Jak vybrat (a dostat) nejlepší vánoční dárek?

Podobné články:

Vánoce jsou krásný svátek. Rodinná pohoda, opravdu dlouhý odpočinek, cukroví kam se podíváš a pozitivní atmosféra díky svařákům. Jeden háček by tu ale každoročně byl. Jaký vánoční dárek zase koupit? Člověk nechce (snad jako každý rok) kupovat jen barevné ponožky nebo knihu. Proto jste možná stejně jako já zkoušeli starý dobrý Google. Jenže když člověk zadá „originální vánoční dárek…“ vyjede snad tisíc výrazů a doopravdy nic originálního. Jak tedy kápnout na něco zajímavého, co udělá druhému doopravdy radost? Možná vás překvapí, že se stačí správně ptát.

Správným dotazováním nemyslím přímou konfrontaci ve smyslu: „Řekni mi, co chceš na Vánoce!“ Nevím, jak u vás, ale u nás je tento typ rozhovoru většinou k ničemu. Odpověď zní nejčastěji nevím, však já nic nepotřebuju nebo staré dobré nic.

Můj děda třeba říkává: „Vendulko, vždyť já všechno mám. Kup mi dobrou detektivku… nebo ponožky. Víš, ty tlusté, ať mi dlouho vydrží.“  Právě proto děda dostává, co si přeje, i když se opravdu snažím přijít alespoň s drobnou inovací. Jak se říkalo už v Pelíškách, měkké dárky pod stromečkem nejsou příliš oblíbeným artiklem u žádného muže.

Takže, muži, zde je výzva pro vás! Pokud je i vaše odpověď: „Já nic nepotřebuju,“ nebo: „Nemusíš mi nic velkého kupovat,“ věřte, že nám vůbec nepomáháte! Naopak. Člověk se pak neskutečně nadře, má-li sehnat opravdu originální vánoční dárek.

No a pokud již nějakou dobu pracujete, pravděpodobně s věcmi, které doopravdy potřebujete, nečekáte na Vánoce. 🙂

Ano, vánoční dárek, který potěší, je zapeklitý problém. Pojďme ho tedy rozlousknout.

Jak dostat a darovat vánoční dárek, který udělá radost?

Když jsem byla malá, vždycky jsme u nás doma psali Ježíškovi. Když jsem byla větší, alespoň jsem Ježíškovi prostřednictvím mamky vyřizovala, co bych chtěla. A dnes máme na Google Drive tabulky, kam si každý z rodiny do sloupečků píše, co chce. Navíc přidává odkaz, aby to někdo náhodou nepopletl. Žijeme, holt, v moderní době. 🙂

Mám zkušenost, že excelové tabulky všichni vyplní několika nápady, což je opravdu velký posun oproti původní odpovědi. První rada tedy zní, dejte lidem prostor a čas popřemýšlet, jaký dárek by si přáli. Někteří lidé totiž nejvíc vymyslí, když jsou sami. Pro ně je právě excel nebo kus papíru s tužkou nejlepším služebníkem. Je třeba se jen dohodnout, do kdy dárky potřebujete do tabulky doplnit. Bez definice konečného termínu se pracuje těžko snad všem typům osobnosti.

Tabulku umíte vytvořit i bez většího popisu. Proto se raději zaměříme na zajímavější získání informací pro ideální vánoční dárek. Jde o detailní rozhovor, který vyžaduje, abyste si s partnerem (nebo rodinným příslušníkem) udělali na sebe chvíli čas. Velkou výhodou je, že o druhém zjistíte mnoho zajímavých informací. V podstatě jde o jistou formu aktualizace map lásky.

Upřímný zájem zde hraje prim. I kdybyste prošli jen jednu jedinou níže vypsanou kategorii, dozvíte se víc, než z prostého dotazu: „Co letos chceš?“

Víte proč? Budete se totiž bavit konkrétně!

Jde o podobný princip, jako když se vás někdo zeptá: „Jak se máš?“

Jen málo lidí na tuto otázku umí skutečně odpovědět. Většinou se vám dostane váhavé odpovědi, že dobře. Protože co kdybyste se měli dobře až moc… Je bezpečné se pochlubit? No a kdybyste se zase moc dobře neměli, nechcete se stěžovat, že? V hlavě to víří a správná odpověď neexistuje.

Přitom, pokud opravdu chceme vědět něco o druhém, stačí otázku lehce pozměnit. Kupříkladu věta: „Jak ses měl/a o víkendu,“ vybízí k daleko konkrétnějším odpovědím a úvahám bez zahnání do kouta.

Takže… Je třeba proaktivně zjistit, co by kdo chtěl pomocí konkrétních okruhů témat.

Pozn.: Znáte 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana? Ve zkratce jde o teorii, že každý z mluví (a tedy i rozumí) určitým projevům lásky. Těchto projevů je pět – slova ujištění, pozornost, dary, služby a fyzický kontakt. Pokud chcete letos originální dárek, který vašemu partnerovi udělá radost, můžete zkusit přemýšlet nad Vánocemi v tomto kontextu. Odkaz na článek zde. 

Jak se správně ptát?

Okruhů je celkově 6 typů a měly by vám dát rámec pro výběr vhodných i nevhodných dárků. Nevhodných proto, že občas tušíme, co možná dostaneme, ale úplně to nechceme. Okruhy otázek jsou následující:

Jak dostat skvely darek na vanoce

Co dotyčný potřebuje

Název je docela výstižný a možná bych ani nemusela nic dalšího psát.

Jde o věci, které si vaši blízcí dospěláci zatím neměli možnost koupit. Neměli čas, zatím nenašetřili finance, neměli chuť, lišácky sečkávali na Vánoce….

Zkuste s nimi prolustrovat kategorie jako oblečení, sport, zábava, knihy, vybavení do přírody… Záleží od zájmů druhého.

Nač šetří?

Mohlo by se zdát, že obě kategorie jsou si podobné, avšak je zde drobný rozdíl.

Na co onen člověk šetří je kategorií spíše rozsáhlejšího neboli dražšího charakteru (bílá elektronika, mobil, počítač, laserový holící strojek…)

Na tyto finančně náročnější položky se doporučuji složit s dalšími členy rodiny. Nemusíte utratit majlant a dotyčný může mít parádní překvapení.

Jak relaxuje?

Každý rád relaxuje. Záleží jenom jak. Váš úkol je zjistit, zda je odpočinek nejlepší:

…když mám kolem sebe koho?

…když dělá co?

…když může zažít jaký druh aktivity nebo zážitku?

Jen pozor na projekci vlastní představy „ideálního“ zážitku. Skáčete rádi padákem? A opravu myslíte, že dotyčný také?

Oblíbená místa a obchody?

Všichni máme oblíbená místa, která navštěvujeme raději než jiná. Případně chceme určitá místa již delší dobu poznat…

Nemusí se vždy jednat o místo, ale třeba o nějaký předmět s ním spojený. Nutně tedy nemusíte kupovat poukaz do oblíbené kavárny, ale vystačíte s namletou kávou s jejím logem.

Některá místa také pořádají různé kurzy a zastřešují další zajímavé aktivity, které mohou druhému udělat velkou radost.

Nepotřebuje, ale potěšilo by…

Kategorie, do které můžeme schovat spoustu věcí.

Tuším, že bude mít úspěch hlavně u děvčat a žen.

Snažte se zjistit, jestli dotyčný nemá nějaké skryté touhy nebo přání, jež sám označuje jako zbytečná nebo nice-to-have.

Jde o kategorii, za kterou by daný člověk peníze primárně neutratil, až kdyby měl navíc přebytečný finanční obnos.

Rozhodně nechce!

I tahle kategorie je důležitá. Někdy člověk tuší, že by něco mohl dostat, ale nechce to.

Podaří-li se vám informaci rozšířit i ke zbytku rodiny, vsadím se, že vaše oblíbenost u dotyčného stoupne. 🙂

MALÝ TIP:

Snažte se jednotlivé odpovědi lehce rozvinout. Když někdo povídá, jak relaxuje, snažte se sami házet do placu další nápady. Pokládejte další otevřené otázky, zajímejte se. Úžasný vedlejší efekt totiž je, že si budete s druhým blíž!


Jsme u konce. Doufám, že díky článku máte už teď pár nápadů, co dotyčnému koupit. A pokud ne, že máte inspiraci, na co se ptát.

Tak jako tak… Dárky jsou krásná věc, ale je důležité mít na paměti, že Vánoce tvoří lidi. Možná i vy znáte rodiny, ve kterých letos atmosféra nebude příjemná kvůli současné situaci. Přesto bych vám moc přála, aby sváry byly zapomenuty a aby se rozpustily nad hrnkem dobrého svařáku a talířkem plného cukroví.

Mějte krásné Vánoce!

S láskou,

Vendi

PS: Jako dárek na letošní Vánoce ode mě máte slevu 10 % na kartičky Být si blíž. Stačí zadat kód vanoce2021 a kliknout sem.

Související příspěvky

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *