VIZE: JAK SI JEDNODUŠE STANOVIT VIZI?

Podobné články:

Že je v životě velmi nápomocné mít stanovenou osobní vizi a cíle, jsem vám snad již „prodala“ v minulém článku. 🙂 Dnes bych s vámi ráda prošla, jak si na svou životní vizi vůbec přijít. Jednu poznámku mám ale hned na začátek. Abyste skončili s vizí, bylo by dobré vyvinout drobnou aktivitu. Protože staré známé přísloví říká, že „bez práce nejsou koláče“, bude článek ryze praktický. S několika cvičeními, které vám mohou pomoct si vizi přiblížit.

Cvičení je obecně na internetu i v literatuře velká spousta. Protože já už vize a cíle (partnerské i osobní) řeším několik let, vypíchla jsem ty, které mně osobně daly nejvíce. Cvičení na stanovení jsou nejdříve myšleny tak, abyste si od svého současného života mohli dát tak trochu odstup a podívat se na něj z širši perspektivy. Půjdeme tedy spolu do daleké budoucnosti. Dále pak budou volitelná cvičení, která dopouručuji si udělat, ale pokud je neuděláte, dokážeme (respektive vy) s cíli a vizí dále pracovat.

Pokud vám tolik nevyhovuje si číst, připravila jsem video, kde většina cvičení je. Podívat se na něj můžete ZDE.

Ale, jak s oblibou říkám, dost řečí a pojďme na to!

PRVNÍ CVIČENÍ: JE VÁM 80!

JUPÍ…

Nebo ne? Uvidíme za chvíli. 🙂

Někteří autoři jsou na to hned ze začátu tak trochu zhurta a volí lehce depresivní cvičení: „Co by lidé o vás říkali na vašem pohřbu?“

Cílem je, abyste se zamysleli nad svým životem s odstupem.

Pěknou paralelou (a stejně funkční) je ale i narozeninová oslava vašich 80 let. Pojďme si vás tedy raději představit v plném zdraví s bílými vlasy než s mrtvolně bílou pletí v rakvi.

S. Covey ve své knize 7 návyků říká, že při stanovení vize bychom „měli začít s myšlenkou na konec“. Čím větší odstup totiž dokážeme získat, tím lépe si dokážeme říct, které cíle, když se nám v životě podaří splnit, budeme spokojení. Díky cvičení se tak podíváme na důležité aspekty vašeho (budoucího) života.

Teď to bude lehce složité, protože kdybychom se viděli, poprosila bych vás, abyste chvíli zavřeli oči. Což je při čtení článku nepraktické. Následujete tedy mé řádky s nastartovanou fantazií na plné obrátky. 🙂

Zkuste si představit vaši narozeninovou oslavu, kde vám je právě 80 let. Uspořádali jste opravdu skvělou oslavu, kam jste pozvali všechny pro vás nejdůležitější lidi v životě (pro jednoduchost si představte, že ve vašich 80 letech jsou všichni zdraví a schopní se na narozeninovou oslavu dostavit).

Když se s velkou pompou na své narozeniny dostavíte (třeba limuzínou – jste přece pohádkově bohatí), všichni vás nadšeně vítají ve velké hale, která se postupně napojuje na obrovskou místnost se stoly, výzdobou a balónky. Čím větší detaily oslavy si představíte, tím lepší… Představte si barvu ubrusů, teplo svíček na stolech, zvuk cinkajících příborů.

Kolem sebe vidíte všechny, které máte rádi. Konečně se přes zdravení dostáváte ke svému místu v čele slavnostní tabule. Usednete a po chvíli už někdo z vašich hostů cinká na skleničku, aby si zjednal pořádek. Chce pronést přípitek.

Zkuste se zamyslet, kteří lidé zastupují nejdůležitější oblasti vašeho života, např. kamarádi, rodina, kolegové, členové komunity atd. Reprezentantů (a tedy i oblastí), které vyberete, by mělo být cca 3 – 5.

Až budete mít vybráno, zkuste si napsat, co by o daných sférách a o tom, jací jste v nich byli, řekli tito jednotliví reprezentanti:

  • Na co jsou reprezentantni hrdí, že jste v této sféře udělali?
  • Jak jste se v dané sféře chovali?
  • Co uvádějí, že byly nejdůležitější milníky?

Cvičení by vám mělo zabrat 15 minut. Ale záleží, jak moc se rozepíšete.

A teď přichází druhá část cvičení. Nejdůležitější lidé z vašeho života už proslov měli. Hosté ale chtějí slyšet i váš přípitek. Váš pohled na životní úspěchy, na co jste pyšní a co pokládáte za nejdůležitější momenty vy sami.cvičení - stanovení osobní vize

Čím specifičtější v této části cvičení budete, tím lepší pro další postup.

Pokud si uděláte toto cvičení, jste na nejlepší cestě k uvědomění si, co je pro vás opravdu důležité a jak byste svůj život chtěli prožít. Kdybych měla cvičení řadit jako předměty ve škole, určitě bych toto zahrnula do kategorie „povinné„.

Další cvičení vám už jen mohou pomoc přijít si na některé skutečnosti z jiné perspektivy.

Pozn.: Následující cvičení jsou zaměřená na zjištění současného stavu. Protože je sice skvělé vědět, kterým směrem se chcete vydat (na kterou horu se šplhat), avšak úspěch mise závisí na dobrém plánu.

Dobrý plán neuděláte, pokud nebudete vědět, kolik věci potřebujete dokoupit (jaké vybavení vám chybí) a jak bude vypadat váš tréninkový plán (třeba abyste se naučili dýchat ve vyšších nadmořských výškách). A přesně proto zařazuji (volitelná) cvičení na současný stav. Abyste poznali své vybavení a měli dobrý plán.

VOLITELNÉ CVIČENÍ: JAKÝ JSEM?

Nápomocným cvičením je také poznání sebe sama. Mně osobně fungoval tzv. „Zápisník dobrých chvil“.

Každý den (nebo ob-den) jsem si před spaním udělala takovou 5-minutovku. Psala jsem si aktivity ve 4 kategoriích, podle toho, jaké činnosti jsem ten den dělala. Snažila jsem se zachytit situace, kdy:

  1. Jsem cítila, že jsem plnější energie, než jsem byla před aktivitou.
  2. Jsem se naopak cítila úplně vysosaná a unavená, přestože mě aktivita mohla bavit. Důležitým kritériem ale byla hladina energie. (př. Baví vás analyzovat data trhu, ale po několika hodinách se cítíte naprosto vyfluslí.)
  3. Se projevily mé silné stránky a o jaké přednosti se specifiky jedná.
  4. A poslední kategorie, kdy jsem dělala jakoukoliv činnosti, kdy jsem si řekla: „Ano, tímhle pozitivně pomáhat něco měnit a dává mi to smysl.“ (př. dobrovolnictví, snaha žít minimalistiky „bez obalu“, práce v komunitní zahradě atd.)

Doporučení psát si předchozí body pravidelně dávám proto, že (alespoň dle mojí zkušenosti) se dokážete snadno rozpomenout a aktivity se vám budou lépe vypisovat. Naopak, kdybyste si je psali až s týdenním odstupem, mohly by být některé pocity a aktivity zapomenuty (případně zkresleny).

VOLITELNÉ CVIČENÍ: TEST OSOBNOSTI

Osobně jsem vyzkoušela několik osobnostních testů a jen některé považuji za opravdu TOP. Pokud byste se chtěli podívat na doporučení konkrétnějši, koukněte následujícíc článek o 4 tipech na osobnostní testy.

Můj soukromý tip je test 16 osobností – který je zdarma.

VOLITELNÉ CVIČENÍ: TACHOMETRY SOUČASNÉHO STAVU

A teď už se blížíme do finále.

Poslední cvičení, které zmíním vychází z knihy Designing your life. Jedná se o snahu zmapovat 4 neodmyslytelné aspekty života. Stejně jako ukazují tachometry míru naplnění benzinové nadrže v autě, projdeme si spolu také tachometry.

V osobním životě ovšem půjde o ukazatele plnosti lásky, práce, zábavy a zdraví.

Každou z těchto oblastí si dopurčuji detailněji projít – co zatím máte, s čím jste spokojení, co vám naopak chybí, čeho se v dané oblasti obáváte.

Toto cvičení najdete na zmíněném VIDEU i s konkrétním příkladem, jak postupovat. 🙂

Jedná se o čas cca 5:20.

CO VÁM Z TĚCHTO VŠECH CVIČENÍ TEDY VYPADNE?

Představa vašeho ideálního stavu v budoucnosti o směřování vašeho života a jeho nejdůležitějších aspektech díky cvičení – 80. narozeniny.

Představa vašeho současného stavu – jak si dnes stojíte. Díky cvičením:

  • vaše silné stránky, talenty a aktivity ubírající i doplňující energii;
  • s testy osobnosti;
  • s revizí stavu tachometrů ve 4 oblastech života.

Určení vize je trošku fuška. Ještě totiž nekončíme. Díky všem aktivitám budete mít sice spoustu výstupů, ale budeme muset dát nějak dohromady. A jak?

To se dozvíte v dalším článku.

Co vás osobně na cvičeních překvapilo?

Máte nějaká jiná oblíbená cvičení?

Napište. 🙂

S láskou, Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *