Jak-mluvit-jedním-z-5-jazyků-lásky

PĚT JAZYKŮ LÁSKY V PRAXI: JAK JE OPRAVDU VE VZTAHU VYUŽÍT? (G. CHAPMAN)

Před týdnem jsem popisovala obecné principy z knihy Pět jazyků lásky od Garyho Chapmana. Měli jste také možnost udělat si TEST, jaký je jazyk váš, nebo vašeho partnera. Bavili jsme se o existenci dialektů, citové nádrži, jak vypadá primární (a sekundární) jazyk a jak fungujeme v zamilovanosti. Dnes bych se ráda vrhla na vysvětlení jednotlivých jazyků. 

mém článku najdete takový výtah z knihy pana Chapmana. Měla jsem ovšem problém vybrat jen nejzásadnější myšlenky (proto možná lehce delší článek na toto téma). Autor opravdu nepatří k spisovatelům, které nazývám „vataři“ a „omáčkáři„. Osobně tuto knihu považuji za jednu z mála, která by v žádné domácí knihovničce neměla chybět ?

Postupně si probereme těchto 5 jazyků, jak je definuje pan Chapman:

 • slova ujištění
 • pozornost (v angličtině „quality time“)
 • dárky
 • skutky a služby
 • fyzický kontakt

Podívat se MŮŽETE I NA DVĚ TÉMATICKÁ VIDEA na Youtube kanále Recept na vztahy

Až rozpoznáte jazyk vašeho partnera a naučíte se jím mluvit, věřím, že tím najdete klíč k dlouho trvajícímu, láskyplnému manželství. Láska je volba.

Nemusí se po svatbě ztratit, pokud ji budeme chtít udržet naživu. Většinu z nás může stát nemalé úsilí naučit se mluvit jazykem partnera. Pokud chceme, aby náš partner (nebo partnerka) lásku cítili, musíme ji projevit způsobem, který pro ně bude srozumitelný. (G. Chapman)

JEŠTĚ MALÉ OPÁČKO Z MINULA: JAK URČIT PRIMÁRNÍ JAZYK LÁSKY?

Pro představu si na začátek se MŮŽETE DŮKLADNĚ POZOROVAT nebo si můžete UDĚLAT TEST.

S Johnym jsme po po prvním přečtení knihy pracovali s jazyky ve velmi obecné rovině (Johny má jazyk A a já jazyk B), ale už ne s dialekty (takovými „podkategoriemi“ jazyků, např. A1, A2). Já navíc měla trošku hokej, jestli mám spíše fyzický kontakt nebo pozornost.

Svou nevědomost přisuzuji věčné zamilovanosti (básnický to obrat, leč pravdivý). Teprve když odpadla, přišlo poznání. Stejně jako someliér pozná dobré víno po čuchu, i já začala tříbit smysly, které činnosti a věci mají vliv na naplněnost mé citové nádoby.

Pokud sami tápete, na svůj primární jazyk lásky můžete zkusit přijít například těmito způsoby (mně nejvíce fungoval první a pátý bod):

 1. Které věci/činnosti, které pro vás váš partner dělá, jsou pro vás nejdůležitějšíCo u vás vzbuzuje pocit, že jste jím milovani?
 2. Můžete k úvaze přistoupit naopak. Co vaše drahá polovička (třeba v nevědomosti) dělá, co vás zraňuje? Opak toho by mohl být váš primární jazyk lásky.
 3. Jak projevujete lásku partnerovi vy? Když mu chcete vyjádřit, jak moc ho máte rádi, co uděláte? (je dost možné, že se k němu snažíte mluvit svým jazykem lásky)
 4. Zeptejte se partnera, jestli si na vás všiml nějakého pozitivního neverbálního projevu (třeba že  vám zářily oči), když pro vás něco udělal? Může to být signál, jak moc vám „to něco“ pomohlo naplnit vaši citovou nádobku (nádobku jsem vysvětlovala minule v tomto článku).
 5. Je nějaká činnost, kterou váš manžel/ka dělá, kterou vnitřně označujete jako hrozbu? 

Určitě může pomoct i porovnání jednotlivých jazyků mezi sebou. Například já jsem se snažila sama sebe zeptat: „Kdyby se mnou manžel trávil čas jen doteky (objetí, pusa), bylo by v pohodě, kdyby se mi pak již příliš nevěnoval?“

„Rozhodně ne,“ odpověděla jsem si záhy. Doteky jsou fajn, ale nejsou pro mne dlouhodobým faktorem, díky nimž se cítit milovaně. A proto jsem v samomluvě pokračovala (jsem jedináček, tak jsem zvyklá): „Co mě nejvíce ohrožuje a co nemám ráda, když Johny dělá? Na co si nejvíc stěžuji?“

Opět překvapivě jasná odpověď – nejvíce mě děsí Johnyho hraní si na počítači (přes síť).

Učiním teď doznání. Nemám ráda, když Johny hraje. Tak za prvé, je velmi citlivý na výkonnost internetu, který nám s pravidelnou nepravidelností kolísá. To pak naštvaně běhá od routeru k počítači jako býk nahánějící toreadora (akorát že Johny nahání signál) a nadává na UPC a O2. Právem!

Za druhé, jeho hraní pro mě většinou znamená, že mám nějaký čas zakázáno mluvit. Ženy, vy určitě chápete, jak téměř beznadějně těžký je to úkol, že?

Když jsem se ohradila, že potřebuji pozornost (a také urgentně něco říct), dostalo se mi odpovědi: „Ber to tak, jako kdybych si šel zaběhat. To bych tady přece taky nebyl a nemohla bys se mnou mluvit.“ Má za ušima, chlapec… Jak mám na tohle argumentovat.

Abych mu nekřivdila. On vážně běhá. Virtuálně. Většinou i s brněním, spoustou mečů a zbraní a zabíjí netvory a příšery. Občas i v týmu. Takže se opravdu nadře. Je to zvláštní pocit (a těžko se vysvětluje), nicméně já hry jako hrozbu chápu.

Dovětek: Johny se po mých častých protestech opravdu snaží mírně komunikovat přestože hraje. Není to diskuze a sofistikované povídání, ale na běžné dorozumívání to zatím stačí. Však internet se dá vypnout vždycky, že jo? ?

slova ujištění 5 jazyků lásky

PRVNÍ JAZYK: SLOVA UJIŠTĚNÍ

První jazyk lásky je umění POCHVÁLIT svého partnera, POZITIVNĚ HO (verbálně) POVZBUDIT… Zkrátka mu slovy dokázat, že ho milujete. Jsem názoru, že pro nás Čechy je snaha projevovat lásku v tomto jazyce největší oříšek… Proč?

Dejme si příklad. Na ulici jednoho krásného dne potkáte svou kamarádku Evičku. Roky jste ji neviděli.

Vy: „Teda, Evičko, ty dnes vypadáš opravdu skvěle! Nemáš nový účes?“ Opravdu to tak myslíte (sarkasmus stranou).

Evička je složitý člověk a nikdy se dopředu nedá předpovídat, jak zareaguje. V duchu si prochází svůj poslední odraz v zrcadle. Přemýšlí…

Pokorná Evička: „Děkuji, jsem ráda, že se ti moje vlasy líbí. Dnes jsem se opravdu snažila, protože jdu za chvíli na rande.“ Bezva, pochvala přijata.
Namachrovaná Evička: „Díky. Já vím!“  Pff, štěstí, že se potkáváte jednou za uherský rok. A vsaďte se, že za celou konverzaci nepochválí ani jednou vás.
Automaticky pochvalu odmítající Evička (fáze 1): „Děkuji, ale víš jak.. Kadeřníka bych potřebovala jako sůl a tohle oblečení… Ani mi nemluv! Musím si jít koupit… bla, bla, bla…“ 
Fáze 2: Evičku chvíli přemlouváte, že jí to OPRAVDU sluší. I přes její odrostené vlasy (kterých jste si doteď nevšimli, ale jo… má pravdu) a staré oblečení (což jste rovněž brali jako nejnovější módní kousek – však teď frčí retro). Přesto se zakousnete a pronesete: „Vážně? Toho bych si ani nevšimla…“ Evička nakonec odchází spokojená, že jste trvali na svém a nenechali se odradit její zdvořilým „shozením sebe sama“. I mistr etikety, pan Špaček, by jistě zatleskal.

„Slovní komplimenty nebo slova ocenění jsou mocnými prostředníky lásky. Nejsrozumitelnější jsou v přímých a jednoduchých prohlášeních.“ 

TIP: Zkuste své drahé polovičce někdy říct:

„Díky, že jsi po obědě umyl nádobí.“
„Páni, máš dnes v práci důležitou schůzku? Opravdu ti to moc sluší. Určitě uděláš dojem.“
„Jsi opravdu nejlepší manžel! Děkuji, že jsi mi uvařil kávu.

NA CO SI DÁVAT POZOR:

Člověk s tímto primárním jazykem je mimořádně citlivý na negativní a urážlivá slova, která mu teoreticky můžete v afektu říct. Čím více ho budete kritizovat, předhazovat mu, co neudělal, tím více ho budete zraňovat. Jeho nádobka bude prázdnější a prázdnější. Vaše slova totiž bude brát jako odmítnutí a odsouzení – vyslovená, aby u něj vzbudila pocit viny.

TIP: Tady by mohlo pomoct heslo: „Nejdříve myslet, potom mluvit“.

Tahle rada je ale hrozné peklo. Já třeba zásadně prvně mluvím, potom myslím. Ani ne proto, že bych chtěla. Spíše prvně myslet neumím. Vždycky něco vypálím (prý jako kulomet), potom se případně omlouvám a vysvětluji. Ideálka to není. Co vám budu povídat.

1. DIALEKT: SLOVA POVZBUZENÍ

alias NAPLNĚNÍ PARTNERA ODVAHOU. Princip vychází z určení citlivého místa partnera, ve kterém se zdá být nejistý.Nejistota ho může paralyzovat, aby se posunul dál a uskutečnil své plány.

Citát o povzbuzeníStejně jako James Bond hledá padouchy, vašim úkolem je toto místo plné nejistoty najít a ZLIKVIDOVAT. Je to jasné, agente? ?

Hledejte skrytý talent a nadání vašeho partnera. Popřemýšlejte, jestli jeho mladé já něco netoužilo zrealizovat a nakonec nápady neskončily v šuplíku. Pokud se trápí v práci, ale bojí se odejít, zkuste ho povzbudit (vím, že s hypotékou na krku se povzbuzuje hůře, ale budete kapacita, jestli to uděláte).

Nejistotu zlikvidujte svou snahou ukazovat, že partnerovi rozumíte, že jste v tom s ním a že se mu snažíte v tíživé situaci ulehčit.

2. DIALEKT: LASKAVÁ SLOVA

Vidíte kořen slova „láska“ v slově „laskavá“Člověk s tímto dialektem klade velký důraz na tón i vřelost vašich slov. 

Záleží i na kontextu. Můžete být naštvaní, protože partner nepřišel načas na domluvenou schůzku. Potom můžete ostře pálit (zase jsme u kulometu) nebo jen nabít a od zbraně v poklidu odejít.

NEVHODNÁ VARIANTA: „Jasně, to se dalo čekat. Zase jsi přišel pozdě. Mohla jsem jít klidně sama.“ Au.. Nemám sice jako primární jazyk slova ujištění, ale tato slova by mrzela i mě.

TIP: Co třeba otevřeně a klidně říct: „Opravdu mě velmi mrzí, že jsi přišel pozdě (bez „zase“). Je pro mne důležité, abychom chodili načas, když někam jdeme. Mohl by sis to příště pohlídat, prosím?“

POKUD jste již partnerovi NAZNAČILI, CO PRO VÁS chození na čas ZNAMENÁ, není třeba mu nadále jeho prohřešek vyčítat. Pokud mu na vás záleží, sám si začne čas hlídat. Možná jde z jeho strany o jakýsi protest. Zkuste ho za prohřešky chvíli nekritizovat. Naopak chvalte, co udělal dobře.

„Nikdo nejsme dokonalý. Láska ale nepočítá chyby a nemlátí je hříšníkům o hlavu. Nemůžeme vymazat minulost. To nejlepší, co můžete udělat, je nechat selhání minulosti. Pracovat a změnit můžeme jen přítomnost.“

JESTLIŽE PARTNER VÍ, CO VÁS ZRAŇUJE, je jeho rozhodnutí, jestli vás bude trápit nadále, nebo svůj přístup změní a ukáže vám svou lásku.

3. DIALEKT: POKORNÁ SLOVA

Citát 5 jazyků lásky

Každý máme své touhy a přání. Je ale OBROVSKÝ ROZDÍL, jak na ně upozorňujeme a jak je vyžadujeme. Chtěla bych tady vyzdvihnout myšlenku, že samotné slovo „vyžadovat“ do vztahu nepatří. Můžeme tím zničit šanci na vybudování krásného a důvěrného vztahu založeném na rozhodnutí obou partnerů.

TIP: Zkuste svá přání a tužby představit jako přání. Dáváte tím vašemu partnerovi směr, kterým se může vydat. Nejsou pro něj ultimátem, spíše vodítkem.

„Bylo tak krásné, když jsi experimentovala s vařením a připravovala jsi zajímavá a chutná jídla, která se neopakovala.“ Může říct manžel, pokud už nějaký ten pátek vaříte jedno z vašich 10 jednoduchých, chutných a rychlých jídel.

Mimochodem, tohle je Johnyho věta. Vidíte, jak mi velmi jemně naznačil?

Pokuste se nesklouznout do role – rodič, dítě. Příkazy, zákazy, nařízení a podmínky vám pěknější vztah neudělají. Partner třeba některý z vašich příkazů splní, ale nebude svůj čin brát jako akt lásky. Je pravděpodobnější, že čin bude brát jako důsledek strachu, viny… Mám dát příklad?

Potřebujete uklidit. Manžel vám pravidelně pomáhá vysát. Ale nějak se k činnosti v den D nemá.

„TAKTO ANO PŘÍKLAD: „Tento víkend bych se ráda vrhla na uklízení, abychom měli čisto. Myslíš, že bys mohl pomoc vysát? Já jdu mezitím uklidit _____“ (doplňte si dle libost)

„TAKTO NE PŘÍKLAD: „Je to tady jak v chlívku. Fuj. Drobky se mi lepí na papuče, všude na zemi jsou chomáče prachu. To jako tento víkend nebudeš vysávat, nebo co?“ 

Že je v tom rozdíl? A že byste raději vysáli, kdyby na vás někdo přišel s první prosbou a ne s druhou výčitkou/nárokem? ?

 4. BUDOVÁNÍ POTŘEBY BÝT KLADNĚ PŘIJÍMÁN

Váš partner si může potrpět na pochvalu před jinými lidmi (ve společnosti). Pokud víte, že takové gesto ocení, najděte si chvíli a připravte si, jak a kde pochvalu provedete. Veřejná pochvala může mít OBROVSKÝ efekt.

TIP – DRBY POVOLENY: Kladně můžete chválit přes jeho/její kamarády. Jejich prostřednictvím se k partnerovi zpráva s největší pravděpodobností dostane.
„Evičko, víš, že jsi Béďovi (partnerovi Evičky) udělala vážně velkou radost, když jsi sama zařídila oslavu narozenin jeho sestry?“

Tak.. Jestli o tom Evička dosud nevěděla, už ví. Využijte tedy princip drbů ve svůj prospěch!

Pozornost 5 jazyků lásky

DRUHÝ JAZYK LÁSKY: POZORNOST

V anglickém originálu označen jako „quality time“. Do češtiny přeložen jako „pozornost“.

Podstatou tohoto jazyka (ať už vezmeme jakýkoliv dialekt) je být STŘEDEM POZORNOSTI svého partnera a TRÁVIT ČAS SPOLEČNĚ. Tento jazyk je náročný pro lidi, kteří chtějí stihnout spoustu věcí v jeden moment. Ti, jež jsou roztěkaní a netrpěliví. Oprava: Pro ně může být projevování pozornosti doslova horor.

Blízkost Pět jazyků láskyTento jazyk je třeba i mým. Mám vypozorováno, že projevy pozornosti potřebuji i mimo domov. Když kamarádka při společné diskuzi kouká do mobilu, zatímco něco říkám, cítím se, jakoby jí na mně nezáleželo. Když kolega těká očima někam za mě nebo na procházející lidi, jsem z toho nervozní a ztrácím zájem s ním cokoliv probírat.

Největší experti jsou pak ti, na které mluvíte a oni neustále koukají do monitoru. Přikyvují a odpovídají: „Ano, máš pravdu,“ ale nenavážou oční kontakt a nenavážou. Všimla jsem si, že mají nacvičeno a pamatují si nějakou důležitou větu z projevu – na kterou většinou navážou. Proto jim to u jiných lidí (nemluvící jazykem pozornosti) prochází. ?

V takových chvílích většinou přestávám mluvit a čekám, až si dohrají s mobilem, ta pěkná holka, která bere pozornost, zmizí a až na počítači odešlou TEN EMAIL (ať je komu chce). Většinou to zabírá. Když mlčím a čekám, vidí, že je něco zle. A většinou změní své chování.

„Sekundy, minut a hodiny, které věnujeme nějakému člověku, jsou sekundy, minuty a hodiny našeho života, které se již nikdy nevrátí“.

Když se to napíše takhle, je pozornost velký dar, že? Je to vlastně část našeho života…

1. DIALEKT: BLÍZKOST

Být spolu v jedné místnosti a dělat každý svou činnost nestačí. NEJDE O FYZICKOU BLÍZKOST.

Blízkost je umění trávit volný čas se svým partnerem. Jakou činnost děláte je potom jen nástroj. Můžeme jít spolu hrát třeba badminton. CÍLEM NENÍ VYHRÁT, ALE ZÚČASTNIT SE – máte být na kurtu spolu a aktivitu pozitivně prožívat.

Já se třeba vždycky vztekám, když na badmintonu s Johnym prohrávám. Kolikrát jsme kvůli mé prohře měli tichou domácnost. Od určité doby jsme domluvení, že aspoň jeden set musím vyhrát. Nevím, jestli to fakt Johny finguje, nebo jsem se natolik zlepšila, ale vyhrávám. ?

Partnerovi svou účastí dáváte najevo, že vás těší společně trávit čas. A že vám na něm záleží.

2. DIALEKT:  VZÁJEMNOST NASLOUCHÁNÍJak naslouchat

Důraz je kladen na slovíčko „naslouchání“. Povšimněte si, prosím, že nejde o „poslouchání“.

Naslouchání (ideálně ve spojení se slovem „empatické„) je způsob, jak vnímat, proč a co vám partner říká. Musíte jít ještě dál, než jste možná zvyklí – pod povrch slov. Musíte se snažit pochopit pocity vašeho partnera. To, co říká mezi řádky.

Jak to udělat, pokud nejste příliš empatický typ?

TIP: Zkuste se UPŘÍMNĚ ZAJÍMAT o člověka, který sedí naproti vám. Budete-li se opravdu snažit, pro začátek to stačí. Pokud ale mermomocí trváte na dalších tipech, zde jsou:

Nereflektujte do partnera své domněnky, myšlenky a názory.
Seďte a pozorně naslouchejte.
Nic neříkejte.
Pokládejte otázky (ale ne moc – naslouchání není o výslechu).
A ještě jednou – zajímejte se o človíčka, který se rozhodl vám věnovat svůj čas = život.

Napsala bych i co nedělat, ale ono je to velmi individuální. Zkuste zkrátka neradit (jen když si to partner vyžádá) a nesnažte se partnera za každou cenu rozveselit (třeba se opravdu potřebuje jen vyzpovídat).

3. DIALEKT: MANŽELSKÉ AKTIVITY

Je jedno, co spolu budete dělat, pokud to bude SPOLU. 

Váš partner si po aktivitě řekne: „Záleží mu na mne, protože si na mě vyhradil čas. Věnovali jsme se tak něčemu, co mám ráda. Udělal to, protože mě má rád.“

Super na tomto dialektu je, že budete mít VELKOU SPOUSTU VZPOMÍNEK na společné aktivity. Nezáleží na tom, co budete podnikat, pokud to aspoň trochu bude jednoho z vás zajímat.

My jsme zrovna minulý týden měli super program, protože jsem potřebovala nahrát pár věcí na video – téma: Jak se zbavit věcí po úklidu (klidně koukněte tady). Šli jsme spolu na bleší trh, na kterém jsme ještě nikdy nebyli.

Abych řekla pravdu, bleší trhy stály za nic (klidně si přečtěte i článek z minula). Byla nám už zima, nic jsme nekoupili, ani se nám příliš nelíbila atmosféra. Přesto máme zážitek, na který budu ráda vzpomínat. O tom to je! ?

NA CO SI DÁVAT POZOR:

Už jsem to nakousla. Prosím, věnujte nám vaši PLNOU A MAXIMÁLNÍ pozornost – bez těkání očí, koukání na nás přes monitor počítače, stránku knihy, bez ťukání zpráv do mobilu.

TIP: Udržujte OČNÍ KONTAKT. Pokud je vám to nepříjemné, udělá nám radost, když se budete alespoň snažit.

Pokud uděláte tyto dvě věci, určitě si se spoustou lidí s primárním jazykem pozornost zlepšíte vztahy.

DALŠÍ MYŠLENKY Z KAPITOLY:

Poslední otázka je, KDE VZÍT na všechny ty skvělé manželské aktivity a naslouchání ČAS. Pravda. Žijeme ve velmi vytíženém století. Práce, koníčky, zábava, technologie, sociální sítě… Kde vzít čas na našeho partnera, když nespadá ani do jedné kategorie?

Dopředu říkám, že se vám odpověď nebude líbit. Ale je pravdivá. VÁŠ ČAS JE OTÁZKOU PRIORIT. Jestli chcete, aby vztah fungoval, musíte si ho najít. Stejně jako si najdete čas natankovat benzín do auta, které má skoro prázdnou nádrž. A stejně jako si najdete čas jíst a pít, protože byste jinak umřeli.

Nenechte umřít ani svůj vztah a nedopusťte, aby váš partner měl prázdnou nádobku. ?

Ano, vztah s člověkem s jazykem lásky pozornost může být složitý. Někdy je naslouchání a společná aktivita to poslední, co byste chtěli večer dělat. Ale jestli vám na vztahu záleží a partnera vedle sebe pro život chcete, stojí námaha za to!

Dary 5 jazyků lásky

TŘETÍ JAZYK LÁSKY: DARY

Ještě jsem od nikoho neslyšela, že jsou jeho primárním jazykem lásky dary. Pokud se v tomto jazyce najdete, jste opravdu výjimečný člověk. ?

Sám G. Chapman popisuje, že lidé hovořící tímto jazykem lásky, jsou nejčastěji z kultur, které dary spojené s láskou a manželstvím mají v sobě historicky zakořeněné. Řeč je třeba o Japoncích a kulturách ve Střední Americe. Což je vlastně vysvětlení, proč je u nás tento jazyk lásky natolik zřídka se vyskytující.

„Dary jsou vizuálním symbolem lásky.“ Proto se dávají při svatbě prstýnky. Okolí jasně ukazují, že „tenhle super chlap je už zabraný; takže, dámy – ruce pryč“. A naopak pro ženu.

Pokud partner hovoří právě tímto jazykem lásky, MÁTE NA VÝBĚR NEPŘEBERNÉ MNOŽSTVÍ NÁPADŮ. Nezáleží totiž na barvě, velikosti, ceně ani počtu. Darovanému člověku dary říkáte, že ho milujete. Podle hlesla: „Darovanému koni za zuby nehleď.“ ?

Super na tomto jazyku lásky je, že se velmi jednoduše učí. KAŽDÝ PŘECE UMÍME DÁVAT DÁRKY!

TIP: Dneska člověk nemusí vše shánět fyzicky, stačí zajít na internet a vybrat si. Pokud nechcete neustále něco kupovat, VYTVOŘTE DÁREK, který nebude mít nikdo jiný pod sluncem! Co mám na mysli?

 • Když budete dělat večeři (třeba palačinky nebo chleba s máslem), zkuste jídlo vytvarovat jako srdce.
 • Vezměte si papír a nakreslete na něj srdíčka. Napište do něj pěkný vzkaz a dejte ho někam, kde ho partner najde.
 • Nebo se chvíli zahloubejte, jaké dárky partner dříve dostal a měl z nich opravdu radost. Podobné typy dárků jistě uvítá i v budoucnu.

POZN: Pro ostatní z „Pěti jazyků lásky“ chápu dary jako UNIVERZÁLNÍ PROSTŘEDEK pro vyjádření lásky. Jasně že i já někdy ráda dostanu pěknou růži, ještě raději diamantové náušnice nebo teď konkrétně nový foťák (jestli tohle, Johny, čteš, tak nový foťák podtrhuji :-)). Nicméně nezahýbou se mnou tolik jako opravdová a maximální pozornost.

DIALEKT: DAROVAT SEBE SAMA

U tohoto dialektu jsem byla nejdříve trošku zmatená. Přišel mi velmi podobný jako pozornost. Hlavní rozdíl ale chápu v dlouhodobosti (pozornost) a nahodilé situaci („Teď jsem tady s tebou, protože vím, jak je to pro tebe důležité!“).

Dialekt můžeme shrnout jako snahu BÝT TAM, KDE VÁS VÁŠ PARTNER POTŘEBUJE. 

Pan Chapman mluví především o období krize nebo těžké životní události. Být s milovaným člověkem po dobu, kterou vás potřebuje. Vaše tělo je tak největším darem, který partnerovi můžete dát. 

Jaké situace mám na mysli? Může jít o negativní situaci: úmrtí v rodině, těžká nemoc, finanční krize nebo pozitivní: narození dítěte, oslava, výročí.

Při takových událostech by bylo nejlepší si nic neplánovat a být s partnerem po dobu, kterou vás potřebuje. Jak je takový doba dlouhá asi záleží na domluvě. Aby váš partner neměl pocit, že jste se prostě vypařili jak pára nad hrncem.Peníze a šetření vliv na lásku

NA CO SI DÁT POZOR:

„JEJDA! VRÁŽET PENÍZE DO DÁRKŮ JE TAKOVÁ MARNOTRATNOST...“

Občas se stane, že se penízky rozkutálejí a nejsou. Nebo že s financemi každý měsíc vycházíte velmi natěsno. V tom případě určitě partnera potěší dárky ukazující vaši snahu (protože i on o tíživější finanční situaci ví). Dárek je DŮKAZ, že jste si na něj PŘES DEN VZPOMNĚLI. 

TIP: Zkuste jít tedy na louku a utrhnout pěknou malou kytičku. V zimě můžete psát vzkazy na frekventovaná místa – aby měl partner malé dárečky různě po bytě. Jestli můžete koupit nějakou mini-čokoládičku, dejte ji partnerovi do kabátu… Určitě na spoustu variant přijdete i sami.

Existují typ lidí, které pracovně nazvu „šetřílci„. Peníze vehementně šetří, kde to jen jde, sami sobě nekupují nic navíc a dary jim připadají jako zbytečné vyhazování peněz. Zkuste se, prosím, ještě jednou zamyslet. Celý princip „Pěti jazyků lásky“ je přece o vyjadřování lásky jazykem, kterému partner rozumí.

Partnerovi s jazykem lásky dary nevysvětlíte pomocí logických argumentů, že pro něj chcete jen to nejlepší, a proto šetříte. V jeho očích ho zkrátka nemilujete.

Koneckonců, šetřiví lidé si také něco svými penězi kupují, přestože jim leží v bance (někomu postaru v prasátku nebo pod matračkou). Je to pocit bezpečí a jistoty. Víra v banky, že peníze hlídají, „šetřílkům“ každý den dává spokojeně usnout. Nakonec tak pečují jen o SVÉ VNITŘNÍ POCITY. No jo, a co pocity partnerovy?

Berte tedy kupování darů pro partnera, který má primární jazyk lásky dary, jako INVESTICI. Je to vůbec nejlepší investice na světě, pokud vám na manželství a vašem vztahu záleží. 

skutky a služby pět jazyků lásky

ČTVRTÝ JAZYK LÁSKY: SKUTKY A SLUŽBY

S manželem jsme měli delší dobu podezření, že tímto jazykem lásky mluví jeho maminka. Delší dobu jsme vše náležitě pozorovali a nakonec jsme si všichni udělali testy. A domněnka se nám potvrdila. Co byly hlavní indikátory?

Především to, že člověk s jazykem lásky skutky a služby pořád něco provádí, vaří, chystá a dělá. Pro vás.

To jsme takhle jednou společně kávičkovali. Svokra (= česky „tchýně„) sklidila nádobí a odešla s ním do kuchyně. A už se nevrátila. Což jsme zaregistrovali po asi 15 minutách. Když jsme přišli do kuchyně, přistihli jsme ji uprostřed procesu pečení buchet. Nutno podotknout, že jsme na sladké nestrádali, protože většina dobrot byla připravena již v předstihu před našim příjezdem.

Od doby, co jsme jazyk rozklíčovali, se snažíme projevovat lásku skutky. Po obědě se tedy střídáme a umýváme nádobí. Johny pomáhá s přípravou pochutin k vínu. Já třeba občas pomůžu s vařením….

Vtipné je, že při společné přípravě halušek máme takový zvyk. Já jsem „šéfkuchař Slanina“ – mám na starosti její vyndání z obalu, nakrájení a vaření v kastrolku. Johnyho maminka je „šéfkuchař Haluška“ a dělá všechno, co k tomu patří. Avšak protože se zatím jen zaučuju, nedokážu zatím říct nic konkrétnějšího. ?

ZDE JE HROZNĚ DŮLEŽITÉ, abyste SKUTKY dělali POZITIVNĚ NALADĚNI. Takže případný kyselý výraz a otrávenost na gauči nechte, dobře?

Skutky lásky vyžadují ochotu vstát z gauče a něco udělat. 

TIP: Činností, které pro partnera můžete udělat, je nespočet. Bylo by dobré si ale vypozorovat, které jsou pro něj TOP. Může jít o:

Když bydlíte v bytě, čekají vás některé z činností: umývání a utírání nádobí, vaření, vysátí, vyvenčení psa, umytí klece od křečka, pověšení prádla po vyprání, ustlání postele, stírání prachu, omývání okna, starost o děti…
Okolo domu bude větší část také manuální práce: sekání zahrady, štípání dříví, naplnění krbu a udržování ohně v něm, stříhání keřů, pomoc se shrabání listí, očesání jabloní…

DIALEKTY

V páru můžete mluvit stejným jazykem lásky (skutky a služby), každý ale oceníte jiný druh. Jak moje tchýně může oceňovat pomoc s úklidem a pohostinstvím, někdo jiný může mít právě velmi vysoko posekání zahrady a čistou podlahu.

Najděte si chvíli vyhodnotit, co dělá partnerovi radost ÚPLNĚ NEJVÍCE a na tyto činnosti se soustřeďte.

NA CO SI DÁT POZOR:

Pokud vy sám jste člověkem, který mluví tímto jazykem lásky, dejte si jen pozor na vynucování, zastrašování a protlačování pocitu viny.

Provinění: „Kdybys mě měl rád, tak mi to nádobí umyješ.“
Zastrašení: „Jestli to nádobí neumyješ, tak už nikdy nebude žádná večeře!“

A pozor si také dejte, pokud své drahé polovičce plníte, co mu/jí na očích vidíte, a připadáte si už téměř zneužívaně. Prý jako rohožka, říká Champam. Rohožka nejspíše proto, že nemá vlastní vůli a majitel si s ní může dělat co chce – utírá do ní své boty, přesouvá ji z místa na místo. A ona slouží, nestěžuje si a postupně se opotřebovává…

Já sama nemohu k tématu rohožky říct nic moc bližšího. Ale přestavuji si, že dominantní partner bude taková macecha od Popelky.

Fyzický kontakt Pět jazyků lásky

PÁTÝ JAZYK LÁSKY: FYZICKÝ KONTAKT

Vždycky jsem si myslela, že čím víc na sebe lidé sahají a oťapkávají se, tím raději se mají. Chci tím říct, že kdyby se mě někdo zeptal na možné projevy lásky, určitě bych vyjmenovala fyzický kontakt. Není tedy překvapení, že se objevil i v knize „Pět jazyků lásky„.

Fyzický kontakt může být: zmíněné oťapkávání, polibek, objetí, dotýkání se (třeba u večeře), masáž, procházka se vzájemně propletenými prsty, sex…

Protože jsou hmatová čidla rozmístěna po celém našem těle, nemusí jít nutně o jedno místo, které je na doteky citlivé.

Jedna poznámka na začátek. Vůbec nemusí jít jen o sexuální kontext. K čemuž prý většinou sklouzávají muži vzhledem k fyziologickým skutečnostem (u žen je touha založena spíše na emocích). Pokud si muž myslí, že jeho primárním jazykem je fyzický kontakt jen kvůli potěšení ze sexu, měl by se sám sebe ještě zeptat:

Pokud váha, že mluví jazykem slova ujištění: „Kdyby mě manželka neustále kritizovala, měl bych na styk s ní vůbec chuť? Nebyla by mi protivná?“
Pokud váhá, že má pozornost: „Kdyby se mi manželka nevěnovala plnou pozornost a nevšímala si mě, měl bych chuť…?“
A tak dále… Můžete se zeptat u každého jazyka.

Doteky fyzický kontakt pět jazyků láskyPartner s tímto primárním jazykem lásky je na dotek extrémně citlivý.

Osobně mám třeba vyzkoušeno, že laškovné plácnutí (třeba po zadku) je vnímáno pozitivně. Jakmile jsem ale lehce bouchla Johnyho do ruky (v reakci na bolest, když mě jaksi přisedl), byla jsem náležitě informována o nelibosti takového konání.

Prvně jsem se divila. „Ty naděláš, však to bylo jen plácnutí!

Avšak záhy při pročítání kapitoly o tomto jazyku lásky jsem zjistila, že jde spíše o princip. Víte, co myslím? Kvůli plácnutí jsem chvíli byla necita, protože „negativně zabarvené“ doteky jsou partnerem vnímány JAKO PROJEV NENÁVISTI AŽ ODPORU.

Až k nenávisti to snad v našem případě nedošlo, ale zkrátka pozor – na frekvenci i míru. ?

Doteky prý mohou být příjemné téměř všude po těle, protože fyziologicky jich máme všude hafo… Ale zase. Je na partnerovi, které doteky mu dělají nejvíc dobře. Zkuste ho pozorovat. Zkuste pozorovat, kde se vás sám dotýká – pravděpodobně má i on tato místa rád.

Máte spoustu možností. Buďte rádi a různé hmaty i chmaty zkoušejte a testujte. ?

TIP: Co můžete udělat, pokud je váš partner dotekový typ? Zkusím dát nějaké hinty:

 • Lehké doteky, když půjdete kolem partnera – paže, tvář, zmíněné plácnutí po zadku v laškovném slova smyslu.
 • U tohoto jazyka je dobré (oproti pozornosti), že stačí fyzická blízkost – např. sedět u filmu. Přirozeně se tak dotýkáte a nemusíte vymýšlet speciální aktivity.
 • Někdy můžete vzít partnera kolem pasu, když jdete do společnosti. Třeba je mu příjemné, že se k němu hlásíte i na veřejnosti.

TIP: S Johnym máme takový zvyk. Vždy, když přijdeme z práce domů, chvíli si spolu lehneme na gauč a jsme v objetí. U toho si povídáme, jaký jsme měli den. Oba se cítíme být milováni – je uspokojena má pozornost i Johnyho fyzický kontakt.

DIALEKT: SKRYTÉ A JEDNOZNAČNÉ DOTEKY

Do některých projevů lásky musíme vložit více úsilí (jednoznačné projevy) a některé mohou být je letmé (skryté projevy).

Vezmeme si třeba masáž – řadí se k jednoznačným projevům lásky. Aktivita je náročná časově – musíte si ho najít a partnerovi plně věnovat. Náročná je také kvůli vaší „kvalifikaci“ – měli byste znát alespoň základy masírování, abyste partnerovi neublížili. A pro holky, které mají svalnaté muže s širokými zády, je aktivita (super)náročná i na ruce – já po 10 minutách chytám křeč. ?

Skryté projevy lásky jsou ty letmé, které děláte mimoděk – dotek ramene (když jdete kolem partnera), setrvání dlaní na hřbetu partnerovy ruky.

Skryté projevy lásky vyžadují méně času, ale o to více nápadů. Zvláště pokud pocházíte z rodiny, kde se doteky „příliš nenosily“ a pokud nejsou vašim primárním jazykem.

NA CO SI DÁT POZOR:

Na nevěru! 

Teda, abych to řekla přesněji. NA TU SI DEJTE POZOR V KAŽDÉM PŘÍPADĚ! ?

U partnera, který má primární jazyk fyzický kontakt je ale nevěra naprosté tabu. Představte si třeba Hirošimu. Vidíte také ten obrovský výbuch, jak se objeví monumentální prašný mrak, připomínající houbu? A jak je vše kolem epicentra zničeno?

A teď si vezměte, že Hirošima je srdce vašeho partnera. To je ale paseky, což?

SLOVO ZÁVĚREM

Super, jestli jste došli až sem! ? Zdolali jste přes 4 900 slov. Jej!

Touto dobou byste již mohli mít hotový test a mohli byste tušit, který z jazyků je TEN VÁŠ.

Nicméně je tu ještě jedna zrada. Doslova. Je možnost, že jste DVOJJAZYČNÍ. Občas se stane, že mluvíte oběma jazyky natolik silně, že prostě máte dva. Což je bezva! Alespoň pro vašeho partnera. Může si tak vybrat, kterým jazykem na vás bude spíše mluvit a vaše nádobka se bude plnit.

Nabízí se ještě otázka, co dělat, když je vám JAZYK VAŠEHO PARTNERA NEPŘÍJEMNÝ?Nepříjmené skutky lásky pět jazyků

Bohužel mám odpověď ze sekce „krutá pravda„. Láska je volba. Každý den se rozhodujete, jestli budete svého partnera milovat nebo ne. Stejně jako se každý den rozhodujete, jestli vylezete z peřiny a půjdete do práce.

„Pokud děláte něco, co je vám nepříjemné, je to ještě větším důkazem lásky.“

Vím, že jsme občas od přírody trošku sobečtí tvorové. Láska by být ale sobecká neměla.

Chce to trošku změnit své paradigma – svůj způsob přemýšlení. Je to těžké. Ale po chvíli přijde kouzlo… Kam se hrabe Copperfield a Houdiny. Opravdu.

Představte si, že neočekáváte, že partner udělá „dobrý skutek“ výměnou za „váš dobrý skutek“. Vše, co děláte, děláte z přesvědčení, že partnerovi chcete prokázat svou lásku. A on, protože si bude vašimi city jistější a jistější, začne nesobeckou lásku projevovat i vám. Aniž byste se jí dožadovali.

Je krásné, nebýt v lásce sobec a více se starat o blaho druhého.

A víte, co? Mně se to také těžko uvádí do praxe. Jsem jedináček ze samoty u lesa. Nebýt sobec je opravdu velká výzva a určitě v ní zatím mám mezery.

V knize také najdete sekci o 5 jazycích pro děti a kapitolu pro manželství, která vypadají, že se každou chvíli rozpadnou. Tyto dvě části zde již rozebírat nebudu. Nechávám na vašem samostudiu. ?

Doufám, že pro vás bylo shrnutí knihy užitečné a budu moc ráda, pokud mi necháte komentář, jestli jste se v některém z jazyků (a dialektů) našli. A samozřejmě, jestli jste některý poznatek vyzkoušeli na vašem vztahu a viděli jste účinek…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek