Podobné články:
Šesedát minut. Překonání sebe sama. Adrenalin. Zoufalost. Kooperace. Taková slova se dají použít, když se člověk snaží popsat, co jsou „únikové hry“. Únikové proto, že vás většinou zavřou do místnosti a vy se z ní ve stanoveném časovém limitu musíte dostat. Když se vám únik povede, můžete zvrátit bombový atentát, potrestat špióna, který chtěl ukrást důležitý patent, dostat se z Alcatrazu nebo vystopovat jmění mrtvého mafiána.
Témat únikových her je ve větších městech opravdu velká spousta. Jestli jste z měst menších, vůbec nemusíte zoufat. Jen pravděpodobně nebudete moct nabídky přehazovat lopatou. 🙂
Co je tedy cílem únikové hry? Většinou vyřešit určitý tématický úkol. Snažíte se dostat do různých skříněk, otevřít spoustu zámků, spojovat a kombinovat předměty v místnosti, využívat světlo, zvuk nebo různé informace uvnitř místnosti.
Únikové hry mají často tématiku filmovou (Kmotr, Harry Potter, Počátek) nebo se opírají o pověsti daného města (Golem, Faust, hledači pokladů…). My tento druh zábavy objevili už před více než 2 roky a od té doby nahodile chodíváme. Pokud se tedy nebudete u luštění hádat, aktivitu vám vřele doporučuju jako způsob párového stmelování. Šedesát minut uběhne jako voda, uvidíte.
Nechci se zde vyloženě rozepisovat o všech hrách, které jsme navštívili. Obecně máme zkušenost, že hry od společnosti The Chamber mají nejméně vadných rekvizit. Určitě se dívejte i na obtížnost. Ráda bych teď zmínila další typ „únikových her“, které možná nejsou tolik profláknuté a které je určitě zajímavé vyzkoušet.
TIP:
Slevomat nabízí spoustu únikových her se slevou. Když plánujete hru navštívit v delším časovém období, podle mého se vyplatí portál sledovat.
VENKOVNÍ ÚNIKOVÁ HRA ANEB ŘÍZENÁ PROCHÁZKA PO MĚSTĚ
Únikové hry nemusí být nutně jen v místnosti. V Praze existují provozovatelé, kteří vám předem pošlou obálky, úkoly a mapu, díky čemuž poznáte Prahu (nebo jiné město) a dozvíte se zajímavosti o památkách, pověstech i turistických místech. Město, zkrátka, poznáte trochu jinak.
V září jsme si s kamarády vyzkoušeli cca 5 hodinovou venkovní hru s názvem Pražské pověsti a legendy, která nás provedla Starým i Novým Městem a Hradčany. Hra funguje tak, že si přečtete zadání v obálce a vyluštíte hádanku nebo úkol. Což vás nasměruje na další místo. Tam najdete kód pro otevření další z obálek, ve které je opět další hlavolam.
Pokud si člověk není odpovědí jistý, může napsat na webovou stránku, u kterého úkolu se zasekl. Ale pozor. Kvůli nápovědě většinou naskakují trestné body nebo minuty.
HODNOCENÍ
Venkovní hra je závislá na počasí. Ale s tím je asi třeba počítat. Trasa je poměrně dlouhá a spolu s úkoly a nutnou dávkou kofeinu jsme luštěním strávili přes 5 hodin. Ale… My se opravdu nikam nehnali. 🙂 Byli borci, kteří zvládli hru za 2,5 hodiny.
U venkovních her vidím hlavně jednu nevýhodu. Když člověk špatně odhadne odpověď, může se jednoduše ztratit nebo jít špatným směrem. Možná se vám proto nebude chtít vracet a tak si raději vezmete nápovědu (a získáte trestné minuty). Není tedy žádný „rádce“, který by lehce napověděl a nasměroval.
Pražské legendy a pověsti jsou dlouhé 6 kilometrů a organizátoři si dali záležet, abychom se dozvěděli něco nového o hlavním městě. Věřím, že jejich cíl byl naplněn.
VENKOVNÍ ÚNIKOVÁ HRA ANEB JDE TO I S MOBILNÍ APLIKACÍ
Další zajímavou variací na únikové hry je venkovní hra s názvem „Kletba Vyšehradu“. Hra funguje podobně jako předchozí. Začínáte na určeném místě, ze kterého se díky napovědám dostanete k další hádance a tak pokračujete stále dál, až máte vyluštěno.
Hra je v lehce ponurém duchu. Příběh totiž vypráví o dvou bratrech, z nichž se jeden zabil. Vy pomáháte (zatím) živému sourozenci, aby šel po stopách svého bratra a dopátral důvodů jeho smrti i tajemné záhady, která ho v první řadě na Vyšehrad přivedla.
Výhodou a zajímavostí této hry je mobilní aplikace, do které se zaregistrujete a která vás celým příběhem provází. V aplikaci pak máte videa, obrázky, zapisky z deníku zesnulého bratra… Které si můžete projít i zpětně. Aplikace také nabízí možnost interakce. Když pracujete ve skupině, jste navzájem propojení. Pokud jeden napíše správnou odpověď, automaticky se propíše do prostředí druhého.
HODNOCENÍ
Je velmi zajímavé pracovat s mobilní aplikací, ve které se nachází celý příběh. Velkou výhodou je možnost vracet se v příběhu dozadu. Textu je však hodně, takže je možné, že z vás za chvíli opadne nadšení všechen číst.
Naneštěstí přeskakovat příliš nejde, neboť se v textu skrývá řada indicií, které pomáhají k rozluštění celé hry.
Zároveň mám drobnou výhradu k jednomu úkolu, který (podle mého názoru) nejde vyluštit bez nápovědy. Nebo jde, ale pak jde spíše o dílo náhody (náš případ).
Osobně doporučuji si Kletbu Vyšehradu projít v noci. Hra bude mít úplně jiný rozměr. 🙂
3D VR (virtual reality) HRA GOLEM V HRAČKÁŘSTVÍ HAMLEYS
Pokud chcete vyzkoušet ještě úplně jiný zážitek a nebojíte se utratit více penízků, potom můžete otestovat hru v 3D virtuálním prostředí s názvem Golem. Další, o něco strašidelnější hrou, je pak Arachnoid.
Ve hře se díky prostředí virtuální reality přenesete do prostředí za doby Golema, kdy se teprve staví Karlův most a kdy musíte Rabínovi pomoct Golemovi nasadit šém a poté ho i vyndat.
Hra je trochu interaktivní. Na začátku si nasadíte brýle, sluchátka a speciální vestu. Oproti klasickým únikovým hrám se však spíše budete pohybovat různě po prostoru, chodit z místnosti do místnosti a dívat se na odvíjející se příběh. Tolik luštit nebudete.
Je až fascinující, jak je hra zpracovaná. Totiž, vy v reálném světě nestojíte jen v jedné malé místnosti, ve které byste se celou dobu pohybovali. Naopak. Pohybujete se po velkém prostoru, kde jste neustále snímáni. A když například sáhnete na podle-všeho-virtuální-mříži, cítíte dotek kovu a tvaru mříží i ve skutečnosti.
Vchody reálné jsou tedy i vchody virtuální. Dřevěné zábradlí, na které koukáte, je dřevěné i na dotek. A když snímač špatně vypočítá vzdálenost nebo se zasekne, můžete si taky nakopnout koleno o komodu, která měla být dál. 🙂
HODNOCENÍ
Osobně jsem byla z hry ve virtuální realitě zklamaná. Doufala jsem, že bude daleko interaktivnější. Hra trvala všeho všudy 20 minut. V dalších 10 jsme si nasazovali obleky a dostávali instrukce.
Druhá hra – s pavouky – je ale prý interaktivnější. A děsivější.
Nuže, pokud máte chuť utratit 400 Kč na osobu za podobný druh zážitku, směle do toho. Minimálně je zajímavé si hru vyzkoušet. Navíc, VR systém pro Hamleys vyvinula česká společnost a můžete tak ocenit „české zlaté ručičky“.
Dalším zajímavým konceptem ala únikové hry je například Quest Cafe (o kterém jsem psala dříve). Jedná se o kavárnu, kde si dáte čaj nebo kafe a snažíte se vyluštit jednu ze záhad. My si zvolili hlavolam týkající se odhalení hrobky Tutanchamona.
Ani zde nejste vyloženě uvězněni v místnosti. Můžete chodit na toaletu, jak se vám zamane. A když do 90 minut vyluštíte záhadu, můžete se ještě posadit ke stolečku mimo místnost a luštit zapeklité hlavolamy.
ÚNIKOVÉ HRY, KTERÉ JSME VYZKOUŠELI
Máme za sebou už několik únikových her, ale je velmi těžké říct, které byly nejlepší. Hry se neustále vyvíjí a zlepšují. Bette tedy, prosím, s rezervou hry, které zde zmiňuju. 🙂
Aktualizace: Některé jsou opravdu zrušené nebo dle stránek provozovatele prochází rekonstrukcí.
Pacient č. 27 – hororová hra na Palmovce. Osobně se nerada bojím. Ale tohle byla lehce nebezpečná hra, kterou jsem s přehledem zvládla. Adrenalin zde roste rychleji, než u jiných únikových her. 🙂
Mafiánská hra – pěkně zpracované, dotažené do detailů.
Zloději snů – hra na motivy filmu Počátek s Leonardem DiCaprio. Oceňuji především pěkné prostředí, kterým člověk prochází.
A přidám poslední tip: Golemova skrýš – s překvapením na začátku :-).
Jak vidíte, možností je spousta. Jen si vybrat. A co vy? Máte nějakou oblíbenou únikovou hru?
Mějte se krásně a zase příště,
Vendi
TIP NA DALŠÍ RANDE
- Muzeum smyslů
- Galerie ocelových figurín
- Ochutnávka rumu
- Muzeum filmových legend v Praze (a Jindřichově Hradci)
- Skleník v Botanické zahradě – Fata Morgana