Výzva #14: Umět se dělit o moc a přijmout vliv partnera (+ partnerská hra zdarma)

Podobné články:

Možná někoho z vás překvapí, že důležitou ingrediencí pro spokojenost ve vztahu je umění „dělit se o moc“. Ve zkratce jde o princip, kdy bereme v potaz názor druhého a dokážeme přijmout partnerův nebo partnerčin vliv. Domácnost, kde oba partneři přijímají svůj vzájemný vliv tedy vypadá jako místo, kde se oba ptají na názor druhého a při rozhodování jej berou v potaz. Neznamená to, že se vždy rozhodnou podle partnera. Ale své rozhodnutí činí vědomě a s respektem vůči druhému.

Na začátek by bylo dobré říct, že ženy přijímají partnerův vliv snáz. Poněkud přirozeně berou v úvahu manželovy názory i pocity a dávají jeho názoru váhu při rozhodování. Schopnost dělit se o moc přece jen holčičky trénují už od mala. V dětství začínají praktikovat dělení o moc formou hry. Zatímco kluci většinou chytají zloděje a hrají si na kovboje, holčičky častěji pečují o své blízké (případně o panenky). I když je jasné, že se najdou výjimky a existuje spousta citlivých mužů.

Pokud není manžel ochoten dělit se s o moc, existuje 81% pravděpodobnost, že se manželství rozpadne.

Z výzkumu J. M. Gottmana

Že se partneři nedělí o moc je často doprovázeno některým (nebo vícero) ze čtyř jezdců apokalypsy, které jsme si prošli již v předchozím článku a kteří mohou naznačovat konec vztahu. Může jít o projevy kritiky, pohrdání, útočnost nebo tzv. zazdívání (partner mlčí, ale uvnitř zažívá bouři). Pokud máte zájem dozvědět se víc, proklikněte se na předchozí článek.


Proto jsem pro vás připravila další z partnerských výzev (v pořadí již čtrnáctou), díky které zjistíte, jak se jeden nebo druhý dokážete dělit o moc a jak snadno se vám pracuje v situacích, kdy partner přejímá kontrolu. Samotnou výzvou bude:

  1. Uvědomit si, kde se právě nacházíte.
  2. Začít se pomalu a postupně o moc dělit.

Ke stažení budete mít zdarma test, partnerskou hru a na konci článku vás čeká doporučení, co a jak podchytit.

Pozn.: Pro další výzvy a testy klikněte na link sem.

Jak vypadá vyvážené manželství, kde se manželé dokáží dělit o moc?

Na první pohled by se mohlo zdát, že pojem „dělit se o moc“ znamená, že nesmíme vyjádřit nesouhlas nebo negativní emoce. Jenže silné manželství by zcela jistě mělo rozdílné názory ustát. Všichni přece pocházíme z rozdílných prostředí a jsme z jiného těsta. Je tedy nanejvýš přirozené, že v manželství existují neshody. Otázkou je, jak neshody řešit.

Asi máte již sami na vlastní kůži zažito, jak je velký rozdíl, zda diskuze začíná útokem nebo viditelnou snahou se domluvit. Nepřiměřené reakcí můžeme pozorovat několik a toto jsou nejčastěji se vyskytující:

  • kritika v jakékoliv podobě,
  • stěžování si na historicky špatné rozhodnutí (v minulosti se chyba vždycky dobře hledá),
  • shazování rozhodovacích schopností partnera,
  • generalizace problému užíváním slovíček jako „ty vždycky“ a „ty nikdy“,
  • snaha dominovat a vyhrát za každou cenu,
  • a zařadila bych určitě i některé z výše zmíněného, jen ve společnosti další osoby (počítá se i vlastní rodina).

Jen velmi krátce zmíním snahu partnera dominovat. Submisivita a dominance není jen sexuální pojem. Určitou submisivitu a dominanci můžeme pozorovat i v diskuzích. Pokud jsou manželé na stejné úrovni, mluvíme o manželství vyváženém. Naopak snaha dominovat vztah ničí a v konečném důsledku partner, který chce krátkodobě vyhrát bitvu, dosáhne jen a jen Pyrrhova vítězství.


Kde se právě teď nacházíte?

Většinou, když se rozhodnete zapojit do výzvy na blogu Recept na vztahy, díváte se jejím prostřednictvím, kde se v současné době nacházíte a kam jdete. Bez počátečního bodu totiž není možné pozorovat pokrok, případně určit, co je třeba dál udělat. Abychom se dozvěděli, kde startovní čára vašeho vztahu v oblasti dělení se o moc je, připravila jsem pro vás zdarma ke stažení test a hru. Oboje najdete pod tímto linkem:

vědomé milování richard a denisa

Jak se začít dělit o moc?

První krok máme za sebou. Již víme, jak na tom momentálně jsme a do jaké míry dokážeme respektovat názor a vliv partnera nebo partnerky. Teď nás čeká složitější část, která zabere čas i úsilí. Zároveň jde ale o skvělý nástroj, jak budovat dlouhodobě stabilní manželství plné respektu a lásky. Co tedy můžeme dělat, abychom se začali doopravdy dělit o moc?

  • Nebrat si opačný názor osobně a zkusit se více zaměřit na pocity partnera: Zkuste porozumět stanovisku partnera. Většinou se nestavíme na odpor jen z principu (pokud není manželství opravdu v troskách). K nesouhlasu bývá určitý důvod.
  • Prokažte respekt: Pokud svého partnera respektujete jako člověka, bude pro vás jednodušší vcítit se do jeho role a upřednostnit potřeby dlouhodobého vztahu (my) před krátkodobým egem (já). Pomůže seznam pozitivních vlastností nebo výzva na ocenění partnera.
  • Jakého charakteru je problém? Jedná se o problém, který lze řešit (zítra nemůžu nakoupit, protože vyzvedávám děti), nebo jde o dlouhodobý problém, který vás neustále žene do konfliktu? První lze vyřešit poměrně racionální diskuzí. U druhého je třeba jít do větší hloubky. Problém může souviset s partnerovým vnímáním světa, obavami nebo životními hodnotami. Ano, banální problém nemusí být v očích partnera vlastně vůbec banální.
  • Muži se často bojí přijmout partnerčin vliv, neboť mají dojem, že by mohli přijít o moc. V takovém případě je dobré otevřeně si promluvit o dlouhodobých vyhlídkách. Jak vyplývá z výzkumů, až 81 % takových vztahů totiž končí rozvodem.

Drobné tajemství o polaritě muže a ženy na závěr

Pokud se více zabýváte sexualitou a mužským a ženským principem, potom vám pojem „polarita“ určitě něco říká. Zjednodušeně lze říci, že v ideálním vztahu jsou mužské a ženské typické vlastnosti vyvážené. Žena, pokud je ve svém elementu, vlastně ani nechce rozhodovat. Možná chce říct svůj názor, ale hlavně chce nechat muže převzít zodpovědnost. Chce si nechat pomoct při rozhodování, i když se nakonec rozhodne dělat věci po svém. Žena chce jednat, jak to sama cítí.

Muž, který je ve své síle (svém elementu), je rozhodný, analytický a rád svůj názor vyjadřuje. Pokud je ve své síle i žena, oba se vzájemně doplňují. Vyvažují. Proto je polarita vyvážená, jako kdybyste k sobě dali magnetky plus a mínus a ty se dokonale přitáhly.

Aby však žena mohla plnit svůj protipól, měl by muž plnit svůj. Jak píše David Deida ve své knize Cesta pravého muže:

[Rada pro muže:] Ani při tom nejtriviálnějším rozhodnutí byste neměli z úst vypustit: „Udělej si to, jak chceš.“

Pokud se vás zeptá, které boty jí podle vás víc sluší, rozhodněte se a povězte jí to. Namísto „všechny jsou hezké“ můžete říct: „Mně se líbí ty červené. Ale nejdůležitější je, abys byla spokojená.“

Ve vztahu nejde jen o důležitá rozhodnutí, jaké auto nebo dům pořídit. Vztah se skládá z mnohem menších dennodenních situací, kdy potřebujeme cítit podporu druhého člověka, který nás má rád a který nás vyslechne. Díky tomu cítíme skutečnou blízkost a můžeme upevňovat společný vztah.

O to ve skutečnosti u „dělení se o moc“ jde. Být ve vztahu spokojení.


Na závěr si dovolím drobné odlehčení, protože téma bylo vyčerpávající a tenhle vtip skvěle vystihuje stereotypní smýšlení dělení se o moc (nejen v manželství). 🙂

Známý se ptá manžela: „A jak to máte letos s dovolenou?“

„Těžký. Kdy pojedu, to rozhodne vedoucí, kam pojedu, to rozhodne manželka, a já musím rozhodnout, kde na to vzít.“

Mějte se krásně,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *