4 testy osobnosti tip

NEJLEPŠÍ TESTY OSOBNOSTI ZDARMA – 4 TIPY

Kdo si rád hraje, ať zvedne ruku. Kdo se rád poznává, ať zvedne i druhou. A kdo si není jistý, v čem jsou jeho silné stránky a talenty a jak je najde, nechť už nic dalšího nezvedá a čte dál (jo a ty ruce už můžete dát dolů). 🙂 V dnešním článku jsem zde s tipy na 4 osobnostní testy (3 jsou zdarma, 1 je placený), které vás jako člověka pěkně prokouknou a přitom je jejich vyplňování docela zábava.

Osobnostní testy, které v tomto článku zmíním jsem buď reálně používala sama, nebo jsem dostala doporučení od známých (a test jsem si nedočkavě doma hned udělala). Z velké škály osobnostních testů vám tedy ukážu pár vybraných, které považuji za TOP.

Vždycky mě na testech hrozně překvapí, jak přesně dokáží člověka vystihnout. Samozřejmě, jen co se pozitivních stránek týče.

Slyším, že se někdo ptá: “A co ty negativní?” Pardon, nemůžu sloužit. Takové, myslím, ani nemám… 🙂

Znáte ten kraťoučký vtip, že: “Dříve jsem byl namyšlený, ale dnes už jsem (jen) dokonalý.”

Testy osobnosti, které vám jdu nasdílet, jsou vhodné buď pro poznání sebe sama (takže pro vás osobně), případně se dají použít na větší skupiny lidí (třeba týmy).

Většinou se následující testy doplňují. Mně se díky tomu více vykrystalizovalo (a potvrdilo), co bych v práci chtěla dělat a jaké by moje povolání mělo obsahovat prvky. V testech se mně osobně třeba neustále opakuje, že potřebuji různorodou činnost, nebýt svazována a mít prostor neustále nasosávat nové podněty a nápady. Což opravdu hrozně sedí (nebo prostě jen chci, aby to sedělo?). 🙂

Ale pojďme se na jednotlivé testy kouknout blíže. Ať jen netlachám a nemluvím o sobě. Osobnostní testy, které vám ukážu, totiž budou hlavně o vás.

A abych nezapomněla – budu moc ráda, když mi napíšete do komentáře, jestli jste si některý test udělali a co vám třeba vyšlo.

1. DISC TEST (v AJ)

DISC osobnostní test jsem v mé první práci používala asi nejčastěji. Lidi (členy v týmu) jsme si často nazývali podle barviček, které daným profilům náleží. Často se tak v kuloárech dalo zaslechnout pozvdechnutí: “No jo, však víš, on je zelený.”

Nezasvěcený člověk by si řekl, že se bavíme o někom, kdo onemocněl závratí, nebo nezvládl předchozí večer firemní párty. Jenže podobné špitání je projevem znalosti a používání DISC testu v praxi a tou “zelenou” poukazuje na některé “typické” vlastnosti člověka.

Osobnosti v testu se rozdělují podle Dominance – červený, vlivu – žlutý (Influence), stability – zelený (Steadiness) a svědomitosti – modrý (Conscientiousness). Z počátečních (vytučněných) písmen tak vznikl název DISC – test.

 • D – červený typ: Je zaměřený na výsledek, bere na sebe rád riziko, je rozhodný, rychle řeší problémy a rádi řídí své okolí. Mají rádi uznání (na jejich pracovním stole tak často můžete najít certifikáty, ceny a pochvaly).
 • I – žlutý typ: Je zaměřený na komunikaci, je spíše emoční. Mají spoustu elánu, optimismu, charisma. Jsou ale občas příliš impulzivní a neustále by lítali z kytičky na kytičku (různorodé činnosti). Jejich stůl je většinou málo organizovaný (podle rčení, že “pořádek je pro blbce, inteligent zvládne chaos”).
 • S – zelený typ: Lidé s tímto profilem si váží stability. Jsou trpěliví a ohleduplní, umí naslouchat (a dělají to rádi). Nesnáší konflikty. Stůl kolegy toho profilu poznáte podle zkrášlujících věcí – třeba kytičky, fotky atd.
 • C – modrý typ: Je zaměřený na preciznost, pořádek. Jsou skvělí analytici a systematici. Jejich stůl je většinou precizně uklizený a udržovaný.

Zde je link na TEST. Tento osobnostní test je ZDARMA (no, za váš mail na daných stránkách).

HODNOCENÍ: 👍

Test osobnosti DISC docela zjednodušuje komunikaci a představu o povaze a motivaci kolegů. Díky “jen” 4 profilům v obecné rovině víme, k čemu daný člověk (nebo my sami) inklinuje a díky tomu můžeme vést (sebe i jeho), motivovat (opět sebe i jeho) a nebo předozdělit práci (pokud to jde). Nicméně po delším čase jsem si všimla, že lidé mají tendenci škatulkovat a sklouzávat do jakýchsi stereotypů.

Na druhou stranu, pokud se test užívá rozumě, dokáže alespoň rámcově nasměřovat.

testy osobnosti zdarma

2. BELBIN – TEST TÝMOVÝCH ROLÍ

Belbin se používá ve chvíli, kdy chcete s lidmi pracovat v rámci týmu a znát jejich nejpravděpodobnější role, do kterých se budou pasovat a ve kterých jim samotným bude nejlépe (a samozřejmě, ve kterých bude nejlépe vám). Výsledkem je některá z 9 rolí jako např. dokončovatel, specialista, usměrňovatel atd.

Belbinův osobnostní test týmových rolí se jmenuje podle profesora, který učil kdesi v Anglii management.

Pozn.: Chápete, proč když už někdo něco vymyslí (v tomto případě test), proč má nutkání jej po sobě pojmenovat?

V principu vám může vyjít několik rolí, tzn. skóre může být rovnoměrně rozděleno mezi více výsledků, což reflektuje vaše chování v určitě skupině. V některé totiž můžete plnit roli “tahouna“, který žene tým dopředu (třeba, pokud jste vedoucím týmu) nebo jste spíše nekonečným zdrojem nápadů v jiné skupině, kde vás berou za “chrliče” (ať už v dobrém nebo zlém). Záleží na skupině – vaší roli, potřebách skupiny a jak se v ní cítíte.

Ještě bych ráda poznamenala, že díky těmto skutečnostem se vaše role mohou v čase měnit. Teď můžete zastávat nějakou roli, ale za pár let (s vývojem vaší osobnosti i pozice ve firmě) se může stát, že vám vyskočí výsledky u jiné role.

Což je super, ne? Alespoň si test můžete po čase opakovat a vždy budete překvapení, co vám výjde.

JAK S TESTEM PRACOVAT?

Osobnostní alias týmový test funguje tak, že máte vždy jednu otázku, a následně několik tvrzení. U každé otázky máte k dispozici 10 bodů, které rozdělujete k tvrzením, které k vašemu týmovému chování nejvíce sedí. V extrému tak můžete přidělit 10 bodů jen k jednomu tvrzení, protože ostatní se na vás absolutně nehodí. Nebo se k vám hodí jen 2 ze 7 tvrzení, takže mezi ně rozdělíte 10 bodů (nemusíte rovnoměrně). Otázek je celkově 7.

Odkaz, kde se vám stáhne takový dokument, najdete TADY. Ve stejném dokumentu také najdete vyhodnocení testu podle rolí. 

Tento test je ZDARMA.

HODNOCENÍ: 👍

Belbina máte hotového ta 30 minut i s vyhodnocením. Test se mi dělal hůře, protože otázek je sice málo, avšak musíte se rozhodovat, jak přerozdělit body. A to už tak jednoduché nebylo. Přesto test hodnotím pozitivně a určitě je to jednoduchý nástroj na “prolustrování” osobností ve vašem týmu.

Budu moc ráda, pokud mi prozradíte, co vám vyšlo! 🙂

3. MBTI TEST – 16 OSOBNOSTÍ

Tento osobnostní test je velmi komplexní (tedy, pokud vám nědělá problém angličtina). Popisuje člověka z 5 pohledů (oproti klasickému testu MBTI (Mayers-Briggs Type Indicator), pracuje totiž ještě s mírou odvahy a sebevědomím.

Základ tohoto testu prý položil Carl Jung  (známý pro pojem introvert a extrovet) a dokleply ho dvě američanky, jejichž jméno test nese (paní Mayers a Briggs). Určitě jste už někdy viděli tabulku s podivnými názvy ESFJ, INTP atd. Ano, a přesně tento test je jeho nadstavba.

Jedná se o rozdělení lidí do 16 kategorií, kterým se říká osobnosti. Pro lepší představu vám v osobnostním testu vyjdou názvy jednotlivých avatarů (např. advokát, dobrodruh, bojovník, atd.) a dozvíte se své:

 • silné a slabé stránky;
 • projevy osobností v partnerství, rodičovství, přátelství a práci;
 • dopourčení pro vaši kariéru.

Existuje i NADSTAVBA (kterou nemám a je zpoplatněna): Autoři zde slibují, že s vámi půjdou více do hloubky a připraví vás na různorodé etapy života na základě vašeho profilu. Ať už formou e-booku nebo online kurzu.

Ještě by možná stálo za zmínku prozradit, z jakých detailů test vychází. Jedná se o 4 faktory, kde se umisťujete od jednoho extrému po druhý:

 1. Co nás jako osobnosti nabíjí  aneb Jak interagujeme s naším okolím (extrovert – člověk, kterého nabíjí interakce ve společnosti vs. introvert – kterého společnost spíše dlouhodobě vyčerpává a raději se věnuje svým myšlenkám nebo koníčkům).
 2. Jak vnímáme svět a přistupujeme k informacím (přes smyly – lidé jsou spíše pragmatici při zemi, kteří se zabývají minulostí a přítomností nebo přes intuici – tito lidé mají velkou představivost, otevřenou mysl a přirozenou zvědavost – věnují se spíše budoucnosti a fantazii).
 3. Jak se rozhodujeme a pracujeme s myšlením (myšlení – tento typ osobnosti se kamarádí s čísly a daty vs. cítění – klade větší důraz na empatii a emoce, je o něco méně soutěživý než přechozí typ).
 4. Jak přisptupujeme k práci – zda plánujeme (mít věci pod kontrolou) nebo improvizujeme (tendence nechat si možnosti otevřené).

Odkaz na test najdete TADY.

Tento test je ZDARMA.

HODNOCENÍ: 👍

Test mám opravdu ráda, protože se přesně trefil – kdo jsem i jaká bych chtěla být. Líbí se mi, že v této verzi je popis několika oblastí – ať už z pohledu rodiny, přátelství nebo kariéry. A navíc – mně osobně vyšel Bojovník. Bezva pojmenování, jen to člověk slyší. 🙂

4.  STRENGHTS FINDER (v AJ)

O tomto osobnostním testu se nebudu tolik rozepisovat. Pokládám ho za kvalitní test, který vám o sobě dokáže říct silné stránky a talenty, avšak výsledkem je v základní placené verzi za 50 dolarů 5 typů vaší osobnosti, které se v testu projevily nejvíce.

Silné stránky a talenty pak jsou popsány z hlediska obecné charakteristiky vaší osobnosti a následně autoři testu přidávají doporučení, jak s talentem pracovat (co dělat, jak se chovat na poradách, jaké aktivity byste mohli začít dělat atd.). Následně je k dispozici několik citátů, které mají vystihnout typické zástupce daného profilu. Což vlastně vůbec nechápu, proč je dané jako materiál za už tak vysokou částku, protože nemá (vůbec) žádnou přidanou hodnotu.

Test je na čas. Je tedy dobré si vyhradit nějaké klidné místo a připravit si k ruce slovník nebo mobil s Google Translate. Na každou otázku máte jen chviličku a musíte zaškrtnout, se kterým tvrzením souhlasíte (jsou vždy 2).

Otázek je celkově 177, takže si možná dejte k testu i víno, abyste se na tak dlouhou dobu dokázali uvolnit.

Odkaz na test najdete TADY.

HODNOCENÍ: 👎

Test Strenghts Finder zmiňuji proto, že je založen spíše na dlouhodobé práci se sebou samotným a ideálně i s někým, kdo se pak osobnostnímu rozvoji na základě této konkrétní metodiky zabývá. Jinak si myslím, že nejde o nic světoborného a spíše dáte spoustu peněz za výsledky, které v jiném znění můžete dostat třeba u testu MBTI, který jsem popsala výše.

A ještě bych ráda dodala, že cokoliv chcete navíc krom základního rozhraní, to platíte.

Toť můj osobní názor.

Pokud se vám třeba chce podívat na video, kde i vyloženě testy dělám “na živo”, můžete kouknout na mé video na Youtube. A to najdete zde:

Jak jsem psala na začátku, budu moc ráda, pokud i napíšete, které testy se vám třeba líbily…

… které už jste znali…

…a které byste mi třeba sami doporučili. 🙂

Těším se na vás zase za týden!

S láskou, Vendi

[wdi_feed id=”4″]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek