Podobné články:
Nedávno mě v knihkupectví zaujal kniha s názvem Spolu, jejíž autorkou je Sylvie Samsonová. Název dobrý. Každý, kdo stojí u poličky se vztahovou literaturou, by přece se svým partnerem chtěl tvořit nějaké to „spolu„. Kdybyste se navíc podívali do obsahu, zjistili byste, že se v knize budete věnovat poměrně zajímavým tématům, jako je obnovení jiskry ve vztahu, sexu z pohledu muže a ženy, vztahovým stereotypům nebo rozchodu v míru.
Krom snahy pokrýt rady, jak být spolu, najdete i rady, jak se připravit na situaci, kdy už spolu z nějakého důvodu nebudete. Pojďme se tedy podívat na klíčové myšlenky a hodnocení knihy české autorky, Sylvie Samsonové, která vám chce pomoci k lepšímu vztahu.
Pokud byste měli zájem podívat se na shrnutí některých předchozích knih, zde je rubrika Hodnocení vztahových knih a zde výtah konkrétních knih k nahlédnutí:
- Pět jazyků lásky a Čtyři období manželství od Garyho Chapmana.
- For women only od Shaunti Feldhahn , kdy ukazuje vhled do mužského světa doložená tvrdými daty a příběhy.
- Sex začíná v kuchyni od Kevina Lemana. Pozn.: Nenechte se zmást, kniha zdaleka není jen o sexu. 🙂
- Pravda od Neila Strausse, který reportážním způsobem přináší svědectví o různých nemonogamních možnostech.
Jak je kniha Spolu pojata?
Kniha Spolu má podtitul „Partnerský manuál“, čímž (alespoň) mě paní Samsonová namlsala. Knihy obsahující konkrétní cvičení nebo úkoly, jsou opravdovým pokladem. V knize tak najdete několik cvičení, bodů k zamyšlení a návrhů, jak situaci řešit.
Výběr vztahových témat je opravdu originálně pojatý a teorii prolíná spousta příběhů. Autorka, Sylvie Samsonová, ve své knize Spolu čerpá ze zkušeností klientů z partnerské a rodinné poradny, kterou provozuje.
Projít si tak můžete kapitoly Jak funguje muž, Jak funguje žena, Komunikace (ta nesmí chybět v žádné vztahové knize) atd. Témat je celkově 12. Nejzajímavější mi osobně přijde kapitola, kde se řeší nevěra. Je totiž popsána ze strany podváděného partnera/partnerky, podvádějícího a z pohledu milenky/milence.
Pojďme se tedy ve zkratce podívat na některé vybrané myšlenky, které mi přišly nejzajímavější:
Rituály jako důležitý spojovací prvek partnerů
Rituál je vlastně jakákoliv činnost, kterou partneři spolu 🙂 pravidelně vykonávají. Paní Samsonová vidí jako největší výhodu rituálů v tom, že se páry neodcizí ani ve složitějších obdobích. Naopak. Díky rituálům mají k dispozici nástroj, jak spolu udržovat blízkost i v časech, které nejsou zrovna růžové.
Rituály jsou v podstatě trojího typu:
Rituál – typ č. 1: Vytváření fyzické blízkosti
Pokud jde nějaký vztah zachránit, pak je právě první rituál podle knihy Spolu odpovědí. Spočívá v budování fyzické blízkosti.
Začnete tím, že se s partnerem posadíte naproti sobě a budete se na sebe chvíli dívat. Jeden i druhý o partnerovi řeknete něco hezkého (pochvalu, ocenění, pozitivní hodnocení vzhledu…). Poté předete na fyzické aktivity.
Dotýkejte se, mazlete nebo si dejte masáž. Je důležité nesklouznout k sexu.
Rituál je dobré praktikovat 1x týdně.
Rituál – typ č. 2: Společný čas
Jedná se v podstatě o rande, která jsem již na blogu několikrát zmiňovala. Tipy na rande u mně mají i příslušnou sekci zde (kdybyste se chtěli inspirovat). Díky společně strávenému času, kdy budete jen a jen s partnerem, budujete vzájemnou blízkost a posilujete váš vztah.
Čemuž věnujeme energii, to sílí.
Líbí se mi, že Sylvie Samsonová také vybízí, aby spolu pár udělal jednou za rok něco bláznivého – na co společně budete vzpomínat a co budete vyprávět svým blízkým. Vlastně komukoliv, kdo vás bude poslouchat. 🙂
Může jít o různé drobné adrenalinové zážitky a revolty, které si dovolíte udělat. Třeba:
- obléknout se do tematických kostýmů a jít do kina,
- přežít spolu jeden den v přírodě jen za pomoci toho, co najdete,
- složit potápěčské zkoušky a jít vše vyzkoušet do některého lomu,
- vyjet na ferraty,
- mít rychlovku v přírodě…
Pozor jen, abyste při plánování zážitků nápad svého partnera příliš drsně neodmítli, když se na něj nebudete cítit. Zde platí, že snaha být otevření zatím nepoznanému se v dlouhodobém horizontu vyplácí.
Rituál č. 3: Společné usínání
„Vjemy, které dostane mozek těsně před usnutím, jsou nejdůležitější. Uděláte tedy dobře, když spolu budete usínat,“ píše Samsonová. Při fyzickém kontaktu a společné blízkosti s partnerem před usnutím se náš mozek pozitivně ladí na partnera a podvědomě si ukotvuje emoce spojené se štěstím.
Jde tedy o drobný rituál, který má velký dopad.
Osobní tip: My s manželem před společným usínáním přidáváme i tzv. „vděčníky“. Jedná se o shrnutí celého dne, kdy se snažíme vypíchnout, co hezkého se nám přihodilo a za co jsme vděční.
Nevěra a vztah
V žádné jiné knize jsem zatím neviděla tak pěkně zpracované téma nevěry. Kniha Spolu mě ale překvapila, neboť se nevěře věnuje z různých úhlů. Samsonová pracuje s pohledem podváděného, milenky/milence a nevěrníka/nevěrnice.
Ženy jako milenky jsou nebezpečné proto, že motivací nevěry je emocionální odcizení od současného partnera. Do svého nového mileneckého partnera se tedy mají tendenci zamilovávat a emočně se angažují. Muži oproti tomu, často vyhledávají opravdu jen sex a milenky jsou pro ně sekundární (primární je stále rodina). S výjimkami se samozřejmě počítá i zde.
Hned na začátku kapitoly je zmíněno, že 89 % párů, které chodí k paní Samsonové do poradny, má zkušenosti s nevěrou jednoho z partnerů.
Názorem autorky je, že nevěru bychom neměli druhému partnerovi prozrazovat. Jediný, komu tím prospějeme :-), jsme my sami a naše svědomí. Je otázka, zda tento názor sdílíte, či nikoliv. Je však něco na pořekadle, že „co oči nevidí, srdce nebolí“.
Všemi deseti souhlasím s názorem, že by se při podezření raději neměly hledat důkazy, tj. prohledávat zprávy v telefonu či na partnera vyčkávat někde za rohem.
Přišlo mi zajímavé, že autorka se na nevěru dívá dvěma způsoby – označuje ji jako nevěru v osobní a neosobní rovině. Co to znamená?
O nevěře v osobní rovině mluvíme tehdy, pokud partnera na vlastní oči přistihneme, jak flirtuje, líbá svého milence/milenku nebo když přijdeme domů a překvapíme oba při sexu. Nevěru v osobní rovině je téměř nemožné prominout a spíše se stane, že se pár rozejde.
Druhý typ nevěry je v neosobní rovině. Zde jde o sekundární znaky, jako jsou romantické a sexuální zprávy, nevěra z doslechu, pocit, že partner neříká pravdu o své návštěvě posilovny… Neosobní rovinu nevěry je snadnější odpustit, neboť se nám do mozku nepropsal opravdový důkaz.
V partnerském vztahu to není o tom, že by měl jeden druhého hlídat. Úplně stačí, když hlídá každý sám sebe.
S. Samsonová
Asi nemusím psát, že všech případech je dobré myslet na blaho vztahu a ideálně žádnou bokovku nemít.
Je jasné, že občas se objeví zajímavý jedinec, který by stál za hřích a ke kterému nás to táhne. Myslet si, že nikdy nepotkáme člověka, se kterým budeme cítit jiskření, by bylo bláhové. Skutečná síla naší osobnosti se však pozná tak, že nepodlehneme a budeme usilovat o zlepšení současného vztahu.
Když už rozchod, tak v míru
Líbí se mi, že je z celé knihy cítit snaha dát párům nástroje a nastínit způsoby, jak mají být spolu šťastní, přestože se objeví problémy. Samsonová v poslední kapitole mluví o rozchodech a rétorika je pojata stylem:
„Opravdu, ale opravdu jste se rozhodli, že je jediná možná cesta rozchod?
Už nechcete nic zkoušet?
Víte, jaké váš rozchod, bude mít dopady na vás, partnera i děti?
Chcete to?“
Pokud si odpovíte na všechny otázky „ano“ a jste si jistí, že rozchod je jedinou možností, potom se v knize Spolu dočtete, jak se rozejít v míru.
A jak neublížit sobě ani dalším zainteresovaným stranám, kterých se váš rozchod dotkne.
Téma je v kapitole rozpracované okrajově. Proto, pokud se chcete zabývat tématem vědomého rozchodu detailněji, doporučila bych vám raději autorku Katherine Woodward Thomas (výtah z jejího workshopu „Jak překročit stín nepovedených vztahů“ najdete zde).
Ochutnávka v tomto videu:
Hodnocení knihy Spolu
Kniha je čtivě napsaná a osobně mám ráda, když jsou součástí teorie příběhy, na kterých si situace dokážu lépe představit. Samsonová napsala knihu Spolu lidsky a s velkou pokorou vůči životní situaci každého jednoho páru. Přesto mi někdy přišlo, že jsou příběhy v kapitolách již na sílu a někdy zbytečně kapitolu prodlužovaly.
Nejvíce nadšená jsem byla z kapitoly o rituálech. Přestože jsou špičkou ledovce a je důležité je ve vztahu mít, často se na ně zapomíná. Hlavně proto, že se pár nejdříve musí soustředit na fundamentálnější věci, jako je zvládání konfliktu nebo emoce ve vztahu.
Knihu oceníte, pokud chcete zlepšit svůj vztah v oblastech, které jsou v knize popsány. Proto bych vám doporučovala nejdříve si projít obsah.
Pokud však hledáte knihu od české autorky, kterou byste mohli časem navštívit při osobní konzultaci, věřím, že je kniha dobrou vstupenkou.
Mějte se krásně,
Vendi