Máte radost z úspěchu partnera?

Podobné články:

Jak vy osobně hodnotíte tvrzení, že bychom se „měli radovat z úspěchu partnera více než se svého vlastního“? Když jsem toto doporučení kdysi dávno zaslechla, zdálo se mi až neuvěřitelné, že by někdo stavěl zájem vlastní až za partnerův. Přijde mi však krásné se snažit. Ukazovat partnerovi, že nám na něm záleží a že z jeho úspěchu máme radost minimálně tak velkou, jako ze svého vlastního.

Občas jsme přirozeně až příliš zaměření na vlastní problémy a věci, které se v našem životě dějí. Tudíž můžeme lehce zapomenout na partnera. Dokud nám partnerství šlape a „nemusíme se tolik snažit“, naše (ne)pozornost tolik nevadí. Avšak pomalu, opravdu postupně, může docházet k ochlazení.

Jednoho dne se může stát, že se dostaneme do období zimy, která je typická pro svůj emoční chlad, nezájem a časté konflikty s partnerem. Takto období manželské zimy popisuje G. Chapman.

Při svatebních obřadech se říká, že manželé jsou jedno tělo i jedna duše. Básníci zase píší, že „dva splynou v jedno“. Pokud ale usilujeme o dlouhotrvající a naplňující vztah, potom je důležité se o partnera zajímat a prožívat s ním jeho radosti.

Jaká bude vaše odpověď, kdy se vás zeptám: „Kdy naposled jste měli upřímnou radost z úspěchu partnera a dali jste ji i najevo?“

Není tomu dlouho, co jsem zde na blogu psala o první a zdaleka nejdůležitějším principu spokojeného manželství podle pana Gottmana. Jedná se o princip Mapy lásky. Princip, díky kterému známe svého partnera velmi do hloubky. Zajímáme se o něj, aktivně vyzvídáme, jaký měl den a co se mu přihodilo. Sdílíme neúspěchy i strachy a radujeme se z věcí, které se povedly.

Na poznání partnera navazuje ještě jedna myšlenka, kterou bych s vámi ráda sdílela. A sice, že život je mnohem krásnější, když se více soustředíme na druhé, než na sebe. Když se začneme zaměřovat směrem od sebe, méně se utápíme ve vlastních problémech. Máme prostor se zaměřit více na radost, kterou můžeme dát ostatním. Jde vlastně o velmi pěkný druh altruismu.

Zkuste se zamyslet, jestli dané tvrzení platí i pro vás. A nemusí jít nutně jen radostné situace v partnerství. Zkusím nahodit pár situací 🙂 :

 • Žertovali jste někdy s prodavačkou, která před vámi každému řekla „dobrý den,“ a „sbíráte body,„, ale vám věnovala moc hezký úsměv?
 • Zkusili jste někdy nemluvit v diskuzi o sobě, ale pozorně poslouchat druhého a klást mu otázky, díky kterým jste jej opravdu blíže poznali?
 • Měli jste opravdovou radost, když dostal pochvalu váš podřízený?
 • Nebo když jste udělali něco pěkného pro partnera? Třeba večeři, která mu moc chutnala?

Vsadím se, že příkladů sami najdete daleko víc. A o tom mluvím. O situacích, kdy jde vaše já stranou a přichází opravdový zájem o druhého.

JAK MŮŽEME JEDNODUŠE PODPOŘIT „PARTNEROVU“ RADOST?

Vy sami znáte partnera nejlépe, a proto jistě vymyslíte nejvhodnější scénář, jak se radovat s partnerem. Pokud bych ale měla říct 3 body, které by měly fungovat obecně, potom bych vám navrhla:

1. POCHVALA

Jedná se asi o nejjednodušší způsob, jak druhému udělat radost. Tím spíš, jestli mluví jazykem lásky slova ujištění. Zkuste:

 • Poděkovat, jaký partner je. Co udělal.
 • Povzbudit, v čem se zdá být nejistý.
 • Vypíchnout silné stránky, o kterých víte.
 • Ujistit partnera, že vám byl jeho úspěch jasný, protože je „šikovný„.

2. ČIN NEBO SKUTEK POVZBUZENÍ

Skutky povzbuzení vznikají ve chvíli, kdy se děje v životě partnera něco velkého a vy mu ulehčíte. Nebo uděláte radost. Stačí cokoliv malého a jednoduchého. Třeba:

 • Uvařit ráno snídani. Večer večeři, kdy si můžete podívat.
 • Poslat zprávu, i když si normálně přes den netextujete.
 • Otevřít láhev oblíbeného vína. Na oslavu úspěchu. Nebo jen tak.
 • Naplánovat rande či aktivitu mimo domov.

3. VYTVOŘTE SI RITUÁL

Rituál je skvělý nápad, pokud jde o něco opravdu velkého. Třeba získání postup v práci, získání vánočního bonusu… Cokoliv, co je pro vašeho partnera opravdu důležité – ať už v osobním nebo pracovním životě.

Díky rituálu se tak budete moct opravdu uvolnit a oslavit zasloužený úspěch. Výhodou je, že se na rituál můžete těšit oba.

My s manželem třeba jdeme na vážně moc dobrou večeři na kterou zve ten, jehož úspěch se slaví. 🙂

RADUJTE SE, ŽIJEME JEN JEDNOU

Ano, vztah může velmi lehce vyšumět. Vyšumět může hůř, pokud se snažíme a na vztahu pracujeme. I radost z úspěchu druhého je práce. Když si nedáme pozor, můžeme lehce zapomenout.

Na druhou stranu, pokud máte pevné základy vašeho vztahu, mohou vás radosti velmi sblížit. Ukazují totiž, že nám na druhém stále velmi záležít. A kdo by nechtěl „cítit jistotu“, že nás má druhý pořád rád? 🙂

Jestli i vy nějak oslavujete radost partnera, budu moc ráda, když mi napíšete do komentáře.

Mějte se krásně,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *