JAK NAKOPNOUT KREATIVITU?

Podobné články:

Nedávno jsem se dostala k jedné zajímavé knize, kterou napsal Noah Scalin. Byli byste dobří, kdyby vám autorovo jméno na první dobrou něco řeklo. Prý se proslavil tím, že každý den 365 dní v roce fotil (a tvořil) lebky – z čehokoliv. Noah musel čerpat inspiraci kde se dalo. Jeho vlastní kreativita ho dovedla až k napsání knihy „Unstuck“ (v češtině by byl překlad něco jako „Nespoutaný„). V ní najdete 52 způsobů, jak nakopnout svou vlastní kreativitu. Knihu také prostupuje řada rozhovorů s umělci a lidmi, kteří svou kreativitu potřebují rozproudit ve své každodenní práci. Dávají tak rady nám, obyčejným smrtelníkům, jak bychom mohli postupovat v případě, že potřebujeme přijít na závratné a šokující řešení našeho záludného problému.

Zkrátka a dobře – cílem je ukázat několik způsobů, jak se „odseknout“ když se zasekneme.

Kniha se nedá číst jako klasická beletrie, protože je prošpikovaná cvičeními, které by měl čtenář (dá-li se to tak říct) zkoušet v praxi. Některá cvičeníčka mi přišla zajímavá a říkala jsem si, že bych je tady pro vás mohla vypíchnout. Současně jsem „vyďobala“ nejzajímavější „rady“ z rozhovorů od (již zmíněných) umělců a kreativců, pro něž jsou nápady denním chlebem.

Článek rozděluju na 2 části:

  1. Inspirace od kreativních duší
  2. Opravdu praktická cvičení, která se dají využít i v běžné práci

Tak pojďme se vrhnout na první část! 🙂

1. INSPIRACE OD KREATIVNÍCH DUŠÍ

První bod bude relativně krátký. Ne, že by kreativní duše a umělci neříkali něco zajímavého, ale mám dojem, že se jejich doporučení mezi sebou docela opakují (což je paradox, protože by zrovna oni měli mít nějaké originální rady a návody, nemyslíte?). Některé rady mi přišly vyloženě za vlasy přitažené.

Třeba…

Jeden kreativec vysvětloval princip „prázdné emailové schránky„. Základní myšlenka (jak asi tušíte): Plná pošta způsobuje nervozitu. Měli bychom se tedy snažit o nulový počet příchozích mailů ve schránce.

A teď přijde ono kreativní řešení aneb Dobrá rada. Nemusíte neuroticky odpovídat na každý příchozí mail. Stačí poštu přesměrovat do jiné složky (z „doručené“ třeba do „příchozí“, která však bude důmyslně schovaná v dalších pod-složkách). Chytré. Avšak stresující, protože se do ONÉ druhé složky budu muset stejně jednou podívat. 🙂

Ale zpět k (opravdu) inspirativním radám:

  1. Asi nejfrekventovanější rada: Změňte perspektivu. Jakkoliv.
    • Běžte ven z kanceláře/domu.
    • Natočte hlavu a podívejte se na věc/situaci pod jiným úhlem.
    • Nasadťe si nějaké brýle, které normálně nenosíte. Před tím si řekněte, že se jedná o brýle, které dokáží měnit perspektivu (ano, stará dobrá sugesce).
    • Udělejte stojku. Budete koukat, co uvidíte. 🙂
  2. Druhá nejfrekventovanější rada: Noste s sebou zápisník a cokoliv vás udeří do nosu (jako oříšek Popelku), napiště si to. Pokud u sebe máte spíše mobil, než zápisník, doporučuji nainstalovat aplikaci Evernote.
  3. Nejdůležitější úkol (nebo nejtěžší) udělejte hned ráno. Jinak hrozí prokrastinace a odsouvání úkolu na… neurčito.
  4. Buďte efektivní a vyčleňte si na úkol jen krátký čas – ideálně 15 minut. Čím kratší čas totiž máte, tím více energie dokážete vynaložit a tím jednodušší by (teoreticky) mělo být úkol dokončit.
  5. Čím komplikovanější úkol je („dostat se do vesmíru„), tím větší tendenci odkládat ho máme. Zkuste si ale úkol rozčlenit na menší úkoly:
    • Abyste se do vesmíru dostali, musíte například nejdříve zjistit informace – která společnost lety poskytuje (Muskovo Space X), kolik takový let stojí (uuuuf) a jak si peníze zajistíte (dlouhodobá investice, sňatek s dcerou/synem prezidenta, výhra ve hře Dostihy a sázky…?).
    • A v mezičase můžete začít trénovat, aby vám ve vesmíru nebylo zle (pravidelné návštěvy Centrifugy, věční začátečníci mohou zkusit řetízkáč). 🙂
  6. Čím více projektů vám v jeden čas běží, tím lépe pro vaši kreativitu. Pokud nemáte chuť na jeden projekt, můžete se zatím vrhnout na jiný. Pokud vám jeden nejde a nemáte na něj náladu (a netlačí vás termíny), můžete se klidně na chvíli přesunout na jiný úkolek a k tomuto se prostě vrátit PAK.
  7. Tato myšlenka není příliš novátorská, ale podle mého je používaná spoustou manažerů: „Nestačí myslet ve velkém. Musíte myslet ve VĚTŠÍM.“
    • Co tím chtěl básník říci?
    • Že pokud si klademe nad realitou jen lehce nadnesené cíle (mít v bance do roka milion), potom mohou i naše řešení být přízemní.
    • Pokud ale myslíme ve VĚTŠÍM (mít v bance do roka 10 milionů), potom jsou i naše řešení možná riskatnější, ale o to více novátorská (kdybych měla návod, jak mít v bance 10 milionů, asi byste možná ani tento článek nečetli, tak pardon, že neprozradím na toto téma víc). 🙂

jak nakopnout kreativitu

2. OPRAVDU PRAKTICKÁ CVIČENÍ, KTERÁ SE DAJÍ VYUŽÍT V BĚŽNÉ PRÁCI

Jak nakoupnout kreativitu
Tohle jsem zkoušela třeba já – název tohoto cvičení.

Je libo vymyslet chytlavý název, titulek nebo klíčové slovo? Pak je tu skvělé cvičení:

A. PŘITAŽLI: JAK NA TO?

  1. Udělějte si na papíře velký křížek – vzniknou vám dva sloupce a jeden řádek.
  2. Do obou řádků napište slova, která chcete řešit. Mohou spolu souviset a nemusí.
  3. Pod ně napiště slova, která s těmi hlavními úzce souvisí. Napiště jich tolik, kolik vám ruka a hlava dovolí.
  4. Vyberte si pak jedno slovo z každého sloupce, která vám nejvíce rezonuje.

B. OUT-OF-THE-BOX NAKOPÁVAČ. JAK NA TO?

Cvičení, které vám pomůže rozpohybovat mozkové závity, abyste přišli na další nápady a nezůstali při zemi.

  1. Namalujte si pár koleček na papír. Kolečka využijte jako součást nějakého tvaru, který dokreslete.
  2. Kolečka takto bezmyšlenkovitě malujte hodinu (dopourčení dle knihy, ale snad by vám mohla fungovat i půl hoďka).

    Jak nakoupnout kreativitu
    Doufám, že tu spoustu koleček vidíte. 🙂
  3. Co jste objevili během malování? Došli jste k nějakým překvapivým závěrům, pozorováním, objevům?

Kolečka mohou být dominantou (sluníčko, hrneček z pohledu shora, dokonalé jablko atd.);

Nebo mohou být uvnitř nějakých tvarů (suk ve stromu, oko na hlavě obra, puntíky na hrnečku atd.)

C. LONG STORY SHORT (překlad: Dlouhý příběh krátce). JAK NA TO?

Jak být řečník, který umí v pár sekundách vystihnout hlavní myšlenku? Říká se, že zkušenostmi a cvičením. Jedno vám proto přináším:

  1. Vezměte si jakýkoliv příběh, historku, film,… Zkrátka, co vás napadne.
  2. Vezměte si hodinky a nastavte si 30 sekund.
  3. Za tuto dobu vystihněte hlavní myšlenku tak, aby podstatu příběhu posluchač chytil (klidně i imaginární posluchač). Na první pohled se ani nezdá, jak je 30 sekund krátký čas. Mně se častokrát stávalo, že jsem ještě ani pořádně nepopsala, kdo v příběhu vystupuje a už jsem měla končit. Čím víckrát ale konkrétním příběh budete cvičit, tím rychleji pochopíte, co můžete vynechat.

TIP: Když budete toto cvičení dělat s člověkem, který příběh rovněž zná, můžete pak společně diskutovat, jak by mělo shrnutí vypadat. Čímž se učíte oba také a je to docela legrace. 🙂

D.  HLEDEJTE INSPIRACI. Aktivně. JAK NA TO?

Toto cvičení je skvělé, pokud nevíte, jak z problému ven, nebo jak se v dané úvaze/úkolu posunout.

  1. Stoupněte si, ať jste kdekoliv, a běžte ven.
  2. Jděte si sednout na lavičku a chvíli pozorujte lidi. Navštivte knihovnu a snažte se zabrousit do časopisů nebo knih. Čím více obrázků časopis nebo kniha má, tím lépe (jako lidi fungujeme více na vizuálních podmětech).
  3. Pokud vás něco zaujme, ihned si to někam poznamenejte a jděte dál. Nezastavujte, nehodnoťte.
  4. Chvíli si odpočiňte a zaměstnejte hlavu úplně jinou činností. K poznámkám se po chvíli vraťte. Zrevidujte je.
  5. Pokud vám přijde, že je tam něco použitelného, super! Pokud ne, projděte si poznámky ještě jednou a pak se vrhněte na jiný úkol.

Častokrát, pokud na „něco“ přímo nemyslíme, vystoupí myšlenka z hlavy samovolně (alespoň se to tak říká). 🙂

Na konci knihy je ještě jedna skvělá myšlenka, které jsem si všimla až při psaní článku.

Odstaveček vystihuje tvrzení, že: „Někdy je příliš mnoho inspirace stejný problém, jako její nedostatek.“

Noah říká, že pokud hledáme inspiraci, může být nebezpečné, pokud svůj kreativní čas věnujeme až příliš času koukání na práci a projekty ostatních. Může nás pak lehce deprimovat, co oni dokázali a můžeme se začít trápit s myšlenkou, zda někdy budeme také tak dobří jako oni. Jak takovým úvahám a skleslosti předejít?

Poskuste se trávit více času tvořením a méně konzumováním. Pokud vás bude zase někdy znepokojovat práce ostatních, začnete dělat něco sami. I když jen super-mini-malého.

Výborně. Jsme na konci.

Nevím, jestli vám mohu knihu s čistým srdcem doporučit, protože jsem si z ní vzala jen pár cvičení. Autor ale píše, že jeho kniha je ideální dlouhodobý společník a doporučuje, abyste si ji koupili do knihovničky, abyste na ni mohli kdykoliv sáhnout, pokud budete zaseknutí.

Možná ano. Mně ovšem kniha ležela v knihovničce 2 měsíce a cvičení jsem z ní reálně udělala 4. Ne, abych rozjela kreativní proces, ale protože se cvičení hodí na tvorbu vize. Ale o tom jindy. 🙂

Co VÁM pomáhá změnit myšlenky a pohnout se zaseknutými věcmi? 

S láskou, Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *