačí? Nebo že vám „to něco“ přestalo dávat smysl?

Podobné chvíle možná znáte pod označením „aha“ moment. Někdo může nadšeně zařvat: „Heuréka!“

Nebo může jít o zcela náhlé uvědomění. Po příkladu opět sáhnu do světa filmu. Pokud si dobře pamatuje Foresta Gumpa, určitě si vybavíte scény, kdy běžel a běžel… Až jednou běžet přestal. Otočil se k lidem a řekl: „Jsem unavený a chci domů.“

Moment prozření nám umožňuje si něco nečekaně uvědomit. Něco, co od té chvíle změní naši dosavadní perspektivu a pohled na věc.

Abychom dosáhli momentu prozření (a nemuseli přitom naběhat tisíce kilometrů), měli bychom se snažit si dopřávat neustále nové podněty a vystavovat se situacím, které jsou mimo naši komfortní zónu. Prozření přichází ve chvílích, kdy riskujeme a můžeme selhat. Podaří-li se nám podobné situace přečkat, vyjdeme z nich silnější.

Riskování a neúspěch se projevuje podobně jako sval po cvičení. Pokud nebolí, neroste. 

Vezměte si příběh o jakémkoliv podnikatelském nápadu. Většinou majitele firem trkne zajímavý nápad, co jiní před nimi neviděli (nebo viděli, ale neměli sílů vytrvat a uspět).

Poměrně nedávno jsem viděla reklamu na neroztrhnutelné punčochy. Jsou dělané z materiálu, ze kterého se vyrábí i neprůstřelné vesty. Nápad skvělý. Přišla s ním jakási americká studentka textilní školy. Já tento nápad měla v hlavě už od střední. Jen jsem nevěděla, jak je vyrobit. A tak na mém nápadu rýžuje někdo jiný. Zaslouženě.

Nebojte se jít s kůží na trh. Přestože se nejdříve můžete cítit zranitelní, ze situace můžete z dlouhodobého měřítka jen a jen těžit.

TIPY, JAK VYUŽÍT SILNÉ OKAMŽIKY V ŽIVOTĚ:

  • Zkuste se zamyslet, co již dlouho chcete udělat, ale pořád „to něco“ odkládáte. Pravděpodobně se jedná o docela důležitou věc, která měla právě vás napadnout.
  • Poznejte své silné a slabé stránky. Zkuste si udělat jeden ze čtyř testů osobnosti (tři jsou zdarma).
  • Což takhle vyzkoušet si, jaké je jít proti vlastní přirozenosti? Třeba obecně lidi rádi organizujete a vedete. Velkou výzvou pro vás může být předání otěží v osobním životě. Zkuste začít jednoduchými věcmi. Nechat se vést na procházce. Nevědět, kde je cíl. Nuže, co je vaše výzva?

3. MOMENTY HRDOSTI

Zachycují okamžiky, kdy jsme prostě nejlepší verzí sebe sama. Ideálně, když na podobnou situaci máme razítko. Důkaz. Cokoliv.

Jedná se o chvíle, kdy jsme doceněni, vyhrajeme, dostaneme pozitivní zpětnou vazbu, něco se nám povede, překonáme překážku…

Výzkum, který v knize autoři zmiňují, přišel s postřehem, že pokud se zeptáte nadřízených („Jak často chválíte?“), 80 % z nich řekne, že chválí často. Když se ale zeptáte zaměstnanců („Jak často jste chváleni?“), jen 20 % z nich pojem často uvede.


Jak můžete podpořit okamžiky hrdosti?

A. Hrdost většinou přichází se zvládnutím náročného úkolu.

Dopřejte si čas momenty úspěchu náležitě oslavit.

Žijeme v době, kdy úspěšně zvládnutý úkol přecházíme a hned se vrháme na další. Aniž bychom se déle zastavili a řekli si: „Jo, to se nám fakt povedlo. Já i můj tým jsme dobří.“

TIPY, JAK VYUŽÍT MOMENTY HRDOSTI V ŽIVOTĚ:

  • Čím kratší doba k dosažení cíle, tím lepší. Přednost by měly mít krátkodobé úkoly.
  • Ano, v životě máme i spoustu dlouhodobých úkolů. Vizí (jak si stanovit dlouhodobou vizi najdete v článku zde). Osobních životních cílů. A může být demotivující je vidět viset, ale nevědět, jak se k nim dopracovat. Dopourčuji si velký cíl rozložit na malé. Budete motivovanější a budete mít větší energii (i chuť) jich dosáhnout.

B. Oceňujte! Sebe i ostatní.

Autoři se zmiňují, že jako lidi máme obecně velmi omezené vnímání, co míry oceňování sebe i druhých se týče. Jednoduše řečeno, nevím, kde je míra. Jestli oceňujeme dostatečně, nebo už moc. Co ale určitě může pomoct?

  • Personalizovat ocenění: Jak by si druhý nejvíce přál být oceněn (dopisem, před ostatními kolegy…)? Co by mu udělalo největší radost (plaketa, diplom, dárek…)?
  • Opravdová chvála: Zní to banálně, ale pokud chválu nemyslíte vážně, možná ji radši ani neříkejte.
  • I malá chvála dělá divy: Občas se stane, že nás někdo potěší a řekne něco pěkného, co nám dodá motivaci. Třeba jednoduše u večeře, kterou jste dlouho vařili. Na konci procesu určitě oceníte, když nemáte ufrflané strávníky.

TIPY, JAK VYUŽÍT MOMENTY HRDOSTI V PARTNERSTVÍ:

Chválící lidé jsou oblíbení. Pokud se umíte chválit i ve vztahu, potom máte náběh na dlouhotrvající a spokojený vztah. Pro více informací se můžete podívat na některý z článků na toto téma:

hledám partnera pro život

4. MOMENTY SPOJENÍ

Sdílení okamžiku s ostatními je o vytváření spojení. Momenty spojení doprovází pocity souznění, vřelosti, empatie, sociálního potvrzení naší hodnoty.

Jak dosáhneme tzv. momentů spojení, tj. aby se lidé cítili s něčím spojení?

A. Můžeme podněcovat snahu vidět, na čem záleží. Když se vám kupříkladu dlouho nedaří získat partnera, potom si nového budete vážit. A pravděpodobně vám některé jeho neduhy nebudou připadat tak negativní.

B. Podněcujte silné sociální vazby. Extroverti mají v tomto ohledu nevýhodu. Je vhodné budovat spojení s méně, ale kvalitnějšími lidmi.

C. Čím jsme důvěrnější, tím jsme propojenější (proto mají drby takový úspěch – ale já doporučuji raději občas říct něco osobnějšího o sobě samých než o jiných). 🙂


Výborně, jste na konci. Ještě na závěr bych ráda dodala…

ZHODNOCENÍ KNIHY: The Power of Moments od bratrů Heathových

The Power of Moments nebyla první knihou, kterou jsem od autorů přečetla.

Z jejich dílny přišla i možná známější „Made to stick„, která byla především o umění zaujmout a získat pozornost čtenáře, diváka, člověka…

Obě knihy jsou si v něčem docela podobné.

Co bylo na knize (knihách) skvělé:

  • Neskutečně lehce se čte. Sami autoři v knize Made to stick vyučují, jak zaujmout, a celá kniha byla důkazem (tedy i ukázkou) jejich metody.
  • V obou knihách je vždy použito velké množství příběhů, historek a výzkumu (i když se nemusíte bát, že by vás zavalili daty). Jejich myšlenky a poučení si člověk dokáže lépe představit a hlavně zapamatovat.
  • Většinou dávají poučky do akronymů, takže se dobře pamatují.
  • Na konci kapitoly (nebo knihy samotné) je vždy shrnutí. Na svých stránkách mají autoři výtah a bonusový materiál.

Co stojí za zvážení, pokud budete knihu chtít koupit:

  • Když se podívám, co kniha může praktického přinést, přesně nevím. Knihy jsou velmi čtivé a obsahují skvělé myšlenky. Mám však pocit, že forma převažuje nad obsahem. Na konci každé kapitoly jsem většinou zjistila, že kdyby došlo na lámání chleba (vytvoření samotné prezentace, napsání článku – zkrátka zaujetí publika), nevím, jak jejich akronym a příběhy v praxi použít.
  • Příběhy jsou tedy zajímavé, a současně natolik specifické pro danou situaci, že mi přijdou až nepoužitelné na čtenářovu reálnou situaci.
  • Kniha zatím nevyšla v češtině.

Snažila jsem se na konci každého okamžiku vypíchnout, jak si myslím, že byste jej mohli využít v běžném života. Doufám, že vám tipy budou k užitku.

Napadlo vás při čtení, jak udělat svůj život na silné okamžiky plnější? 🙂 Budu moc ráda za váš komentář nebo příběh.

Mějte se pěkně!

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *