Udělejte si s partnerem shrnutí roku 2019

Podobné články:

Období vánočních svátků je skvělé pro ty z vás, kteří se rádi rozvíjíte a hledáte způsoby, jak být ještě lepším. Partnerem, spolupracovníkem, šéfem… Prostě člověkem. Dlouhé období volna dává skvělou možnost na chvíli se zastavit. Udělat si shrnutí celého roku. Zavzpomínat, co jste zažili i co byste ve 2020 chtěli udělat či prožít.

Možná již intuitivně podobnou aktivitu děláte. Pokud ale ne, mám pro vás pár variant, jak se k celému shrnutí předchozího roku – a plánování roku dalšího – postavit. Niže tak naleznete 6 variant, jak shrnutí pojmout. Můžete si vybrat jednu, která vám nejlépe padne. A můžete si také udělat vlastní kombinaci složenou z vícero.

Začít můžete tak, že si s partnerem domluvíte hodinku až dvě společného času. Doporučuji zajistit si konvici čaje a nálož pohodové atmosféry, ať se vám pěkně reflektuje.

Máte-li, můžeme začít. 🙂

1. Co pěkného jste letos prožili?

Je dobré začít pozitivní aktivitou, která vás příjemně naladí. Nám s manželem velmi funguje, když se ohlédneme za aktivitami, které jsme přes rok zažili. Abyste ke konci roku nemuseli velmi namáhat hlavu, je vhodné si zážitky zaznamenávat průběžně. Například do aplikace Evernote. Poznámky tak můžete mít u sebe a kdykoliv do nich další zážitek napsat – ať už vy nebo partner.

Dalším osvědčeným způsobem je projetí fotek v mobilu, na Instagramu nebo Facebooku, kam si zážitky přirozeně zaznamenáváte.

Pokud nemáte ani jednu možnost z variant výše zmíněných, zkrátka si udělejte čas na zapsání nejsilnějších zážitků. Deset top zážitků si můžete navzájem sdělit s partnerem.

2. Revize vize

Možná i vy máte s partnerem vizi, kterou jste si dříve vytvořili. Vize je totiž něco jako úmluva, díky které víte, jak se (ne)chovat. Víte, co je pro vás důležité a o co ve vašem vztahu doopravdy jde. Páry, které mají společnou vizi (a baví se o budoucnosti) mají velký předpoklad, že spolu budou žít ve spokojeném vztahu. Oba partneři mají pocit, že se sebou navzájem počítají.

Vize je vaše vztahová Polárka. Díky ní můžete držet kormidlo a plavit se správným směrem. I když ji na chvíli ztratíte z dohledu.

Pokud vizi nemáte, můžete se podívat na článek sem. Stanovení vize vám ale zabere trochu delší čas, než jeden večer. Proto si v rámci plánování dalšího roku můžete tento bod přidat na váš úkolníček.

Jestliže vizi máte, doporučuju, aby každý z vás strávil nad rozjímáním vize 5 minut. Přemýšlet můžete směry:

  • Do jaké míry se nám vize dařila plnit?
  • Je něco, co se nám nedařilo? Proč tomu tak bylo?
  • Jsou všechny zmíněné věci ve vizi aktuální? Potřebujeme něco změnit/přidat?

Ráda bych jen podotkla, že cílem je nevyčítat. Jen ukázat vlastní pocity.

3. Začít dělat – Přestat – Pokračovat

V angličtině se také mluví o metodě Start – Stop – Continue. Jedná se o určité typy chování u vás nebo u partnera, které:

  • Byste chtěli začít dělat, protože vám ve vztahu chybí. Nebo jste je někde viděli/četli a rádi byste je u vás zavedli.
  • Chcete ve vašem vztahu eliminovat nebo úplně přestat dělat z různých důvodů. Partner vám chováním ubližuje, cítíte se nedocenění nebo vás zkrátka jen vytáčí.
  • Byste rádi pokračovali, neboť je dané chování skvělé. Může jít o něco, co partner dělá záměrně, ale klidně i nevědomky. Tím, že na chování upozorníte, bude partner vědět, že něco dělá dobře.

Je vhodné dát si pět až deset minut a po uplynutí doby si zapsané poznatky navzájem sdělit.

4. varinta: Milovat – Opustit – Změnit

Obdobně se i zde můžete zabývat třemi možnostmi revize a tím, jak se dívat na uplynulý rok. V angličtině jde o metodu Love it – Leave it – Change it. Zmíněná metodika je spíše pocitová a pěkně se doplňuje s racionálními způsoby hodnocení uplynulého roku. Některé věci totiž hlavou pojmenovat neumíme.

Když dám několik příkladů ke každému bodu:

Milovat můžete společné chvíle po příchodu vás obou z práce. Třeba si povídáte nebo jen tak sedíte a objímáte se, čímž načerpáváte sílu. Za nic nasvětě byste takové chování nechtěli změnit ani opustit, proto je v prvním sloupci.

Úplně opustit lze vše, co vám již neslouží. Kupříkladu něco, co partnerovi nemůžete odpustit. Co mu vyčítáte. Někdy je lepší za výčitkami udělat tlustou čáru. Všechny páry mají témata, na kterých se neumí shodnout. Ale i to je součástí vztahů. A kdy jindy dělat tlusté čáry, než s koncem starého roku a příchodem nového?

Změnit můžete cokoliv, co vám ubližuje, nelíbí se, není perspektivní. Nechtěli byste například dále pěstovat (ne)trpělivost, která přichází ve chvíli, kdy máte vyrazit na cestu? Potom se snažte najít spouštěč a hlavně řešení, jak s nevhodným chováním chcete příště naložit.

5. Poznejte své strašáky a vypořádejte se s nimi

Poslední variantou, kterou zmíním je možnost zaměřit se na obavy z budoucnosti. Na nejistoty, které v dalším roce přichází. Toto cvičení by se také dalo nazvat hledáním vhodných reakcí na vámi vytvořené katastrofické scénáře. Cvičení je dobré udělat v páru ve chvíli, kdy jeden z vás cítí velkou potřebu plánovat a mít život pevně v rukou.

Strašáky lze nazvat jako hlasy uvnitř nás, které nám brání v dosažení cíle. Mohou nás říkat, že něco nezvládneme. Mohou nás přesvědčovat, že ke štěstí potřebujeme něco víc…

Zkuste si zodpovědět několik otázek:

  • Čeho se v roce 2020 bojím? Jsou moje obavy opodstatněné?
  • Co nejhoršího se může stát, pokud se obava v nějaké formě vyplní? Jak budu reagovat?
  • Mohu mé obavě nějak předejít?
  • Může mi nějak pomoct partner nebo kdokoliv z přátel či rodiny?

V páru máte velkou výhodu. Jste na jakoukoliv tíživou situaci dva. A to je velmi osvobozující poznání.

Proto bych vás ráda vybídla, abyste své obavy sdíleli a nenechávali si je jen pro sebe.

6. Udělejte si komplexní cvičení

Už několikátý rok za sebou se s manželem díváme na uběhlý rok komplexněji. K tomu jsem vytvořila dokument, který si můžete vytisknout a vyplnit. Obsahuje několik jednoduchých otázek, které vás navedou. Věřím, že i vám budou k užitku. 🙂


Máte i vy nějaké osvědčené způsoby, jak si svůj rok revidujete? Budu moc ráda, pokud napíšete níže do komentáře. 🙂

A protože je za chvíli Nový rok, přeji vám mnoho lásky a zdraví. Ani jednoho není nikdy dost. Buďte spokojení, ať jste kde jste.

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *