5 jazyků lásky Vyhodnocení

VYHODNOCENÍ A SHRNUTÍ #3: PĚT JAZYKŮ LÁSKY OD GARYHO CHAPMANA

Jsem velmi ráda, že jsem se po letech vrátila ke knize Garyho Chapmana s názvem “Pět jazyků lásky”. Pan Chapman je skvělý autor a určitě tato kniha nebude poslední, kterou od něj čtu. Už před lety, kdy jsme ji s manželem objevili, jsme ji brali jako jednu z nejpoučnějších a nejinspirativnějších knih pro vztahy.

Tehdy jsme si bez velkého přemýšlení řekli, kterým z jazyků mluvíme. Mělo to ovšem jeden háček. Byli jsme zamilovaní. Chapman ale naštěstí vše vysvětluje hned na začátku v kapitole o citové nádobce (dobře, ona je to oficiálně nádrž, ale mně to neustále evokuje nádrž od benzínu, což beru jako nelichotivé). 

Podle Chapmana své jazyky nedokáží přesně ohodnotit lidé, kteří mají nádobku příliš prázdnou nebo příliš plnou (třeba právě díky zamilovanosti). V první případě nemají z čeho poznat, co jim dělá dobře, protože se jim lásky nedostává a jsou vyprahlí. Sahara je proti jejich srdcím deštný prales. 

Pozitivní je, že nic není ztraceno a vztah se dá snahou a správnými projevy lásky opět oživit.

Druhý případ přichází ve zmiňované zamilovanosti. Dostáváme s největší pravděpodobností drobné dary (od květin až po snídani do postele). Chválíme se s partnerem navzájem, jak nám to sluší. Objímáme se. Nedělá nám problém vstát a druhému s čímkoliv pomoct. A někdy si i dlouhé hodiny si povídáme (nebo mlčíme, ale je nám fajn). Což je kombinace všech jazyků. Jak tedy poznat, co je pro vás nejdůležitější, když jste stimulováni všemi jazyky současně?

Při pročítání na druhý pokus si troufnu říct, že už nejsem ovládaná hormony ani chemickou reakcí svého těla, ale skutečnou láskou ke svému manželovi. Manžel má fyzický kontakt a já objevila, že mluvím jazykem pozornosti, dialekt – společné aktivity.

UŽ PŘED LETY JSME SI SPOLU STANOVILI NĚKOLIK ZVYKŮ…

…které úspěšně (až na výjimky) praktikujeme každý den (některé, i když je jeden mimo domov). Zvyky vycházejí z našich primárních jazyků. Jsou jimi například:

  • Objímání se na gauči po příchodu z práce – u čehož si povídáme. Někdy méně, někdy více.
  • Chodíme spát ve stenou dobu. Abychom si mohli říct “vděčníky” = za co jsme ten den vděční, co se nám přihodilo a povedlo.
    • Tohle je super zvyk! Vřele doporučuji. Vždy jdete spát pozitivně naladěni.
    • TIP: Základní pravidlo “vděčníků”: Zmiňujeme jen pozitivní věci. Pokud byl den na houby, i tak se dá najít maličkost stojící za zmínku. 

Nově budeme zavádět ještě společná rande.

Pointou je mít dvakrát za měsíc společný večer jen pro sebe a mimo domov. Ve vymýšlení se budeme střídat. Už se moc těším. ?

DISKUZE NAD PĚTI JAZYKY LÁSKY OTEVÍRÁ KOMUNIKACI.

Nutí nás zamyslet se nad našimi trápeními, co nám dělá dobře, co je nepříjemné. Co nás zraňuje, když partner dělá. Častokrát, aniž by si dopad svého činu uvědomoval.

I my s Johnym jsme si spolu znovu sedli a přemýšleli jsme, zda se naše jazyky nějak nevyvinuly a nepotřebujeme upravit některé činnosti. U mne se třeba konečně rozhodlo, jakým jazykem primárně mluvím. U Johnyho se jeho jazyk spíše potvrdil.

Únorová výzva otevřela také diskuzi v širší rodině. Dělali jsme test rodičům a proklepli jsme si i prarodiče. Ověřovali jsme si, co komu dělá dobře. Do kterých aktivit bychom měli více investovat svou energii a do kterých méně, aby i oni cítili, jak je máme rádi.

Podobná zjištění se dají uplatnit i v práci. 

Prvním krokem je poznat sebe. Pokud se vám nově nabytá zjištění o sobě samé(m) nelíbí, dá se se zjištěním dál pracovat. Což je druhý krok. 

Osobně se teď snažím více hlídat a nevydobývat si tolik pozornost. Abych nepůsobila jako typický jedináček. Někdy je to ale pekelně těžké.

Moc bych vám přála, abyste i vy našli v Pěti jazycích takové poznání, jako jsme ho v naší rodině našli my. 

Limity jsou jen ve vaší hlavě.

Budu ráda, když mi dáte vědět i vaše zkušenost! Pokud jste zde poprvé, pomůže určitě i TEST z předchozího článku.

V rámci únorové výzvy se mi povedlo udělat 3 videa na téma 5 jazyků. Dvě jsou podrobnější a jedno je takové “vtipně” pojaté a jakoby z rychlíku (5 jazyků v 5 minutách). V hlavní roli najdete sněhuláka, který je mou obětí pro demonstraci Pěti jazyků. ?

A JAKÁ BUDE BŘEZNOVÁ VÝZVA?

Moc se mi do ní nechtělo, ale nakonec si říkám, “proč ne”? Asi pochopíte, jakmile výzvu napíšu… Je totiž na Johnyho přání.

Ok. Jdu vám to prozradit.

V březnu budu 21 dní vařit zdravá a chutná jídla. Každý den (nepočítám dny, kdy má jeden z nás služebku, spí mimo domov nebo na večeři nedorazí). Čeká vás tedy 21 skvělých receptů. 

Mějte se pěkně. S láskou,

Vendi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek