VÝZNAMNÉ DNY A SVÁTKY

VÝZNAMNÉ VZTAHOVÉ DNY A SVÁTKY NA CELÝ ROK

Na dodržování přání k narozeninám, svátkům i významným dnům jsem tak trochu jelito. Nevím, jak vy. Většinou se mi stává, že různé významné události prostě zapomenu. Možná to není výmluva, ale přes týden se děje zkrátka děje až moc událostí. Když už se mi podaří si významný den zapsat do kalendáře, nějak jej přehlédnu a píšu den poté. S omluvou. Vážně by mi pomohlo, kdybych věděla, že v tom nejsem sama. Najde se tady alespoň jeden člověk, se kterým bych si mohla podat ruku?

Ne? Nevadí. Člověk musí mít i nějakou slabou stránku. Dokonalost je nudná vlastnost. 🙂

Což mi připomíná vtipné moudro: “V mládí jsem byl namyšlený. Teď už jsem dokonalý.”

Abych se trochu zorientovala, započal můj průzkum. Zjišťovala jsem, jaké důležité dny v roce se vyskytují a co lidé po celém světě slaví. Zajímavé svátky a dny vám v tomto článku shrnu. Rovněž se budu snažit o drobný tip či úvahu, proč by právě onen den mohl být významný pro vztah a co dělat.

Nebudu dnes rozepisovat všechny svátky a světové dny, které existují. Ty si můžete zkouknout na jiné stránce – třeba tady.

Pozn.: Nečekala jsem, že zrovna “významné dny a svátky” by mě mohly šokovat, ale… Víte, co ve světě lidé slaví? Existuje třeba Světový den mokřadů nebo Světový den toalet. Dokonce jsem našla Den osobních údajů. 

Začínám se trochu bát, jak to osobní údaje udělaly, že mají svůj svátek.

Nuže, pojďme na významné dny v rámci roku chronologicky:

Světový den manželství (leden)

Datum je pohyblivé, protože se svátek slaví vždy druhou lednovou neděli. Tento svátek vznikl v Americe. Původně jej slavili v den sv. Valentýna, avšak ne jako svátek zamilovaných, ale jako den zasvěcený manželství.

Svátek se v roce 1983 přesunul na druhou lednovou neděli, kdy si máme připomenout, že manželství je krásná věc. V tento den jsou oslavovány všechny manželky a manželé, protože je manželství stále bráno jako jakýsi společenský standard pro výchovu dětí. Páry v lednu oslavují svou lásku a víru ve svůj vztah.

Jak svátek využít? 

V České republice se svátek zatím nijak nehrotí. Možná není špatný nápad oslavovat svou lásku místo Valentýna. Bonboniéry i květiny budou za standardní cenu a v restauracích bude méně plno. A to ani nemluvím o tom, jak překvapený bude váš protějšek! 🙂

14.2. Svátek zamilovaných – Valentýn

Roky jsem nevěděla, proč Valentýna slavíme. Proč je zrovna 14.2. svátek zamilovaných? Kdo hledá najde. Proto vám mohu prozradit zákulisní informace o tomto svátku.

Valentýn byl kněz, který před mnoha a mnoha lety tajně oddával páry. Panovník Claudius II. totiž vydal přísný zákaz manželství a zásnub. Chtěl, aby se z mužů stali skvělí vojáci, kteří lační po krvi, potu a slzách svých nepřátel. Což jde ve stavu zamilovanosti jaksi blbě. Valentýn páry přes zákaz tajně oddával a byl tak odsouzen a popraven. Jako poslední přání si žádal papír, tužku a obálku, aby napsal dopis své milé. Proto se původně na Valentýna posílaly dopisy a přáníčka.

Jak svátek využít?

Dnes už si sice posíláme SMSky a zprávy na WhatsApp, ale dárky nebo zážitek zkrátka potěší. Celý týden se také koná Týden manželství s různými workshopy a přednáškami.

8.3. Mezinárodní den žen alias MDŽ

Svátek, který si alespoň já asociuju s karafiáty. Nově také s tulipány.

Svátek je opět americký a vznikl na popud žen, které se staly obětí vykořisťování v továrně na látky. Ženy si chtěly vybojovat lepší pracovní podmínky. MDŽ se stalo symbolem rovnoprávnosti žen a bojem proti útlaku. Proto můžeme právě 8.3. potkat davy různých velikostí složených z žen a protestujících na nějaké “naše” téma.

Jak svátek využít?

Řeknu to jasně. Muži, pokud je vaše žena velmi emancipovaná a váží si rovnoprávnosti, potom ji nejvíc potěšíte, když ji pustíte protestovat a zatím doma umyjete nádobí. 🙂 Ne, dělám si legraci. Ale pochvala, kytička nebo pohlazení určitě neublíží.

21.3. Světový den zdravého spánku

Po krátké úvaze jsem do svátku spojených se vztahy zařadila i tento světový den. Mám vyzkoušeno, že když je člověk nevyspalý, je pěkně nepříjemný.

Mluvím samozřejmě o osobní (vlastní) zkušenosti. Ne o manželovi. 🙂

Ač jsem se o Světovém dni zdravého spánku dozvěděla poprvé tento týden, prý jej slavíme už od roku 2008. Cílem je upozornit veřejnost na důležitost spánku v našem životě a snažit se o prevenci proti spánkovým deprivacím a disbalancím. Zní to složitě, ale zakladatelé zkrátka chtějí, ať více spíme a dáváme na sebe pozor, protože se spánek podceňuje a přitom má na naši psychiku, výkon a celkové zdraví opravdu velký vliv.

Jak svátek využít?

V tento den si dopřejte pořádnou chrupku, abyste byli pěkně zdraví a příjemní partneři. Co víc si přát. Pokud se vám nechce spát, jistě poslouží růže a trn. Jen pozor, ať neprospíte 100 let.

3.4. Mezinárodní den spodního prádla

Svátek lze pojmout různě. V zásadě jde o jakousi oslavu intimních partií těla, které pod spodní prádlo normálně schováváme. Zakladatelé nás vybízí, abychom přijali naše tělo takové, jaké je. Bez kompromisů. Bez nutnosti dokonalosti.

Jak se svátek slaví? Prý se v tento den stačí vyfotit na sociální sítě a napsat, jak jste spokojení se svou postavou.

Pro ještě odvážnější se samozřejmě nabízí možnost… Ve spodním prádle se na ukázky své spokojenosti s vlastním tělem můžete projít po ulici. Doporučuji si na záda a na břicho nalepit nějakou cedulku s informací, že slavíte Mezinárodní den spodního prádla, aby to lidem nebylo divné. Hlavně nechoďte venku dlouho, neboť 3.4. ještě není úplně počasí na promenádu.

Jak svátek využít v páru?

Pro páry a méně odvážné (jako třeba mě) lze využít příjemnou alternativu:

  1. Jít si koupit pěkné prádlo do obchodu, které potěší manžela/manželku. Prezentace doma je samozřejmostí.
  2. Ukázat partnerovi/partnerce, jak vám to ve spodním prádle sluší, na což by mohl náhodou zapomenout kvůli každodenně nošeným teplákům a vytahaným tričkům.
  3. Vykváknout se na spodní prádlo a ukázat se partnerovi v plné kráse, jak nás rodiče stvořili.

29.4. Mezinárodní den tance

Kdy jindy vytáhnout tancovat partnera ven než v tento den?

29.4. by se mělo konat více akcí, kde můžete rozhoupat boky a pomoct zažehnout (nebo jen přikrmit) jiskru mezi vámi a partnerem. Pokud se vám ven nechce, vždycky můžete zapnout rádio nebo Spotify a zatrsat si doma.

1.5. Svátek práce – Máj

Máj, lásky čas. Letos jsem si uvědomila, že nevím, proč bych se měla líbat zrovna pod třešní. Většina už totiž nekvetla. Zjistila jsem, že:

  • Jde o pohanský zvyk. Rokvetlý strom symbolizuje plodnost. Stejně jako jsou stromy připraven plodit, mají i zamilovaní lidé v podstatě velký potenciál přivést na svět potomka. No jo, hormony. Líbat se můžeme i pod břízou a jabloní. Říká Google.
  • Jiné zdroje říkají, že může jít o vyústění tradice, kdy děvčata odmění pusou chlapce za májku, kterou jí vystavil před domem. Tím totiž chlapec označoval dívku, kterou měl rád.
  • Polibek by měl dívce zajistit krásu na celý rok. Trvdí se, že dívka “neuschne“.

Jak svátek využít v páru?

Nečekejte žádnou závratnou radu. Běžte na procházku a líbejte se. 🙂 Pod jabloní, třešní, břízou, trnkou, smrkem… Nenechte si diktovat, kde se máte líbat.

14.5. Den matek

Svátek se slavil už ve starověkém Římě. Jde o poctu našim matkám. Vděčnost za život. Proto se maminkám dávaly ručně vyrobené dárky.

Ať už oslavíme ženu – matku našich dětí, nebo opravdu naši maminku, tento den si zaslouží pozornost. Alespoň drobnou.

Jak svátek využít?

Nevím, co vymyslím letos, ale minulý rok jsem mamince připravila pěkný dáreček, který jsem sama (ne)šikovně vytvořila. Dárek vypadal jako od mého 6 letého já, ale i v tomto případě jde o záměr. Na video se můžete podívat níže.

15.5. Den rodiny

Svátek je podobný jako Světový den manželství. S tím rozdílem, že se méně zaměřuje na dvojici (manžele), ale více na rodiče a dítě/děti. Svátek je zde proto, že se rodina a její význam za posledních několik dekád významně změnil. Tento den je proto vyhrazen na snahu docenit rodinu a vyzdvihnout pozitivní dopady právě takového uskupení lidí ve společnosti.

Jak svátek využít?

V České republice by se měl svátek slavit na více místech. Co jsem se dívala po internetu, jsou místa, která vybízí k hraní, propojování rodičů a dětí a k zamyšlení nad tím, zda děti potřebují lásku hmotnou (hračky) nebo bezpodmínečnou.

30.5. Svátek sousedů

Opět, další ze svátků, o kterém slyším prvně. Už dlouho jsem přemýšlela nad našimi sousedskými vztahy. Nejsou slavné. Z jedné stěny se jakási rodina snad každé druhé ráno hádá. O to, kdo měl vysát a nevysál a kdo měl uklidit a neuklidil. Druzí sousedé jsou zase velmi sexu-chtiví a hlasití, takže jejich pravidelně nepravidelné “orgie” slyšíme, jako bychom byli ve vedlejším pokoji.

Stále tedy nevím, zda vlastně chci sousedy poznat…

Pokud se ale vaši sousedi zdají být jako milí lidé, nebo pokud vám pravidelně dochází vajíčka a sousedská pomoc by se hodila, 30.5. máte jedinečnou příležitost.

1.6. Den dětí

O tomto svátku zatím nemám moc co říct. Děti nemáme a když jsem byla malá, svátek jsme neslavili vůbec. Což není stížnost.

Dobře, ať nelžu, možná jsem některý rok dostala Lipo. A určitě vím, že ve škole byly jakési sportovní aktivity, kde se rozdávala spousta bonbónů. Co člověk vyběhal, to zase nabral. Klasika.

Pokud máte děti, jsem si jistá, že malou drobnost ocení. Něco dobrého na zub a nebo mrkev, pokud je vychováváte podle zásad zdravé výživy.

Vidíte, však i já si pamatuju Lipo. Děti nezapomínají. 🙂

červen – Den otců

No, my jsme Den otců nikdy neslavili, protože jsem z rozvedené rodiny. Nicméně kdo tatínka má, jsem si jistá, že minimálně pusa a přání pěkného dne potěší. Ať už z pozice manželky nebo dcery/syna. Svátek se slaví třetí červnovou neděli.

5.7. Mezinárodní den objetí

V tento den je docela možné, že vás někdo s tabulí “objetí zdarma” zaskočí na ulici a přitiskne si vás na hruď. Pokud je vaše drahá polovička žárlivá, zkuste si tento den zapsat a raději se partnerovi nebo partnerce o akci zmiňte.

Jak svátek využít?

Přece velkými dávkami objetí prokládané častějšími, avšak o to intenzivnějšími objetími. 🙂

6.7. Světový den polibku

Aby kontaktu nebylo málo, hned po dnu plném objímání přichází den líbací. No, oficiálně by mělo být na ulicích bezpečno. Neměl by vás nikdo přepadnou s transparentem “pusa zdarma”  a násilím váš zlíbat. Ale nikdy nevíte, jak si kdo daný svátek vyloží. 🙂

Dobře, teď vážně. Jak svátek využít?

V tento den by bylo dobré vyhradit si spoustu času na pusinkování se svým partnerem/partnerkou. 5. a 6.7. tak budou nadšení hlavně partneři, kteří mluví primárním jazykem lásky – fyzický kontakt. My, Češi, jsme však mazanější, než zbytek světa, protože lásku prožíváme celý květen. No ne?

8.8. Mezinárodní den ženského orgasmu

Tady, pánové, prosím zbystřete. Tento den je totiž velmi vhodné, abyste se snažili nás, ženy, potěšit. Vy víte jak. Název stávku je poměrně výstižný. 🙂

V kontextu 14.2. se mi tento svátek jeví jako daleko příjemnější způsob, jak si projevit lásku. Pryč s konzumem, sem s orgasmem.

21.9. Mezinárodní den míru

Ano, původní záměr je uctít mír a docenit, že je konec válkám. Nicméně úplně stejně bychom mohli den věnovat mírumilovnosti a bytí bez sváru v našich vztazích.

Pokud máte 21.9. cokoliv na jazyku, zkuste vše spolknout a radovat se z přítomnosti druhého. Že jej máte a že jste se v životě našli.

22.9. Mezinárodní den antikoncepce

Originálně se den antikoncepce slaví proto, abychom si připomněli a vzdělali se, jaké jsou zásady chráněného sexu a jak nechtěně neotěhotnět nebo neonemocnět pohlavní chorobou.

Nicméně já velmi nesouhlasím s hormonální antikoncepcí a ráda bych vybídla všechny, aby v tento den zhodnotili, zda ji mají dál užívat či ne, případně aby si o hormonální antikoncepci něco přečetli. Abyste, ženy, neměly problémy, až budete chtít prcka.

Jak svátek využít?

Zároveň mi tento den přijde symbolicky jako dobrý čas, kdy si promluvit o plánech ohledně rodiny. Pokud ještě nemáte děti, můžete s partnerem toto téma otevřít a sladit se, jaká máte od života očekávání.

Není nad to chodit s partnerem, se kterým víte, na čem jste.

5.10. Mezinárodní den úsměvů

Lidi nemají rádi bručouny. Ani ve vztahu není “bručoun” zrovna oblíbeným partnerem. Což takhle zkusit místo bručení raději radostně rozdávat úsměv druhým lidem. Partnerovi zvlášť.

Svátek vznikl na počest zesnulého Hervey Balleho, který je autorem prvního smajlíka. Údajně to byl on, kdo namaloval dvě tečky a pusinku, což byl předchůdce dnešních emoji. Vždycky mě fascinovalo, jak je smajlík světovým univerzálním sdělením radosti a dobré vůle.

Zkuste si psát s někým z Číny nebo Singapuru a vysmátý smajlík bude vždy znamenat to stejné, co u nás.

13.11. Mezinárodní den laskavosti

O láskavosti jsem toho už napsala dost. Podle mého jde o základní pilíř vztahu. Dívat se na svět, partnera i sebe samého s láskou. Bez zbytečných nároků, očekávání a bez zatížení našimi programy, které jsme přebrali od rodičů v dětství.

Pokud byste si chtěli přečíst více o laskavosti. Můžete. Zde.

16.11. Mezinárodní den tolerance

Původně jde o svátek, který vybízí, abychom tolerovali lidi odlišné kultury, barvy pleti, sexuální orientace, náboženství… Zkrátka abychom se na rozdíly zvládli dívat bez negativních pocitů.

Jak svátek využít?

Možná si v tento den můžete vyzkoušet, jaké to je být trpěliví. Jaké to je, vidět chyby druhého a přesto ho mít za ně rád. Chyby jsou v podstatě jen označení pro naše očekávání, která se nesetkala s realitou.

A výzvu ohledně trpělivosti máme v měsíci květnu. Kdo byste chtěl, můžete jít do výzvy s námi.

Výzvu si můžete vyzkoušet zde. Dokonce si zdarma můžete stáhnout test, jak trpěliví jste.

25. – 26.11. Mezinárodní dny bez nákupů

Dva dny, které se jmenují podobně a jsou těsně za sebou. U obou jde o to samé. Zakladatelé se snaží upozornit na míru konzumu, která se v naší společnosti vyskytuje.

Možná jste už zaregistrovali, že i já se pomalu snažím najet na vlnu minimalismu, tj. nemít doma zbytečné krámy a věci, které v našem životě zabírají zbytečné místo a vlastně nám ani nechybí.

Je tedy dobré si připomenout, že jsou daleko důležitější “věci” v životě, než hmotný majetek a peníze. Že právě naopak, náš život udělají spokojeným vztahy, rodina a laskaví lidé, kterými se obklopujeme.

Pokud by vás zajímalo, jak se zbavit věcí, potom se můžete kouknout na jedno z mých videí. Třeba na sumář metody Marie Kondo.

A jak by řekl králik Bugs Bunny z jednoho kresleného seriálu: “To je pro dnešek vše, přátelé.”

Opravdu jsem nečekala, že mi článek o mezinárodních významných dnech a svátcích vezme tolik času.

Doporučení na závěr – dejte si některé svátky do kalendáře a zkuste se zaměřit na to, jak jej co nejlépe ve svém vztahu využít. Ať už ve vztahu ke svému partnerovi/partnerce, mamince nebo tatínkovi. Prostě ve vztahu k druhému člověku.

Jestli jsem zapomněla na nějaký svátek, který je pro vztahy opravdu důležitý, budu samozřejmě ráda, když mi napíšte, který… 🙂

S láskou,

Vendi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek