citové konto

VYHODNOCENÍ A SHRNUTÍ #12: JAK NAČERPAT CITOVÉ KONTO?

O citovém kontu jsem už psala. Hned zkraje měsíce, kdy jsem na nás všechny vymyslela drobnou výzvu. To abychom se dozvěděli více o sobě samých a o našich nejbližších. Co jim dělá dobře a díky čemu jim můžeme ukázat, jak je máme rádi. A naopak, co mohou bližní udělat proto, aby bylo dobře nám.

Na první pohled jde o jednoduché cvičení. Jenže až když chce člověk něco napsat, pochopí, že přesně trefit tři hlavní dočerpávače a načerpávače citového konta, není vůbec legrace.

Já se k prázdnému papíru s nadepsanými jmény vracela asi čtyři dny a pořád ještě nejsem úplně spokojená.

Co vy? Šlo vám doplňování snadno? 🙂

No, jak se říká, snaha se cení. Už jen to, že si chvíli sedneme a zamyslíme se nad sebou a partnerem, je skvělý začátek. Jde o důkaz, že nám na partnerovi opravdu záleží.

Pokud jste červencovou výzvu na dobíjení citového konta nezaznamenali, můžete si ji kdykoliv udělat. Stačí kliknout na tento článek. V něm najdete i praktické cvičení na doma zdarma ke stažení. Jak je mým dobrým zvykem. 🙂

K čemu tedy můžeme využít námi potem a krví vyplněné cvičení?

CITOVÉ KONTO JAKO OKAMŽITÁ KONTROLA

Citové konto je opravdu velkým pomocníkem. Především proto, že si jej můžeme na nás i partnerovi vizualizovat. Máme tak v rukou jednoduchý nástroj pro okamžitou vzájemnou kontrolu pocitů a nálad.

Což pomáhá předejít konfliktu. Rychlým skenem citového konta z celého dne můžeme vysledovat, jestli si můžeme určitou poznámku ještě dovolit, nebo zda jsme partnerovo konto už vyčerpali.

Do jisté míry tak mohou lidé s horší emoční inteligencí schopnost “vcítit se” obejít a získat stejnou informaci racionální cestou.

Pokud znají koncept citového konta oba partneři, můžeme předejít nepříjemné výměně názorů a naštvání, aniž bychom se navzájem zranili.

“Dneska jsem prázdný jako Sahara, v práci to byl den blbec,” říká rovnou ve dveřích manžel. “Dej mi chvílku klidu.”

Manželka respektující nízký stav citového konta manžela může prosbu respektovat, nebo vyhodnotit, že by manželovi bodla dobrá večeře.

Zkrátka manželka zn. ideál.

PÁR “HER” K DOČERPÁNÍ CITOVÉHO KONTA

V knize Kevina Lemana s názvem “Sex začíná v kuchyni” jsem objevila dvě skvělé hry, díky kterým snadno zjistíte, co doplňuje citové konto partnera.

Nejde o sexuální hru, ale určitě do ní pár intimních prvků můžete přenést. 🙂

citové konto

DEN ZÁJMU

Je dobré si určit den v týdnu (nebo měsíci), kdy se budete starat o dobro partnera. Kdy mu budete věnovat plnou pozornost a zásobovat ho co nejhezčími, nepříjemnějšími a nejlaskavějšími věcmi či skutky.

Pokud se vám celý den zdá až moc, stačí si vyhradit večer. Nebo alespoň chvíli.

Než je den u konce můžete se pobavit, jaké typy aktivit či věcí pro partnera byly nej a proč. Z toho pak určíte, co zachovat do dalších “dnů” a co opravdu nabíjí partnerovo citové konto.

MISKA NA DOBROTY

Tato hra mi přijde rovněž skvělá, protože vám partner sám řekne, co by mu udělalo radost. Každý z vás má jednu barvu lístečků, na kterou napíše, co by chtěl od druhého.

Lístečků můžete mít každý třeba deset. Ty hodíte do nádoby nebo misky, kterou budete mít na očích. Jedinou podmínkou je, aby přání byla rozumná, tj. proveditelná a (pro váš rodinný rozpočet) finančně dostupná.

“Vezmu tě na romantickou večeři někde venku.”

“Celý den si po sobě budu hned uklízet.”

Věřím, představu máte. 🙂

I když věřím, že nejlepší načerpávače citových kont sebe a svých nejbližších víte vy sami, dám vám ještě pár obených tipů, co by mohlo pomoct. Doporučuju:

  • Projít si koncept Pět jazyků lásky a udělat si test. Pět jazyků je moc pěkná věc. 🙂
  • Speciálně u mužů se zaměřit na respekt. Zda mu jej dostatečně věnujete. Přišla jsem totiž na to, že respekt je jakýmsi univerzálním a nadřazeným jazykem lásky mužů.
  • Věnovat se muži po intimní stránce, protože sex pro ně představuje (pro nás až nepochopitelně) velký faktor spokojenosti ve vztahu.
  • Věnovat se ženě po emocionální stránce, protože porozumění pro nás představují (pro vás až nepochopitelně) velký faktor ve spokojenosti ve vztahu. 🙂
  • Poznat více svého partnera – co má a nemá rád. Stát se společně nejlepšími přáteli. Jak říká guru, J. Gottman, měli bychom tvořit mapy lásky. Výzvu a materiál zdarma ke stažení jsem dělala již dřív, což si můžete stáhnout zde.

VĚDĚT ZNAMENÁ OPRAVDU SE ZAJÍMAT

Chci říct, že nikdo z nás se po prvním “nástřelu” citového konta nestane mistrem. Je dobré brát pokusy jako domněnky, které je třeba upravovat a ověřovat.

Pro plné poznání tedy doporučuju:

  1. Až bude váš první nástřel hotový, nechte si ho uležet hlavou a vracejte se k němu. Týden, dva…
  2. Potom si zkuste sednout s partnerem a vlastní poznatky o něm i o sobě mu sdělit. Třeba metodou talking stick (mluvícího kolíku), o kterém jsem psala minule a která pomáhá oběma stranám se v klidné atmosféře pochopit, i když jde o konfliktní téma.
  3. Citové konto je dobré revidovat. Minimálně je fajn si říct, zda se vám naplňování daří a zda nejsou aktivity, které by mohly citové konto naplnit lépe.

Budu moc ráda, když mi napíšete, na co jste si přišli. Co vás šokovalo, co naopak bylo jednoduché.

Každopádně vám držím palce, ať se vaše konta dobíjí. 🙂

S láskou,

Vendi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek