Podobné články:
Stres spojený s financemi může velmi negativně ovlivnit naši práci a naše mentální zdraví. Dokonce i to, jakým způsobem se chováme k našemu partnerovi. Ano, finance ovlivňují spoustu dalších témat týkajících se fungování naší rodiny jako je zábava, sny či závazky. Jak tedy co nejlépe zvládnout rodinné finance (nebo finance ovlivňující váš vztah) ke spokojenosti vaší i partnera?
Dejme si na začátek statistiky:
- Finance jsou jedním z pěti nejčastější témat, která způsobují v rodině rozepře. Není ale až tak důležité, zda se pár o penězích pře. Daleko významnějším ukazatelem (ne)spokojenosti ve vztahu je, jakým způsobem se partneři hádají.
- 94 % páru ve zdravém vztahu mluví o svých snech (spojených s penězi).
- Pro 54 % párů ve zdravých vztazích je zcela běžné otevřeně mluvit o financích a to na denní nebo týdenní bázi.
- Dluhy přispívají k nepohodě ve vztahu. Ve chvíli, kdy jsou umořeny, spokojenost obou partnerů výrazně narůstá.
- Není v pořádku skrývat výdaje před svým partnerem nebo mít tajně zřízenou kreditní kartu, přestože se to ve vztazích děje.
I když se vědci nemohou přesně shodnout, zda jsou šťastnější bohatší nebo chudší lidé, zajedno jsou v tom, že nemáme-li čas na sebe, rodinu, své koníčky atd., peníze na účtu nám štěstí spíše uberou.
Dá se říct, že to, jak pracujeme s penězi a jakým způsobem se k nim stavíme, zasahuje do našeho daleko života víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Některé výzkumy ukazují že penězi se do určité míry dokonce i dá koupit štěstí. Především v případech kdy je utrácíme za:
- Zážitky (místo nákup věcí).
- Služby, které nám uvolňují ruce (uklízečka, hlídání…).
- Investice do druhých (drobný dárek někomu, příspěvek na charitu atd.)
Rodinné finance mohou být tématem pro kteroukoliv rodinu nezávisle na výši platu.
Téma financí je velmi rozsáhlé. Pro účely dnešního článku se budu věnovat dvěma způsobům, jak své finanční neshody ve vztahu vyřešit. Rozhodnutí, zda mít společný nebo separátní účet je dalším možným tématem, které však pokrývat nebudu.
Jak můžeme pracovat se svou spokojeností ohledně financí v našem vztahu? Projedem si společně:
- Rodinné finance z praktického hlediska, kdy analyzujeme domácí příjmy a výdaje
- Rodinné finance z pohledu emocí a hodnot, které v nás vzbuzují. Do této kategorie patří také vnímání peněz na základě naší rodinné historie.
Pojďme si tedy postupně probrat, jakým způsobem v ideálním případě finance v páru vyřešit. Nejprve se budu věnovat tématu z pohledu emocí, hodnot a rodinné historie:
Co pro vás znamenají peníze?
Svobodu?
Moc?
A jak se u vás v rodině mluvilo o penězích?
Měli jste peněz dost nebo jste museli šetřit?
To, jakým způsobem vnímáme sami peníze může ovlivnit náš vztah s partnerem v mnoha překvapivých ohledech. Asi největší vliv na naše přesvědčení o penězích má naše “původní” rodina, tj. zážitky a zkušenosti v době vyrůstání sem. Má na mysli vnímání rodinného bohatství, peněz samotných (co jsou, co znamenají a umožňují…), pohled na dobročinnost, luxus i závislosti spojené s penězi.
Když jde o peníze a manželství, méně může být více.
Dr. W. F. Harvey
Je jasné, že dva lidé s různorodou historií musí mít i jiný náhled na život. Život a tedy i peníze. Možná ne diametrální jiný, avšak v určitém slova smyslu se na některých věcech nemusí shodnout. Chci proto zdůraznit, že neshody ohledně rodinných financí jsou úplně běžnou součástí života mnoha páru.
Jak se z neshod vymanit?
Porozumění partnerově finanční rodinné historii a emocím
Zkuste porozumět vlastní historii.
Zkuste porozumět historií partnera.
Pomoct vám můžou následující otázky:
- Měli vaši rodiče nějaké problémy spojené s penězi? Jak jste jejich vztah k penězům vnímali jako děti?
- Jak dobře byli vaši rodiče finančně zajištění?
- Jak moc jste utráceli na zábavu, když jste byli malí? Byly tam nějaké emoce?
- Byla pro vaše rodiče výdajová stránka financí v pohodě? Jak vám byly výdaje prezentovány jako dítěti?
- Jak vám rodiče ukazovali, že jsou na vás hrdí?
- Jakým způsobem jste získávali peníze v dětství, a jak jste se u toho cítili?
- Co si vybavíte, když se řekne “peníze”?
- Jak se cítíte, když vydáváte peníze?
Některé z otázek mohou být náročné pro zodpovězení i pro vás samotné – nejen pro partnera. Je tady dobré otázky otevřít a partnerem se střídat se v odpovědích na ně. Často v sobě máme zakořeněná přesvědčení, která se nás drží v běžných denních situacích.
Tyto vzorce prostupují až hluboko do našeho nevědomí. Často tedy ani nevíme, že podobný vzorec ovlivňuje naše myšlení a naše chování. V koučinku se s těmito vzorci pracuje na dlouhodobé bázi. A divili byste se, pro kolik lidí jsou finance skoro až životní téma.
Cílem vašeho rozhovoru s partnerem není přesvědčit jednoho nebo druhého o správnosti vašeho názoru. Naopak. Jde o to porozumět vašemu vztahu k penězům a k tomu, jak s penězi nakládáte. Pokud chápeme vnitřní proč, dokážeme také lépe pochopit chování druhého člověka. A tím snáze se nám pak hledá třetí cesta. Řešení schůdné pro nás i pro partnera.
Osobně vnímám peníze jako zdroj svobody. Jsem zvyklá se ve financích přímo neomezovat, avšak jsem ten typ, který (až na vyjímky) neutrácí zbytečně. Přesto pro mě teď začalo být náročné období kdy jsem na mateřské, a máme jeden příjem. Přibyla nám hypotéka a ceny díky inflaci a válce na Ukrajině raketově stoupají. Najednou jsme tak domácnosti začali řešit, že bychom měli více zvažovat, za co utrácíme.
Já i manžel jsme už na svých finančních přesvědčeních pracovali dříve. Právě proto je pro nás aktuální až tato druhá část, která se týká plánování rodinných výdajů a příjmu.
Praktická část: Jak naplánovat rodinné finance
Pojďme se společně podívat na druhou část. Praktickou. Zde máte návrh postupu, jak s partnerem otevřít téma financí a naplánovat, jak budete s výdaji postupovat každý měsíc.
Doporučuji vám postupovat následovně:
- Udělejte si analýzu (stačí třeba měsíc nebo dva) za co utrácíte.
- Sepište si, jaké jsou vaše celkové příjmy za domácnost.
- Rozdělte vaše měsíční výdaje podle následujících skupin:
- Bydlení a fixní výdaje spojené s chodem domácnosti (do této sekce určitě přidejte hypotéku nebo nájem, fond SJV…)
- Potraviny a nezbytná drogerie
- Restaurace a kavárny
- Nezbytné výdaje spojené s dopravou, jako je benzín, parkovné, měsíční tarif MHD
- Pravidelné měsíční výdaje (mobil, předplatné netflixu, internet…)
- Zdraví (léky, lékař, sport, kontaktní čočky….)
- Nezbytné oblečení a obutí
- služby jako je kadeřník, kosmetika a tak dále
- Zábava (kino, výlety s dětmi…)
- Dary
- Výdaje na dovolenou
- Příspěvky na charitu
- Pojištění a investice
- Dejte si limit, kolik každý měsíc chcete a můžete utrácet. Domluvte se společně na maximální částce a na tom, jak budete postupovat když bude třeba limit překročit. Tento plán byste si měli odsouhlasit oba dva.
- Zkuste si odpovědět i na následující otázky a zahrnout je do finančního plánování:
- Co když se naskytne věc kterou nutně nepotřebujete, ale udělala by vám opravdu velkou radost, tj. zlepšila by se vaše kvalita života?
- Kolik budete spořit na nečekané výdaje (úraz, poškození pračky, nabourání auta…)
- Je pro vás důležitější krátkodobě se omezit, abyste mohli stále spořit na důchod, nebo si raději chcete užívat plnými doušky už teď?
- Jaký je váš současný životní standard? Nakolik jste s ním spokojení? Máte opravdu dostatek financí na to, abyste si jej mohli dovolit?
- Jak bude vaše finanční situace vypadat za 5, 10 a 30 let?
- Je vaše současná finanční strategie v souladu s vaším dlouhodobým plánem? Pokud ne, co je třeba změnit?
Dnes má spousta bank možnost třídit své výdaje podle kategorií. Zkuste se podívat, zda tuto možnost máte také. Velmi vám usnadní celou analýzu.
Určitě i vy občas zapomínáte, že je spousta rodin, které jsou na tom lépe než vy, ale také hůře. Některé žijí se 120 000 za měsíc, ale jsou i rodiny které mají příjem 30 000 za měsíc. Často se nám pak může stát, že si myslíme, že se změnou životního standardu nezměníme své návyky. A tak stále spotřebujeme reálně více, než je doopravdy třeba.
Byla bych ráda, kdybyste i v oblasti financí měli na paměti, že peníze jsou jen prostředkem k naplnění potřeb, případně našich snů. Avšak žádný sen si dlouhodobě neužijeme, pokud se o něj nemám s kým podělit. Proto je diskuze mezi partnery tak důležitá.
Někdy může být cenou za přelud vyššího standardu ztráta nejhodnotnějších životních pokladů, které jsou tak obyčejné a přitom tak cenné. Pečujte o své poklady.
S láskou
Vendi