důležité okamžiky v životě

JAK VYTVOŘIT SILNÉ (A ZAPAMATOVATELNÉ) OKAMŽIKY V ŽIVOTĚ?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si některé zážitky pamatujete a některé ne? A všimli jste si někdy, že takové silné okamžiky jsou většinou buď extrémně skvělé nebo extrémně špatné, ale opravdu málokdy průměrné? Právě kniha „The Power of moments“ (volný český překlad: Síla momentů) od bratrů Heathových si pokládá otázku, jak cíleně pracovat s okamžiky v našem životě, abychom si na jeho konci řekli, že náš život byl zkrátka skvělý a plnohodnotně prožitý. Nezastavují se jen u osobního života, ale své myšlenky a principy se snaží aplikovat i na služby zákazníkům, školství, personalistiku, bankovnictví, zdravotnictví atd.

V dnešním článku bych vám ráda velmi zevrubně shrnula, na co kluci přišli.

JAK SILNÉ OKAMŽIKY POZNÁME?

V knize mi utkvěla zmínka o výzkumu, kdy účastníky poprosili, aby se pokusili předpovědět nejdůležitjší okamžiky člověka obecně (tyto momenty se pak shodovaly i s dalším výzkumem, kdy se ptali na nejdůležitější momenty osobní). Lidé zmiňovali manželství, první dítě, začátek školy, první práce, zamilování, nástup na koleje (vysokou školu), smrt rodiče, důchod, odchod z domova. Chcete hádat co má většina z nich společného? 🙂

Nebudu vás dlouho napínat – nadpoloviční většinu údálostí si člověk prožije ve věkovém rozpětí 15 – 30 let. Všechny tyto události vystihuje slovo „poprvé„. Naši historicky první zkušenost s daným typem zážitku/události.

Tyto „osobnost utvářející momenty“ jsou v knize vyzdvihovány ze 3 důvodů. Jsou totiž:

 • důležité;
 • zapamatovatelné;
 • a mají krátké trvání.

Základem silných momentů jsou extrémně pozitivně prožité okamžiky (vrcholy), nebo extrémně negativně prožité okamžiky (propasti).

A já bych nám všem do života samozřejmě přála jen a jen vrcholy. 🙂

MAJÍ VRCHOLY NĚJAKÉ SPOLEČNÉ RYSY?

Pozitivní zpráva je, že mají. Asi celkem neutrální zpráva je, že jsou (až) 4 a ideální je, pokud umíme vykouzlit kombinaci. Silné okamžiky by tak měly být spojením alespoň dvou níže zmíněných rysů.

Myslím, že skvělým příkladem je cestování na vlastní pěst. Často překonáváme sami sebe, potkáváme se spoustou „poprvé“ (třeba jídlo, zvyky, pohlazení slona) a dovolená (přestože reálné tvá „jen“ dva týdny) vypadá jako hrozně dlouhé období. Protože jsme toho tolik neopakovatelného zažili.

Pojďme ale postupně:

1. MOMENT of ELEVATION = VYČNÍVAJÍCÍ Z ŘADY

Co je běžné, je zapomenuté.

Díky těmto momnetům se cítíme speciálně. Podobné momenty nezapadají do běžného dne. Činí nás šťastnými, motivovanými, pobavenými, udivenými. U takto vyčnívajících okamžiků mluvíme o pozitivních vrcholech.

SÍLA MOMENTŮ

Nesnažte zaplňovat propasti, ale raději investujte do budování vrcholů.“ Jednoduše řečeno – nezaměřujte se na to, co jste ztratili (v čem jste slabí). Raději se zaměřujte na to, co získáte (v čem jste silní).

Znáte moderní zpracování Popelky s názvem Věčný příběh, kde hraje Drew Barrymore? V závěru filmu ji zlá macecha zavřela do sklepa. Drew nemá holuby jako naše Libuška Šafránková. Zato má neméně šikovného Leonarda DaVinci, který ji za překvapení všech přihlížejících zachrání jednoduchým odstraněním pantů od dvěří (služebná: „Vy jste skvělý!“ DaVinci: „Ano, budu znám jako ‚ten, kdo otevřel dvěře‘!„).

Za dveřmi ovšem našli zkoušenou Popelku pesimistku, která si víc něž kdy jindy uvědomila rozdíly mezí ní a princem: „Ryba může milovat ptáka. Jak spolu ale budou žít?

A pozitivní DaVinci jí říká: „V tom případě rybě musíme udělat křídla.

Popelka mohla být ještě dodnes ve sklepě a nikdy by svého prince už nepotkala. Namísto toho oblékla šaty, obula skleněné (a určitě nepohodlné) střevíce a vydala se svému štěstí naproti. 🙂

Nechat okamžiky vyčnívat můžete tak, že využijete moment překvapení. Uděláte něco nečekaného.

Nabouráte dosavadní očekávání.

TIP: Místo klasické večeře s partnerem ve vaší oblíbené restauraci vyzkoušejte třeba kuchyni, kterou jste zatím nejedli.

TIP 2: Jeďte třeba s partnerem/partnerkou na návštěvu za někým, koho jste dlouho neviděli. Aniž byste mu to dopředu říkali. Nejde o cíl, ale cestu.

TIP 3: Jsou situace, na které trochu automaticky říkáte „ne“ (třeba „můžu si půjčit…“, „uklidil bys…“)? Což takhle se kousknout do jazyka a odpovědět kladně?

2. MOMENT PROZŘENÍ

Stala se vám někdy v životě situace, že jste si  při nějaké relativně standardní situaci najednou uvědomili, že musíte začít „to něco“ dělat jinak? Že takhle to nestačí? Nebo že vám „to něco“ přestalo dávat smysl?

Takové chvíle možná znáte pod označením „aha“ moment. Někdo může také zařvat: „Heuréka!“

Nebo může jít o náhlé uvědomění. Pamatuje si Foresta Gumpa, který běžěl, běžel… Až jednou takhle běhat přestal? Se slovy, „jsem unavený a chci domů“ prostě přestal.

Moment prozření nám umožňuje si něco nečekaně uvědomit. Něco, co od té chvíle změní naši dosavadní perspektivu a pohled na věc.

Abychom dosáhli momentu prozření (a nemuseli naběhat tisíce kilometrů), měli bychom se snažit si dopřávat neustále nové podněty a vystavovat se situacím, které jsou mimo naši konfortní zónu. Prozření přichází ve chvílích, kdy riskujeme a můžeme selhat. Ale pokud podobné situace přečkáme, výjdeme z nich silnější.

Riskování a neúspěch se projevuje podobně jako sval po cvičení. Pokud nebolí, neroste. 

Vezměte si příběh o jakémkoliv podnikatelském nápadu. Většinou majitele firem „trkne“ zajímavý nápad, co jiní před nimi neviděli (nebo viděli, ale neměli sílů vytrvat a uspět). Třeba nedávno jsme viděla reklamu na neroztrhnutelné punčochy. Jsou dělané z materiálu, ze kterého se vyrábí neprůstřelné vesty. Vida. A já si několik let lámala hlavu, jak podobné silonky vyrobit. Ale nebyla jsem na realizaci nápadu ta pravá.

Také se vám někdy stalo, že jste měli zajímavý nápad, který by možná i vydělával, ale nic jste neudělali a za několik let se objevil někdo další, kdo na nápadu pěkně vydělával? 🙂 Ano? Tedy vítejte v Klubu!

Nebojte se jít s kůží na trh. Přestože se nejdříve můžete cítit zranitelní, ze situace můžete z dlouhodobého měřítka jen a jen těžit.

TIP: Zkuste se zamyslet, co již dlouho chcete udělat, ale pořád „to něco“ odkládáte. Pravděpodobně se jedná o docela důležitou věc.

TIP 2: Můžete začít z poznáním u sebe. Víte, v čem leží vaše silné a slabé stránky? Zkuste si třeba udělat test osobnosti.

TIP 3: Což takhle vyzkoušet si, jaké je jít proti vlastní přirozenosti? Co mám na mysli? Třeba já hrozně ráda lidi organizuju a vedu (třeba udávám směr na procházce). Velkou výzvou pro mě je předat otěže a nechat se vést. Nevědět, kam jdu. Co je vaše výzva?

3. MOMENTY HRDOSTI

Zachycují okamžiky, kdy jsme prostě nejlepší verzí sebe sama. A ideálně když na podobnou situaci máme razítko. Důkaz. Cokoliv.

Jedná se tedy o chvíle, kdy jsme doceněni, vyhrajeme, dostaneme pozitivní zpětnou vazbu, něco se nám povede, překonáme překážku…

Co je na okamžiku hrdosti OPRAVDU těžké? Že většina z nás nemá reálný odhad, kolik „chvály“ je nutné pět, abychom druhé uspokojili. Navíc mi přijde, že v naší české povaze je spíše tendence kritizovat. Ehm, jen můj osobní názor. 🙂

Výzkum říká, že pokud se zeptáte nadřízených („Jak často chválíte?„), 80 % z nich všech řekne, že „chválí často„. Když se ale zeptáte zaměstnanců („Jak často jste chváleni?“), jen 20 % z nich pojem „často“ uvede. A teď, kde je chyba? Za všechno přece nemůžou soudruzi…

Tento třetí bod krásně navazuje na mé téma měsíce duben – laskavost, v rámci kterého jsem psala (a točila videa :-)), jak je důležité být nesobecky laskavý. Bez ohledu na to, co za laskavost potenciálně můžeme dostat na oplátku.

Sama jsem si potvrdila, že pokud jsme laskavá (dělám dobré skutky a oceňuji druhé), sama se cítím lépe a dobrý pocit trvá déle než když udělám něco sama pro sebe (ještě lépe jsem se cítila u dobrých skutků u cizích než u rodiny).

Pokud se chcete dozvědět víc podívejte se na některý z mých článků (třeba Laskavost pro rodinu, kolegy a nejbližší přátele) nebo videí:

Jak ještě můžete podpořit okamžiky hrdosti?

A. Hrdost většinou přichází se zvládnutím náročného úkolu.

Dopřejte si čas momenty úspěchu náležitě OSLAVIT.

Nevím, jak to máte vy (Jak to máte vy? :-)), ale já často úspěšně zvládnutý úkol přejdu a hned se vrhám na další. Aniž bych se déle zastavila a řekla si: „Jo, Vendi, jsi fakt dobrá. To se ti povedlo.“

Pro zvědavce mám ještě další triky:

 • Čím kratší doba k dosažení cíle, tím lepší. Přednost by měly mít krátkodobé úkoly.
 • Ano, v životě máme i spoustu dlouhodobých úkolů. Vizí (o tom už jsem také psala). Osobních životních cílů. A může být demotivující je vidět viset, ale nevědět, jak se k nim dopracovat. Dopourčuji si velký cíl rozložit na malé. Budete motivovanější a budete mít větší energii (i chuť) cílů dosáhnout.
 • Pokud to na vás bude fungovat, můžete si třeba vyzkoušet metodu „cukru a biče“ – jen bez biče. 🙂 Zkrátka odměňovat se za zvládnuté mini-milníky.

B. Oceňujte! Sebe i ostatní.

Jak jsem psala výše, máme relativně omezené vnímání, co míry oceňování se týče. Co se ale jistojistě vyplácí?

 • Personalizovat ocenění: Jak by si druhý nejvíce přál být oceněn (dopisem, před ostatními kolegy…)? Co by mu udělalo největší radost (plaketa, diplom, dárek…)?
 • Opravdová chvála: Zní to banálně, ale pokud chválu nemyslíte vážně, možná ji radší ani neříkejte.
 • I malá chvála dělá divy: Občas se stane, že nás někdo potěší a řekne něco pěkného, co nám dodá motivaci. Třeba jednoduše u večeře, kterou jste dlouho vařili. Na konci procesu určitě oceníte, když nemáte ufrflané strávníky.

TIP: Chválící lidé jsou oblíbení. Jen poznámka. Každý si z ní můžete odnést, co uznáte za vhodné. 🙂

4. MOMENTY SPOJENÍ

Sdílení okamžiku s ostatními je o vytváření spojení. Momenty spojení doprovází pocity souznění, vřelosti, empatie, sociálního potvrzení naší hodnoty.

Jak dosáhneme toho, aby se lidé cítili s něčím spojení?

A. Můžeme podněcovat snahu vidět „to důležité“ (nádech – výdech – a zase nádech…) Ještě stále chcete mít poznámku na zvednuté prkénko u záchoda, neumyté nádobí nebo nebo cokoliv dalšího? 🙂

B. Podněcujte silné sociální vazby (introverti mají v tomto ohledu výhodu – dokáží si pěstovat pevnější vztahy s menším počtem lidí).

C. Čím jsme důvěrnější, tím jsme propojenější (proto mají drby takový úspěch – ale já doporučuji raději občas říct něco osobnějšího o sobě samých než o jiných). 🙂

A je to!

Výborně, jste na konci. Doufám, že vám článek přišel minimálně tak zajímavý, jako mne kniha. Ještě na závěr bych ráda dodala…

…HODNOCENÍ KNIHY: The Power of Moments od bratrů Heathových.

Není to první kniha, kterou tento půl rok od autorů čtu.

První knihou byla jejich úspěšná kniha „Made to stick„, která byla především o umění zaujmout a získat pozornost čtenáře, diváka, člověka…

Obě knihy jsou si v docela podobné. A díky přečtení obou jsem dokázala identifikovat, co se mi líbilo i co se mi na knihách (ne)líbí. Začněme tím pozitivním.

Co bylo na knize (knihách) skvělé:

 • Neskutečně lehce se kniha četla. Sami autoři vyučují, jak zaujmout, a celá kniha byla ukázkou této metody.
 • V obou knihách je vždy použito velké množství příběhů, historek a výzkůmu (ale s daty to zase nepřehánějí). Jejich myšlenky a poučení si tedy člověk dokáže lépe předstatvit a hlavně zapamatovat.
 • Většinou dávají poučky do akronymů, takže se dobře pamatují i ty.
 • Na konci kapitoly (nebo knihy samotné) je vždy shrnutí. Na svých stránkách mají autoři výtah a bonusový materiál.

Co mi zas tak skvělé nepřišlo:

 • Když se podívám, co mi kniha může praktického přinést, přesně nevím. Chci říct, že když knihy čtu, říkám si, že je to hrozně super myšlenka a že to tak budu dělat. Na konci každé kapitoly ale zjišťuji, že kdyby došlo na lámání chleba (vytvoření samotné prezentace, napsání článku – zkrátka zaujetí publika), nevím, jak jejich akronym a příběhy použít.
 • A příběhy jsou možná ten problém. Když je člověk čte, jsou skvělé, zábavně a zajímavé. Ale jsou natolik specifické pro danou situaci, že mi přijdou až nepoužitelné na (mou) reálnou situaci.

Kdybyste si knihu chtěli koupit, tak můžete. Je dostupná na Amazonu.

Snažila jsem se na konci každého okamžiku vypíchnout, jak si myslím, že byste jej mohli využít do běžného života. Nicméně budu ráda, když mi napíšete, co třeba při čtení článku napadlo vás.

Mějte se pěkně!

S láskou, Vendi

Jste na správném místě, pokud jste ve vztahu, manželství, nebo jedno z toho plánujete. Mým cílem je přinášet vám inspiraci. Aby byl váš vztah byl plnohodnotný a naplňující ❤. Ráda vás uvidím zde na blogu, workshopu a nebo v měsíčním Recept na vztahy newsletteru. Stačí se podívat na záložek výše. S láskou, Vendi
Příspěvek vytvořen 107

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek