jak vybrat originální dárek na vánoce

JAK VYBRAT (A DOSTAT) NEJLEPŠÍ DÁRKY NA VÁNOCE?

Každý rok mám stejný problém. Nevím, co bych měla komu dát na Vánoce. Celý rok vždycky neskutečně rychle profrčí. Až by se zdálo, že jsem dárky vybírala před měsícem. A tak opět zadávám do Google výrazy jako “originální vánoční dárek pro…” a obměňuji tři tečky za osoby, kterým chci dárek koupit. Otevírám v prohlížeči snad 1000 záložek. Nejdříve jsem pozitivní. Při tolika záložkách určitě na něco narazím.

Na většině webů se zobrazují dlouhé foto-mozaiky všelijakých zbytečností. Nabízí se kýčové hrnky, vázy, andělíčci, popsaná trička, deštníky… Hlavou mi běží už několikáté povzdechnutí v řadě. Opět jsem ztratila spoustu času, a přesto se necítím inspirována, abych věděla, co komu dát.

Po hodině počítač znechuceně zavírám.

Ještě důležitá poznámka na začátek: Kdo věří na Ježíška, ať dál nečte. Pro ty, co na něj věří, můžu jen říct, že máme s Ježíškem malou dohodu. Já mu dělám drobnou rešerši (stejně jako skřítci Santa Clausovi) a on se rozhoduje, co komu pod stromeček finálně donese. 🙂

Letos (stejně jako každý rok) mě začíná stresovat, že jsem si nakupování dárků nechala na poslední chvíli. A stejně jako každý rok si slibuju, že to bylo letos naposled.

Naštěstí vím, co chci koupit manželovi. Dárky mě napadly ve stejnou chvíli, co jsem nad nimi začala přemýšlet.

Bohužel kupování dárků není tak jednoduché u zbytku rodiny. I přes naši snahu se vídáváme tak 10x do roka (když se opravdu daří) a občas se slyšíme přes telefon. S mou manželstvím nabytou rodinou využíváme dokonce Skype.

Moje rodina umí skypovat taky, jen toho nevyužívá… Záměrně. 🙂

Je tedy daleko složitější se dopátrat, co vlastně potřebují. Navíc… Víte, co je největší neduh, nás, dospěláků? Když něco potřebujeme, nečekáme na Vánoce.

Můj děda třeba říkává: “Vendulko, vždyť já nic nepotřebuju. Kup mi knížku… nebo ponožky. Víš, ty tlusté.” 

Právě proto děda dostává každý rok spoustu ponožek a knih, i když se opravdu snažím přijít alespoň s drobnou inovací. Jak víme, měkké dárky nejsou příliš oblíbenou položkou pod stromečkem.

Takže, muži, zde je výzva pro vás!

Pokud je i vaše odpověď: “Já nic nepotřebuju,” nebo: “Nemusíš mi nic velkého kupovat,” věřte, že nám vůbec nepomáháte! Naopak. 🙂 Člověk se pak u sehnání opravdu pěkného dárku neskutečně nadře.

JAK DOSTAT A DAROVAT DÁREK, KTERÝ UDĚLÁ RADOST?

Když jsem byla malá, vždycky jsme u nás doma psali Ježíškovi. Když jsem byla větší, alespoň jsem Ježíškovi prostřednictvím mamky vyřizovala, co bych chtěla. A ještě později jsem posílala email (moderní doba se jednoduše nezapře). 🙂

Postupem času se zvyk vytratil.

Osobně si myslím, že je důležité najít si čas k pídění se po informacích přímo u člověka, kterého chceme obdarovat. Abychom z druhého informaci opravdu vymáčkli, měli bychom být co nejkonkrétnější.

Víte, jaká je podle mého nejvíc zabijácká otázka z běžného života? Má tři slova…

“Jak se máš?”

No… Co na ni chcete odpovědět? Vždycky mi hlavou běží snad deset možností naráz. Většinou si ve stejné sekundě zvládnu odargumentovat, proč neříkat jednu či druhou odpověď. Takže zatímco můj vnitřní svět žije bohatým a rozpolceným životem, navenek se projevuju jen tupým výrazem a citoslovcem “ehmmm“.

Přitom stačí otázku lehce pozměnit. Věta: “Jak ses měla o víkendu,” vybízí k daleko konkrétnějším odpovědím a úvahám. I když se někdo zeptá v pátek, pořád si ještě dokážu vzpomenout.

Většinou. Dobře, tak někdy i tady občas odpovídám svým tupým výrazem a citoslovcem “ehm“. Když ale řeknu, že jsem blogovala, většinou se do pravdy trefím (jak jednoduchý mám život).

Proto s Johnym letos pilotujeme takový experiment na naší rodině a na sobě samých.

Snažíme se aktivně zjistit, co by kdo chtěl. Konkrétními otázkami.

Že konkrétní otázky fungují jsem se přesvědčila právě teď o víkendu, kdy jsem na Valašsku. První pokus dopadl dle očekávání.

“Co chceš, mami, na Vánoce?” 

Odpověď: “Nic. Všechno mám. Možná by mě potěšila vaše fotka s Johnym…” A ticho.

Pak jsem ale začala se zvídavými otázkami, které vám vypisuju níže. Celý proces trval maximálně 15 minut a já mám papír plný nápadů na dárky.

Za zkoušku vyptávání stojí. A nejlepším testovatelem bude můj děda. Jestli letos dostane něco lepšího než knihu nebo ponožky, budu nadšená.

Pozn.: Znáte 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana? Ve zkratce jde o teorii, že každý z mluví (a tedy i rozumí) určitým projevům lásky. Těchto projevů je pět – slova ujištění, pozornost, dary, služby a fyzický kontakt. Pokud chcete letos originální dárek, který vašemu partnerovi udělá radost, můžete zkusit přemýšlet nad Vánocemi v tomto kontextu. Odkaz na článek zde. 

JAK SE SPRÁVNĚ PTÁT?

Nevím, nakolik objevné věci vám tady dnes napíšu. Třeba nic. Ale od toho existuje rychlé rolování na stránce. 🙂

Taakže… My letos budeme postupovat posle otázek a kategorií, která vám ukážu za chviličku.

Následující “cvičení” si  můžete udělat s vašim blízkým člověkem a klást mu otázky osobně (doporučuji). Můžete si také udělat jen rychlé mentální cvičení v hlavě (co by asi odpověděl). A… Cvičení si můžete udělat i sami na sebe, aby věděli Ježíšci ostatních, co koupit vám.

Otázek je celkem 6 typů a měly by vám dát rámce vhodných i nevhodných dárků. Nevhodných proto, že občas tušíme, co možná dostaneme, ale úplně to nechceme. Okruhy otázek jsou následující:

CO POTŘEBUJE?

Název je docela výstižný a možná bych ani nemusela nic dalšího psát.

Jde o věci, které si vaši blízcí dospěláci zatím neměli možnost koupit. Neměli čas, zatím nenašetřili finance, neměli chuť, lišácky sečkávali na Vánoce….

Zkuste s nimi prolustrovat kategorie jako oblečení, sport, zábava, knihy, vybavení do přírody… Záleží od zájmů druhého.

NA CO ŠETŘÍ?

Mohlo by se zdát, že obě kategorie jsou si podobné. Asi máte pravdu. Jsou.

Na co onen člověk šetří však může být rozsáhlejšího charakteru (bílá elektronika, mobil, počítač, laserový holící strojek, takže už ten někdo nikdy nezaroste chlupama (říká reklama…).

Co kdyby se rodina poskládala, nebo jste  dali menší příspěvek?

RÁD RELAXUJE…

Každý rád relaxuje. Záleží jenom jak. Váš úkol je zjistit, zda je odpočinek nejlepší:

…když mám kolem sebe koho?

…když dělá co?

…když může zažít jaký druh aktivity nebo zážitku?

Jen pozor na projekci vlastní představy “ideálního” zážitku. Skáčete rádi padákem? Děda třeba ne. 🙂 Snad.

OBLÍBENÁ MÍSTA A OBCHODY?

Všichni máme oblíbená místa, která navštěvujeme raději než jiná. Když byste se mě zeptali na obchod s oblečením, řeknu Orsay a Zara. Když na restauraci, budu chvíli přemýšlet. 🙂

Znalost osobních oblíbenců vám dává prostor zjistit víc o nabídce poukazů, služeb a dalších alternativ. Třeba oblíbená kavárna nabízí pytlík pražené kávy nebo kurzy přípravy kávy.

 

NEPOTŘEBUJE, ALE UDĚLALO BY RADOST…

Kategorie, do které můžeme schovat spoooustu věcí.

Tuším, že bude mít úspěch hlavně u děvčat a žen.

Já osobně mám už teď v hlavě spoustu věcí, které bych si jen tak přála a jen tak by mi udělali velkou radost.

Za případnou otázku v komentáři a následný dárek se zlobit nebudu, nemusíte se bát! 🙂

POSLEDNÍ KATEGORIE: ROZHODNĚ NECHCE

I tahle kategorie je důležitá. Někdy člověk tuší, že by něco mohl dostat, ale nechce to.

Johny třeba s oblibou říká, že nechce měkké dárky.

Ale v konečném důsledku mu barevné ponožky ode mě i od babičky vždycky udělají radost.

Záleží tak na originalitě a kontextu. Měkká není automaticky špatná. Že jo, kluci!

MALÝ TIP: Já jsem od přírody docela zvídavý typ, takže jsem se pokoušela odpovědi lidí lehce rozvinout. Když povídali, jak relaxují, snažila jsem se sama házet do placu další nápady. Ověřovala jsem si, jestli by třeba ocenili masáž, zážitek (a jaký) nebo jestli existuje činnost, kterou by se chtěli naučit a zatím ji neumí (babička třeba díky tomu zmínila, že by se ráda naučila vázat květiny).

* * *

Jak zjišťujete a kupujete dárky vy?

Máte nějaké osvědčené metody a zlepšováky? Jestli mě letos někdo zachráníte, budu na vás o Vánocích myslet. Doufám, že to jako motivace stačí. 🙂 Koneckonců jsou Vánoce svátky dobročinnosti.

Čímž se oklikou s dostávám k myšlence, že dárky jsou pod stromečkem pěkné, ale je daleko důležitější, když jsme u stromečku s lidmi, které máme rádi.

Pod tuhle větu bych se podepsala a možná s ní i ukončila dnešní článek. I když pravdu říct, dárečky jsou prostě fajn a rodinnou atmosféru ještě o krapet zlepšují. 🙂

Přeji pevné nervy s vybíráním dárků!

S láskou,

Vendi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek