Jak si s partnerem jednoduše zútulnit domov podle dánského hygge?

Podobné články:

Když jsem byla menší, udivovalo mě, jak mohou dospěláci neustále trávit čas přemýšlením, jak vylepšit svůj byt, zahradu nebo co si pověsit na zeď. Jenže dnes, když máme byt, je mi vše jasnější. Chápu, že když se člověk chce cítit opravu „doma jako doma“, je třeba si vlastní hnízdo trošku vypiplat. Dlouho jsme se zútulňování bránili. Chtěli jsme žít minimalisticky. Ale nakonec nás přesvědčil dánský koncept zvaný hygge.

S manželem jsme až donedávna žili v bytech, které byly jaksi provizorní. Nikde jsme se necítila doma v pravém slova smyslu. Až před čtyřmi lety jsme se přestěhovali kousek od Divoké Šárky a v bytě jsme doposud. Někdy po dvou letech provizorního bydlení jsme si řekli, že už bylo provizoria dost a že je třeba investovat do pěkných věcí, které nám budou dělat radost. Tím spíš, že je všechen nábytek pana majitele a tudíž se v bytě opravdu cítíme jako cizí.

Po vlně minimalismu a vyhazování všech nepotřebných věcí tak započala nová éra – zútulňovací.


Díky hygge jsme zjistili, že se nemusí jednat o velký nebo drahý zásah, aby se člověk cítil dobře. Že je však třeba se zaměřit na věci, které člověku budou opravdu dělat radost.

A právě o tom chci napsat dnešní článek. Jak si udělat vlastní domov opravdu pěkný, pohodový a jak přemýšlet v kategoriích tak, abychom se dobelhali k výsledku.

Zkrátka, jak si pomoct Paretovým pravidlem 80:20 a zaměřit se na takové položky, které nám snadno a za malý peníz nejrychleji zlepší život.

Sami víte, že na blogu Recept na vztahy dělám různé druhy výzev. Výjimkou není ani snaha žít hygge. A tak si na konci dnešního článku můžete stáhnout cvičení, které jsem původně připravila pro nás s manželem a které nám sloužilo jako kormidlo pro šťastné proplutí k útulnému domovu bez zbytečností.

Pojďte se do výzvy přidat i vy. Abyste se mohli ve vlastním domě nebo bytě opravdu a plně zrelaxovat a být sami sebou.

Abyste si dobili baterky. 🙂

Jakým způsobem dostat hygge princip do vlastního domova?

Nejdříve ze všeho… Co je ono několikrát zmiňované hygge?

Jedná se dánský způsob života, který má přitáhnout do života potěšení a věci nebo aktivity, na které se těšíme. Které nám zvedají náladu. V češtině přesný překlad nemáme. Pokud byste se o hygge chtěli dozvědět více, napsala jsem samostatný článek, který najdete zde.

Některé základní prvky již hygge obsahuje (doporučení na světla, materiál…) a na některé bychom si měli přijít sami. Všichni totiž za útulné považujeme něco jiného a jedná se tedy o náš osobní pohled, který bychom měli přetavit do reality.

Jak jsem už psala, u nás byl začátek těžší, protože jsme nechtěli mnoho peněz a času do zútulňování investovat. Přece jen, se jinak vybavuje cizí a vlastní byt.

A tak jsme se společně zamysleli a začali jsme místo výmluv tvořit naši vizi společného domova…

Jaký byl postup?

1. Začít s myšlenkou na konec

Je fajn, když si člověk stanoví cíl a ví, jak se k němu dostane. Razím heslo, že je dobré mít plán i v natolik běžných a malicherných cílech jako je třeba zútulňování bytu.

Návyk „začínat s myšlenkou na konec“ zmiňuje i S. R. Covey. 7 návyků skutečně efektivních lidí považuji za skvělou knihu. Covey se snaží, abychom se na důležité věci v našem životě (a na život obecně) dívali s odstupem. Protože jen v kontextu větší perspektivy dokážeme říct, co je v životě opravdu důležité a čeho chceme dosáhnout.

Jaký je tedy ideální byt obecně nebo stav ve vašem současném bytě, kterého chcete docílit?

V první fázi se nemusíte omezovat financemi, ani náročností realizace. Jen načrtněte svůj sen.

Ideálně spolu s partnerem. Respektive – nejdříve sami, potom své představy zkuste sloučit.

2. Analýza vašeho současného stavu

Druhý bod zní možná sofistikovaně, ale nejedná se o nic jiného, že že vše hodíte na papír.

Jen pokud známe současný stav, můžeme se rozhodnout, jaké kroky ke změně následují.

Zkrátka, je vhodné napsat si každý za sebe seznam věcí, které:

  • …je nutné opravit nebo vyhodit.
  • …už jsou dávno zastaralé a zlobí vás, protože je stále v bytě tolerujete.
  • …jste dostali na památku, ale vlastně… je nevyužíváte.
  • …vám vyloženě chybí (z praktických nebo estetických důvodů).
  • …by bylo pěkné je pořídit, protože by zlepšily váš čas strávený doma.

> > Notičky, podle kterých jsme jeli my s manželem, si můžete STÁHNOUT ZDE. < < <

Předchozí body se jednoduše dají shrnout jako seznam věcí, které v bytě chybí, a které by vás pomalu ale jistě (a kontinuálně) mohly zlobit.

Přirozeně tak udělám reklamu svému dřívějšímu článku. 🙂 Pokud jste nečetli první článek o hygge, koukněte sem, nebo koukněte na video.

3. Prioritizace

Teď, když víme, jak náš ideální byt/dům vypadá a jakých změn chceme dosáhnout, měli bychom se zamyslet, co začneme realizovat dřív a co později.

Jestli jste typ jako já, už včera bylo pozdě!

Proti stresu proto může pomoct prioritizace.

Jednoduše řečeno, cílem je soustředi se na změny, které dávají největší smysl a přinesou nám největší hodnotu v co nejkratším čase.

Takže. Co je důležité – pro vás? Podle jakého klíče budeme kategorie rozřazovat?

Jde o peníze? Řídíme se jen a jen cenou. Za čím nižší cenu pořídíme, tím spokojenější budeme.

O instatní štěstí? Koupím teď, pořídím hned, vyhodím za 5 minut. => O to jde.

O originalitu? Raději si počkám na vlastnoručně malovaný hrnek, než ten, co mají všichni z IKEA.

…nebo o cokoliv jiného?

My jsme zvolili jednoduchou metodu. Řekli jsme si, které věci nás nejvíc štvaly. Ať už tím, že jsme je neměli a nebo tím, že v bytě přebývaly. A podle toho jsme se zařizovali dál.

TIP: V pracovním listu, který jste si mohli zdarma stáhnout, můžete důležité a prioritní úkolky barevně zabarvovat nebo jim přiřazovat čísla (např. 1 – 3, kdy 1 má největší prioritu a 3 nejmenší).

TIP 2: Každý úkol, který má vlastníka, má šanci být spíše vyřešen než ten, který „se prostě splní„.

4. A akce!

Nejtěžší část. Za nás určitě.

Trvalo nám zhruba měsíc, než jsme všechno podstatné sehnali, poskládali a naistalovali k nám do bytu. Nutno říct, že ještě dnes je několik úkolů, které by se dalo doladit a vylepšit.

hygge jak si zútulnit byt s partnerem

Jakou podobu může mít hygge v bytě nebo domě?

Seznam našich vylepšení je vážně dlouhý a mám takové tušení, že vás nebude úplně zajímat. 🙂 Protože je daleko důležitější, co si zařídíte doma vy. A jak se u vás budete cítit.

ALE pokud jste zvědaví alespoň trošku, přidávám několik bodů, které jsou určitě zásadní, co zútulňování se týče a které alespoň u nás udělaly velký rozdíl. Zde jsou:

Holé stěny, holé neštěstí

My se zásahům do stěny dlouho bránili, ale nešlo už jinak.

Holé bílé stěny po celém bytě shledávám jako depresivní. Připomínají mi nemocnice.

Vím, že minimalisti by se mnou nesouhlasili. Čím méně věcí, tím lépe. U nás v bytě nicméně výzdoba stěn udělala pozitivní změny raz, dva.

S Johnym jsme pověsili obrázky, na které se nám prášilo pod postelí, koupili jsme pár rámů na společné fotky do chodby (ty na svou chvíli ještě čekají – můj úkol).

A je mi srdečně jedno, jestli při odchodu opravdu budeme muset malovat… Život žijeme teď.

Poslouchat hudbu na maximum

Slogan, že máme poslouchat hudbu na maximum má snad každé druhé rádio. A my reklamu poslechli.

Když jsme přemýšleli, co by nám udělalo radost, řekli jsme si, že je pro nás znakem pohody hudba. Vždycky, když nám někdo na návštěvě pustil bezdrátový repráček, byli jsme nadšení.

Když jsme tedy přemýšleli, co si do bytu určitě pořídit, byl repráček na Bluetooth na předních příčkách.

Nakonec máme takový… praktický. Dlouho vydrží, vypadá jak černá termoska, ale zato má skvělé basy. Značka: Evolvo cosik… Aspoň vidíte, že reklamu zatím vážně nedělám. 🙂

Nábytek, co je nutně potřeba

I nábytku jsme se snažili vyhnout jak čert kříži. Dlouho.

Co kdyby totiž neladil s budoucím bytem? A co když ho tady budeme muset nechat a nikdo (majitel) nám ho neproplatí? Pak by šlo o zbytečnou investici…

Laaa, la, laa… Samé výmluvy.

Nakonec jsme se dohodli na nejnutnějším nábytku.

Máme tak nový botník (který má být přivrtaný do stěny, ale protože jsou v něm jen mé boty, drží i tak), poličku (protože knihy jsem vršila na stůl) a „držák“ na teleskopické tyči do koupelny (fajn vynález).

Recept na vztahy inspirace do vztahu

Hygge světla, kam se podíváš

Světlýlek jsme nakoupili ooopravdu hodně.

Pro naše oči je nejpříjemnější světlo s teplotou 1 800 kelvinů. Takové světlo vydávají svíčky nebo západ slunce.

Světlo s nízkoku teplotou se hodí ve chvíli, kdy chcete zpomalit, relaxovat a mít pohodu. Moje osobní poznámka však je, že při žlutém světle s nízkou teplotou se dá opravdu jen relaxovat.

Práci musíte nechat na kancelář nebo žárovky s vyšší teplotou (bílé světlo, 3 000 kelvinů). Protože já jinak usínám.

No a s Johnym jsme pořídili nejen žárovky, ale i novou lampičku a taky takové speciální svítivé kuličky. Hygge kuličky!

Využití přírodních motivů

Kdo si myslíte, že si s kytkami spíše povídá a utírá jim s láskou listy? A kdo naši džungli pravidelně zavlažuje – Johny nebo já?

Dobře, já to nejsem. Dřív jsem měla na starosti křečka. Nicméně mě kytky (ne křečci) umírají, takže se jich ujal Johny.

Neumím se o ně starat, ale užívám si, když je kolem sebe mám.

Dříve jsme měli jen po pár praktických květinách (které se nemusí moc udržovat), avšak nedávno jsme se v zahradnictví opravdu rozšoupli.

Doma už tedy máme jednu popínavku, palmu, fíkus, takového mrzáčka, co ani nevím, jak se jmenuje…

Drobné dekorace

Dekorace jsme řešili asi úplně naposled.

Nedělala jsem přece v únoru velký generální úklid podle Marie Kondo, abych si do bytu zase v listopadu pořídila velkou spoustu krámů.

Dekorace, které jsme pořizovali, jsou ale prakticky estetické. To znamená, že jsme je spíše potřebovali. 🙂

Šlo třeba o drobnosti jako výměnu vázičky (která mě už zlobila), držáky na svíčky, šperkovnici, aromalampu, bedýnku na uschování elektrotechniky, moc pěkný květináč…

Zde jsme se snažili držet hesla: „Jen to nepřehnat.“

TIP na závěr: Večerní pětiminutovka

Vážně dlouho jsem přemýšlela, jak bych měla tento poslední tip pojmenovat, abyste se nadpisu spíše nevyděsili (nebo nečekali radu s jinou tématikou než úklidem). Ale na nic lepšího jsem nepřišla. 🙂 Takže jak probíhá naše pětiminutovka a co to je?

Zkrátka…

Než jdeme spát, kmitáme čiperně po bytě a uklízíme.

Dáváme věci na své původní místo, rovnáme deky, skládáme polštáře, umýváme nádobí, ukládáme oblečení do skříně, odkládáme povalující se věci.

Děláme všechny činnosti tak dlouho, dokud nejsou pokoje v původním (a kýženém) stavu.

A ráno, když se probudíme, začínáme den se skvělým pocitem, protože v bytě panuje pohoda, čistota a atmosféra.

* * *

Už jsem skoro úplně na konci. Chybí doslova pár řádků.

Teď už jen zbývá podpořit vás (alespoň písemně :-)) a dát vám k dispozici notičky, podle kterých jsme jeli i my s manželem.

> > > Notičky si můžete zdarma STÁHNOUT ZDE. < < <

Opravdu by mě zajímalo, jestli vás něco doma zlobí (a jak jste s oním předmětem zatočili), případně co vám v poslední době udělalo radost.

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *