Proč si ve vztahu hlídat, že máte „čas pro sebe“?

Podobné články:

Je velmi jednoduché „ztratit sám sebe“ ve vztahu. Když si nedáváme pozor (a zvláště, když jsme zamilovaní), můžeme vztah dávat na první místo. A tak naše vlastní potřeby a zájmy přestanou být v popředí. Pro dlouhodobě udržitelný vztah je však důležité, abychom měli energii a abychom se sami dokázali načerpat. Pokud tedy patříte mezi lidi, kteří se příliš obětují a nemají čas pro sebe, ráda bych vás vybídla, abyste se zkusili zamyslet, jak o sebe víc pečovat. Jak mít „čas pro sebe“?

V konečném důsledku bude mít čas pro o sebe pozitivní dopad i na váš vztah.

Na začátek je dobré si uvědomit, že naše touha dělat činnosti (být) bez partnera neznamená, že jej nemáme rádi. K takovému výsledku by neměl dojít ani váš partner. Na „čas pro sebe“ se dá naopak nahlížet jako na příležitost, jak ve vztahu vybalancovat čas, který trávíte spolu a bez sebe.

Tuším, že si většina z nás si představí různorodé druhy aktivit, které bychom chtěli dělat bez partnera… Záleží na naší práci, míře extroverze a introverze, na způsobu, jakým jsme trávili čas před vztahem. Proto se zeptám: „Jaká činnost vás udělá opravdu šťastnými?“

Chvilka s knihou a s kávou?

Možnost vybarvit si antistresové omalovánky?

Meditovat?

Jít s kamarády ven?

Běhat?

Zkuste se chvíli zamyslet a zodpovědět si tři následující otázky:

  1. Mám dostatek volného „času pro sebe„?
  2. Jaké tři činnosti mě nabíjí ze všech nejvíce?
  3. Mohu o své potřebě být sám/sama otevřeně mluvit s partnerem a domluvit se, jak tyto činnosti dostat do svého (potažmo do našeho) života?

Jak si najít systém?

Pamatuju si, že když jsme se k sobě s manželem poprvé nastěhovali, chtěla jsem, abychom se sobě věnovali každou volnou chvíli. Abychom se spolu dívali na filmy, vařili, jedli, abychom měli ranní snídaně do postele, abychom šli spolu do posilovny. Jenže takový přístup vybízí, aby se jeden vždy přizpůsobil. Proto hrozí, že se jeden druhého brzy přesitíme.

A tak jsme po několika pokusech a omylech přišli na náš vlastní systém. V běžném pracovním týdnu se tak většinou potkáme doma po práci. Chvíli vedeme manželský rozhovor, díky kterému se dozvídáme, jaký jsme měli oba den. No a po chvíli přijde standardní otázka, díky které si oba dokážeme rozvrhnout večer.

Manžel: „Jsem už vyčerpaný a cítím, že se potřebuju dobít. Dáme si alone time (=čas pro sebe) tak na hodinu?“

Podle toho, jak moc se chci načerpat dobu buď prodlužujeme, nebo (výjimečně) zkracujeme. Hodina je většinou minimum.

Z dlouhodobé hlediska se vyplatí ladit svůj týdenní harmonogram i s partnerem. Když je partner pryč, můžete být také mimo domov. Když má pro změnu volný večer, můžete být spolu. A naopak.

Na co je přesto dobré dávat si pozor?

Někdy se stane, že je činnost, kterou děláme sami, tak nějak zajímavější, než čas trávený s partnerem. Pokud jde o výjimečnou situaci, je to v pořádku. Třeba když chlapi hrajou hry a doslova se do nich zažerou. Nebo když máte rozečtenou knížku, kterou prostě musíte dočíst. Nebo když se váš dýchánek s kamarády protáhne. Ale…

…bylo by pro vztah nezdravé, kdybyste si pravidelně volili činnost samostatnou nad činnost s partnerem.

I zde je zkrátka vhodné držet balanc. 🙂

Přidávám doporučení, jak destruktivnímu chování ve vztahu předejít:

  1. Snažte se být otevření k potřebám partnera. Není třeba si brát osobně, že chcete mít vy (nebo partner) čas pro sebe.
  2. Pokud máte s některou partnerovou činností problém a již vám příliš zasahuje do společného času (nebo partner pravidelně neplní slib, že skončí např. za hodinu), zkuste své pocity partnerovi vyjádřit. Bez silných emocí a snahu přejít do konfliktu.
  3. Partner by měl být stále prioritou. Pokud jeden nebo druhý vyjádří přání trávit více času spolu, měli byste být schopní se domluvit.
  4. Partner může mít jako „čas pro sebe“ nějakou záslužnou činnost nebo něco, co jej opravdu naplňuje. Pokud se necítíte činnosti ohroženi, uděláte dobře, když partnerovi dáte prostor a projevíte podporu. Jako autorka blogu o vztazích mluvím z vlastní zkušenosti. 🙂
  5. Stále je dobré plánovat společný čas. Stejně jako si plánujete vlastní. Velmi doporučuju chodit pravidelně na rande. Tipy najdete i na blogu – v sekci Tipy na rande & společný čas.

Pokud si budete chtít projít pětibodový seznam, jak na sobě poznáte, že už „čas pro sebe“ opravdu potřebujete, můžete se kouknout na tento anglicky napsaný článek. Nicméně, jsem názoru, že nejlepším barometrem vaší potřeby „času pro sebe“ jste stejně vy sami.

Jak to máte se společným časem ve vztahu vy? Hlídáte si, že máte prostor i pro sebe?

Budu se na vás těšit u dalšího článku!

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *