Podobné články:
Září je obdobím nových začátku. S novým školním rokem se mažou špatné známky a žákovská je jako tabula rasa. Listy stromů se zbarvují do žluta a protože je venku čím dál větší zima, můžeme trávit více času doma s partnerem. Právě proto jsme zrovinka v září testovali vstřícnost ve vztahu a snažili jsme se prohlubovat intenzitu manželských rozhovorů. S rychle přicházející tmou totiž půjde o zábavu, které může přes zimu přibývat.
Být ale cíleně vstřícný není vůbec jednoduchá věc. Člověk musí dát sebe sama a své vlastní potřeby stranou. „Být vstřícný,“ zkrátka vyžaduje rozhodnutí.
Vždycky říkám, že je dobré začít pozorováním. Díky tomu se přestaneme domnívat. Začneme vědět.
A tak jsem se třeba v září dozvěděla, že manželské rozhovory trochu flákám. Někdy přijdu domů tak unavená, že bych si nejraději lehla a byla sama. Poslední na mém seznamu je touha si povídat. Svých 10 000 slov jsem vyčerpala někdy na oběd.
„To nejdeš čtenářům úplně příkladem, když se ti samotné nechce podívat,“ říkal mi Johny.
No… Opravdu to není dobrý příklad. Jenže ony se nám, lidem, takové věci prostě občas stanou.
TAKŽE… CO KDYŽ SE NÁM NECHCE?
Je naprosto v pořádku, pokud se nám do něčeho nechce. Pokud víme, že bychom měli reagovat jistým způsobem, ale jaksi nemáme energii na realizaci.
Pokud má partner dostatečně naplněnou citovou nádrž, můžeme si takovýto stav s přehledem dovolit bez větším šrámu na vztahu.
Každý z nás přijde občas domů po dlouhém pracovním dni a je naprosto vysátý a bez energie.
Zpruzený nebo naštvaný.
Znechucený nebo prostě smutný.
„Schopnost řešit problémy je zajisté užitečná, protože život na nás klade určité překážky, ale skutečná intimita vyžaduje, abychom viděli svět očima partnera a dokázali sdílet (i) jeho negativní pocity. Partner by měl mít pocit, že tam pro něj skutečně jsme.“ – John M. Gottman
V takové situaci doporučuju udělat dvě věci:
- Ve zkratce partnerovi shrňte, co se ve vás děje. Dáte druhému kontext a nebude si muset brát vaše chování osobně.
- Chvíli se zrelaxujte. Krátkým prodýcháním, uklidněním nebo meditací. Uvidíte, že se vám pro daný večer bude lépe žít.
JAK SE ZKLIDNIT?
Každý máme své metody. Někomu z nás stačí koupel, někomu opravdová meditace, někomu pár jógových asán.
Mně se moc líbilo, co pan Gottman uvádí ve své knize Sedm principů spokojeného manželství. Prý dělá s partnery cvičení, kterým se všichni zklidní. Při měření srdečního tepu se dokonce ukázalo, že lidem po cvičení klesá tepová frekvence, mluví klidněji a dokáží se bavit produktivněji.
Nejefektivnější metodou je uklidnění těla:
- Najděte si pohodlné místo, kde si sednete nebo lehnete. Začněte volně dýchat. Zhluboka.
- Nádech a výdech. Opakujte zhruba 10x.
- Pokud někde cítíte tenzi, zkuste napjaté místo zatnou a uvolnit. Najděte další místo, které je sevřené. A znovu jej na chvíli zatněte a uvolněte.
- Postupně byste měli uvolnit většinu míst v těle, které máte zaťaté. Až budete mít hotovo, zkuste si představit, jak se vám do těla a do míst, která jste zatínali a uvolňovali, vlévá příjemné teplo.
- A teď se přeneste na oblíbené místo, kde chvíli setrváte. Může jít o pláž, přírodu, vaše postel ve vedlejším pokoji… Kde je vám libo.
Až otevřete oči, budete krásně klidní. Uvidíte!
Takže… Nedělejte si velké starosti, pokud na vstřícnosti nebo manželských rozhovorech musíte aktivně pracovat a nejsou vaší přirozeností. Jsme jen lidi. A pokud se snažíte, opravdu snažíte, potom jistě brzy sklidíte své ovoce.
Budu se na vás těšit u dalších článků.
S láskou,
Vendi