Významné vztahové dny a svátky na celý rok

Podobné články:

Vsadím se, že spousta z vás se v kruhu vašich blízkých snaží slavit několik událostí v roce. Určitě mezi významné události řadíte narozeniny, svátky či vaše výročí vztahu. Věděli jste ale, že v kalendářích existuje Den rodiny nebo Mezinárodní den objetí? Přijde mi opravdu skvělý nápad projít si některé z významných dnů a vymslet si váš vlastní způsob, jak takto speciální den oslavit.

V rámci roku vás tak bude čekat další den, na který se budete moc těšit. Vím, že některé páry odmítají slavit Valentýna. Proto může být dobrý nápad mít méně komerční svátek, kdy s partnerem okořeníte svůj vztah.

Abych se ve významných dnech trochu zorientovala, započala jsem průzkum. Zjišťovala jsem, jaké důležité dny v roce se vyskytují a co lidé po celém světě slaví. Zajímavé svátky a dny vám v tomto článku shrnu. Rovněž se budu snažit o drobný tip či úvahu, proč by právě onen den mohl být významný pro vztah a co dělat.

Nebudu rozepisovat všechny svátky a světové dny, které existují. Chci se zaměřit na svátky s ponteciálem pro oslavu lásky mezi partnery nebo nejbližších. Ty si můžete zkouknout na jiné stránce – třeba tady.

Pozn.: Při mém průzkumu mě šokovalo množství „významných dní a svátků“. Víte, co ve světě lidé slaví? Existuje třeba Světový den mokřadů nebo Světový den toalet. Našla jsem dokonce Den osobních údajů. Zvláštní to pokus o tradice. 

Nuže, pojďme se na významné dny s potenciálem pro vás, partnery, v rámci roku podívat chronologicky:

Světový den manželství (leden)

Datum je pohyblivé, protože se svátek slaví vždy druhou lednovou neděli. Tento svátek vznikl v Americe. Původně jej slavili v den sv. Valentýna, avšak ne jako svátek zamilovaných, ale jako den zasvěcený manželství.

Svátek se v roce 1983 přesunul na druhou lednovou neděli, kdy si máme připomenout, že manželství je krásná věc. V tento den jsou oslavovány všechny manželky a manželé, protože je manželství stále bráno jako jakýsi společenský standard pro výchovu dětí. Páry v lednu oslavují svou lásku a víru ve svůj vztah.

Jak svátek využít? 

V České republice se svátek zatím nijak nehrotí. Možná není špatný nápad oslavovat svou lásku místo Valentýna. Bonboniéry i květiny budou za standardní cenu a v restauracích bude méně plno. A to ani nemluvím o tom, jak překvapený bude váš protějšek! 🙂

14.2. Svátek zamilovaných – Valentýn

Roky jsem nevěděla, proč Valentýna slavíme. Proč je zrovna 14.2. svátek zamilovaných? Kdo hledá najde. Proto vám mohu prozradit zákulisní informace o tomto svátku.

Valentýn byl kněz, který před mnoha a mnoha lety tajně oddával páry. Panovník Claudius II. totiž vydal přísný zákaz manželství a zásnub. Chtěl, aby se z mužů stali skvělí vojáci, kteří lační po krvi, potu a slzách svých nepřátel. Což jde ve stavu zamilovanosti jaksi blbě. Valentýn páry přes zákaz tajně oddával a byl tak odsouzen a popraven. Jako poslední přání si žádal papír, tužku a obálku, aby napsal dopis své milé. Proto se původně na Valentýna posílaly dopisy a přáníčka.

Jak svátek využít?

Dnes už si sice posíláme SMSky a zprávy na WhatsApp, ale dárky nebo zážitek zkrátka potěší. Celý týden se také koná Týden manželství s různými workshopy a přednáškami.

8.3. Mezinárodní den žen – MDŽ

Svátek, který si asi většina z nás asociuje s karafiáty. Nově také s tulipány.

Svátek je opět americký a vznikl na popud žen, které se staly obětí vykořisťování v továrně na látky. Ženy si chtěly vybojovat lepší pracovní podmínky. MDŽ se stalo symbolem rovnoprávnosti žen a bojem proti útlaku. Proto můžeme právě 8.3. potkat davy různých velikostí složených z žen a protestujících na nějaké „naše“ téma.

Jak svátek využít?

Osobně neznám mladou ženu, která by si na MDŽ potrpěla. Někteří starší kolegové v práci nám občas donesli kytičku. Pravděpodobně ze zvyku. Pokud tedy chcete drobně potěšit svou ženu, myslím, že každá z nás bude ráda za drobnost – čokoládu, kytičku, nebo přípravu horké koupele.

21.3. Světový den zdravého spánku

Po krátké úvaze jsem do svátku spojených se vztahy zařadila i Světový den zdravého spánku. Určitě i vy máte vyzkoušeno, že když je člověk nevyspalý, je pěkně nepříjemný.

Ač jsem se o Světovém dni zdravého spánku dozvěděla poprvé tento týden, prý se slaví už od roku 2008. Cílem je upozornit veřejnost na důležitost spánku v našem životě a snažit se o prevenci proti spánkovým deprivacím a disbalancím. Tudíž, cílem Světového dne spánku je, ať více spíme a dáváme na sebe pozor, neboť se spánek podceňuje. Přitom má na naši psychiku, výkon a celkové zdraví opravdu velký vliv.

Jak svátek využít?

V tento den uděláte nejlíp, když si dopřejte extra dávku spánku, abyste byli pěkně zdraví a příjemní partneři. Co víc si přát.

3.4. Mezinárodní den spodního prádla

Svátek lze pojmout různě. V zásadě jde o jakousi oslavu intimních partií těla, které pod spodní prádlo normálně schováváme. Zakladatelé nás vybízí, abychom přijali naše tělo takové, jaké je. Bez kompromisů. Bez potřeby „být dokonalá“.

Jak se svátek slaví? V Americe se prý v tento den vyfotí na sociální sítě a píší, jak jsou ženy spokojené se svou postavou.

Pro ještě odvážnější se samozřejmě nabízí možnost projít se ve spodním prádle na veřejnosti. Ale zvažte to. 3.4. ještě není úplně počasí na promenádu.

Jak svátek využít v páru?

Pro páry lze využít příjemnou alternativu:

  1. Jít si koupit pěkné prádlo do obchodu, které potěší manžela/manželku. Prezentace doma je samozřejmostí.
  2. Ukázat partnerovi/partnerce, jak vám to ve spodním prádle sluší, na což by mohl náhodou zapomenout kvůli každodenně nošeným teplákům a vytahaným tričkům.
  3. Vykváknout se na spodní prádlo a ukázat se partnerovi v plné kráse, jak nás rodiče stvořili.

29.4. Mezinárodní den tance

Kdy jindy vytáhnout partnera na parket než v Mezinárodní den tance?

29.4. by se mělo konat více akcí, kde můžete rozhoupat boky a pomoct zažehnout jiskru. Pokud se vám ven nechce, vždycky můžete zapnout rádio a zatrsat si doma.

1.5. Svátek práce – Máj

Máj, lásky čas. K Máji neodmyslitelně patří líbání pod třešní. I když už moc nekvetou. A proč zrovna pod třešní?

  • Jde o pohanský zvyk. Rokvetlý strom symbolizuje plodnost. Stejně jako jsou stromy připraven plodit, mají i zamilovaní lidé velký potenciál přivést na svět potomka.
  • Jiné zdroje říkají, že jde o tradici, kdy děvčata odmění pusou chlapce za májku. Tím totiž chlapec označoval dívku, kterou měl rád.
  • Polibek by měl dívce zajistit krásu na celý rok. Trvdí se, že dívka „neuschne„.

Jak svátek využít v páru?

Nečekejte žádnou závratnou radu. Navrhuji procházku spojenou s pusou pod jabloní, třešní, břízou, trnkou, smrkem… Ať je žena opravdu plodná. 🙂

14.5. Den matek

Svátek se slavil už ve starověkém Římě. Jde o poctu našim matkám. Vděčnost za život. Proto se maminkám dávaly ručně vyrobené dárky.

Ať už oslavíme ženu – matku našich dětí, nebo opravdu naši maminku, tento den si zaslouží pozornost. Alespoň drobnou.

Jak svátek využít?

Osobně doporučuju alespoň drobnost. I kdybyste ji měli sami za několik minut vyrobit. Ve videu níže se můžete podívat, co jsem tvořila asi před 3 roky, kdy jsem měla tendence dělat spoustu DIY dárečků.

Dárek vypadal jako od mého 6 letého já, ale i v tomto případě jde o záměr.

15.5. Den rodiny

Svátek je podobný jako Světový den manželství. S tím rozdílem, že se méně zaměřuje na dvojici (manžele), ale více na rodiče a dítě/děti. Svátek je zde proto, že se rodina a její význam za posledních několik dekád významně změnil. Den rodiny je proto vyhrazen na snahu docenit rodinu a vyzdvihnout pozitivní dopady takovéhoto uskupení lidí ve společnosti.

Jak svátek využít?

V České republice by se měl svátek slavit na více místech. Co jsem se dívala po internetu, jsou místa, která vybízí k hraní, propojování rodičů a dětí a k zamyšlení nad tím, zda děti potřebují lásku hmotnou (hračky) nebo bezpodmínečnou.

30.5. Svátek sousedů

Opět, další ze svátků, o kterém jsem se díky tomuto článku doslehla prvně. Už dlouho však uvažuju nad sousedskými vztahy a jejich důležitostí životě rodiny.

Nevím, jak jste na tom se sousedy vy? U nás je za jednou stěnou rodina, která se snad každé druhé ráno hádá. O to, kdo měl vysát a nevysál a kdo měl uklidit a neuklidil. Druzí sousedé jsou zase velmi sexu-chtiví a hlasití, takže jejich pravidelně nepravidelné „orgie“ slyšíme, jako bychom byli ve vedlejším pokoji.

Stále tedy nevím, zda vlastně chci sousedy poznat…

Pokud se ale vaši sousedi zdají být jako milí lidé, nebo pokud vám pravidelně dochází vajíčka a sousedská pomoc by se hodila, 30.5. máte jedinečnou příležitost. 🙂

1.6. Den dětí

I když zatím doma děti nemáme, dokážu si představit, že jde o moc pěknou tradici, kterou ve vaší rodině můžete započíst.

Když jsem byla malá, bohatě mi stačilo, když jsme si udělali výlet, kdy jsme byli jen a jen spolu. Nebo když jsem dostala drobné Lipo. Zkrátka, když rodiče nezapomněli.

Jak svátek využít?

V každém z nás je pořád dítě. I když jej pod náporem každodenních povinností dobře skrýváme.

Co si zkusit Den dětí užít a udělat něco bláznivého nebo ztřeštěného? Jděte do aquaparku, na brusle, pomalujte si tváře, zahrajte si hru, kterou jste nikdy nehráli.

Pokud máte jiné nápady na ještě ztřeštěnější úkoly, směle do toho!

červen – Den otců

Svátek se slaví třetí červnovou neděli. Datum je tedy pohyblivé a z roku na rok se mění.

Ať už si vzpomenete na vašeho tatínka, tatínka vašeho tatínka nebo tatínka vašeho dítěte… Uděláte jim jistě radost čímkoliv.

5.7. Mezinárodní den objetí

Na Mezinárodní den objetí je docela možné, že vás někdo s tabulí „objetí zdarma“ zaskočí na ulici a přitiskne si vás na hruď. Pokud je vaše drahá polovička žárlivá, zkuste si tento den zapsat a raději se partnerovi nebo partnerce o akci zmiňte.

Jak svátek využít?

Přece velkými dávkami objetí prokládané častějšími, avšak o to intenzivnějšími objetími. 🙂

6.7. Světový den polibku

Aby kontaktu nebylo málo, hned po dnu plném objímání přichází den líbací. No, oficiálně by mělo být na ulicích bezpečno. Neměl by vás nikdo přepadnou s transparentem „pusa zdarma“  a násilím váš zlíbat. Ale nikdy nevíte, jak si kdo daný svátek vyloží. 🙂

Dobře, teď vážně. Jak svátek využít?

Na Světový den polibků by bylo dobré vyhradit si spoustu času na pusinkování se svým partnerem/partnerkou. 5. a 6.7. tak budou nadšení hlavně partneři, kteří mluví primárním jazykem lásky – fyzický kontakt. My, Češi, jsme však mazanější, než zbytek světa, protože lásku prožíváme celý květen. No ne?

hledám partnera pro život

8.8. Mezinárodní den ženského orgasmu

Tady, pánové, prosím zbystřete. Na Mezinárodní den orgasmu je totiž velmi vhodné, abyste se snažili nás, ženy, potěšit. Vy víte jak. Název svátku je poměrně výstižný. 🙂

V kontextu 14.2. se mi tento svátek jeví jako daleko příjemnější způsob, jak si projevit lásku. Pryč s konzumem, sem s orgasmem.

21.9. Mezinárodní den míru

Ano, původní záměr je uctít mír a docenit, že je konec válčení. Nicméně úplně stejně bychom mohli den míru věnovat mírumilovnosti a bytí bez sváru v našich vztazích.

Pokud máte 21.9. cokoliv na jazyku, zkuste vše spolknout a radovat se z přítomnosti druhého. Že jej máte a že jste se v životě našli.

22.9. Mezinárodní den antikoncepce

Originálně se den antikoncepce slaví proto, abychom si připomněli a vzdělali se, jaké jsou zásady chráněného sexu a jak nechtěně neotěhotnět nebo neonemocnět pohlavní chorobou.

Nicméně já velmi nesouhlasím s hormonální antikoncepcí a ráda bych vybídla všechny, aby v tento den zhodnotili, zda ji mají dál užívat či ne, případně aby si o hormonální antikoncepci přečetli více informací. Abyste, ženy, neměly problémy, až budete chtít prcka.

Jak svátek využít?

Zároveň je Mezinárodní den antikoncepce symbolicky vhodný jako čas, kdy si promluvit o plánech ohledně rodiny. Pokud ještě nemáte děti, můžete s partnerem toto téma otevřít a sladit se, jaká máte od života očekávání.

Není nad to chodit s partnerem, se kterým víte, na čem jste.

5.10. Mezinárodní den úsměvů

Lidi nemají rádi bručouny. Ani ve vztahu není „bručoun“ zrovna oblíbeným typem partnera. Což takhle zkusit místo bručení raději radostně rozdávat úsměv druhým lidem. Partnerovi zvlášť.

Svátek vznikl na počest zesnulého Hervey Balleho, který je autorem prvního smajlíka. Údajně to byl on, kdo namaloval dvě tečky a pusinku, což byl předchůdce dnešních emoji. Vždycky mě fascinovalo, jak je smajlík světovým univerzálním sdělením radosti a dobré vůle.

Zkuste si psát s někým z Číny nebo Singapuru a vysmátý smajlík bude vždy znamenat to stejné, co u nás.

13.11. Mezinárodní den laskavosti

O láskavosti jsem toho už napsala dost. Podle mého jde o základní pilíř vztahu. Dívat se na svět, partnera i sebe samého s láskou. Bez zbytečných nároků, očekávání a bez zatížení našimi programy, které jsme přebrali od rodičů v dětství.

Pokud byste si chtěli přečíst více o laskavosti. Můžete. Zde.

16.11. Mezinárodní den tolerance

Původně jde o svátek, který vybízí, abychom tolerovali lidi odlišné kultury, barvy pleti, sexuální orientace, náboženství… Zkrátka abychom se na rozdíly zvládli dívat bez negativních pocitů.

Jak svátek využít?

Možná si v tento den můžete vyzkoušet, jaké to je být trpěliví. Jaké to je, vidět chyby druhého a přesto ho mít rád. Bezpodmínečně. Chyby jsou v podstatě jen označení pro naše očekávání, která se nesetkala s realitou.

A výzvu ohledně trpělivosti máme v měsíci květnu. Kdo byste chtěl, můžete jít do výzvy s námi.

Výzvu si můžete vyzkoušet zde. Dokonce si zdarma můžete stáhnout test, jak trpěliví jste.

25. – 26.11. Mezinárodní dny bez nákupů

Dva dny, které se jmenují podobně a jsou těsně za sebou. U obou jde o to samé. Zakladatelé se snaží upozornit na míru konzumu, která se v naší společnosti vyskytuje.

Skvělá je nová vlna, která začíná být čím dál populárnější. Jde o vlnu minimalismu, tj. nemít doma zbytečné krámy a věci, které v našem životě zabírají zbytečné místo. Aniž by nám něco podstatného chybělo.

Je dobré si oba dny připomenout, že jsou daleko důležitější věci v životě, než hmotný majetek a peníze. Že právě naopak, náš život udělají spokojeným vztahy, rodina a laskaví lidé, kterými se obklopujeme.

Pokud by vás zajímalo, jak se zbavit věcí, potom se můžete kouknout na jedno z mých videí. S Pájou, která je expertkou na minimalismus, mluvíme o základních principech a o tom, jak jednoduše začít.

A jak by řekl králik Bugs Bunny z jednoho kresleného seriálu: „To je pro dnešek vše, přátelé.

Drobné doporučení na závěr:

Dejte si některé svátky do kalendáře a zkuste se zaměřit na to, jak jej co nejlépe ve svém vztahu využít. Ať už ve vztahu ke svému partnerovi/partnerce, mamince nebo tatínkovi. Prostě ve vztahu k druhému člověku.

Jestli jsem zapomněla na nějaký svátek, který je pro vztahy opravdu důležitý, budu samozřejmě ráda, když mi napíšte, který… 🙂

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *