Čas vyrobit originální adventní kalendář pro partnera

Podobné články:

Když jsem ještě byla malé pískle, rodiče mi vyráběli opravdu vytuněný kalendář, který nosil Mikuláš. Dobře. Přinesl nosíval ho čert. Většinou šlo o dlouhý provázek, na něžm bylo zavěšeno mnoho dárečků různých velikostí. Drobnosti sloužily jako adventní kalendář a až do Vánoc jsem měla co rozbalovat. Nemyslím, že v dospělosti se o tuto radost musíme ochudit. Proto už třetí rok za sebou manželovi vyrábím jeho speciální kalendář. Podlé mého jde o velmi jednoduchý a originální způsob, jak druhému zpříjemnit prosinec.

Věřím, že se vám níže zmíněné tipy a triky budou hodit.

Tip na začátek: Pokud chcete mít v kalendáři i něco pro sebe, můžete partnerovi postrčit dárek, který udělá radost oběma. V tom je kouzlo tvorby vlastního kalendáře. 🙂

Nejdříve si probereme, typově jaké dárečky je vhodné vymyslet a následně vám prozradím, jak adventní kalendář jednoduše připravit.

Tedy začněme…

JAK VYMYSLET VHODNÝ OBSAH DÁREČKŮ?

originální vánoční kalendář diy
První adventní kalendář, který jsem začala dělat v roce 2016.

Čím jednodušší obsah na realizaci vymyslíte, tím lepší. Je proto vhodné kombinovat aktivity a drobné hmotné dárky.

Rovnou napíšu, že jsem první rok dělala zásadní chybu. Všechny „dárečky“ obsahovaly určité typy vánočně laděných aktivit, které vyžadovaly každodenní pozornost a dávku energie. Šlo o různé aktivity, které se musely naplánovat, vymyslet, zařídit, udělat… Když takových dárečků máte 24, jedná se o opravdu hetický měsíc.

Dárečky by měly obsahovat na realizaci jednodušší věci, které stejně dělat budete, kupříkladu:

 • Jít koupit vánoční stromeček.
 • Nazdobit stromeček.
 • Zazpívat si koledu.
 • Jít na svařák nebo si udělat domácí svařák.

I když se na první pohled zdá, že zdobení stromečku může být nuda, záleží na vašem vlastním pojetí. Bohatě postačí, když činnosti budete dělat spolu v dobré náladě. Možná si u nich i povídat. Nebo si pro pohodu pustit vánoční muziku do pozadí. Zapálit svíčky. Cokoliv vás napadne.

Některé druhý úkolů mohou být i složitější, ale je vhodné je do prosince rozumně rozvrhnout. Například:

 • Péct perníčky a vánoční cukroví. Osoboní poznámka: První rok u nás bylo pečení groteska. Pekla jsem je poprvé v životě, chyběl mi váleček a perníčky jsem nakonec upekla tak tvrdé, že jsme je museli namáčet do čaje. Aspoň se každý rok máme čemu zasmát, když vzpomínáme.
 • Zorganizovat pečení či večer u kamarádů doma.
 • Společný nákup vánočních úborů. Leč pozor. Nákupáky bývají velmi, velmi plné.

TIP:

Dárečky naplňte nejen aktivitami, ale i sladkostmi. Případně různými osobními pochvalami.


Celkový seznam prvního kalendáře najdete na tomto odkazu:

ZKUSTE ZAČÍT VĚCMI, KTERÉ MÁ PARTNER OPRAVDU RÁD…

Nejdříve doporučuji udělat si na papír drobný vlastní brainstorming. Prostě napíšte, co vás jen napadne. Pokud si nebudete vědět rady, podívejte se na seznam tématických okruhů níže a možná se ještě „nakopnete„.

Pamatujte. Žádná nápad není špatný… Cokoliv napíšete mohou být naopak skvělé nápady, které partner doopravdy ocení a které mu udělají radost. Právě to je smyslem celého kalendáře.

Tématické okruhy:

 1. Jsou aktivity, které budete dělat ať už s kalendářem nebo bez? (pečení, vybírání stromečku, zdobení…)
 2. Existují jednoduché aktivity, které se vám chce udělat a které partner ocení? (společné vaření domácího svařáku, tanec na oblíbenou vánoční koledu, puštění oblíbeného filmu s vánoční tématikou…)
 3. Jsou drobnosti, které partnerovi chutnají a jsou nízkonákladové? (sobí lízátko, balení Jojo medvídků, mini-čokoládičky, balení oblíbeného slaného pokrmu)
 4. Můžete sehnat několik drobností, které jsou menší, ale hodnotnější? (příjemná vůně do aromalampičky, masážní olej, ponožky s potiskem cukrkandlů)
 5. Pro náročnější: Cokoliv, co spadá do kategorie dražší a na kterou je třeba si vyhradit i čas. Avšak takový dárek vám může udělat pěknou atmosféru, na kterou se můžete těšit oba. (zájezd do Vídně na vánoční trhy, poukaz na masáž nebo saunové rituály)

TEĎ STAČÍ VŠE ROZUMNĚ NAPLÁNOVAT DO CELÉHO MĚSÍCE

Je ideální zjistit od partnera, kdy je na služebce, kdy má domluvené aktivity s přáteli… Zkrátka, kdy nebude doma. Do těchto dnů pak dáte dárečky hmotného charakteru.

Z čehož vyplývá, je je důležité podchytit zavčasu i části pro provozování společných aktivit (večer, kdy budete mít čas oba dva). Pokud aktivity naplánujete oběma do kalendáře, máte jistotu, že k nim opravdu dojde.

Pozn.: Doporučuji napsat na papír čísla 1 – 24 a vyznačit si víkendy a dny, kdy víte, že budete spolu. Tento papír pak může sloužit jako kontrola pro vás, abyste věděli, kdy se co děje a mohli se připravit (koupit těsto na perníčky, teple se obléci…).

Harmonogram načrtnutý na papíře si nejdříve ověřte s partnerem. Pokud vše souhlasí, můžete začít společné aktivity doplňovat hmotnými dárečky. Vše zmíněné má totiž vliv na velikost i provedení kalendáře. Čemuž se budeme věnovat teď.

originální adventní kalendář

JAK KALENDÁŘ VYROBIT PRAKTICKY?

Pokud se podíváte na Pinterest, potom zjistíte, že možností provední je celá řada. Můžete mít kalendář z toaletních rolí (na což je třeba myslet tak od léta), pytlíčků, krabiček od sirek… Já osobně volím variantu provázku (mám k tomuto způsobu prostě osobní důvody z dětství) a obálek.

Na výrobu originálního kalendáře budete potřebovat:

 • 3 velikosti a barvy obálek (doporučuji Tiger),
 • fixy (barevné a černé),
 • nálepky s čísly a vánoční atmosférou (koupeno v Kiku),
 • barevný provázek,
 • barevné papíry,
 • nůžky.

Postup je poměrně jednoduchý. Následujete svůj dříve vytvořený harmonogram. Podle toho dávejte buď menší, nebo větší obálky.

Osobně doporučuji obálky nějak ozvláštnit. Já kupříkladu malovala vánoční postivačku nebo symbol, který jsem si buď vymyslela nebo „obkreslila“ podle předlohy z internetu. Obálky působí daleko líbivějším dojmem. Více hygge. 🙂

TIP:

Je skvělé, když aktivity a zážitky nadepíšete na nějaký barevný papír určitého tvaru. Může jít o srdíčka, stromečky, hvězdičky… Ani nemusí být v obálkách.

Pokud by vás zajímalo, jak jsem postupovala minulý rok, můžete zhlédnout i následující video. Všechny tipy v něm konkrétně ukazuju.

A já vám moc držím palce, aby váš kalendář letos krásně vyšel!

Budu moc ráda, když mi pošlete fotku. Nebo aspoň napíšete, zda jste kalendář vyráběli. Vyráběli? 🙂

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *