JAK VYTVOŘIT PŘEDSEVZETÍ NA 2019, KTERÉ VYDRŽÍ?

Podobné články:

Osobně jsem nikdy na předsevzetí nebyla. Alespoň ne v klasickém pojetí: „S novým rokem začnu…“  Razím názor, že aby se člověk osobnostně posouval, je důležité si cíle stanovovat a vyhodnocovat pravidelně. Především je důležité mít cíle dlouhodobé, které jsou naplňovány prostřednictvím krátkodobých cílů. Přesto, něco na stereotypnímu pojetí novoročních předsevzetí přecejen je. Období konce a začátku roku je v dospělosti asi nejpříhodnějším okamžikem.

Přišla jsem na pár skvělých argumentů proč… Koukejte:

  • Vánoce jsou obdobím blízko po sobě jdoucích svátků, tj. obdobím pro sebe sama (a rodinu). Zde padá výmluva, že „nemáme čas“.
  • Každý rok má stejný počet dnů, tj. každý rok máme stejnou šanci cíle splnit (nene, přestupný rok není výmluvou).
  • Mozek nám o svátcích jede rychleji, protože v sobě díky různým druhům cukroví máme spoustu sacharidů.
  • Zimní období je ideální. Pokud se nám zavaří hlava, stačí ji vystrčit ven z okna a ona zchladne.

Že už nemáte žádný argument, proč právě teď nezačít s předsevzetími? Zkrátka, když to shrnu.

Je dobré věci neodkládat, protože se taky nemusí udělat nikdy.

A protože jste na blogu o vztazích, budeme se věnovat předsevzetím pro zlepšení vztahů. I když věřím, že základní principy se dají aplikovat na kterýkoliv typ předsevzetí, který si v novém roce dáme. Třeba na zvětšení svalů, novou dietu, práci, zlepšení se v tom či onom…

Tak pojďme na to!

JAK SI STANOVIT, CO SE MÁ VE 2019 STÁT?

Když se bavíte s kterýmkoliv pravidelným návštěvníkem nebo provozovatelem posilovny, zjistíte, že v lednu a únoru jsou tato místa nebývale napráskaná. Ano, díky předsevzetím. Vědci ale zjistili (protože vědci dnes zkoumají kde co), že do půl roku u předsevzetí vydrží jen 50 % nováčků a ke konci roku už jen necelých 10 %. Z výzkumu tedy nepřímo vyplývá, že rozhodnete-li se cvičit, nečekejte na nový rok, ale raději začnete někdy v červnu, kdy budou posilovny prázdnější. Nejlepším obdobím je bez diskuzí konec roku – listopad a prosinec.

Podle vědců máte velmi malou šanci být oněch úspěšných TOP 10 %, pokud váš cíl bude znít: „Budu ve 2019 víc cvičit. Tečka. Budu.“

Abychom letos cíle splnili, půjdeme na předsevzetí ve 2019 od lesa.

První kolo přemýšlení si můžeme udělat sami, ale v konečném důsledku (jestli má jít opravdu o partnerský plán), budeme potřebovat naši druhou drahou polovičku.

„Pokud nevíme, kam jdeme, každá cesta je dobrá.“ Alenka v říši divů.

KROK 1: SHRNUTÍ 2018

Bylo by složité naplánovat další rok, když nevíme, co se stalo v roce letošním. Je dobré si ujasnit, na čem stavět a čeho se zbavit.

JE DOBRÉ SE PTÁT:

Co jsme ve vztahu udělali skvělého? Co se nám povedlo? Na čem chceme ve 2019 stavět?

Co se nám naopak nepovedlo? Udělali bychom lépe, kdybychom něco zlepšili, omezili nebo dokonce úplně eliminovali?

Co bychom do našeho vztahu rádi vnesli? Co nám chybí?

Je něco, co se nám líbí v našem okolí (nebo co jsme četli, viděli, slyšeli) a co bychom chtěli ve vztahu i my?

Co bychom se s partnerem chtěli naučit? A co zažít?

Vůbec nemusíte odpovídat na všechny otázky, které tady uvádím. Na některé ani nemusíte znát odpověď. Naopak vás jistě napadne pár dalších zajímavých okruhů, které byste mohli projít.

2. KROK: REVIZE VIZE

Manželská (a partnerská) vize je skvělá věc. Ukazuje směr, kterým jsme si stanovili, že se má náš vztah ubírat. Říká nám, zda jsme náhodou nesešli z cesty.

Pokud partnerskou vizi již máte, je plánování na rok 2019 spíše jakousi kontrolou.

A pokud ji nemáte, nikdy není pozdě si ji stanovit. Jak? Kouknout můžete na můj článek, kde vám dávám konkrétní návod. 🙂 Pro nás s Johnym byla konkrétně vize vztahu jednou z klíčových věcí, která ho zlepšíla.

3. KROK: DISKUTUJME

Nastal čas společně si projít, co jsme samostatně vytvořili.

Pokud se partnerovi nechce přemýšlet nebo shrnutí tohoto roku tvořit, můžete projít jen vámi vytvořené body. Třeba ho při zmínce na konkrétní aspekty vztahu něco napadne a diskuze se rozproudí. A třeba ne. 🙂

cíle na rok 2019

4. KROK: STANOVUJEME CÍLE

Řekněme, že vám z prvotní „analýzy“ vyplyne, že se poslední dobou příliš nepotkáváte doma. Společně trávit čas ale chcete. Domluvíte se, že dobrým způsobem by bylo chodit na rande. Díky randění budete společně trávit více času a jako bonus – budete mít více společných zážitků. Společné předsevzetí bude znít: „Budeme spolu víc chodit na rande.“

Cíl je bezesporu krásný. V této chvíli bych jej ale označila spíše za zbožné přání nebo oznamovací větu. Chybí několik důležitých aspektů. Je totitž příliš obecný a pravděpodobně byste s ním ani do půl roku příliš nepohnuli.

Tedy, co dělat?

A. Za cíl odpovědná osoba

Název zní hrozně manažersky, ale on vlastně není rozdíl, jestli máme dokončit projekt v práci nebo ve vztahu. Chceme, aby byl zkrátka splněn.

Pokud má úkol majitele (a pokud je majitel aspoň trochu zodpovědný), je reálná šance, že bude splněn. Teorii se říká „majetnický efekt“ (v angličtině endowment effect) a psychologové jej uvádí jako jev, kdy osobně více investujeme do věcí nebo úkonů, které považujeme za vlastní.

Příklady tohoto efektu můžeme kolem nás najít běžně. Vezměme si kategorii „zboží domů na zkoušku“. Prodejci předpokládají, že věci, které již vlastníme, nebudeme chtít dát pryč. A mají pravdu.

Oblečení je zářným příkladem majetnického efektu. Často si nejsem jistá, zda se mi nový kousek hodí k jiným kouskům v šatníku (navíc chci od Johnyho konzultaci, jak mi onen kousek sluší). Když se náhodou stane, že se Johnymu nelíbí (nebo že se mi k ničemu objektivně nehodí), strhne se vášnivá diskuze na téma: „Vrátit či nevrátit?“

Přičemž vracení kousků, které mám doma, opravdu bolí.

A podobně efekt majetnictví funguje s úkoly. Pokud je vlastníme, chceme, aby se splnily. Protože jde o NAŠE úkoly.

Příklad s rande: Předsevzetí (a jeho plnění) má na starosti Johny, který se postará, abychom oba měli pravidelnou událost v kalendáři. Co dalšího může pro splnění cíle udělat? Kupříkladu může na začátku každého druhého týdne ověřit, jestli s večerem oba dva počítáme.

B. Cíl nám dává smysl

„Abychom spolu více byli, budeme každé dva týdny sedět doma a koukat na sebe“ 

„A proč?“

„Protože jsem nám to tak naplánovala a navíc jsem v jednom článku jsem četla, že tím prohloubíme náš vztah.“

Nejasné úkoly nebo takové, kde není jasná motivace a odpověď na otázku „proč„, jsou předem odsouzeny k záhubě.

Úkoly nám musí dávat smysl ať už v roli účastníka nebo organizátora.

Pokud narazíme na úkol, který chce hlavně partner, ale my jej nechápeme, vyjasněme si ho.

Příklad s rande: Víme oba, proč chceme každé dva týdny chodit na rande? Jde opravdu o nejlepší alternativu pro oba dva?

C. Jasné zadání, jasná cesta

Určitě jste už slyšeli o SMART cílech. Jednu dobu jsem tuhle teorii brala za sprosté slovo, protože se omílala snad všude, kde se dalo.

SMART je akronym pro slova Specific (konkrétní), Measurable (měřitelné), Achievable (dosažeitelné), Realistic (reálné) a Time-bound (časově ohraničené).

My opět nemusíme stanovování předsevzetí až tak hrotit. Můžeme si ale vzít pár písmenek a naše cíle udělat alespoň SMAR nebo SAT. 🙂

TIP: Pokud bude vaše předsevzetí v přítomném čase, máte ještě o krapet větší pravděpodobnost, že bude naplněno.

Příklad s rande: Původní věta: „Budeme spolu víc chodit na rande.“

Nová SMART věta navíc v přítomném čase: „Chodíme s Johnym každé dva týdny na rande a ve vymýšlení a plánování se poctivě střídáme.“ Krása. Cíl zní najednou daleko dosažitelněji a hlavně nenechává nikoho na pochybách, jak jej naplnit. No ne?

KROK 5: MĚJME CÍLE POHROMADĚ

Základem úspěchu je mít cíle někde vylepené nebo napsané, abychom na nich zpočátku mohli pracovat. Aby se z nich stal zvyk.

„Sejde z očí, sejde z mysli,“ říká se.

Připravila jsem pro vás – podle mého – pěkný pracovní arch, který si můžete vytisknout a napsat do něj své novoroční předsevzetí na rok 2019.

> > > Je KE STAŽENÍ ZDE. < < <

KROK 6: STRAŠÁCI

Je nějaká reálná obava, že některý z cílů nemůžeme splnit?

Dokážete tuto obavu zhmotnit? Dokážete rovnou nastínit možná řešení?

Jedná se o překážku osobní (nedostatek času), racionální (nebudete se stíhat setkávat), nebo cokoliv dalšího, co teď nevím, co by mohlo být? 🙂

Příklad s rande: Obavou je nedostatek času (nebudeme stíhat, jiné akce ve stejném termínu atd.).

Řešení 1: Můžeme onen konkrétní týden rande přesunout na jiný den?
Řešení 2: Je pro nás rande opravdu priorita? Které aktivity nejčastěji plánujeme na stejný termín?

 

 

Pokud byste se chtěli inspirovat některými úkoly, které mi připadají jako dobrý nápad, můžete ZDE.

* * *

TEDY, VZHŮRU DO PLÁNOVÁNÍ!

Jste skvěle vybaveni a doufám, že i natěšeni!

Držím palce, abyste si skvěle naplánovali další rok, ale také abyste vaše předsevzetí splnili. Jestli potřebujete ještě nějaké fígle (a já je budu vědět), určitě napište. 🙂

A pokud víte o nějakých fíglech vy, určitě napište taky. Budu moc ráda!

Jo, a ještě sem přidávám video s 6 principy, jak si obecně cíle (a předsevzetí stanovit). 🙂

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *