Podobné články:
Vize a osobní cíle jsou pro velkou spoustu z nás navigačním systémem života. Jasná vize udává náš směr a dělá život smysluplnější. Jak však vizi stanovit, aby opravdu odrážela naše sny a pohled na život? A jak do toho všeho zakomponovat partnerskou (nebo také rodinnou) vizi? Dnes si ukážeme 4 návodná cvičení k vytvoření osobní a partnerské vize. Jedná se o výběr nejnápomocnějších cvičení, která jsem měla možnost vyzkoušet.
Hned na začátek bych vás ale ráda upozornila, že vytvoření osobní vize je většinou dlouhodobý proces. Nejen, že je tvorba poměrně časově náročná… Ale během života se může pozměnit. Může se také stát, že vám neustále bude ve vizi něco chybět a dlouho budete hledat, co to je. Až i poslední dílek zaklapne, kam má.
Když jsem si před lety vytvořila svou první verzi osobní vize, brala jsem ji jako velmi hrubý náčrt. Reflektovala většinu mých hodnot, snů a vidění světa. Když jsem si ji četla po půl roce, byla jsem zděšená, kolik podstatných aspektů jsem vynechala. A po roce se mé zděšení opět opakovalo. 🙂
Revize je proto důležitou součástí. Pomáhá nám uvědomit si, zda se náš žebřík opírá o správnou zeď. Zda máme správný směr. Zda jsem něco podstatného nevynechali a zda nám naše snažení stále dává smysl.
Změna je přirozená. Je vlastně jedinou jistotou, kterou máme.
Vezměte si, kolik změn se jen za rok uděje. Každou minutou jste někým jiným – článek, rozhovor, narození potomka, hádka s partnerem – vše má za vliv postupné získávání zkušenosti a pohledu na život a na nás samotné. Měníme se my a mění se naše vnímání světa.
Velmi souzním s myšlenkou z knihy Designerem vlastního života, kde autoři mluví o tzv. prototypování (života). Nemělo by vás proto trápit, když se rozhodnete dělat v životě něco jiného než doposud.
Správná osobní vize neříká, že byste měli strávit roky jako datový analytik. Správná vize však určuje, jaké místo v životě zaujímá vaše práce a co by měla obsahovat, aby vám dávala smysl, tj. že potřebujete práci, díky které se budete moct věnovat i rodině.
Proto experimentujte i s vizí. Zaznamenávejte si, jaké směry a myšlenky se vám líbí. Co je pro vás v životě důležité? Co ne? A rozpracovanou vizi si nechte někde na očích, abyste se k ní mohli vracet, škrtat a dopisovat si podstatné body, které vás napadnou.
Tvorba osobní vize je proces. Nebála bych se říct, že celoživotní.
V dnešním článku mám pro vás 4 cvičení, která by vám měla pomoct s tvorbou vize hravě a jednoduše. Hodit se vám bude tužka a papír, abyste si mohli své poznatky zapsat.
Každé cvičení bude obsahovat i krátkou sekci pro tvorbu partnerské vize, kterou vám velmi doporučuji také vytvořit. Pro nás s manželem šlo o jeden z faktorů, díky kterému jsme zůstali spolu i přes některé počáteční peripetie.
První cvičení k vytvoření osobní vize: Vaše oslava 80. narozenin
Půjdeme nyní do období vašeho stáří. S. Covey ve své knize 7 návyků skutečně efektivních lidí označuje tento druh myšlení jako „začínat s myšlenkou na konec“. Čím větší odstup totiž dokážeme získat, tím lépe si dokážeme říct, na kterých cílech záleží. Teď máte jistě plnou hlavu aktuálních starostí, které vám mohou bránit vidět to podstatné.
Cvičení s oslavou narozenin je docela příjemné, pokud odhlédneme od potenciálních katastrofických scénářů souvisejících s globálním oteplováním nebo přelidněním, až dosáhneme vysokého věku. Někteří autoři (Covey nevyjímaje) dokonce místo narozenin uvádějí obdobné cvičení, které začíná větou „Co by lidé říkali na vašem pohřbu?“
Pojďme tedy pracovat s pozitivnější alternativou a místo pohřbu si ve své hlavě uspořádejte narozeninovou oslavu, kde vám bude 80 let. Vidíte se?
Jste v plném zdraví, s krásnými bílými vlasy a skvělou náladou. Oslava je opravdu vydařená. Dorazili všichni pro vás nejdůležitější lidé v životě (pro jednoduchost si představte, že ve vašich 80 letech jsou všichni zdraví a schopní se na narozeninovou oslavu dostavit).
Představujte si, kde se nacházíte. Jak prostředí kolem vás vypadá?
Představte si všechny vaše současné i budoucí milé lidi na jednom místě. Postávají v malých hloučcích a dobře se baví. Možná v ruce drží kousek narozeninového dortu. Slyšíte příbory dotýkající se talířků? Slyšíte, jak se lidé smějí? To si vypráví skvělé a zábavné historky na vaši počest. Chvíli hosty pozorujte a postupně se v myšlenkách dostaňte až k pódiu, kde stojí jeden z hostů a právě cinká o skleničku. Chce si vydobýt pozornost, aby pronesl přípitek.
A kdo je ten člověk? Inu, to je na vás…
Zkuste se zamyslet, kteří lidé zastupují nejdůležitější oblasti vašeho života jako jsou kamarádi, rodina, kolegové, členové komunity atd. Reprezentantů (a tedy i oblastí), které vyberete, by mělo být cca 3 – 5.
Až budete mít vybráno, zkuste si napsat, co by jednotliví reprezentanti řekli:
- Jak vás lidé na pódiu mohou popsat? Jakým jste v dané oblasti byli člověkem?
- Co pro vás byly nejdůležitější milníky? Čeho jste dosáhli?
- Jak jste v dané oblasti potěšili lidi nebo udělali jejich život příjemnější?
Cvičení vám zabere zhruba 20 minut.
Teď přichází druhá část cvičení
Nejdůležitější lidé z vašeho života už proslov měli. Hosté ale chtějí slyšet i váš přípitek. Váš pohled na životní úspěchy, na co jste pyšní a co pokládáte za nejdůležitější momenty vy sami.
Čím specifičtější v této části cvičení budete, tím lepší.
Pokud si uděláte cvičení poctivě, jste na nejlepší cestě k uvědomění si, co je pro vás opravdu důležité a jak byste svůj život chtěli prožít.
Dobrá vize stojí nejen na našich představách a přáních, ale rovněž na našich silných stránkách, povahových vlastnostech a na činnostech, které nás dělají lepším člověkem. I proto je osobní vize nekonečný proces. Jak sami prohlubujeme znalosti o sobě a měníme se, mění se i naše vize.
Jak použít cvičení pro partnerskou vizi?
Poznatky zjištěné ze cvičení „začínejte s myšlenkou na konec“ jsou platná i pro vaši partnerskou vizi. Nejdůležitější část přichází ve chvíli, kdy má na pódium přijít váš partner, vaše děti a kdy se ve své řeči dostáváte k části o rodině.
Můžete se zaměřit na otázky:
- Co o vás partner říká?
- Jaký jste měli společný život?
- Na čem vám záleželo a díky čemu jste dokázali překonat těžkosti?
- Jak by o vás mluvily vaše děti?
Druhé cvičení: Kdo jsem a co mě baví?
Druhé cvičení, které vám pomůže stanovit si osobní vizi je bližší poznání sebe sama. Proto mám ráda tzv. „Zápisník dobrých chvil“.
Zkuste si před spaním udělat chvilku pro sebe. Takovou pětiminutovku. K ruce vám přijde vhod zápisník a tužka, Evernote nebo jakákoliv jiná forma poznámek k zaznamenání. Zajímat nás budou čtyři druhy činností, které jste daný den dělali.
Snažte se vzpomenout si na situace, kdy:
- Jste cítili, že jste plní energie, než jste byli před aktivitou. Protože vás prostě dobíjí pomáhat kolegům řešit problémy a hledat praktická řešení.
- Naopak jste se cítili úplně vysosaní a unavení, přestože vás aktivita zdánlivě bavila. Důležitým kritériem je zde hladina energie. Protože vás sice velmi baví analyzovat data, ale po hodině potřebujete kafe a už hlavně nad ničím nepřemýšlet.
- Se projevily vaše silné stránky a o jaké situace specifiky se jedná. Protože máte opravdu cit na grafiku a včera se vám podařilo doladit prezentaci pro klienta k jeho velké spokojenosti.
- Jste dělali činnost, která vám dávala vyšší smysl. Protože žijeme nejen pro peníze, ale také pro radost z pomoci druhým – skutkem nebo penízkem.
Možná vám bude večer líno psát si všechny typy výše zmíněných aktivit. Upřímně se nedivím, protože líno bylo i mně. Ale to jen do doby, než jsem zjistila, že činnosti je velmi jednoduché do druhého dne zapomenout. Naopak, jejich pravidelným sledováním a zvědomováním více řídím svou radost ze života.
Navíc jde o jakési potvrzení toho, co už víte. Možná už dávno znáte své silné stránky, jen jste si nikdy neužili pocit, že je využíváte. A možná už dávno víte, kterým činnostem se máte vyhnout, ale neustále je v životě akceptujete, i když byste třeba nemuseli.
Jak použít cvičení pro partnerskou vizi?
U partnerské vize se zaměřte především na dvě oblasti:
- Silné a slabé stránky vás obou: Prohlédněte si seznam svých vlastností – pozitivních i negativních. Zamyslete se, které z nich se nejvíce projevují ve vztahu. Na pozitivních můžete dále stavět. U negativních se naopak můžete zastavit a říct si, jak jejich projev kontrolovat (utlumit), nebo jak je můžete v rámci partnerství kompenzovat partnerovými silnými stránkami.
- Vyšší smysl je v manželství tím, co jej utužuje. Co z běžných dennodenních činností dělá něco víc. Nemusí jít o vaši společnou cestu. Je však důležité, aby partner znal vaše touhy a sny a dokázal vás v jejich plnění podpořit. Ať už slovně nebo činy.
Třetí cvičení: Drobné návyky a změna identity
Tentokrát jsem se inspirovala u knihy Atomové návyky Jamese Cleara. Teorie drobných návyků říká, že to nejsou velké jednorázové návyky a činy, díky kterým uspějeme na cestě za dosažením našeho cíle. Naopak. Jde o drobné návyky, které každý den za dnem opakujeme. Velmi se mi líbilo přirovnání s kostkou ledu.
Představte si, že jste v místnosti, kde je chlad. Před vámi leží kostka ledu. Místnost se ohřeje o jeden stupeň – v místnosti je mínus čtyři stupňů. Nic se však nestane. Místnost proto začnete ohřívat dál. Mínus tři, mínus dva, mínus jeden stupeň… Až při nule se něco začne dít. Přestože se výsledek projevil při nulové teplotě, byly důležité všechny kroky předtím.
Podobně funguje úspěch. Vidíme, když se něco doopravdy podaří, tj. rozpouštění kostky. Co ale úspěchu předcházelo? Cvičení, které vám chci představit, vám pomůže vybudovat si drobné návyky k uskutečnění svého snu. Souvisí se změnou identity a zaměřením se na proces – ne výsledek.
Zkuste si odpovědět na otázky:
- Kým chci být? Kdo (nebo jaký typ člověka) by k mému cíli asi došel?
- Definujte kroky, které můžeme nazvat drobná vítězství, a každý den podle nich jednejte.
Každodenní potvrzování nové identity přepisuje vaše programy a přesvědčení v hlavě. A díky tomu máte možnost doopravdy změnit své návyky a dostat se k cíli.
„Vaše identita se rodí z vašich návyků. Každým svým krokem hlasujete pro typ člověka, jímž se chcete stát.“
J. Clear, Atomové návyky, str. 47
Příklad? Chcete svůj život obohacovat o opravdu pěkné rodinné fotky, ale nedaří se vám své přání naplnit. Často si říkáte: „Vždycky to nějak blbě vyfotím. Moje fotky nikdy nebudou vypadat reprezentativně.“ Čím dál víc se tedy focení vyhýbáte.
Zkuste jednat podle vzoru výše:
- Pokaždé, když něco fotíte, jste fotograf, který dokáže věrohodně zachytit atmosféru. (Kdybyste chtěli dobře vařit, jste šéfkuchař, který umí svá jídla chutně vyladit.)
- Jak budou vypadat návyky takového profesionála? Možná si nastuduje specializaci – reportážní fotografii. Možná se začne zabývat koupí fotoaparátu místo používání mobilu. A možná bude zkoušet fotit z různých míst, až zjistí, která část pokoje je nejfotogeničtější.
Jak použít cvičení pro partnerskou vizi?
Cvičení se dá výborně použít pro vaši rodinnou a párovou vizi. Stejný princip použijete pro váš vztah. Můžete se ptát:
- Jaký by náš vztah měl být?
- Jaký bych chtěl být jako partner?
- Jak by se choval partner, který je se svou drahou polovičkou opravdu dlouhodobě šťastný? Co by dělal?
- Jak se k těmto vzorům mohu každý den dostat i já?
Čtvrté cvičení k vytvoření osobní vize: Poznejte svou osobnost
Čím víc znáte sami sebe, tím lépe se vám určuje vaše životní filozofie, směřování vaší kariéry nebo místo rodiny ve vašem životě. Lépe se vám hledá práce, protože vám ve všech testech vychází, že vám práce především musí dávat smysl.
Podobně se tomu má se vztahy. Znáte-li dobře sebe i partnera, lépe reagujete na životní zkoušky, které se vám během let objevují.
Proto vás chci podpořit, abyste neusnuli na vavřínech a často se testovali a zkoumali, kdo jste. Meditací, osobnostními testy, procházkami po lese, zkoušením nepoznaných zážitků, které budou formovat vaši osobnost.
Velmi pomáhá partnerské cvičení mapy lásky. V osobní rovině pak některé z osobnostních testů, které doporučuji si s partnerem udělat společně a výsledky si sdílet.
Osobně jsem vyzkoušela několik osobnostních testů a jen některé považuji za opravdu TOP. Pokud byste se chtěli podívat na doporučení konkrétnější, koukněte následující článek o 4 tipech na osobnostní testy.
Jak použít cvičení pro partnerskou vizi?
Krom zmíněného cvičení na Mapy lásky je skvělé projít si 5 jazyků lásky nebo 36 otázek vedoucích k lásce a silnějšímu poutu.
Budu moc ráda, pokud vám cvičení pomohou k vytvoření vaší osobní vize. Ještě se k tématu partnerské (i osobní) vize vrátím, neboť jde o důležitou oblast vztahů.
Máte i vy nějaké oblíbené cvičení, které již delší dobu praktikujete, abyste věděli, kam směřujete?
S láskou,
Vendi
Aktualizováno 22.5.2020.