Kdysi na začátku vztahu jsme si společně s manželem stanovili vizi. Nebyla jen tak ledajaká, ale byla společná. Partnerská. A dokonce jsme si ji nakreslili. Teď nám vize visí pěkně zarámovaná v ložnici. Že jsme si ji udělali považuji za nejlepší věc, která se nám mohla ve vztahu stát.
Manželská vize je způsob, jak se přirozeně bavit o společných cílech, hodnotách i roli vztahu ve vašem životě.
Ke společně vizi však byla cesta docela dlouhá.
S manželem jsme párovou vizi tvořili úplně poprvé až spolu. Šlo tedy o metodu pokus-omyl. První fáze, kdy jsme se jen o vizi bavili, šla opravdu rychle. Naplánovat společný “přemýšlecí večer” (místo koukání na film) není nic složitého.
Nicméně druhá fáze – kreslící, byla horší. Pamatuju si, že jsme ji chtěli mít opravdu pěknou, takže jsme hledali různé obrázky na internetu, která měla vystihovat klíčová slova.
Impulzem k nápadu si vizi udělat byla kniha.
Respektive dvě.
Prvním důležitým milníkem bylo přečtení “5 jazyků lásky” od Garycho Champana. Druhým milníkem byla rovněž velmi inspirující kniha s návzem “7 návyků skutečně efektivních lidí” od Stephena Coveyho.
O 5 jazycích lásky jsem už psala dříve. Gary Chapman definuje (už určitě tušíte) 5 jazyků lásky – slova ujištění, pozornost, skutky a služby, dary a poslední fyzický kontakt.
Pokud k nám partner mluví našim hlavním (primárním) jazykem, potom opravdu víme, že nás má rád. Stejně jakoby na nás někdo mluvil česky a ne… třeba mandarínsky.
Druhá kniha, co výše zmiňuju, je o obecných principech, jak být v životě spokojený a tedy i efektivní při naplňování vlastního životního cíle. Nevím, jestli vám takto vypsaná témata bez kotextu něco řeknou, ale Covey řeší například jak dosahovat dohod ve stylu vítězství-vítězství, jak (a proč) si stanovit svou osobní vizi, jak dosahovat synergie s ostatními, proč je důležité naslouchat atd.
A právě kapitola o vizi mě/nás přivedla na myšlenku mít nejen vizi osobní ale i rodinnou. My s manželem jsme zatím jen dva, naše vize tak není rodinná, ale prostě párová. Zkrátka manželská. 🙂
Nicméně skvělé na ní je, že když si ji vytvoříte, můžete kontrolovat, zda se ubíráte správným směrem.
Teď přichází nejzásadnější otázka: „Jak s vizí začít?“
CO CHCETE VY?
I když se jedná o vizi partnerskou, měli byste nejdříve vědět, co vlastně chcete vy sami.
Stačí si odpovědět na několik otázek (a určitě vás napadne spouta dalších):
- Co je pro vás definice šťastného vztahu (a manželství)?
- Co musí váš partner udělat, abyste si cítili milováni a náležitě doceněni?
- Co naopak musíte udělat, aby se cítil milován a doceněn partner?
- Jak jsou pro vás důležití přátelé, rodina, vaše osobní koníčky?
- Co máte na vašem manželství rádi?
- Co byste naopak chtěli zlepšit?
Podobných otázek si můžete pokládat spousty.
Cílem je zjistit, jaký je váš názor na dlouhodobý vztah a co je pro vás definice naplňujícího a plnohodnotného vztahu.
Pomůcka: Můžete využít cvičení, které jsme dělali už na stanovení osobní vize. Zkuste se přenést o několik desítek let dopředu na vaši narozeninovou oslavu. Je vám 80 let! Na oslavu jste pozvali své milé přátele a všechny, které máte rádi. Váš manžel má pronést přípitek. Co o vás bude říkat? Jak vás na přípitku vychválí? Pokud máte větší odstup, máte současně větší šanci, že vypíchnete důležité aspekty vašeho života…
CO CHCETE VY OBA?
V druhé části by bylo dobré se zamyslet společně. A čím upřímnější k sobě v této fázi budete, tím hodnotnější vize na konci vznikne. Otázky, nad kterými se můžete zamýšlet jsou třeba tyto:
- Jaké jsou oblíbené zvyky a rutiny, které zatím máte?
- Kterých byste se naopak chtěli zbavit nebo s nimi přestat?
- Co byste společně chtěli prožít v nadcházejících letech? (napište klidně místa, která chcete navštívit, nové tradice, které chcete zavést, děti, které jednou chcete mít…)
- Co byste na manželství chtěli vylepšít?
- Co byste si přáli zanechat?
- Kam byste v manželství chtěli dojít?
- Jak se k sobě chcete chovat?
Až budete mít všechno napsané a promyšlené (zase to s přemýšlením nepřežeňte:-) ), podívejte se na vše, co jste zatím napsali.
Rezonují ve vás nějaká slova nebo spojení? Která?
Podrhněte si je, použijte pastelky, zvýrazňovač… Cokoliv, co máte po ruce.
Pokud se vám povede vypsaná slova dát do jedné věty, bude to skvělé. Ale určitě se do ničeho netlačte.
A JAK BY VAŠE VIZE MOHLA VYPADAT?
Uvedu vám pár příkladů, jak by tvrzení a vzájemné „dohody“ ve vaší vizi mohly vypadat.
„Ceníme si našeho manželství jakožto nejdůležitějšího mezilidského vztahu.“
„Jsme si navzájem oporou, nejlepším přítelem, milencem/milenkou i partnerem do nepohody.“
„Nezapomínáme na humor.“
„Jsme k sobě otevření a sdělujeme si, co nás trápí.“
„Navzájem se podporujeme ve vzájemných ambicích a snech, přičemž nezapomínáme na důležitost rodinného života.“
Doufám, že stejně jako já objevíte kouzlo manželské vize. Jak jsem psala na začátku, manželskou vizi beru jako jednu z nejlepších věcí, kterou pro svůj vztah můžete udělat.
Často slyšívám příběhy, kdy se páry rozchází. Zjistily třeba, že se na život dívají úplně jinak.
To je v pořádku. Ale nabylo by fajn své pohledy vědět už dřív, aby se s podobnými informacemi dalo pracovat a zařídit se podle nich? Věřím, že na každém vztahu se dá pracovat. I když se TEĎ rozcházíte ve vizi a očekáváních, nikdo neříká, že se časem dostanete na stejnou vlnu.
Držím palce s vizí! A v dalším článku na téma vize se vám pokusím ukázat, jak si vizi zhmotnint.
S láskou,
Vendi
Právě s přítelem pracujeme na své partnerské vizi 🙂 Při hledání tipů jsem se dostala i na tvůj blog a moc se mi líbí. Dalším párům bych poradila ještě doplňující otázky , které by si měli zodpovědět ve fázi „každý sám“: (zdroj https://www.bety.cz/vztahy/clanky/18246/Vztah-potrebuje-spolecnou-vizi-jako-ji-ma-firma)
Proč jsme spolu?
Co od vztahu čekáme?
Kde by náš vztah měl být za rok, pět, deset let?
Co chceme s pomocí druhého vytvořit, vybudovat, dosáhnout?
Mít společnou vizi ve vztahu určitě stojí za to. Myslím, že můj předchozí vztah ztroskotal právě na její absenci – nevěděli jsme kam společně míříme.
Díky za tip na knížku 5 jazyků lásky – už jsem o ní slyšela z hodně stran, takže asi přišel čas si ji přečíst. 7 principů doporučuji každému – je to takový základní stavební kámen osobního rozvoje.
Děkuji za hezký článěk a přeji všem tvým čtenářům i tobě (a tvému manželovi) hodně dobré vůle ve vztazích 🙂
Ahoj Kačko,
moc díky za doplnění! 🙂
O americké autorce jsem ještě neslyšela, ale líbí se mi, že v článku rovnou udávají kategorie, nad kterými má člověk přemýšlet – láska a sex, finance, rodičovství, příbuzní partnera, komunikace, práce, životní styl a volnočasové aktivity.
Je zajímavé, že jsi četla 7 principů a ještě se ti úspěšně vyhýbala knížka 5 jazyků lásky. Většinou se setkávám s lidmi, kteří to mají naopak. Ale ještě neznám nikoho, kdo má primární jazyk lásky dary… Třeba to vyjde vám. Poku ano, budu ráda, když napíšeš. 🙂 Byla bys totiž první.
Držím moc palce při tvorbě vaší partnerské vize s přítelem! Jestli ale k diskuzi o vizi svolil, je to jistě ten pravý!
Měj se krásně,
Vendi