Podobné články:
Každý rok jezdíme na jednu větší dovolenou do exotiky. Jezdíme bez cestovky, jen na vlastní pěst. Oba dva jsme tak trošku improvizátoři, takže většinou odjíždíme se seznamem bodů, co všechno chceme vidět, s letenkami, zabookovaným hotelem na první noc, no a pak… Pak už je to většinou otázka aktuálního rozpoložení a rozpravou s místními. Letos vyhrál Mauricius. Ráj na zemi, říká se.
Ráda bych vám dnes nabídla pár našich osvědčených tipů, jak cestovat za exotikou a třeba dostanu nějaký zajímavý tip i já od vás. 🙂
S Johnym jsme oba dva zaměstnanci, takže těch 16 dní je asi nejdelší doba, co si můžeme dovolit strávit na dovolené na jeden zátah. Dovolené není mnoho ani tak a ještě musí člověk myslet na Vánoce, lyže a pár menších prodloužených víkendů. Ideálně.
Dnes je cestování bez cestovky hrozně moderní. Je totiž daleko levnější. Druhý trend je cestování na delší dobu. Rok, třeba. Mám na svém Instagramu a Facebooku spoustu lidí, kteří se prostě sbalili, zanechali hypotéku i práci doma v Česku a jali se cestovat. I já jsem už párkrát měla choutky něco podobného provést.
Akorát si nejsem jistá, jestli jde o mé opravdové niterní přání, nebo jestli se podvědomě snažím být jen za trendy frajerku.
Dobrý argumentem, jak se přesvědčit je staré dobré „dokud nemáme závazky„. Což (si) mimichodem říká spousta lidí.
„Já bych TAK cestovala, být tebou. Však VY s manželem zatím nemáte závazky, můžete se sbalit a vyrazit jen s batohem. Nějak se uživíte. Jste mladí.“
Když se zeptám, proč právě onen podporovatel většinou nikam sám nejede, začne mi na prstech ruky vypočítávat…
„Však mám… hypotéku, dítě (plánované dítě), psa (plánovaného psa), zajímavou práci (nezajímavou práci, ale mám své důvody), příliš mnoho věcí v bytě (a ty nemám kam dát), peníze (nemám peníze) nebo roční permanentku do posilovny (bez komentáře)…“
Asi chápete, kam tím mířím.
Já mám také spoustu důvodů. Ale aspoň nikomu neradím, ať se sbalí na rok a odjede.
Moje důvody? Jsem moc pohodlná. 🙂
Nějaký 10. den v zahraničí se už většinou začínám těšit na svůj gauč. Na jedno místo, kam každý den chodím spát. Na svůj prostor, kde mám pěkně vyrovanané věci a nemusím je pořád lovit z bahotu a tašky. Říká se, že si člověk zvykne. Ale je otázka, zda si vůbec chceme zvykat.
Nicméně, chtěla jsem vám zminit, jak nad dovolenou přemýšlíme my. Jak jsem slíbila, jdu také činit. 🙂
JAK SE ROZHODNOUT, KAM LETĚT?
Záleží na míře vaší spontánnosti. My máme seznam destinací, kam toužíme jet.
Někdo jede podle ceny (akce na letenky), někdo podle trendů (všichni balí na Bali, my musíme taky), někdo zas podle tradice (Chorvatsko to vždycky bylo a bude) a někdo podle bezpečnosti (letos zůstáváme v Česku, všude jsou teroristi). My máme něco jako seznam preferovaných zemí a většinou se v jeho rozmezí rozhodujeme podle tří faktorů:
- Nemoci, epidemie a další neštěstí, která v daném místě hrozí. Pokud víme, že někde vypukl (třeba jako před dvěma roky) virus Zika, tsunami, nebo cokoliv jiného, nejedeme neštěstí naproti.
- Počasí: V různých krajích světa se stejně jako u nás střídají roční období a monzuny. Např. na Mauriciu se také střídá zimní a letní sezóna. Letní, která je opravdu přívětivá pro turisty, začíná někdy od listopadu. My minule na Srí Lance opravdu velmi benefitovali (finančně i turisticky) z mimosezónního období, kdy ubytování bylo o několik stovek levnější a turistická místa méně přeplněná.
- Letenek: Jestli je sleva na letenky do zemí, které jsou na našem listě (bez epidemií a s dobrým počasím), není nad čím váhat. I když se hodně mluví o vyhledávačích jako Kiwi, Sky Scanner atd. My zatím vždycky nakoupili na Pelikánovi. Většina zprostředkovatelů letenek nabízí přihlášení do newsletterů – díky nim posílají akční nabídky a zajímavé letenky. My takto získali letenku na Mauricius o 5 tis. Kč levněji (což asi stejně prošustrujeme na jídle). 🙂
Jak už poněkolikáté píšu, vyhrál nám letos Mauricius. Máme rádi kombinaci poznávání (památky, příroda), zážitků (safari, tance, šnorchlování) a relaxu (pláže, moře…). Což by měl Maricius splňovat.
TIP: Často se dají koupit letenky se stejnou cenou, ale s delší dobou přestupu. Což je ideální na poznání míst, kam byste normálně na dovolenou neletěli (němeli byste tam více jak dva dny moc co dělat). My se takto podívali do katarské Dauhy nebo čínského Šangaje.
JAK PLÁNOVAT PROGRAM V EXOTICE?
Ani tady neděláme z plánování velkou vědu.
Mám kamarádku, která, než nasedne na autobus na letiště, má přesný itinerář, co (a kdy) se bude na dovolené dít. Dokonce mívají i předem koupené letenky (pro přesuny v dané zemi nebo mezi zeměmi), hotely a nedivila bych se, kdyby dopředu objednávala i část vstupenek na památky.
Nesporáná výhoda: Tímto způsobem se dá lépe plánovat rozpočet a tuším, že má člověk i lepší ceny.
Nicméně, když se člověku někde až tolik nelíbí, nebo naopak chce někde zůstat déle, může nastat problém. Plánované cestování z podstaty věci nedovoluje flexibilní rozhodování.
Dobře. My nejsme ani plánovací extrém, ale ani improvizátorský extrém. Naše plánování probíhá tak nějak minimalisticky se spoustou záchytných bodů.
Jak?
NEJDŘÍVE HLEDÁME INFORMACE
Většinou (asi vás překvapím) googlíme a ptáme se známých, kteří v místě naší-brzy-dovolené už byli.
Skvělí jsou průvodci Lonely Planet. Většinou v jejich brožurách najdete vyhlášené lokální restaurace, typická místa, památky ale také zajímavé hotely nebo (ne)objevená místa.
Já poslední dobou koukám taky na Youtube. Jsem vizuální typ, takže se dokážu nadchnout, když zážitky jiných vidím.
A že jsem se u pár videí opravdu nadchla. 🙂
Nedávno jsem objevila, že když si na Bookingu koupíte ubytování, odemkne se vám v mobilní aplikaci průvodce po nejzajímavějších místech.
PAK KOUKÁME NA MAPU A PLÁNUJEME CESTU
Sledujeme, kde je největší koncentrace míst, kam se chceme podívat.
Skoro jakobychom zapíchávali špendlíky a sledovali, kde je jejich koncentrace nejvyšší.
U plánování ještě zvažujeme, jak daleko od sebe leží TOP zážitky, které chceme určitě vidět.
Pokud něco jooo chceme vidět, jsme ochotní si za zážitkem dojet.
Podobné situace posuzujeme většinou individuálně. Nedá se říct generické pravidlo.
Dobře, jedno bych možná řekla: „Nemusíme vidět vše a za každou cenu.“
PLÁNUJEME ZÁKLADNY
Velmi záleží na velikosti země. Někdy ji ani celou neprojedetme. Kupříkladu na Bali jsme se jen pohybovali ve střední části, i když mohlo být zajímavé podívat se na sever ostrova, kde jsou černé písečné pláže (sopečná aktivita).
Nicméně Bali je opravdu velká země a cestováním na sever bychom ztralili drahocený čas, který jsme chtěli věnovat jiným zážitkům.
Pokud to ale situace dovolí, jsme rádi, pokud máme pár základen, které během pobytu 3x – 5x vyměníme. Podle toho, jak se nám kde líbí.
Výhodou je nižší cena za ubytování na více dní, možnost mít věci na jednom místě a potenciál, že se blíže seznámíte s místními.
TIP: Někteří naši kamarádi vozívají malinké dárkové předměty. Když jsou tedy někde delší dobu a hostitel jim opravdu sedne, dají mu třeba na památku malou magnetku.
A JEŠTĚ MINI SHRNUTÍ
Je podle mého skvělé, když si dva v páru sednou, co se týče způsobu trávení dovolené. My s Johnym pořád něco rádi objevujeme, takže je pro nás cestování do nových krajin relax sám o sobě.
Nebála bych se říct, že lehká improvizace je fajn. Chce to mít vyřešené ubytování hned po příjezdu a vědět, co chcete určitě vidět. Nemusíte ale stihnout všechno. Dovolená vám dovoluje si odpočinout. Poslouchejte sebe a svůj instinkt.
Kdybyste byli na Valašsku, kupte si slivovici. 🙂 Alespoň my to tak dlouho s rodiči dělávali. Jako dezinfekci (tedy preventivně) byl malý hlt slivovice první věcí, kterou jsme po vstanutí udělali. A pokud se nepletu, nikdy nám nic nebylo. Já bohužel na Valašsku před dovolenou nebyla, takže jsem si žádnou flašku do zásoby nevzala.
A jaká byla naše letošní dovolená na Mauriciu? Koukněte na video. 🙂
S láskou,
Vendi