Podobné články:
Klobouk dolů autorovi. Na vlastní kůži totiž vyzkoušel nejrůznější formy nemonogamních svazků. Celá jeho kniha s názvem „Pravda“ je psaná jako reportáž. Novinář Neil Strauss se proslavil díky své předešlé knize s názvem „Hra„. No, proslavil. Získal na oblibě hlavně u mužského publika. Vyučil se totiž na předního baliče žen. O těchto specifických technikách pak napsal celou knihu. V navazující knize, o které bude řeč, se však dozvídáme, že daný životní styl má i svou stinnou stánku. Přestože může získat jakoukoliv ženu, nedokáže si žádnou dlouhodobě udržet. Autor chce zjistit, zda:
- Je vůbec přirozené být celý život s jedním člověkem?
- Dokážeme být věrní?
- Máme na to, abychom zamezili uvadání romantiky v dlouhodobém vztahu?
- Existují i jiné formy nemonogamních vztahů ? A pokud ano, pro koho jsou určeny?
Jak asi tušíte, jedná se o sondu do různých forem vztahů, kterou si autor na vlastní kůži prošel, protože měl pocit, že monogamní vztah není pro něj. Že mu něco chybí.
V rubrice s názvem „Shrnutí vztahových knih“ se snažím udělat postupné výtahy nejdůležitějších informací z knih na téma vztahy. Pokud budete mít zájem, můžete se podívat na články minulé:
- Pět jazyků lásky a Čtyři období manželství od Garyho Chapmana.
- For women only (Jen pro ženy) od Shaunti Feldhahn.
- Sex začíná v kuchyni od Kevina Lemana. Pozn.: Nenechte se zmást, kniha zdaleka není jen o sexu. 🙂
- Cyklická žena od Mirandy Gray.
Stejně jako vždy, i dnes se budu snažit ve zkratce shrnout, o čem kniha je a co nejzajímavějšího si z ní (do vztahu) můžete přenést.
Jak je kniha pojata?
Kniha Pravda, i když je zařazená do vztahové kategorie, není tak úplně běžným odborným čtením. Je psaná jako beletrie a občas se v ní vyskytne pěkný citát, obrázek, diagram nebo dokonce komiks. Neil Strauss pojal knihu Pravda jako sondu do své psychiky a do svého života. Jedná se o příběh se začátkem i koncem, kde se prolínají odborná vysvětlení, diskuze s odborníky i nejrůznější úvahy autora na téma monogamie.
„Člověk je stvořený tak, že potřebuje druhého, ale nenaučil se, jak s tím druhým žít.“
R. W. Fassbinder, Hořké slzy Petry von Kantové
Pokud člověk nečetl jeho předchozí knihu, udělá si na začátek poměrně dobrý obrázek, o čem asi byla a v jakém rozpoložení nás autor opouštěl. Kniha Pravda tedy navazuje na životní styl, který s Neil Strauss vytvořil. Ve zkratce lze říct, že se díky zapojení do komunity profesionálních baličů dostal k technikám, jak získat ženu do postele a jak se stát neodolatelným. O těchto technikách se dozvíte více v knize Hra.
Strauss v knize Pravda začíná ve vztahu s přítelkyní Ingrid. I přesto, že ji má opravdu rád, nedokáže se ubránit nevěře. Neustále potřebuje sex s dalšími ženami. A i když si své dívky váží, nedokáže si prostě pomoct. Pomalu dochází k poznání, že je možná závislý na sexu. Jeho cesta tak vede do Ústavu, aby se vyléčil. Čímž začíná jeho velká cesta za poznáváním sebe sama i dalších forem vztahů, o kterých někteří z nás spíše jen četli.
Forem vztahů vyzkouší opravdu širokou paletu – od new age, sex spojený s duchovními rituály (tantrická polyamorie), swingers party až po život v harému… Přesto, stále ani jeden z typů vztahů, na který narazil, něco nesplňuje. Nutně se tedy začne více zajímat o sebe, jeho vztah s rodiči i dopad jejich vztahu a chování na něj samotného.
Kniha je poměrně pestře zpracovaná. I když se v ní vyskytují zdlouhavé popisy, velkou část tvoří rozhovory a vyprávění související s prožíváním nového typu vztahu. Ocenila jsem hlavně vložené dopisy z pohledu dalších postav, které se v knize vyskytují. Navíc, grafika je opravdu ojedinělá. Za ni má ode mě autor velké plus.
Hlavní myšlenky kapitol
Neil Strauss a jeho Kniha Pravda stojí a padá na popisu zkušeností autora ohledně různých typech vztahů. Nechci tedy úplně prozrazovat děj nebo sáhodlouhé popisy některých typů vztahů. Abych vás nepřipravila o překvapení, pokud byste si knihu chtěli koupit nebo přečíst. 🙂
Stojí však podle mého za to vyzdvihnout několik z typů vztahů a klíčových myšlenek:
Polyamorie:
Pravděpodobně nejrozšířenější typ vztahu, o kterém běžný člověk slyšel. Polyamorie může mít několik struktur, nicméně vždy platí, že se v nich vyskytuje více osob, než dva partneři:
- Existuje tzv. primární vztah. Jeden z dvojice může po vyjednání s partnerem mít vztah s další osobou, se kterou pak vznikne sekundární či terciární vztah.
- Následně jsou možné další typy struktur jako je tzv. trojúhelník (rovný vztah mezi všemi zúčastněnými), véčko (jeden chodí s dvěma na sobě nezávislými partnery), nebo sdílení stejného partnera v páru (téčko ?).
- Skupinový vztah čtyř nebo více osob.
Autor nejdříve vyzkouší tantrickou polyamorii, kterou si můžete představit jako velkou přírodní party, kde všichni mohou mít sex se všemi. Slovo tantra je zde bráno jako doslovný duchovní ekvivalent slova „sex„.
Na své cestě za poznáním se dále setkává s mužem, který dlouhodobě praktikuje vztah se třemi ženami. Jeho rada: „Všechny ženy si musí být na určité úrovni rovny. Něsmíš některé z nich projevovat víc citů než ostatním a musíš jim vnutit představu budoucnosti – rodiny. Všechny musí vědět, že rodinu nic nenahradí a mantra musí být: děláme to, co je nejlepší pro komunitu, ne pro jednotlivce.“
Swingers párty:
Strauss následně ukazuje, jak to chodí mezi páry, kteří rádi navštěvují swingers párty. Poměrně detailně popisuje, jak se na podobné párty dostat, co swingers párty obnáší… Zkrátka vám dá představu o podobných podnicích (a zážitcích).
Zajímavé bylo především setkání s určitým typem mužů, kteří prostřednictvím swingers párty rádi „poskytují“ své partnerky, neboť tím získávají od druhých mužů jakousi formu úcty a uznání.
Nutno říct, že i tento typ vztahu je poměrně otevřený, přestože má svá úskalí. Stejně jako u polyamorie je třeba ve vztahu velmi otevřeně komunikovat a mluvit o svých pocitech i preferencích. A tak se v knize objevila spousta příkladů, kdy nakonec podobná seskupení přestala fungovat.
Soužití se třemi ženami:
Dalším typem vztahu, do kterého se Strauss v knize Pravda vrhl byl vztah se třemi ženami, na kterém se dopředu se všemi účastnicemi domluvil. Zpracováním šlo v knize o dlouhou kapitolu popisující život jednoho muže a tří žen, kteří se snaží o idylický vztah. Vyprávěním se prolínal deník jedné z žen, která popisovala své pocity i život v harému ze své perspektivy.
Ukázalo se, že soužití se třemi ženami je ještě komplikovanější než žití s jednou ženou.
Velký důraz byl kladen na nutnost uspokojování citů všech tří žen. Zajímavé bylo sledovat, jak si i přes vzájemnou dohodu každá nárokuje pozornost jediného muže, který byl ve vztahu k dispozici. Nutno říct, že se autor i všechny zúčastněné opravdu snažili, aby spojení vyšlo. Nicméně do hry začaly vstupovat skutečné city a složení 3+1 začalo být spíše bolestivé a vysilující.
Jaký typ vztahu je tedy nejlepší? Může polyamorie pro lidi fungovat?
„Klinická fakta jasně ukazují, že muži (a ženy), kteří svůj život zasvětí neomezenému sexuálním uspokojení, nedosahují štěstí a velice často trpí vážnými neurotickými konflikty či symptomy. Úplné uspokojení všech instinktivních potřeb nejen, že není základem pro štěstí, ale ani nezaručuje příčetnost.“
Erich Fomm, Umění milovat (str. 379)
Jednou z hlavních myšlenek je, že vztahy o více lidech jsou ještě náročnější než vztahy o monogamní. Po všech možných i nemožných peripetiích tak dochází v knize Pravda Neil Strauss ke své vlastní pravdě. 🙂 Že chce vztah monogamní. Jen se potřebuje dát dohromady, aby jej mohl žít.
Po všech svých zkušenostech se začne ve svých potřebách o něco více „vrtat“ a v podstatě se vrátí na začátek. Uvědomí si, že jeho problém netkví v partnerkách, ale v něm samotném. On sám si sexem mimo vztah potřeboval kompenzovat strach z opuštění i ze závazků, který měl kořeny v jeho dětství a v patologickém vztahu s matkou.
Hodnocení knihy a závěrečné shrnutí
Osobně mě těší, že autor došel k závěru, k jakému došel. Totiž, že pokud nejsme spokojeni se sebou, může nás velmi těžko a dlouhodobě udělat spokojeným partner. Bylo třeba se vyléčit a absolvovat dlouhou, ale o to zajímavější, cestu. A tak, jestli vás zajímá, jak fungují alternativní vztahy, je kniha opravdu velmi osobní zpovědí a zkušeností jednoho nešťastného muže.
Vztah nelze vytvořit vynucením. Musíš si udělat místo ve svém srdci pro jednoho člověka a vzdát se všech očekávání, plánů a kontroly.“
Z knihy, str. 338
Přesto, pokud očekáváte hojné rady do vztahu, sáhněte raději po jiné knize. Ano, poslední kapitola je na rady pro dlouhodobý vztah asi nejcennější. Ale to jsme na 428. stránce.
V základu jde o uvědomění, že:
- Krátkodobé potěšení by nemělo zastínit dlouhodobé štěstí ve vztahu.
- Intimita se dá připodobnit k ohni – čím více polen člověk přidá, tím víc hoří a tím méně jej chceme hasit.
- Původem strachu mít dlouhodobý vztah může být nedostatečně vyživené vnitřní dítě a nepřiměřené chování některého z (nebo obou) rodičů.
Odkrývá se tedy velká Pravda. Je třeba přijmout sebe i svou minulost a neunikat jí.
Být na sebe hodný a chránit sebe, své pocity (a své vnitřní dítě).
Negativní pocity a myšlenky o sobě nahradit pozitivními.
Zkrátka se poslouchat a být tu sám pro sebe.
Mějte se krásně,
Vendi