Podobné články:
Existuje velká spousta článků, které se zabývají uzpůsobením pracovního místa a zvládáním home-office v rámci efektivity. V tomto článku vám chci ale nabídnout tipy, které úzce souvisí s našimi nejbližšími – partnery. V době koronavirové karantény totiž náš vztah může dostat zabrat. Na druhou stranu máme spoustu příležitostí, jak pracovat na vzájemném vztahu, pochopení a jak z nutnosti být doma můžeme vyjít silnější.
Dám vám proto pár dobře míněných rad, jak s partnerem zvládnout domácí izolaci a jak si vše nastavit, abyste se nezbláznili. 🙂 Přidávám vždy pár návrhů, jak pracovat na vztahu s partnerem a jak naplňovat vaši citovou nádobu (více v článku zde i se cvičením ke stažení zdarma).
Zvládnutí karantény s partnerem začíná pozitivním myšlením
Už jsou tomu pár týdnů, co u nás řádí COVID-19. Za dobu koronavirovou jsme si už mohli vyzkoušet, jak se nám s partnerem společné soužití daří a kde nám to díky home-office možná skřípe. Pro někoho může být spolu-bydlení velký šok, neboť takto intenzivně spolu v páru bývají jen o dovolené, kde má člověk alespoň nějaké rozptýlení. Málo z nás mělo pravděpodobně někdy možnost být spolu každý den, sedm dní v týdnu. Víc než kdy jindy je proto důležité, abychom se snažili spolu vycházet a byli k sobě ohleduplní. Jak tedy co nejlépe zvládnout práci a přitom posilnit vztah? A jde to vůbec?
I vy v páru můžete mít rozdílné názory na celou situaci. Možná se dostanete do bodu, že vás vaše drahá polovička začne opravdu štvát. Nejlepší, co můžete udělat, je snažit se neeskalovat situaci a zaměřovat se na dobré věci ve vašem vztahu.
Nechci působit sluníčkářsky.
Ono toho může spousta vyplavat na povrch a zatím nikdo nevíme, co přijde… Jsem si ale jistá, že pokud vědomě nebudete omezovat kritiku, hádky a negativní myšlení, potom se můžete dostat do spirály, ze které už (ani u dnes pěkných vztahů) není návratu.
TIP PRO POSÍLENÍ VZTAHU
Jako zásadní se může jevit, abyste se snažili udržet informovaní dle vaší potřeby, ale abyste to nepřehnali. Dejte si denně jen krátké dostaveníčko a následně cvičte vůli, abyste se na další informace během dne nedívali.
Přemýšlejte a plánujte, co pasivně konzumujete a co vás ovlivňuje. Může se zdát, že koukání na seriál o sériových vrazích nebo narkobaronech inspirovaný skutečností může být skvělý nápad. Konečně máte čas… Avšak nálada v seriálu či filmu se na vás může lehce přenést. Mozek nedokáže rozlišit, zda v situaci jsme či ne. Nebezpečí vnímá jako reálné. Proto by bylo vhodné dívat se na pozitivní filmy, po kterých budete mít dobrou náladu. Třeba si zopakovat Forresta Gumpa nebo zhlédnout film Pýcha a předsudek.
Určitě o svých obavách otevřeně mluvte. Partner nemusí váš problém vyřešit. Může se vám ale velmi ulevit, protože vedle sebe máte člověka, kterého zajímate. I když to už dávno víte. 🙂
Oceňujte. Co to jen jde.
Jako druhý bod přidávám velmi důležitou poznámku ohledně ocenění a omezování negativního pohledu o kterém už byla řeč. Když se zeptáte největšího odborníka na vztahy, pana Gottmana, co s jistotou vede k rozvodu, potom vám řekne, že se jedná o kritizování druhého. Kritické chování začíná hledáním chyb na partnerovi. Časem se z nevědomého nalézání slabých míst může stát zvyk a ze zvyku můžeme získat pocit nadřazenosti. Partner pak v našich očích může mít nálepku břídila, i když v očích okolí tomu vůbec být stejně nemusí.
Snažte se tedy udržovat co nejklidnější domácnost. Toho dosáhnete díky pravidelnému oceňování a pochvalám.
„Děkuji, že jsi mi uvařil kafe.“
„Jsem ráda, že jsi mi dnes přenechal nejlepší pracovní místo v bytě.“
„Tvoje jídlo mi moc chutnalo.“
TIP PRO POSÍLENÍ VZTAHU
My už roky praktikujeme tzv. vděčníky. Večer před spaním si říkáme alespoň 3 věci, za které jsme daný den vděční. Vděčníky zahrnují i pochvalu partnera. Člověku se tak lépe usíná a má pocit, že ani špatný den nebyl tak hrozný… 🙂
Plány, rutiny i opravdový odpočinek: pracovně i vztahově
Za dobu, co jsme doma s manželem vzniklo spousta pěkných situací, které náš vztah posílily, ale také pár situací, na kterých jsme se poučili a od teď se více ladíme. Nejkritičtější část dne přichází na oběd (kdy a co objednat, když jsme oba pořád na telefonu a hangoutu) a večer („Proč zase končíš tak pozdě?“). Je proto vhodné plánovat svůj týden (hrubý přehled) a konkrétní den i s partnerem. Ideálně si dát fixní bloky i do kalendáře (obědová procházka, jídlo).
Práce na home-office je náročnější, neboť se pravděpodobně více položíte do práce a budete mít menší tendenci dávat si „kecací“ pauzy.
Zkuste proto myslet i na to, že je důležité dělat si přestávky. Odborníci mají změřeno, že lidé, kteří si dají alespoň 15 minutovou přestávku po několika hodinách (pravidelná krátká káva, koukání do zdi…) jsou ve výsledku daleko produktivnější, než ti, kteří celý den pořád makají.
Rovněž je důležité mít svůj prostor (vy i partner), kde si můžete věci rozložit. Začít nejtěžšími věcmi ráno. Ráno se převléct a nepracovat v pyžamu… Zkrátka a dobře, trochu lépe se sebou pracovat a hlídat sebe a po očku i partnera. 🙂
TIP PRO POSÍLENÍ VZTAHU
V průběhu týdne nemusíte mít jen bloky pracovní, ale i takové, které mohou pomoct vašemu vztahu. Sledovat totiž po celou dobu karantény Netflix nemusí být to pravé ořechové. A kdo ví, na jak dlouho se karanténa protáhne. 🙂
Aby vás mozek doopravdy vypnul, je důležité zařadit aktivity, kterými nebudete stimulovat mozek. Mezi ně se řadí meditace, čtení knihy, sledování mouchy na stěně, hra s vaším mazlíčkem, sportovní aktivita… Určitě se vyhněte dlouhodobému a celovečernímu poslouchání podcastu, diskuzím na internetu, sledování feedu sociálních médií či televizi.
Naopak je vhodné zařadit některé z těchto partnerských bloků:
- Když se teď nevidíte s rodinou, je vhodné do volného času zařadit bloky na volání rodině nebo kamarádům. Pokud máte pra-rodiče, budou v této době určitě velmi rádi, že vás uslyší. Stejně jako rodiče nebo opravdu dobré kamarádky. S kamarády můžete mít online večeři nebo si na dálku zahrát hru.
- Určitě je dobré se společně domluvit a vymyslet, co byste chtěli oba dosáhnout nebo zlepšit. V tom případě se můžete podporovat ve zdravých rutinách a zařadit blok na čtení, meditace, online cvičení atd. Cvičit můžete každý „to své“, jen se možná lépe dokopete. Možná se vám bude hodit rozmazlovací seznam, abyste zjistili, co vám chybí a co byste do života chtěli zařadit.
- Je vhodné občas (a nenápadně) ohlídat partnera, zda to už s prací nepřehání a zda si dělá dostatek přestávek. Pokud není zbytí, vyplatí se alespoň prokázat soucit nebo účast: „To je mi líto, že máš tolik práce a nikdo ji za tebe neudělá…“
Mít čas pro sebe
Podle psychologů je důležité mít čas jen a jen sám pro sebe.
My s manželem máme už roky zavedný tzv. alone time a together time. Jedná se o určité časové bloky, při kterých se věnujeme vlastním nebo společným aktivitám. Přestože jste společně zavření doma, zkuste si i tak naplánovat čas pro sebe, pokud to jde. Protože práce se do „alone time“ nepočítá a každý z nás potřebuje dobít baterky jen bytím sám sebou.
Ohleduplnost na „novém“ pracovišti
I doma je vhodné zavést osvědčené standardy, které se praktikují na pracovišti. Pokud se nevhodně chováme, můžeme sice naštvat jen jednoho člověka, avšak tímto člověkem je partner, od kterého odbitím 18. hodiny prostě neutečeme, narozdíl od kolegů.
Proto bych doporučovala pobavit se, jaká pravidla si zavedete:
- Volání s kýmkoliv by mělo probíhat z vedlejší (nebo vlastní) místnosti.
- Pokud má partner rád při práci ticho a vy naopak hudbu, sluchátka jsou jasná volba.
- Má-li partner zdravotní problémy (např. karpální tunel, páteř), zkuste se na nejlepším pracovní místě u vás doma střídat.
- Objeví-li se jakákoliv věc, která vás začne zlobit, obraťte se co nejdříve na partnera. Dušením v sobě nikomu nepomůžete. Hlavně, pokud není partner opravdu empatický, možná si vašich pocitů ve víru pracovního nasazení ani nevšimne.
TIP PRO POSÍLENÍ VZTAHU
Stejně jako můžete udělat drobnou radost kolegovi, můžete i vůči partnerovi budovat ohleduplnost a myslet na něj. Kupříkladu:
- Když si děláte čaj nebo kávu, postavíte více vody. Případně partnerovi rovnou kávu donesete, protože jste vypozorovali, že si dává kávu kolem 11. hodiny.
- Pokud u vás nefunguje donášková služba a musíte vařit, je vhodné domluvit se na vzájemné spoluúčasti. Když už tedy musíte v pracovní době vařit (nebo když večeři připravujete den předem na další den), rozdělte si s partnerem úkoly. Cibulku vám do doby, než začnete vařit, může udělat dle jeho pracovního vytížení přece kdykoliv.
- Běžte se s partnerem místo oběda trochu projít. Čerstvý vzduch vám udělá dobře a bude se vám lépe přemýšlet.
Kontakt s kolegy a partnerem
Home-office je náročný na psychiku a to především z pohledu separace. Tím spíš, že díky nařízením nesmíme navštěvovat kina ani další kulturní akce a nemáme ani možnost zajít do restaurace. Proto je vhodné mít krom partnera možnost mluvit s někým dalším, abychom úplně nezblbnuli.
Zkuste si zařídit společný call přes Hangouts, FaceTime, Whereby, ZOOM, nebo Go to meeting. Možností (i bezplatných) je dnes hodně a alespoň získáte nový pohled od nových lidí.
TIP PRO POSÍLENÍ VZTAHU
Společná práce v izolaci je vhodným časem, abyste se dozvěděli více o povaze práce vašeho partnera i o spolupracovnících. Často nejde o to, abychom partnerovi pomohli. Naopak, abychom jej vyslechli.
Pokud partnerovi dopřejete pocit, že ho posloucháte a že vám na něm záleží, potom můžete posílit vztah a doplnit své mapy lásky v této oblasti. V prokliku na článek najdete i cvičení, které si některý večer můžete udělat.
Zmíněný call můžete provést i s přáteli. Pokud je vám už s partnerem dlouho, není nad to, oživit večer energií vašich milých kamarádů. Pozor: Přátelé by měli být příjemným zpestřením pro oba, ne jen pro jednoho z vás.
Otevřenost a snaha nezabřednout do deprese
Pokud máte strach o vaši budoucnost, zkuste se otevřeně pobavit s nadřízeným. Nikdo neví, co bude za další dva týdny ani za měsíc, avšak možná vás manažer ujistí, že je firma zdravá a o práci se nemusíte bát. Často stačí o svém strachu mluvit a nenechávat si ho pro sebe.
Zkuste se však neobklopovat zbytečnými „plašily“ a lidmi, kteří mají tendenci sdílet na svých sítích katastrofické scénáře.
TIP PRO POSÍLENÍ VZTAHU
Dovolte si otevřít se druhému. Ukázat své obavy i důvody, které se za nimi skrývají. Občas jen potřebujeme ujistit, že vše bude dobré a že to společně zvládneme.
Jestliže cítíte, že by pro vaši rodinu mohla mít krize dopad z hlediska existenčních problémů, zkuste zjistit, co se dá v situaci podniknout. Spousta bank odkládá platby za hypotéku v reakci na současnou situaci. Je také velká spousta odvětví, kterým se teď daří a kteří potřebují posily. Vy sami jistě najdete (ideálně spolu s partnerem) řešení pro vaši situaci.
Pro dotazy všeho druhu je vhodné prozkout sekci FAQ na Seznamu, kde najdete i kontakt. Personál bude schopen vás tak přesměrovat podle vašeho konkrétního problému.
Umět se správně hádat vs. nehádat se
Gottman, autor 7 principů spokojeného manželství o kterém již byla řeč, má vypozorováno, že k rozvodu dochází u párů, které se neumí hádat. Není až tak důležité, jestli se hádáte, ale jak se hádáte. Celou teorii budu ještě probírat v jednom z nadcházejících článků. Je však vhodné říct, že hádky obecně zvyšují stres a krom fyziologických reakcí u nás vyvolávají cynismus a pohrdání. Pokud se pocit, že je partner budižkničemu zakoření, máme skvěle našlápnuto ke konci vztahu.
Hádáme se asi všichni. Pokud se vám v době koronavirové podaří pohádat, potom vězte, že jde o přirozený stav.
Když už se hádka stane, doporučila bych vyzkoušet metodu komunikačního kolíku, která vám s partnerem může zachránit večer. Jedná se totiž o metodu, díky které se snáze pochopíte navzájem.
Intimita jako za starých časů. A nebo skoro vůbec.
Když jsme pracovně vytížení a vystresovaní, nemáme mnoho času a chuti na intimitu. Z výzkumů vyplývá, že naše libido klesá o 85 %, cítíme-li se vystresovaní. Ve vašem vztahu tak mohou nastat v podstatě dvě situace:
A. Vaše sexuální touha klesá, pokud roste vaše úroveň stresu.
B. Času a příležitostí máte doma více, proto je vám příjemné intimní vztah budovat.
Obě varianty jsou v pořádku. Rozumí-li partner, co se ve vás děje, pochopí jistě obě. 🙂 Jsme proto zpět u otevřené komunikace a otevřenosti vůči vašim pocitům a myšlenkám.
Pokud byste chtěli vyzkoušet zajímavá cvičení pro posílení intimity, pak doporučuji podívat se na shrnutí kurzu Vědomé milování. Koneckonců, večery jsou dlouhé a zábavy venku v restauracích v nedohlednu.
Cvičení z blogu Recept na vztahy zdarma ke stažení:
Spousta blogerů, firem a cvičitelů dává k dispozici různé programy a hodiny zdarma. Na blogu Recept na vztahy jich spoustu zdarma máte standardně a sem přidávám seznam cvičení, která se vám na home-office budou možná hodit. Většinu z nich najdete v sekci blogu Výzvy a testy.
Další, na této stránce neuvedené, jsou kupříkladu:
- Rozmazlovací pracovní list, kde najdete několik sekcí. Díky nim si můžete rozmyslet, co do svého života ještě chcete dostat, abyste se cítili jako královny a králové.
- Existuje koncept, který mluví o Sabotérech, jež ovlivňují naše myšlení a mohou mít negativní dopad na naši spokojenost v životě (a úspěch). Zde najdete vysvětlení a odkaz na test, díky kterému své sabotéry zjistíte.
- Cvičení, ve kterých můžete jít opravdu do hloubky. Vychází z workshopu slavné autorky Katherina W. Thomas – autorky knih o hledání správného partnera a vědomých rozchodech.
Pokud byste chtěli další velmi praktické informace a tipy, jak si uspořádat home-office, potom jsem po delším hledání zařadila i tento článek (v angličtině). Samotné mi přijde ze všech článků, které jsem v poslední době četla, nejlepší a nejpraktičtější. Jedná se o 20 tipů, jak home-office úspěšně zvládnout. Najdete v něm např.:
- Že je dobré začít s nejtěžšími úkoly ráno.
- Hovory naopak nechat na odpoledne.
- A že je dobré mít rutiny, které bychom dodržovali, kdybychom opravdu šli do práce.
Setkali jste se už s nějakým problémem i vy? Co vám naopak funguje? 🙂 Budu moc ráda za komentář.
Držím nám všem palce, abychom domácí karanténu i s partnery zvládli.
Mějte se,
Vendi