Shrnutí knihy: Cyklická žena (Miranda Gray)

Podobné články:

Kniha Cyklická žena mi byla doporučena na sobě několika nezávislými ženami, které ji popisovaly slovy: „Kdybych už v pubertě věděla, co vím díky knize teď, brala bych menstruaci úplně jinak.“ Bylo to v době, kdy jsem se snažila porozumět sama sobě a kdy jsem řešila chybějící menstruaci po deseti letech užívání hormonální antikoncepce. A tak jsem se rozhodla dát knize šanci i přes značně ezoterický název a křiklavě žlutý obal. Autorkou Cyklické ženy je Miranda Gray, sebezvaná průvodkyně žen.

Je pravdou, že by kniha mohla být poloviční. Přesto jde o skvělý úvod do zcela nového pohledu na ženství. A jsem názoru, že by informace o cykličnosti ženy mohly pomoct opravdu každé z nás. Abychom si rozumněly, měly se rády a byly na sebe hodné v době, kdy nejsme výkonné dle (svých) očekávání.

Možná jste všímavé a samy jsme již zaregistrovaly změny, které se vám dějí v průběhu měsíce. Někdy máte energie, že byste vyběhly na Říp a někdy se znaveně plahočíte a doufáte, že bude pracovní den už u konce. Jindy se možná cítíte jako ryba ve vodě v kolektivu. Rozumíte lidem, jejich pocitům a je vám s nimi dobře. No a někdy byste zase nejraději byli jen samy a teletily se zachumlané v peřině s fajn knížkou.

Miranda Gray se snaží v celé knize ukázat, v čem jsou jednotlivé fáze cyklu silné, čemu bychom se měly vyvarovat a na co se soustředit. Je mrzuté, že dnešní doba nereflektuje naše ženské potřeby a je od nás vyžadováno jet stále na 100 % výkonu. Přitom, kdyby i zaměstnavatel uměl s naším cyklem pracovat, mohl by v konečném důsledku získat. Ale to je diskuze na delší dobu, i když jsem už četla o několika zaměstnavatelích-vlaštovkách, které se snaží náš přirozený vývoj více reflektovat.

Na začátek bych chtěla vybídnout všechny z vás, které zatím na svůj cyklus koukáte skepticky. Zkuste si projít dnešní shrnutí a popis hlavních charakteristik jednotlivých fází. Zkuste se na cyklus dívat očima:

„Co mi může tato znalost sebe samé přinést?“

„Mám to tak taky?“

„Co můžu v danou fázi udělat, abych šla sama sobě naproti?“

Začnu tedy obecně a dále si projdeme specifika každé fáze. Na konci každého shrnutí mám pak poznámku pro muže, jak s námi v jednotlivých fázích pracovat. 🙂

Čtyři fáze ženského cyklu

Stejně jako se mění jaro, léto, podzim a zima, i my procházíme v rámci cyklu 4 fázemi. Jako výchozí bere Miranda Gray 28 denní cyklus s fázemi trvajících vždy 7 dní. Pro každou z nás je ale důležité umět se zorientovat právě v našem vlastním cyklu. Některé ženy mají cyklus dlouhý 24 dní, jiné 40. O zdravém cyklu mluvíme, pokud obsahuje ovulaci a od ovulace k další menstruaci je období dlouhé 12 – 16 dní. To znamená, že délka cyklu není rozhodujícím ukazatelem zdravosti cyklu.

V knize Cyklická žena jsou uvedeny tyto fáze:

  • Reflektivní fáze (1. – 6. den cyklu) – období menstruace.
  • Dynamická fáze (7. – 13. den cyklu) – doba před ovulací.
  • Expresivní fáze (14. – 20. den cyklu) – ovulace.
  • Kreativní fáze (21. – 28. den cyklu) – doba před menstruací.

V každé fázi máme sílu a předpoklady na něco jiného. Naše schopnosti můžeme využít pro naplnění osobních i kariérních cílů, kreativitu, budování vztahů nebo plánování. Podle fází můžeme snáze plánovat, na co se ve které části měsíce chceme (a můžeme) spíše soustředit.

Cyklus a naše zesílené schopnosti velmi souvisí s fyziologickým děním uvnitř nás. Mně osobně velmi pomohlo zopakovat si, jak ženské tělo funguje a jak přesně dochází k ovulaci. Nebo jaká je funkce děložní výstelky či čípku.

Pamatujete si tyto informace ještě ze školy? 🙂

Řekněme si pár věcí jen ve zkratce. Po menstruaci ve vaječnících dochází k růstu folikulu. Roste, sílí a buduje se děložní výstelka, která má později poskytnout podmínky pro uhnízdění vajíčka. Roste nám hladina hormonů (v této fázi ženský estrogen). Přichází ovulace. Vajíčko se uvolňuje.

Vajíčko pak čeká ve vejcovodech na oplodnění. Zhruba v druhé fázi začíná růst hladina hormonu progesteron. Současně se ukazuje, zda se vajíčko uhnízdilo. Pokud ne, děložní výstelka se bortí a žena menstruuje, díky čemuž se tělo výstelky (i neoplodněného vajíčka) zbavuje.

Cyklus začíná nanovo.

Když si představíte, co všechno se v našem těle děje, není divu, že jsme v podstatě každý týden v měsíci jiné. Příroda nás totiž vybavila předpoklady a schopnostmi, abychom zajistily naše potomky. Naše chování tedy vychází z naší přirozenosti.

Cyklicka zena_Miranda Gray

První fáze cyklu: Reflektivní

Jsme unavené. Boří se nám výstelka. Jsme unavené, podrážděné a vykonávat normální činnosti nás stojí spoustu práce. V tuto dobu příliš nevnímáme okolní svět. Jsme ponořené do sebe a „problémy světa“ nás netíží. Mizí naléhavost a urputnost. Jedná se o pasivní fázi.

Zkuste si dovolit být v této fázi unavené. V reflektivní fázi je nejlepší období pro zpomalení. Je dobré období přijmout, jaké je. Nebránit se mu. Nemusíte zrovna ležet s nohama nahoře, ale je vhodné plánovat si i v práci/doma takové typy úkolů, které vás energicky neodrovnají.

Budete-li se příliš přepínat, hrozí, že vám v celém cyklu zbude méně energie. Na požadavek výkonu navíc můžete reagovat podrážděně až agresivně. Reflexivní fáze je podobná stavu hibernace. Jsme opravdu hodně v sobě a vidíme, co je důležité a co nikoliv. Motivace a nadšení klesá.

V Reflektivní fázi bychom o sebe měly pečovat a obnovovat své síly. Stáhnout se. A ideálně být v omezeném kontaktu s druhými.

Reflektivní fáze zároveň nekompromisně ukazuje, na čem nám opravdu záleží a co děláme z pozice „měla bych“. Přes naši malou energii si dokážeme najít sílu na skutečně důležité věci. Možná se vám díky zpomalení otevřou oči a řeknete si: „Chceme se mi tohle opravdu začínat? Vážně chci, aby ____ ?“

Vaše odpověď je v Reflexivní fázi možná nepříjemná (ba-li ne nechtěná), ale opravdu upřímná.

Na co se (ne)soustředit?

  • Nejsme dynamické, rozhodné a akční. Plány na uběhnutí maratonu nechte na jiný termín.
  • Nechceme začínat nové projekty a závazky či být příliš dlouho přes čas.
  • Nechceme ani budovat nové kontakty.
  • Je dobré hodně spát a regenerovat. Zkuste pokles energie nedobíhat kávou. Prostě zpomalte.
  • Máme silné odhodlání dělat velké změny a většinou se dokážeme správně naladit, co „chceme“ a „měly bychom“. Avšak pozor, realizaci změn si nechte až na další fázi, kdy budete mít energii.
  • Pokuste si nebrat příliš mnoho věcí najednou – doma ani v práci.
  • V této fázi můžete snít a vizualizovat si svá přání. Uděláte si pořádek, co chcete. Ke konci fáze je dobré naplánovat, jaké aktivity a cíle budete realizovat v dalším měsíci.

Tip pro muže:

  • Můžete nám pomoct v domácnosti – uvařit, uklidit nebo nás nechat prostě spát.
  • Máte-li děti, uděláte nejlépe, když je zkusíte zabavit mimo domov. Aspoň na chvíli.
  • Pokud chceme být samy, dopřejte nám to.
  • Pokud nechceme sportovat, podpořte nás.
  • A pokud nemyslíme úplně logicky, buďte k nám shovívaví.

Druhá fáze cyklu: Dynamická

Uvnitř nás vše roste, sílí a roste hladina hormonu, začínáme mít spoustu energie a elánu. V Dynamické fázi jsme těsně před ovulací, kdy je otěhotnění méně pravděpodobné. Proto nám příroda dala možnost času, energie a schopností, abychom se osobně realizovaly.

Čím víc jsme si dovolily odpočívat v předchozí fázi, tím více energie budeme mít v Dynamické. Je pro nás důležité vykonávat více fyzických činností, než-li hlavou. Možná cítíme velkou touhu dosahovat, jednat, rozhodovat a naše chování se podobá mužské přirozenosti. Jak jste poznaly, jde o velmi aktivní fázi.

Pokud přirozeně respektujeme nutnost klidu v Reflektivní fázi, máme spoustu energie na zvládání jakýchkoliv úkonů. Ať už duševních nebo fyzických. Dá se říct, že v Dynamické fázi se nám snadno plní cíle, úkoly a jsme plné ambicí. Máme nepřeberné množství zdrojů, optimismu a odhodlání. Zlepšuje se nám navíc schopnost soustředit se a myslíme jasně. Logicky.

V této fázi silně vystupuje ego a síla vůle, stejně jako naše požadavky a potřeby. Proto můžeme zažívat intenzivní pocity frustrace, když věci nejdou podle plánu.

Některé ženy se podle Mirandy Gray mohou v této fázi cítit až „nežensky„. Nebo jste na opačné straně spektra. Nepřejete si, aby tato fáze někdy skončila? 🙂

Na co se (ne)soustředit?

  • Máme vysoké sebevědomí a dobře se nám plní cíle i úkoly, které si stanovujeme.
  • Zároveň jsme pragmatické a jen tak něco nás nevyvede z míry. Umíme vymýšlet struktury, systémy a analýzy.
  • Umíme vzít za nové projekty a odvažujeme se riskovat. Jsme rozhodné.
  • Možná bude pokulhávat práce v týmu, protože chceme dosahovat velkých věcí. Samy.
  • Do postraní jde naše intuice a emoce (nesoucítíme s druhými).
  • Můžeme být frustrované, že jsou ostatní pozadu. Že nám nestačí. A že bychom toho zvládly víc.
  • Doporučuje se hodně sportovat a vyhýbat se společenským událostem.
  • Je vhodné vytvořit si vize, dlouhodobé plány a aktivity na podporu zvyků, které chceme v životě upevnit.

Tip pro muže:

  • Pokud se chceme fyzicky vybít, rozhodně nám nebraňte. Naopak. Vyjímečně s námi můžete soutěžit.
  • V sexu to bude spíše rychlé.
  • Vyplatí se s námi mluvit přímo. Bez okolků.
  • Když se s námi budete hádat, počítejte, že půjde o výživný konflikt. Máme argumenty, logiku i zápal.
  • V Dynamické fázi příliš nepečujeme – o vás, domácnost a vlastně ani o sebe. Chceme růst, dosahovat, plnit si sny.

Třetí fáze cyklu: Expresivní

V období ovulace jsme přirozeně pasivnější. Vajíčko nám dozrává. Více se ladíme na lidi, chcem být s nimi v kontaktu. Je to z toho důvodu, že se potenciálně stáváme matkami a „příroda chce, abychom pečovaly o dítě – abychom vytvářely sociální kontakty, které budou podporovat dítě i nás samotné.“ Naše ego (plány a cíle z předchozí fáze) jdou do pozadí. V Expresivní fázi se možná začínáte cítit doopravdy žensky, možná cítíte větší náklonnost a sexuální touhu ke svému muži.

Jsme velmi emotivní a zajímá nás, jak se daří skupině, ve které se nacházíme. V kolektivu spíše upřednostňujeme pocity druhých než své vlastní. Nejsme vůdčí, naopak. O své lidi a projekty pečujeme. Jsme také velmi citlivé na kritiku.

V obodbí Expresivní fáze je náš vnitřní pocit pohody přímo spjat s vyjadřováním pocitů lásky, ocenění, vděčnosti a péče. Pro tuto fázi je typická tvořivost. Tvořivost ve smyslu, že nejde o výsledek aktivity, ale o aktivitu samotnou. Mluvíme o procesu (tvoření).

Procesem tvoření se myslí schopnost pracovat se svými vizemi, představivostí, intuitivně přicházejícími nápady atd. A tak můžeme spoustu věcí vymýšlet, hledat rovnováhu v chaosu a zaměřovat se na činnosti jen pro radost z činnosti samotné. Možná tíhneme více ke čtení, tanci, krasopisu, malování, vytváření domácích mýdýlek… Co si jen představíte.

Posledním silným efektem Expresivní fáze je již zmíněná touha zajímat se o ostatní. Možná vás bude zajímat názor druhých: Jak se cítí, jak vylepšit atmosféru v práci, jak oživit vztahy s rodinou či kamarádkami. V této fázi nám nevadí přijímat rady od ostatních. Necítíme, že by bylo ohroženo naše ego. Rozumíme zkrátka druhým a umíme je (d)ocenit.

Na co se (ne)soustředit?

  • Máme altruistické sklony. Rády rozdáváme a sdílíme štěstí s ostatními.
  • Jsme velmi spokojené samy se sebou. Tuto spokojenost zkuste vnímat. A převést ji do dalších fází.
  • Výborně se nám budují vztahy a vciťujeme se do druhých. Opravdově.
  • Jsme vlídnější. Umíme podpořit, trpělivě vyslechnout, ocenit, pečovat, dávat.
  • Vůbec nejsme agresivní a dravé. Cíle jdou do ústupu.
  • Je vhodné na sebe nebrat mnoho zodpovědnosti a dát si pozor, aby nás druzí nezneužívali.
  • Dejte si pozor, abyste příliš nepotlačovali vlastní potřeby, protože se příliš zaměřujete na druhé.
  • Rozmazlujte se a choďte na různé semináře či kurzy. Prostě, kde jsou lidi.

Tip pro muže:

  • Romantický sex je něco, co velmi uvítáme.
  • Užívejte si, že o vás pečujeme.
  • Hodně nás chvalte. A žasněte (verbálně), jak jsme krásné.
  • Zkuste nás nezraňovat slovy a neodmítejte naši lásku – milujte nás, snažte se přijímat naši sexuální touhu po vás. Pokud musíte, odmítejte nás citlivě.
  • Čím víc s námi budete, tím lépe. Potřebujeme vás mít vedle sebe a tak by bylo hezké, kdybyste si na nás vyhradili více času a nechodili mimo domov, když nemusíte.

Čtvrtá fáze cyklu: Kreativní

Jedná se o opět o aktivní fázi. Jen nejsem aktivní fyzicky jako u Dynamické fáze. Spíše se zabýváme mentálními pohnutkami a úkoly. Pro ostatní může být složité s námi v této fázi vydržet, protože jsme agresivnější, přecitlivělejší, míváme silné emoce. Jak by také ne. V kreativní fázi se „rozhoduje„, zda se vajíčko uchytí, či nikoliv. Ženy proto historicky byly spíše v útlumu a zaměřené na sebe.

V období kreativní fáze se vyplatí věnovat se meditacím a času bytí sama se sebou. Máme velmi silnou intuici, která přináší zajímavé, nové vhledy a inspiraci. Je zároveň možné, že se vám začnou vyplavovat skryté a nevyřešené emoce, které budou chtít ven.

Miranda Gray mluví o schopnosti tzv. štěněčí mysli. V Kreativní fázi si můžete vyzkoušet jedno malé cvičení, získat inspiraci, najít spojitosti a důležité informace, které vám zatím unikaly. Zkrátka se můžete více věnovat řešení, které už dávno víte a máte je uložené ve svém podvědomí.

Cvičení probíhá jednoduše tak, že máte otázku, kterou si položíte. Následně čekáte, až vám štěněčí mysl něco přinese. Odpověď nemusí přijít hned, ale po minutách až hodinách. Je vhodné u sebe nosit notýsek nebo si odpověď poznamenat do mobilu. Zkuste to. 🙂

Můžeme pracovat s naším podvědomím. Myslet na projekt, který potřebuje novou inspiraci nebo vhled. Můžeme hledat porozumění pro nový koncept či vztah a chtít ho prozkoumat. Nebo si můžeme jen přát dostat skvělý nápad.

Poslední chci zmínit, že v Kreativní fázi mohou přicházet velmi negativní až sebezpytující myšlenky. Když budete pozorné vůči svým vnitřním tvrzením, můžete rozklíčovat, nad čím v jiných fázích přemýšlíte nebo co vám vnuknul jiný člověk. Kreativní fáze je skvělá na zbavení se těchto myšlenek. Stačí ji pojmenovat a přijmout. Případně si s daným člověkem nepříjemnost vyříkat.

Na co se (ne)soustředit?

  • Je dobré být na sebe hodná a dopřávat si odpočinek, zdravé svačinky a ke konci fáze i dostatek spánku.
  • Nenuťte se do cvičení a výkonově orientovaných sportů.
  • Prohlížejte si silné emoce, které přichází a pozorujte je.
  • Snažte se nedělat zásadní rozhodnutí a vyhýbejte se konfrontacím.
  • Vyhýbejte se negativním lidem a energickým upírům.
  • Je dobré zapisovat si vaše nápady, které budete mít. S otevřenou myslí vám možná přijde několik zajímavých intuivitních řešení, která by byla škoda ztratit.
  • Zkuste se soustředit jen na jeden úkol, multitasking vám spíše nepůjde.
  • Zkuste využívat energie k úkolům, které jsou nejdůležitější.

Tip pro muže:

  • Možná se budete divit, že děláme radikální úklid nebo něco pořád kutáme a tvoříme. Dejte nám prostor, prosím.
  • Máte-li zásadní téma k řešení, zkuste jej v této fázi s námi neřešit. Cloumají námi silné emoce.
  • Budete-li nás zahlcovat více činnostmi najednou, neuděláme dobře ani jednu.
  • Když nás necháte jen tak být, nebude nám to vadit. Jsme rády samy se sebou.
  • Spoustu si toho bereme osobně. Volte pečlivě svá slova.
Cyklicka zena_Miranda Gray

Rada pro muže: Co si se ženami počít?

S manželem máme na ledničce magnet, který mu vždy otáčím podle své fáze cyklu. Dámy, je to bezva věc. 🙂

Pokud byste se chtěli dozvědět více, našla jsem skvělou stránku, jejíž autoři jsou tvůrci zmíněného magnetu. Některé rady jsem z jejich stránky zde vypíchla u jednotlivých fází a Tipů pro muže. daný magnet prodává.

Podrobněji na jejich stránku můžete kouknout zde.


Doufám, že vám zmíněné informace byly ku prospěchu. Budu moc ráda, pokud mi napíšete váš názor. Jestli se třeba v některých fázích cyklu vidíte? Nebo co pro sebe děláte, abyste ji zvládla?

Pokud máte zájem podívat se na další knihy a jejich shrnutí, potom mám pro vás tyto další články:

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

2 Comments

  1. Niki

    Dobrý den, vy jste prostě úžasná, celý Váš blog hltám jedním dechem.
    Jsou tu nadherné postřehy.
    Sama mám PCOS a snažíme se o miminko již 6 let.
    Vím, ze to jednou přijde, bobísek čeká na správnou chvíli. 🙂
    Děkuji!

  2. Dobrý den, Niki,
    jsem moc ráda, že se vám témata na blogu líbí, a hlavně – že pro vás osobně mají hodnotu. 🙂 Doufám, že pro vás PCOS brzy přestanou být překážkou a budete držet v náručí vytoužené miminko. Je to dlouhá cesta, ale s krásnou odměnou na konci. Mějte se krásně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *