SOUHRN & HODNOCENÍ: MINDFULNESS NÁSTROJE

Podobné články:

Být naplno v přítomnosti a věnovat plnou pozornost tomu, co se děje tady a teď. Jinými slovy jde o „mindfulness“. Podobná moudra možná zní pěkně na papíře („Nemysli na nic, uživej si, co se děje kolem tebe…!“), avšak hůře se uvádí do praxe . Naštěstí žijeme v moderní době plné propracovaných webových stránek, nástrojů do mobilu a Youtube, kde různí guru dávají své myšlenky i tvorbu k dispozici (často i zdarma). Není se tedy nač vymlouvat. 🙂 Dnes bych se ráda věnovala zhodnocení a představení několika aplikací. Projedeme si tedy mindfulness nástroje, které nám mohou učení se mindfulness docela usnadnit.

Můj dneční článek plynule navazuje na předchozí, kde jsem se vás snažila pozvat k mé 21 denní výzvě mindfulness, se kterou začínám už od 1.7.

Nástroje, které jsem vybrala jsou založené jen na mé začátečnické zkušenosti a na mé snaze se k mindfulness dopracovat. Berte tedy prosím tento souhrn jako dobře míněnou radu uživatele uživateli.

A začnu rovnou mým favoritem! Připraveni? 🙂

1. HEADSPACE 👍🏼👍🏼👍🏼

Headpsace je naprosto skvělá aplikace do mobilu, která má krásnou grafiku, plno citátů, videí (díky kterým se dá snáze pochopit, co „chtěl básník celou mindfulness říci“)… Především ale, jsou cvičení v aplikaci fukční a nápomocné pro nás, začátečníky, kteří se s mindfulness nikdy předtím prakticky nepotkali.

DROBNÉ NEDOKONALOSTI:

– Aplikace je celá v angličtině. Jiný jazyk nastavit nejde.

– Zdarma je jen prvních 10 lekcí (což je nadprůměrné množství). Neomezené užívání aplikace stojí buď 225 Kč/měsíc (při ročním předplatném) nebo 370 Kč/měsíc (jakýkoliv jeden měsíc).

– Jinak nic nemám. Vážně. 🙂

VELKÉ PLUSY:

+ Funkčnost: Jakým způsobem přistupují k vysvětlení dýchání, celého principu mindfulness i zvládání vlastních myšlenek.

+ Sexy mužský hlas (který, myslím, nevadí ani mému muži).

+ Krásna grafika.

+ Animovaná videa, která pomahájí vysvětlit část principů.

+ Možnost nastavení pravidelných notifikací (abyste se nazpomínali pravidelně mindfulness učit).

+ Offline režim, když zrovna nemáte připojení.

V placené verzi si můžete vybírat ještě z dalších témat – třeba zvládání stresu, vzteku, smutku, štěstí ve vztahu/životě, umění prioritizovat, dokonce jsou zde oddíly pro sportovce. Stejně jako jsou zdarma základy mindfulness (Basic), některé další oddíly mají také pár lekcí na zkoušku. Ve výsledku jich je tedy zdarma docela dost.

A já vážně uvažuju, že bych si měsíční předplatné koupila. Za mě jednoznačný vítěz.

Ukázku z aplikace jsem dávala také do videa. Kouknout se na něj můžete tady.

2. BETTERMIND

Asi jediný zajímavý průvodce mindfulness v češtině (proto ho uvádím hned na druhém místě). Nejedná se o mobilní aplikaci. Vše běží na webu. Je pro mě malinko paradox, proč se stránka jmenuje anglicky, když cílí na české publikum. Ale to je spíše marketingové téma. 🙂

NEDOKONALOSTI:

– Bettermind je jen jako webová stránka.

– Zdarma jsou jen první 4 lekce. Dále si musíte zaplatit 900 Kč, pokud chcete službu na 1 měsíc zdarma (a cca 10 000 Kč, když ji chcete neomezeně do konce života vašeho nebo jejich firmy).

– Zaměřením je spíše na zvládání stresu než vyloženě mindfulness.

PLUSY:

Pozn.: Upřímně jsem web vyloženě nezkoušela, protože po mně chtěl registraci. Plusy tedy vycházejí především z pozorování a lehké rešerše na internetu. 

+ Vysvětlení formou audia i animací.

+ Několik režimů, které můžete vyzkoušet (myšlenky, emoce, spánek, paměť…)

+ Součástí projektu je nezisková činnosti a pomoc druhým. Projekt má akci 1+1, tnz. že pokud zaplatíte lekci sobě, dostane ji ještě někdo další, kdo by si ji nemohl dovolit, ale ze zdravotních důvodů jim může pomoct (např. u roztroušené sklerózy).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladatelem je navíc Čech, který sám dlouho bojoval se svými děsy a strachy. Nápad vytvořit stránku prý vznikla v čekárně.

Této webové stránce jsem já osobně příliš na chuť nepřišla, ale možná proto, že jsem se namlsala z Headspace aplikace. Navíc mně osobně vadí, že jde o formu webové stránky a ne mobilní apky.

Nicméně věřím, že zrovna pro ty z vás, kteří chcete mindfulness praktikovat v českém jazyce, je toto skvělá alternativa! A navíc můžete pomoct ještě někomu dalšímu.

3. STOP, BREATHE & THINK: MEDITATION & MINDFULNESS

Druhá z aplikací na mobil na úvod do mindfulness, která mě zaujala. Otevírají se vám totiž takové sekce, které reflektují vaši aktuální náladu. Mobil ji bohužel neumí odhadnout podle tlaku, kterou třeba píšete zprávu na mobilu, ale musíte se sami zamyslet, jak vám je, a náladu si manuálně navolit.

Na výběr máte ze široké palety smutných, naštvaných i šťastných pocitů (a můžete naklikat až 5 pocitů). Aplikace vám také hlídá, jak se vaše nálada s dlouhodobým používám aplikace zlepšuje. Což mi přijde jako zajímavý nápad a skvělá vychytávka, pokud chcete vidět výsledky v určité sféře vašeho života.

Aplikace má rovněž spoustu možností, co se můžete naučit. Stejně jako Headspace je ale po čase placená (podobná cenová relace jako můj favorit – Headspace). Nicméně STOP, BREATHE & THINK má také svou Youtube stránku, kde mají několik pěkných videí, které si zdarma můžete pustit.

NEDOKONALOSTI:

– Několik prvních lekcí máte zdarma (9,99 $ – což je cca 230 Kč/měsíc).

– Jazykem je jen angličtina.

– Pro mě osobně vybrali nepříjemné hlasy „instruktorů„. Nic, u čeho bych chtěla dlouhodobě relaxovat.

PLUSY:

+ Několik možností meditací (stres, spánek, emoce, vztahy, pozornost…).

+ Můžete si vybrat mezi mužem a ženou, kteří vás budou mindfulness provázet (nicméně i v tomto případě se odkazuji na třetí bod ve vedlejším sloupci „nedokonalosti„).

+ Youtube kanál s mnoha cvičeními zdarma.

+ Pěkná grafika aplikace.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vážně se mi hodně líbí, že aplikace sleduje vývoj emocí v čase. Což žádná jiná nedělá. A je fajn si chvíli sednou a zhodnotit si, jak se nám vlastně vnitřně daří.

4. RELAX MELODIES

Relax melodies je aplikace do mobilu a je lehce z jiného soudku. Neučí přímo mindfulness a být v přítomnosti. Je ale skvělým společníkem, pokud se chcete naladit na vám příjemné tóny a relaxovat. Bez hlasů.

Hudbu si můžete navolit od přírodních zvuků (zpěv ptáků, šum moře, padající déšť, foukající vítr…), až přes definici jakési frekvence, která vás má zavést do stavu spánku, meditace nebo hluboké relaxace.

Zvuků si navíc můžete volit vyšší množství. Já dala nejvíce 5, potom mi zvuky splývaly a spíše mě iritovaly než uklidňovaly.

Ano, alternativou pro někoho může být třeba Spotify nebo iTunes či vlasní složka s oblíbenými písničkami. Avšak zde si můžete zvuky samovolně kombinovat a ty vám bez reklam hrají a hrají a hrají…

…dokud je nevypnete, nebo neusnete. 🙂

Aplikace Relax melodies je sice jen v angličtině (nebo francouzštině), reálně ale jazyk nepotřebujete. Po instalaci a zadání mailu vám najedou obrázky, na které když kliknete, začne aplikace vydávat vámi navolené zvuky. Nemusíte se bát, proces je docela intuitivní.

5. TED TALKs

Tuším, že tušíte, o co jde. Jedná se o celosvětový koncept přednášek na různá témata. Hlavní myšlenkou konceptu je: „Myšlenky, které stojí za to sdílet“ (opět – volně přeloženo). 🙂

Právě v rámci těchto celosvětových přednášek můžete najít pár zajímavých lidí, jež se minfulness věnují a už na dané téma mluvili.

I já budu ráda, pokud se v rámci výzvy na jedno z videí podíváte. Ale o tom zase příště.

Pozn: Českou verzi z anglické uděláte zapnutím titulků u konkrétního videa. TED je již docela rozšířený a alespoň u nejlepších videí jsem české titulky vždy našla.

TIP: Pokud byste chtěli vidět někdy TED naživot a nechtěji jezdit daleko, organizuje se něco podobného i v Praze. Název zní TEDx a jedná se o myšlenky hodné šíření z čekého prostředí. Akce se bude konat v listopadu 2018 a téma bude „kotrmelec„. No, já asi půjdu. 🙂

UPDATE: IDEÁLNÍ APKA PRO MŮŽE – CALM

Kamarád, který se meditacím a celkově mindfulness věnuje už delší dobu mi posílal link na apku do mobilu Calm. Pokud tedy u Headspace nebudete chtít poslouchat „sexy mužský hlas“, jak jsem ho označila, můžete si v této aplikaci zvolit ženskou alternativu.

A pravdou je, že na mnoha stránkách byl tento nástroj doporučován. Na rok stojí cca 1 300 Kč a také zde naleznete cvičení na zklidnění, spánek i pozornost.

Díky, Peťo. 🙂

A TO BY BYLO PRO DNEŠEK VŠE, PŘÁTELÉ!

Doufám, že jsem vás alespoň trošku motivovala si mindfulness vyzkoušet.

Já, jak jsem psala na začátku, výzvu začínám 1.7. a budu moc ráda, pokud se přidáte!

Podporovat se můžeme tady, na Instagramu (pod #receptnavztahy) a nebo na Youtube, kam budu dávat úryvky z výzvy. 🙂 Pojďte do toho! Vždyť jde jen o 10 – 15 minut vašeho dne. To je méně než 1 % vašeho času během dne!

S láskou, Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *