JAK PŘEŽÍT A UŽÍT SI SPOLEČNOU DOVOLENOU?

Podobné články:

Naše nedávná společná dovolená na Mauriciu byla prostě supiš. Nemám, co bych vytkla. Aktivity jsme si na sebe vymysleli opravdu různorodé (v minulém článku) – dobrodružné, sportovní, lebedící, poznávací, potápěcí, kulturní, gastronomické… Z každého šprochu trochu. Až během cesty na letiště Johny říká: „To byla bezva dovolená, viď? Neměli jsme žádnou ponorku, ani hádku.“

„Však my se na dovolených ani nehádáme,“ odpověděla jsem.
A tak mě napadlo, že bych vám mohla sespsat, co si myslím, že děláme proto, aby naše dovolená byla opravdu relaxační a ne zabijácká.

Všechno, co dále napíšu bych zároveň mohla shrnout do jedné věty a článek by končil, aniž by doopravdy začal. 🙂

My se na dovolených zkrátka snažíme. Být v pohodě, vycházet si vstříc, brát ohledy jeden na druhého…

Nemyslím, že náš vztah by dobře fungoval bez společné práce na něm (nejen o dovolené). Kdybychom se oba nesnažili, mohlo by být celých 16 dní docela nepříjemným zážitkem. Jsem ráda, že o sobě víme, kde jsou naše třecí plochy. Těm se pak snažíme obloukem vyhnout. 

Rovněž víme, v čem jsme oba dobří. Já mám třeba superschopnost orientačního smyslu, Johny zase skvěle vyjednává. Tudíž si navzájem dáváme prostor naše „talenty“ na dovolené projevovat.

Takže…!

Jdeme na první část článku. Máme pár zásad, podle kterých se nejen na dovolené 🙂 (jak už jsem nenápadně nadhodila) intuitivně řídíme. Jejich dodržování nám pak pomáhá společný čas lépe přežít. Vlastně prožít.

1. KAŽDÝ MÁ PRÁVO PROŽÍT SI SVOU DOVOLENOU

Co pro vás (konkrétně) znamená úžasně strávená dovolená?

Ležení na pláži, chození po památkách, objevování prírodních krás a úkazů…?

Jaká kombinace činností a aktivit je pro vás ta nejideálnější?

Pokud sami víme, co od dovolené očekáváme, můžeme snáze zahrnout aktivity do plánu už od začátku. Případně přizpůsobovat a korigovat zážitky i uprostřed dovolené (tj. přímo na místě dle nálady).

Dovolená je prostor, kdy bychom si měli co nejvíce odpočinout a načerpat síly. Pokud jedeme s druhou osobou, je přece cílem obou se zrelaxovat.

Takže sobeckost stranou. V ideálním případě by aktivity měly být nakombinované tak, aby:

A. Dělaly radost oběma. Pokud to jde, tato část tvoří největší část dovolené.

B. Dobíjely baterky jednomu z partnerů, avšak s poznámkou, že by měl existovat plán i pro druhého partnera. Aby mohl dobít baterky i on sám sobě.

Příklad z Mauriciu: Já chtěla hrozně moc venčit lvy a lvice v jedné mauricijské ZOO. Viděla jsem aktivitu někde na Youtube a mermomoci jsem si ji chtěla zažít. Jen si to představte: Vy, divoká kočka a dlouhá procházka v její přítomnosti (jestli bych jí mohla i hladit a stále mít na konci venčení všechny končetiny včetně hlavy ale nevím).

Johny z aktivity nebyl tak nadšen, jako jsem byla já. Nicméně se mě snažil podpořit a slíbil, že můžeme jít (jupí).

Realita však udělala lehkou čáru přes můj plán. Než jsme se vůbec přesunuli do míst, kde se kočky venčí, byli jsme na zip line, hladili jsme želvy v jiné ZOO, viděli jsme krmení krokodýlů, hladili leguána, provozovali jsme turistiku (tam pro změnu „venčili“ komáři nás)…

V kontextu předchozích a nacházejících zážitků jsem už neměla takovou potřebu zažít venčení zrovna o této dovolené. Dohodli jsme se, že můj „sen“ přesuneme na jindy, abych se měla nač těšit a nevyčerpala jsem si všechny zážitky.

Už jsem říkala, že Johny umí dobře vyjednávat, že? 🙂

2. JSTE DOHODNUTÍ, ZA CO BUDETE UTRÁCET PENÍZE?

S Johnym utrácíme tak nějak rozumně. Nepotrpíme si na drahém hotelu s bazénem. Raději bydlíme u místních a podporujeme je přes Airbnb.

Neradi rovněž utrácíme za dopravu (raději než taxíkem jezdíme autobusem a hooodně chodíme), za drahé služby (třeba lehátka na pláži – většinou stačí deka a ručníky) nebo za zbytečné cetky (raději než suvenýry kupujeme sušenky, pivo a místní speciality – až na vyjímky). Na těchto položkách se s Johnym shodneme a většinou na nich i ušetříme.

Příklad z Mauriciu:

Rádi peníze dáváme do zážitků.

Vidět a plavat s delfiníy? Ano!

Jít po lávce 350 m dlouhou a zavěšenou nad propastí? Že váháš!

Jet na opuštěný ostrov lodí? Asi už nebude tolik opuštěný, když tam pojedou další lodě s turisty, ale… Jasně!

Pokud si ujasníte priority předem, nebudete se muset hádat v průběhu dovolené. Priority jsou zkrátka priority. O to víc, pokud máte určený rozpočet, který nechcete přesáhnout.

3. ČÍM VÍC AKTIVIT, TÍM DELŠÍ DOVOLENÁ

Existuje teorie, že pokud se den skládá z neopakovatelných a nových zážitků (takových životních „poprvé„), potom je den pocitově delší.

Úplně nejlepší je, pokud zkombinujete nové zážitky a brzké vstávání. Dej se pak zdá být nekonečný.

Možná se vám už někdy stalo (i během běžného dne), že jste se od rána do večera nezastavili, hrozně moc jste toho stihli a večer jste do postele padli vyřízení, ale naprosto spokojení. Přece jste přes den zvládli odbavit opravdu hrozně moc věcí, no ne?

Podobně se můžeme zařídit i na dovolené. Pokud budeme každý den za dnem ležet na pláži a číst si, na konci dovolené se možná zhrozíme, že jsme nic nezažili. Ležet na pláži a nic nedělat nicméně může být pro někoho ideální plán dovolené, a pokud tomu tak je, nenechte se (mnou) odradit. 🙂

Příklad z Mauriciu: My jsme (troufám si tvrdit) každý den dělali něco jiného – alespoň lehce jiného.

I když jsme měli dva dny vyhrazené na plážování, snažili jsme se alespoň změnit pláž. Jeden den jen jsme si třeba půjčili kola a frčeli jsme na obhlídku okolí. Další den jsme kombinovali pláž a šnorchlování, potom zase cestování na jiné místo, abychom vyzkoušeli jinou část ostrova… Potom jsem si vzala plavecké brýle a plavala jsem si jako závodník.

Zkrátka, není plážování, jako plážování.

4. PRÁCE? TO SLOVO CO ZNAMENÁ?!

Dnes je internet všude. Wi-fi dosáhne do hotelových pokojů, soukromých apartmánů i do kaváren a restaurací. Vím, že je někdy těžké mobil vypnout nebo se na něj nedívat. A vím, že tuhle radu asi očekáváte.

Proto jsem vás nechtěla zklamat a přidávám se k velké řadě lidí zastávajících názor, že na dovolené se nemá pracovat. Výkřičník a tečka.

Prací myslím i práci, kterou nemáte vyloženě placenou, ale stejně vám bere kapacity. Může jít třeba o pomoc na projektu, konzultace nebo určitá forma dobrovolnických aktivit.

Cokoliv, co vás nutí vracet se v mysli do šedi běžného pracovního dne.

Vydržíte-li nepracovat, uděláte medvědí službu svému mozku, zatočíte se syndromem vyhoření a možná si i odpočinete, takže po návaratu budete aspoň na pár dní (než vás opět vycucnou) hýřit optimismem.

Pozor. Možný vedlejší účinek: Hrozí, že budete irotovat své okolí nebývalou energií a kupou nápadů.

Příklad z Mauriciu: Na dovolené si vždy pořizujeme lokální SIM kartu (už na letišti), což velmi zjednodušuje komunikaci s místními. Tím pádem nemáme zapojenou českou SIM a můžeme si užívat, že nás nikdo neruší.

Další skvělá metoda je nechávat si mobil odložený na pokoji, když někam jdeme.

Večer přichází asi největší touha sáhnout po mobilu.

Takto. Pokud vám práce na mobilu, úprava fotek nebo psaní povídky dělá radost, potom se aktivitě věnujte. Ale zkuste si alespoň vypnout notifikaci o nových pracovních mailech a zprávách. 🙂

5. VLASTNÍ A SPOLEČNÝ ČAS

Ať už doma nebo na dovolené se nám s Johnym velmi vyplácí, pokud si čas, který spolu trávíme, dokážeme rozdělit na společný a osobní. Díky osobnímu času máme prostor opravdu jen sami na sebe a můžeme se zrelaxovat podle vlastního uvážení.

V páru zažíváme během dne spoustu věcí. Je tedy logické, že se občas chceme (a potřebujeme) zastavit a věnovat se svým vlastním aktivitám. Co dělá Johny ve svém osobním okénku vám nepovím (páč nevím), ale já třeba bloguju (překvapivě), čtu si nebo si něco čmárám a přemýšlím.

No a doma fungujeme dost podobně.

Předem se dohodneme (a tohle bych podtrhla), jak dlouho a kdy potřebujeme náš soukromý čás.

Součastí dohody je i plán, v kolik chceme být zase spolu a trávit čas společně.

Zkušenost z Mauriciu: Rozdělení času na osobní a společný bylo nejvíc vidět na pláži (každý dělal něco jiného), a pak doma na pokoji.

6. DOVOLENÁ = ČAS, KDY ODPOČÍVÁTE A JE VÁM DOBŘE

Tak proč si tak pěkný čas (až skoro sváteční) jakkoliv kazit?

Hádky, nervozita, trvdovhlavost… Tohle všechno a mnohem více by mělo zůstat zamčené doma.

Zkušenost z Mauriciu: Pro mě byl velký AHA moment, že obchody v exotických zemích jsou už opravdu daleko, co nabídky zboží se týče. V městečku už běžně seženete opalovací krémy, sprcháče, dámské potřeby, léky, kosmetiku…

Zkrátka, stane-li se, že jste doma zapomněli něco sbalit a koupit, vůbec nic se neděje.

Naopak léky (na zažívání) nebo sprej proti komárům (citronela) je nejlepší kupovat přímo v dané zemi, kam cestujete. Většinou mají největší účinek.

***

Ještě mě napadlo pár myšlenek, ze kterých nechci dělat další velké body. Myslím, že pro představu to takto krátce vypsané stačí. 🙂 S Johnym se snažíme:

  • Plnit nazvájem přání jeden druhému:

„Můžeš mi prosím podat pivo z lednice?“ „Natřeš mi záda?“ „Můžeme ještě zítra zařadit ležící den na pláží?“

Odpověď je ve všech případech stejná: „Jasně!“

Úroveň nadšení: Ideálně velká.

  • Brát výměnu názorů jako přirozenou věc:

„Tudma se k chrámu nedostaneme.“

„Ale jo, koukala jsem do mapy…“

„Ale ten místní říkal, že…“ Babo raď, kdo má v tomto případě pravdu.

  • Tolik to nehrotit:

Když se nám někam nechce, nenuťme se.

Když se nám někde nelíbí, ozvěme se (už se nám párkrát stalo, že jsem rušili booking hned po příjezdu a hledali jsme náhradní ubytování).

Uf. Myslím, že to je vše, co mě napadá k pěknému trávení dovolené.

Ve zkratce řečeno: Dovolenou je třeba si užít. Včetně přítomnosti toho druhého.

A jak naše dovolená opravdu vypadala, ptáte se? Můžete kouknout na naše video:

 

Nuže, pěknou dovolenou. Ať budete kdekoliv. 🙂

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *