Tip na rande #11: Blanka Matragi a výstava, která zaujme i muže

Podobné články:

Tip na rande, který vám chci dnes představit, je ze světa módy. Abyste zážitek docenili, nemusíte nutně patřit ke skalním módním fanouškům, kteří by se v branži orientovali. Stačí, pokud jste někdy slyšeli jméno Blanka Matragi. No, a pokud ne, i tak vám vřele doporučuji na výstavu paní Matragi – s názvem Timeless zajít, protože uvidíte, co šikovný umělec dokáže za divy s látkou, střihly a barvami.

S manželem jsme byli naprosto ohromení a na některé modely i látky jsme koukali s velkým obdivem. Obdivem proto, že si, zaprvé, vůbec někdo takové šaty dokáže představit a nanést na papír. Za druhé, že je dokáže opravdu hodnověrně z papíru přenést do reality. Často se totiž jednalo o šaty, které vidíme v pohádkách. Těch kreslených.

Pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, krom obrázků z internetu se můžete trochu „namlsat“ už před výstavou. Kousek od Prašné brány je přímo obchod paní Matragi s odkazem na Timeless výstavu. V obchodě má nejnovější kousky z její kolekce a už samotná výloha je prostě… K neuvěření.

blanka matragi vystava
Počátky práce paní Matragi, kdy šila pro bohatou arabskou klientelu a sama stála modelem.

Velmi krátce o Blance Matragi

Blanka Matragi je dnes už světovou módní návrhářkou, ale pochází z Česka. Její příjmení tak trochu cizokrajné. Máte pravdu. Po studiích se provdala za Libanonce, se kterým do jeho země i odcestovala. V Libanonu postupně začala tvořit na vlastní pěst a díky své práci se dostala až do královských paláců v Perském zálivu, kde tvořila pro šejky a jejich ženy.

Její šaty se prý nosí mezi královskou šlechtou a manželkami ropných magnátů. Když se na její šaty podíváte, říkáte si, jaké mají bohatí lidé štěstí. Protože obléknout si některé z jejích šatů musí být opravdu kouzelné a žena se musí cítit jako v pohádce.

Paní Matragi do Česka stále občas jezdí. Proto je možné rezervovat si termín prohlídky, kdy vás provede ona sama. Termíny jsou vypsány na internetu nebo u pokladny na místě a je nutné si je rezervovat velmi dopředu, protože pořadatelé omezují kapacitu.

Co můžete od výstavy paní Matragi, Timeless, čekat?

Pokud jste nikdy nebyli v Obecním domě, který je opravdu krásný sám o sobě, při návštěvě budete mít možnost vidět alespoň jeho část. Výstava paní Matragi se totiž nachází ve druhém patře. Cena vstupenky byla na dospělou osobu 260 Kč. Konkrétní informace najdete na stránkách výstavy.

blanka matragi vystava

Neuvěřitelné barevné kombinace barev…

blanka matragi vystava

…a vzorů.

Výstava je v podstatě okruh, ve kterém najdete návrhy šatů, látky, složité vzory a detaily, které se na látku vyšívají. Mě osobně fascinovaly obrázky, ukazující vznik jejích šatů. Třeba na jedné z fotek paní Matragi sama vrší jednu vrstvu barvy za druhou tak, aby látka vypadala jako element ohně. A opravdu vypadá. Bylo opravdu fascinující, jak se papírový návrh mohl přeměnit na reálný model na figuríně.

Skvělé také bylo, že člověk mohl nahlédnout do světa princezen a asijských kultur, protože některý typ šatů by u nás asi ani neprošel. Přestože byl krásný. Na výstavě Timeless tedy uvidíte spoustu a spoustu nejrůznějších šatů. Od počátků tvorby až do současnosti.

Pokud byste chtěli slyšet i jiný názor na výstavu, tak vám můžu nabídnout referenci manžela: „Výstava byla zajímavá i z pozice chlapa. Prostě hezká podívaná, kdy člověku zůstal rozum stát, jak kreativně a detailně jsou návrhy i samotné šaty zpracované. Spíš bych řekl, že šlo o výstavu umění než šatů.“

Krásně shrnuto. 🙂

Kam dál?

Jak už asi víte, my pravidelně po nějaké aktivitě chodíme na jídlo. Velkou výhodou lokality je, že jste od všeho kousek. Dobrých restaurací, jídla i MHD, kdybyste se chtěli přemístit. Osobně bych doporučila vyzkoušet Pizza Nuova s výbornými těstovinami či pizzou (koncept od Ambiente) nebo restauraci Cacao Prague.

Pokud se chcete inspirovat dalšími tipy na rande, potom se můžete podívat do celé sekce blogu (sem) nebo se rovnou prokliknout na některé reportáže z dřívějška.

Mějte se krásně! A doufám, že i po období koronaviru se vám bude dobře randit!

Vendi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *