VÝZVA #8: HYGGE A JAK SI ZÚTULNIT DOMOV

Podobné články:

Když jsem byla menší, nechápala jsem, jak dospěláci mohou neustále trávit svůj volný čas vymýšlením nových projektů týkajících se zahrady a domu. Taková nuda! Proč by někdo raději přemýšlel nad barvou nové sedačky, než jezdil na kole po lesních pěšinkách? Nebo proč by někdo řešil, kde zasadíme a vykopeme kytky, když jsme mohli mít dávno pokrytou strategii, jak postavit chatu v korunách stromů? U nás doma se řešilo pořád něco…

„Kuchyň je už škaredá, musíme ji vyměnit.“ A tak se dělala kompletní rekonstrukce.

Protože se u nás do kuchyně chodí přes obyvák, mohli jsme změny rovnou udělat i v něm (musíme ho přece sladit s novou kuchyní). Zkrátka nepřišly ani ostatní pokoje, které jsme mohli aspoň (!) vymalovat. A když už jsme byli u malování stěn, venku se našla zastaralá barva na rýnách, která se mohla přetřít…

Kdyby už opravdu nebylo do čeho píchnout, mohla se sekat tráva, protože ta roste jako divá téměř po celý rok. 🙂

Jako díte jsem byla za levnou pracovní sílu, aniž bych měla k zútulňování domova vztah. Koláče jsou totiž podmíněny prací:

Na počítač nepůjdeš, dokud…“

Uběhlo ale pár let a, světe div se, baví mě přemýšlet, jak bychom si mohli náš byt zútulnit (i když bydlíme zatím jen v pronájmu). Začalo mě bavit chodit do IKEA (nejen na kuličky), kupovat světýlka, ubrusy a přestala jsem se bránit většímu množství květin (protože jsme si řekli, kdo se o ně bude starat).

No, hrůza. Asi stárnu. 🙂

A právě o tom chci napsat dnešní článek. Ne o mém starnutí (i když ono vše se vším souvisí), ale spíše o tom, jak si udělat vlastní domov opravdu pěkný, pohodový a jak přemýšlet v kategoriích tak, abychom se dobelhali k výsledku.

Zkrátka, jak si pomoct Paretovým pravidlem 80:20 a zaměřit se na takové položky, které nám snadno a za malý peníz nejrychleji zlepší život.

Listopad je ve znamení výzvy. Ve znamení zútulnění domu nebo bytu, ve kterém bydlíme. Abychom se do něj těšili.

Abychom v něm mohli relaxovat a být sami sebou.

Abychom si mohli dobít baterky.

JAK JSME NAD ZÚTULŇOVÁNÍM PŘEMÝŠLELI MY?

Nutno říct, že naši první fázi výzvy odstartovalo upřímné naštvání. A to je často nejlepší emoce, která zapříčiňuje změny.

S Johnym žijeme v pronájmu (už jsem se asi zmínila). A nějakou dobu ještě budeme.

Což s sebou nese nechuť investovat a měnit.

Až dosud bych kapitolu bydlení u cizích nazvala jako „provizorní období„. Nechtěli jsme pořizovat nový nábytek (co kdyby se nehodil do budoucího bytu), dekorace (abychom toho při stěhování neměli moc), já dokonce nechtěla ani věšet obrázky (přece pak nebudeme ty díry zahlazovat a celý byt při odcházení malovat).

Ani nevím, který AHA moment nás donutil ke změně. Ať tak či onak, stalo se, že jsme si s Johnym jeden večer sedli a začali jsme intenzivně přemýšlet.

1. ZAČNĚME S MYŠLENKOU NA KONEC

Je fajn, když si člověk stanoví cíl a ví, jak se k němu dostane. Razím heslo, že je dobré mít plán i v natolik běžných a malicherných cílech jako je třeba zútulňování bytu.

Návyk „začínat s myšlenkou na konec“ zmiňuje i S. R. Covey. 7 návyků skutečně efektnivních lidí považuji za knihu, která mi nejvíce změnila život. Covey se snaží, abychom se na důležité věci v našem životě (a na život obecně) dívali s odstupem. Protože jen v kontextu větší perespektivy dokážeme říct, co je v životě opravdu důležité a čeho chceme dosáhnout.

Jaký je tedy ideální byt obecně nebo stav ve vašem současném bytě, kterého chcete docílit?

V první fázi se nemusíte omezovat finacemi, ani náročností realizace. Jen načrtněte svůj sen.

2. ANALÝZA SOUČASNÉ SITUACE

Že zní druhý bod docela sofistikovaně? Možná až moc. Nemusíte se lekat. 🙂 S Johnym jsme žádné tabulky ani grafy nedělali a rovněž jsme si nepřirapravovali prezentaci. Ovšem alespoň jsme naše nápady hodili na papír.

Jen pokud známe současný stav, můžeme se rozhodnout, jaké kroky ke změně následují.

Zkrátka, když to velmi shrnu. S Johnym jsme si každý za sebe napsali seznam věcí, které:

  • …je nutné opravit nebo vyhodit.
  • …už jsou dávno zastaralé a zlobí nás, protože je stále v bytě „sušíme„.
  • …jsme dostali na památku, ale vlastně… je nevyužíváme.
  • …nám vyloženě chybí (z praktických nebo estetických důvodů).
  • …by bylo pěkné je pořídit, protože by zlepšily náš čas strávený doma.

    > > Notičky, podle kterých jsme jeli s Johnym, si můžete STÁHNOUT ZDE. < < <

3. SPOLEČNÉ SLADĚNÍ SE

Předchozí body se jednoduše dají shrnout jako seznam věcí, které v bytě chybí, a které nás pomalu ale jistě (a kontinuálně) zlobily.

Teď přichází na řadu chvíle, kdy jsme si odkryli vzájemně karty a začali jsme řešit, kde se protínáme a kde se naše názory různí.

Ne, že bych se chtěla vytahovat. Ale bylo skvělé, že jsme měli spoustu bodů společných.

Nešlo o žádné kouzlo ani telepatické schopnosti. Alespoň u mě. Jen jsme se o tématu bavili už dříve. Vlastně jsme s důkladnějším bavením se začali, když jsem četla knihu o hygge.

Přirozeně tak udělám reklamu svému dřívějšímu článku. 🙂 Pokud jste nečetli první článek o hygge, koukněte sem, nebo jukněte na video.

4. PRIORITIZACE

Teď, když víme, jak náš ideální byt/dům vypadá a jakých změn chceme dosáhnout, měli bychom se zamyslet, co začneme realizovat dřív a co později.

Jestli jste typ jako já, už včera bylo pozdě!

Proti stresu proto může pomoct prioritizace.

Jednoduše řečeno, cílem je soustředi se na změny, které dávají největší smysl a přinesou nám největší hodnotu v co nejkratším čase.

Taaakže. Co je důležité – pro vás? Podle jakého klíče budeme kategorie rozřazovat?

Jde o peníze? Řídíme se jen a jen cenou. Za čím nižší cenu pořídíme, tím spokojenější budeme.

O instatní štěstí? Koupím teď, pořídím hned, vyhodím za 5 minut. => O to jde.

O originalitu? Raději si počkám na vlastnoručně malovaný hrnek, než ten, co mají všichni z IKEA.

…nebo o cokoliv jiného?

My jsme zvolili jednoduchou metodu. Řekli jsme si, které věci nás nejvíc štvaly. Ať už tím, že jsme je neměli a nebo tím, že v bytě přebývaly. A podle toho jsme se zařizovali dál.

TIP: V pracovním listu, který jste si mohli zdarma stáhnout, můžete důležité a prioritní úkolky barevně zabarvovat nebo jim přiřazovat čísla (např. 1 – 3, kdy 1 má největší prioritu a 3 nejmenší).

TIP 2: Každý úkol, který má vlastníka, má šanci být spíše vyřešen než ten, který „se prostě splní„.

5. AKCE!

Nejtěžší část. Za nás určitě.

Trvalo nám zrhruba měsíc, než jsme všechno podstatné sehnali, poskládali a naistalovali k nám do bytu. A nutno říct, že ještě stále není konec.

Většina úkolů teď stojí na mně. Johny si své úkolky splnil (šikovný muž, jen co je pravda)!

Teplota osvětelení chromatičnost kelviny

JAK VÝZVA OVLIVNILA NÁŠ BYT?

Seznam našich vylepšení je vážně dlouhý a mám takové tušení, že vás nebude úplně zajímat, co jsme si zařídili zrovna my. 🙂 Protože je daleko důležitější, co si zařídíte doma vy. A jak se u vás budete cítit.

ALE pokud jste zvědaví alespoň trošku, nebudu skoupá na informace a samozřejmě se podělím. 🙂 Za nás byly hlavní změny následující:

HOLÉ STĚNY, HOLÉ NEŠTĚSTÍ

My se zásahům do stěny dlouho bránili, ale nešlo už jinak.

Holé bílé stěny po celém bytě shledávám jako depresivní. Připomínají mi nemocnice.

Vím, že minimalisti by se mnou nesouhlasili. Čím méně věcí, tím lépe. U nás v bytě nicméně výzdoba stěn udělala pozitivní změny raz, dva.

S Johnym jsme pověsili obrázky, na které se nám prášilo pod postelí, koupili jsme pár rámů na společné fotky do chodby (ty na svou chvíli ještě čekají – můj úkol).

A je mi srdečně jedno, jestli při odchodu opravdu budeme muset malovat… Život žijeme teď.

POSLOUCHÁME HUDBU NA MAXIMUM

Slogan, že máme poslouchat hudbu na maxumum má snad každé druhé rádio. A my reklamu poslechli.

Když jsme přemýšleli, co by nám udělalo radost, řekli jsme si, že je pro nás znakem pohody hudba. Vždycky, když nám někdo na návštěvě pustil bezdrátový repráček, byli jsme nadšení.

Když jsme tedy přemýšleli, co si do bytu určitě pořídit, byl repráček na Bluetooth na předních příčkách.

Nakonec máme takový… praktický. Dlouho vydrží, vypadá jak černá termoska, ale zato má skvělé basy. Značka: Evolvo cosik… Aspoň vidíte, že reklamu zatím vážně nedělám. 🙂

NÁBYTEK, CO JSME NUTNĚ POTŘEBOVALI

I nábytku jsme se snažili vyhnout jak čert kříži. Dlouho.

Co kdyby totiž neladil s budoucím bytem? A co když ho tady budeme muset nechat a nikdo (majitel) nám ho neproplatí? Pak by šlo o zbytečnou investici…

Laaa, la, laa… Samé výmluvy.

Nakonec jsme se dohodli na nejnutnějším nábytku.

Máme tak nový botník (který má být přivrtaný do stěny, ale protože jsou v něm jen mé boty, drží i tak), poličku (protože knihy jsem vršila na stůl) a „držák“ na teleskopické tyči do koupelny (fajn vynález).

HYGGE SVĚTLA KAM SE PODÍVÁŠ

Světlýlek jsme nakoupili ooopravdu hodně.

Pro naše oči je nejpříjemnější světlo s teplotou 1 800 kelvinů. Takové světlo vydávají svíčky nebo západ slunce.

Světlo s nízkoku teplotou se hodí ve chvíli, kdy chcete zpomalit, relaxovat a mít pohodu. Moje osobní poznámka však je, že při žlutém světle s nízkou teplotou se dá opravdu jen relaxovat.

Práci musíte nechat na kancelář nebo žárovky s vyšší teplotou (bílé světlo, 3 000 kelvinů). Protože já jinak usínám.

No a s Johnym jsme pořídili nejen žárovky, ale i novou lampičku a taky takové speciální svítivé kuličky. Hygge kuličky!

PŘÍRODA NÁS ZAVOLALA A MY POSLECHLI

Kdo si myslíte, že si s kytkami spíše povídá a utírá jim s láskou listy? A kdo naši džungli pravidelně zavlažuje – Johny nebo já?

Dobře, já to nejsem. Dřív jsem měla na starosti křečka. Nicméně mě kytky (ne křečci) umírají, takže se jich ujal Johny.

Neumím se o ně starat, ale užívám si, když je kolem sebe mám.

Dříve jsme měli jen po pár praktických květinách (které se nemusí moc udržovat), avšak nedávno jsme se v zahradnictví opravdu rozšoupli.

Doma už tedy máme jednu popínavku, palmu, fíkus, takového mrzáčka, co ani nevím, jak se jmenuje…

DROBNÉ DEKORACE (UMÍRNĚNĚ)

Dekorace jsme řešili asi úplně naposled.

Nedělala jsem přece v únoru velký generální úklid podle Marie Kondo, abych si do bytu zase v listopadu pořídila velkou spoustu krámů.

Dekorace, které jsme pořizovali, jsou ale prakticky estetické. To znamená, že jsme je spíše potřebovali. 🙂

Šlo třeba o drobnosti jako výměnu vázičky (která mě už zlobila), držáky na svíčky, šperkovnici, aromalampu, bedýnku na uschování elektrotechniky, moc pěkný květináč…

Zde jsme se snažili držet hesla: „Jen to nepřehnat.“

NÁŠ NEJ TIP NA ZÁVĚR: VEČERNÍ PĚTIMINUTOVKA

Vážně dlouho jsem přemýšlela, jak bych měla tento poslední tip pojmenovat, abyste se nadpisu spíše nevyděsili (nebo nečekali radu s jinou tématikou než úklidem). Ale na nic lepšího jsem nepřišla. 🙂 Takže jak probíhá naše pětiminutovka a co to je?

Zkrátka…

Než jdeme spát, kmitáme čiperně po bytě a uklízíme.

Dáváme věci na své původní místo, rovnáme deky, skládáme polštáře, umýváme nádobí, ukládáme oblečení do skříně, odkládáme povalující se věci.

Děláme všechny činnosti tak dlouho, dokud nejsou pokoje v původním (a kýženém) stavu.

A ráno, když se probudíme, začínáme den se skvělým pocitem, protože v bytě panuje pohoda, čistota a atmosféra.

* * *

Už jsem skoro úplně na konci. Chybí doslova pár řádků.

Teď už jen zbývá podpořit vás (alespoň písemně :-)) a dát vám k dispozici notičky, podle kterých jsme jeli i my s Johnym.

> > > Notičky si můžete zdarma STÁHNOUT ZDE. < < <

Opravdu by mě zajímalo, jestli vás něco doma zlobí (a jak jste s oním předmětem zatočili), případně co vám v poslední době udělalo radost.

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *