Vědomé milování: Co se dozvíte na víkendovém kurzu plném intimity?

Podobné články:

Na začátku vztahu se intimní život témět nemusí řešit. Jde to samo. Už jen přítomnost druhého je natolik vzrušující, že… Rozumíme si. 🙂 Po letech vztahu se ale dostáváme na nebezpečné pomezí. Nejhorší, co můžeme udělat je, že zaměříme pozornost mimo manželství. Jestli náhodou není někde tráva zelenější. Přitom nejlíp uděláme, když i sex bereme jako část vztahu, na které se dá pracovat a kterou můžeme zlepšit společným úsilím. Proto jsme i my vyjeli na víkendový retreat pro páry Richarda Vojtíka a Denisy Říha Palečkové– Šlo o víkend s tématem „vědomé milování„.


Stalo se vám někdy, že jste si dlouho přáli získat nějakou informaci, ale absolutně jste netušili, jak se k ní dostat? Koho se zeptat?

S kurzem vědomého milování to bylo podobně.

Už dlouho jsem věděla, že by bylo dobré oživit intimní život. Hodně jsem slyšela o tantře. Jenže tantrické kurzy působí příliš ezotericky a je jich tolik, že se člověk těžko orientuje. Moje největší obava byla, abychom neskončili na špatném kurzu. Takovém, kde jsou všichni nazí v jedné místnosti a kde se teorie praktikuje hromadně – před zraky všech.

Nepřijde mi ani dobrý nápad hledat kurzy intimity na internetu (ač v anonymním režimu). 🙂

Při výběru správného kurzu je dle mého názoru důležité počkat na osobní zkušenost někoho, koho znáte a komu věříte. Po půl roce pasivního hledání jsme se dočkali. Při jedné diskuzi o intimitě byl zmíněn kurz o „vědomém milování“ hned několikrát. Několik žen kvitovalo, že kurz je opravdu intimní a že se veškerá praxe odehrává v soukromí na pokojích. Díky zkušenosti několika žen z mezigeneračního setkání jménem Mokoša, jsme tedy i s manželem vyjeli vstříc dalšímu pobytu, který měl potenciál zlepšit nám vztah.

Dnešní příspěvek bych chtěla věnovat všem párům, které nad prohloubením kvality intimního života přemýšlí. Třeba vám naše zkušenost pomůže a odstartuje diskuzi i ve vašem vztahu.

Protože vždycky je co zlepšovat, no ne? 🙂

Čistě prakticky, jak víkend probíhá?

Člověk si musí dojet až na Vysočinu, i když se několik kurzů v roce pořádá i někde u Prahy. Lektoři, Denisa s Richardem, pořádají víkend vědomého milování na Váňově statku (kousek od Pelhřimova). Což je vlastně dobrý nápad. Statek leží stranou od civilizace a alespoň ve mně se odlehlostí ubytování prohloubil pocit, že bude víkend opravdu velmi intimní.

Bylo velmi zvláštní přijet na místo, kde bylo doslova „přepárováno„. Neodvažuju se tipovat věk ostatních účastníků, ale můžu říct, že šlo skutečně o průřez různých úrovní vztahů a profesí. Žádné ezo nebo batika (což jsem, upřímně, trochu čekala).

Už na první pohled si člověk mohl tipnout, proč páry přijely. Někteří, jak se později ukázalo, mezi sebou měli hluboko zasazené a nevyřešené problémy, které bránily spokojenosti v jejich vztahu.

Skvělé je, že během víkendu váš nikdo k ničemu nenutí. Nemusíte jsme se s nikým bavit, nemusíte si ani na pokojích dělat zadaná cvičení. Ale mám pocit, že i páry s pokročilými problémy byly ochotné se alespoň pokusit.

Slovy jednoho pána: „Když už jsme za víkend dali tolik peněz a vážili jsme takovou cestu…“

Kurz trvá od pátku od 20 hodin do neděle do cca 14 hodin.

Víkend v sobě kombinoval různé prvky. Teorii, praxi na pokojích a ne-zas-tak-intimní cvičení v hlavním sále.

Osobně jsem asi nečekala, že teoretická část bude pojata seminářově. Zhruba 80 židlí bylo natočeno na provizorní pódium, kde Denisa a Richard mluvili do mikrofonu. Díky nákresům na flipchartu nám pak byla vysvětlována cvičení, která jsme si měli za „domácí úkol“ vyzkoušet v příslušný čas na pokojích.

Náročnost pokojových úkolů postupně gradovala. Už v pátek jsme jeden úkol dostali. Nutno říct, že i když jsme byli po práci a cestě velmi unavení, při úkolu do nás vjela nečekaná a úplně nová energie.

Praktická poznámka:

Doporučuju si připlatit pokoj s vlastními sociálkami. Nedokážu si představit sdílení koupelny s dalšími páry. Koupelna je hned po posteli středobodem Víkendu.

vědomé milování richard a denisa

Co je „vědomé milování“?

Vědomé milování je úplně jiný druh intimního života, než na který jsme zvyklí. Orgasmus, výkon, čas… To všechno jde stranou. U vědomého milování jsou zásadní ÚPLNĚ jiné kvality.

„Je třeba se na sebe naladit a společnou intimní chvíli si maximálně užít. Hledat kvalitu. Být tady a teď.

Milování je o splynutí dvou v jedno. Milování je nejosobnější věc na světě. S kým jiným si jsme blíž, než s našim partnerem? Fyzicky už „blíž“ ani být nejde.

Vědomé milování je o pozornosti. Plném uvědomění, co se děje. A za mě osobně jde o velmi čisté vyjádření lásky. 

No, zkušenost je nepřenosná, jak se říká, ale jdu vám alespoň ve zkratce napsat, jak vědomé milování praktikovat a co jsou hlavní poznatky.

vědomé milování richard a denisa
Člověk může během Víkendu dosáhnout různých vrcholů. 🙂
vědomé milování richard a denisa
Stejně tak je jen na vás, s kolika dalšími lidmi se během Víkendu budete bavit.

ÚKOL Č. 1: Jen se hladit

Teorie říká, že žena prahne po emocích. Potřebuje se cítit milovaná. Pro nás ženy není sex jen prostředkem k dosažení orgasmu. Naopak. Sex je pro nás milováním v každém slova smyslu. Vyjádřením lásky.

Proto by se měl muž na rozehřátí věnovat ženě 2/3 času a žena muži 1/3. Dejme tomu, že se chceme „rozehřát“ na patnáct minut. Potom je dobré se věnovat ženě 10 minut a muži 5.

Zásadní je si říct, že každé pohlaví rozpalují jiná místa.

Muži mají v 2/3 času za úkol hladit, laskat, líbat… Zkrátka se věnovat všem místům, krom vagíny a prsou.

Ano, celou dobu.

Kdo neumí hladit, může si sehnat pomůcku. Peříčko, plyšovou rukavičku (ta vážně existuje) nebo cokoliv jinak příjemného pro ženu.

TIP pro muže:

Nebojte se své ženy zeptat.


Úkolem ženy je vnímat a navádět partnera, co se jí líbí. Stejně jako kočka otírá své tělo o ruku člověka a navádí ho, co má ráda, měla by se i žena vlnit a vést ruku partnera na místa, která jsou jí příjemná.

Možná budete sami překvapení, která místa jsou na hlazení nejpříjemnější.

Ženy mají v 1/3 času naopak za úkol hladit, laskat… Zkrátka různě experimentovat s jediným místem. Tušíte správně. 🙂

Nechci jít do podrobna, ale je důležité zkoušet, co má muž rád, a hlavně si experimentování užívat. To prý muže velmi rajcuje.

Muži by měli relaxovat, ale vydržet.

Denisa s Richardem ženu připodobňovali ke kotlíku. Je třeba pomalu přikládat, aby se voda uvedla k varu. Proto dvojnásobek pozornosti.

TIP:

Páry, které měly ve vztahu nevyřešený konflikt a nechtěly se takto opečovávat, měly alespoň za úkol usnout v poloze lžičky. Zkrátka ve společném objetí.

ÚKOL Č. 2: Být co nejpomalejší

Každý pár si měl určit čas sám. Doporučení znělo, co nejdéle. O čem mluvím?

Pomalý průnik. Takže… Čtvrt hodiny dovnitř, stejnou dobu ven. 

Muži měli za úkol dýchat podle ženy a vnímat její dech. Jde o speciální techniku, které se říká cirkulace.

Nevím, proč cirkulace funguje, ale funguje. Muž ženu prodýchává a napojuje se na ni. Díky tomu se žena zklidňuje a dochází k vzájemnému spojení na úplně jiné úrovni.

Žena si ve spojení může dělat, co chce. Jejím cílem je se neomezovat mužem a dýchat si, jak potřebuje.

Jediné, na co by se měla žena soustředit je na sebe. Na své tělo. Ideálně se netoulat v myšlenkách a užívat si vzájemné spojení a mužskou pozornost.

I když se to nezdá, pomalé vnikání je poměrně vzrušující. Akorát, když se jeden z partnerů pohne, poměrně to bolí. Takže pozor.

ÚKOL Č. 3: Mluvící kolík

talking stick metoda kolík

Skvělá technika, o které jsem se už rozpisovala. Nejde o sexuální metodu, ale komunikační.

Metoda je účinná v případech, kdy má pár nevyřešený problém nebo je nutné pochopit postoj a emoce druhého.

Je třeba najít si kolík (nebo jiný, dostatečně výrazný předmět) a nebát se mluvit před partnerem o svém náhledu na situaci. Druhý nehodnotí, nekritizuje. Jen naslouchá. Poté si převezme kolík a snaží se zopakovat svými slovy, co slyšel. 

Pozn. Ve zmíněném článku najdete příklady použití a přesný návod, jak s metodou pracovat. Je ale důležité říct, že cílem je pochopit a ukázat zájem.

ÚKOL Č. 4: Uvolnění

Těžko se mi popisuje nebo vůbec pojmenovává, o co jde. Tento úkol byl pro mě ale asi nejsilnější momentem celého Víkendu. Vychází z předpokladu, že my, ženy, v sobě máme spoustu nevyřešených emocí a problémů z různých předchozích vztahů. Nejen partnerských, ale také traumat a nepříjemností, které jsou spojené se vztahem k otci.

Uvolnění“ nám ženám dává prostor toto trauma pustit. 

Muži mají zase prostor ukázat, že jsou silní a že pro nás dokáží spoustu věcí vytrpět.

Na začátku jde o vypnutí logického myšlení a rozehřátí svalů. Proto se tancuje na rychlou hudbu, poskakuje a speciální technikou se uvolňují svaly v obličeji. 

Potom hudba ztichne a my ženy máme prostor se vybít. 

Celé cvičení jsme dělali v hlavním sále pod vedením Richarda. Je až nepopsatelné, jak silné emoce byly ve vzduchu. Abyste chápali… Tato část obnáší kontrolované bití partnera do prsou. 

Když jsem tohle slyšela, klepala jsem si na čelo. Říkala jsem si: „Proč bych mu to dělala? Vždyť mi nic neudělal?!“

Jenže celá příprava ve mě vyburcovala nezvědomělé pocity. Pamatuju si moment, kdy energie přišla, odešla a zůstal jen pláč. V tomto momentu jsem nevnímala nic a nikoho krom nás. Není prý důležité pochopit důvod slz. Daleko důležitější je utlumené pocity dostat ven.

Muži, kteří naše emoce ustojí, zaslouží respekt. Ženy zase ukáží svou křehkost. Oboje pak může pomoct párové sexuální energii. 

TIP:

Doporučení Richarda je dělat si podobné rituály jednou za půl roku až za rok. Že prý se v nás ženách vždy něco nahromadí, ač podvědomě.

ÚKOL Č. 5: Vědomé milování

Vše, co jsme dělali a co jsme se naučili mělo vyvrcholit posledním pokojovým úkolem – vědomým milováním. Sobotní večer jsme se měli odebrat do svých pokojů, ideálně ve střízlivém stavu. Hlavně muži potřebovali být neomámeni alkoholem. Dokonce ani pivem, které prý uspává.

Vědomé milování kombinovalo první dva úkoly a mělo trvat tři hodiny.

Ach, ano. Tři hodiny se zdají být nepředstavitelně dlouhé.

Je to záměr.

Člověk se prý dostane do jakéhosi transu a až po několika hodinách je opravdu vědomý a odprostěný od reality.

Zde toho nemám moc co říct. Je třeba si vědomé milování zkusit na vlastní kůži.

Nicméně nám po dvou hodinách začal chrápat pán ve vedlejším pokoji tak silně, že ani po zapnutí hudby nešlo zvuky úplně vytěsnit a soustředit se na sebe. O to větší zábava a lepší atmosféra mezi námi panovala, protože šlo o poměrně vtipnou chvilku. 🙂

A odjížděli jsme happy jak dva grepy. No vážně.

Důležité informace o polaritě mezi mužem a ženou

Víkend byl protkán spoustou informací o rysech mužů a žen a já si odnesla sešit plný poznámek. Abych neprozradila příliš, ale řekla vám nejdůležitější myšlenky, chtěla jsem zde dát pár bodů, které by vám ve vztahu mohly pomoct:

  • Důležitý je pojem polarita muže a ženy. Stejně jako je jin a jang, bílá a černá, horká a chladná… I v páru by se měly energie ženy i muže doplňovat. Čím více polarity ve vztahu dosahujeme, tím žhavější milování můžeme zažít.
  • Ženská energie je klidná, uvolněná. Jde o přístup: „Na výhře nezáleží, důležité jsou vztahy a jejich kvalita.“ Budovat ženskou energii můžeme přes: tanec, péči o sebe a druhé, doteky, mazlení a hlavně sebelásku.
  • Mužská energie je naopak soutěživá a zaměřená na výkon. Budovat ji můžeme přes sport, strukturu v činnostech, které děláme, rychlé a pevné rozhodování, nebezpečí.
  • Mužská láska se otevírá skrze sexualitu.
  • Ženská láska skrze emoční spojení.
  • V milování se vyplatí, když je muž tak tři kroky za ženou. To znamená, že žena potřebuje daleko větší vatru (množství emocí a pozornosti), aby její kotlík uvedl vodu k varu.
  • Pro ženu je důležité, aby byl její muž pevný. Aby se o něj mohla plně opřít. Aby věděla, že on prostě ví.
  • V milování jde o kvalitu. To jsem se snažila vypíchnout už na začátku.

Málokdo z nás má tři hodiny času, aby mohl vědomé milování praktikovat. Ale přišla jsem na to, že milování prostě musí být priorita. Pokud končí jako jedna z posledních činností na seznamu dne, je jasné, že náš intimní život nebude lepší.

Proto je fajn, když si pár vyhradí alespoň nějaký čas. 10 minut. Nebo když alespoň usíná ve lžičce. Všechno je lepší než nic.

Závěrečné hodnocení

Na začátku pobytu bych si netroufla říct, že jednotlivá cvičení budou umět pomoct i párům se zdánlivě pokročilým problémem. Ale to byste museli vidět, jak na sebe někteří na konci pobytu více sahali, hladili se a pěkně o sobě mluvili. Někteří už neměli tendenci se shazovat a reagovat na druhého výčtikami. Na většině partnerů byla vidět uvolněnost a nová energie pro jejich vzájemnou lásku.

Možná se jim všechny problémy během víkendu nevyřešily. Nicméně, opravdu věřím, že díky semináři pochopili rozdíly, které mezi muži a ženami jsou a které jsou naprosto přirozené. 

Kdybych měla mít nějakou výtku, budou dvě. 🙂 Jednou je vybavení sálu. Člověk stráví v přednáškovém sále poměrně dost času. Ani kurz není za hubičku. Židle, na kterých jsme tedy většinu dne seděli, by bylo vhodné vyměnit za kvalitnější. Věk účastníků byl opravdu různorodý a vsadím se, že lidi s horšími zády měli za Víkend co dělat…

Druhou, podstatnější výtkou, je nedělní program. Nicméně i na ten panovaly různorodé názory. Na náš vkus se totiž až příliš probíraly možnosti a výhody dalších kurzů, na které bychom mohli v budoucnu jít. A posílalo se snad 10 letáků právě o těchto kurzech.

Poznámka:

Richard i Denisa informace o kurzech prolínaly zajímavými informacemi, které jsme jako páry využít mohli. Proto ta zmínka o různorodosti názoru na toto téma.


Poslední část programu jsme pak strávili pěknou společnou chvílí plnou vyjádření vděčností a ocenění jeden druhého. 

Což jsme zrovna my měli nacvičené z výzvy Pěstujme vzájemné sympatie a obdiv podle principů J. Gottmana. Na cvičení se můžete podívat i vy v tomto článku).

Nuže, za mě byl Víkend opravdu obohacující a vnesl mi do života zajímavé myšlenky, jak se dívat na chování mužů a žen i na dopady pro intimní vztah.

Děkuji tímto Denise i Richardovi a věřím, že s Johnym máme inspiraci, čemu věnovat pozornost.

Jestli jste byli i vy na podobném Víkendu, budu ráda za vaši zkušenost. 🙂

S láskou,

Vendi

The form you have selected does not exist.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *