PROČ BYCHOM MĚLI ŽÍT BEZ MYŠLENEK A EMOCÍ? (Eckhart Tolle)

Podobné články:

Kniha „Moc přítomného okamžiku“ od Eckharta Tolle je vlastně taková Bible mindfulness. Patří k literatuře, kterou nemůžete zhltnout naráz, protože je napěchovaná spoustou zajímavých myšlenek. Já ji čtu už tři týdny a jsem na ani ne 80. stránce. Kniha je psaná formou rozhovorů člověka mindfulness nepolíbeným a „rádcem“ (v novodobé hantýrce „odborníkem„), který mu vše trpělivě vysvětluje. Nejvíce šokující myšlenky jsem zatím zaznamenala na začátku, třeba že bychom měli žít život bez emocí a být pánem svých myšlenek.

Asi nejzásadnější myšlenkou knihy je, že zásadních změn dojdeme, pokud si ochočíme své myšlenky i emoce. Pokud tedy stejně jako já neustále nad něčím rozjímáte a přemýšlíte, jste spolu se mnou ve skupině „otroci vlastní mysli„. Protože si s námi mysl dělá, co chce.

Ano, pan Tolle si nebere servítky, a je na nás celkem drsný už od začátku. 🙂

Při prvním pročítání knihy jsem si říkala, že budu-li praktikovat mindfulness a teoreticky dosáhnu pokročilé úrovně, budu brát život poklidně – třeba jako mniši. Nebudu cílevědomá, nebudu mít sny (protože sny jsou budoucnost a my máme žít v přítomnosti), nebudu plánovat.

Překvapením bylo, že Echart Tolle vyvrací mou úvahu už na prvních stránkách knihy.

Pokud jsme pánem své mysli, můžeme ji účelně „zapnout„. Můžeme ji schválně použít na dosažení cílů, které si stanovíme, můžeme plánovat… Hlavní rozdíl ale je, že mysl využíváme vědomě a podle potřeby.

Jednoduché!

A nebo ne?

JAK SE ZBAVIT MYŠLENEK A NEUSTÁLÉHO BZUKOTU?

„Zkuste začít naslouchat hlasu ve své hlavě. Zaměřte se především na myšlenky, které se stále opakují jako stará gramofonová deska. Naslouchejte hlasu nezaujatě. Nekritizujte. Brzy si uvědomíte, že tam někde je hlas a tady někde jste vy, kdo ho poslouchá.“

Podobné cvičení už spolu od 1.7 děláme.

Já osobně se snažím míň ve volném čase přemýšlet, pokud to situace dovolí. Je vhodné nemít mysl vypnutou třeba kdybych se ztratila a chtěla najít cestu zpět, nebo když bych šla nakupovat a potřebovala bych vymyslet, co v ledničce došlo… Tady mindfulness není dobrý nápad.

Zkrátka a dobře – jako s každou teorií musí člověk při zavádění do praxe používat selský rozum. 🙂

Velmi zajímavá mi přišla myšlenka, že krom myšlenek bychom se měli zaměřit také na emoce.

„Mysl není jen kupa myšlenek, ale i vědomé a nevědomě emoce, které mají fyzické projevy.“

VŠECHNO JE PROPOJENÉ

Nedávno jsem začala chodit k homeopatovi, protože jsem chtěla vyzkoušt některé alternativní druhy léčby. Nevím, jestli homeopatie funguje, ale rozhodla jsem se jejím pricipům a postupům věřit. Však na stejné bázi funguje i placebo. 🙂

Homeopatie (a určitě i jiné alternativní medicíny) s principem propojenosti pracují už staletí. Oproti dnešním lékařům, kteří léčí projevy, jdou homeopaté do hloubky až k problémů, které nemoc porenciálně vyvolaly. Homeopaté se ptají na dětství, staré křivdy, strachy, zlosti… Zkrátka všechno, co na vás může ještě teď působit a dělat vám problémy v těle.

Migréna může znamenat například přetížení v práci. Ale co by řekl klasický doktor? Vezměte si Ibalgin.

„Děkuju pěkně za radu, ani jsem k vám nemusela chodit.“

A protože je pomoc v nedohlednu (a Ibalgin se dá koupit v každé lékárně), nějakou dobu se rozhodneme bolest hlavy neřešit.

Emoce jsou velmi dobrým indikátorem pro nemoci. Mohou nám napovědět, které části těla jsou nejnamáhanější a potřebují zvláštní pozornost. Pro začátek stačí emoce „jen“ pozorovat a pochopit jejich provázání s tělem.

Proč tedy žít bez emocí a myšlenek?

ONO JDE SPÍŠE O KONTROLOVANÉ SOUŽITÍ

Dobře. Oprava. Proč tedy žít kontrolovaně? Protože…

  • …se můžeme zbavit tělesných projevů emocí, které nám působí zdravotní neplechu…
  • …zbavíme-li se emocí, naučíme se pracovat s myslí…
  • …naučíme-li se pracovat s myslí, budeme moct dosáhnout stavu mindfulness…
  • …budeme-li mindful (žít v přítomnosti), budeme spokojenější.

A proč bychom měli být spokojenější?

Tuto odpověď už něchám na vás :-).

Dnes máme pozorování vlastního těla a okolí. Můžete si tedy vše výše popsané vyzkoušt.

No a já… Já se s vámi bez emocí se loučím,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *