Podobné články:
Existuje jedna zajímavá studie, která sleduje, zda se do sebe dva lidé dokáží zamilovat. Má to háček. Jde o páry, které se předtím nikdy neviděly. Studie, kterou vede Arthur Aron z New Yorské univerzity ukazuje, jak důležitý aspekt ve vztahu hraje otevřenost a zranitelnost. Autoři tvrdí, že takové úrovně lze dosáhnout díky sadě 36 velmi osobních otázek.
Možná si vybavujete podobnou z dřívějších článků, kde jsem psala o důležitosti osobní blízkosti v manželství. Míra poznání je nekonečná a nikdy nezvládneme prostudovat všechny taje partnerovy osobnosti.
Vlivem životních událostí i lidí, se kterými se potkáváme, se navíc naše osobnost mění a vyvíjí. Nikdy nejsme stejní. Pokud tedy myslíte, že partnera znáte, zkuste se jej znovu zeptat na jeho názory či jaký měl den. Uvidíte, že se odpověď bude měnit.
Partner by měl být hlavně stále zvědavý
Právě zvědavost je vlastností (nebo cílenou snahou), která nás nutí neustále se zajímat o partnera a vykrývat bílá místa vzájemné mapy poznání. John Gottman, odborník na vztahy a autor knihy Sedm principů spokojeného manželství, v tomto kontextu mluví o tzv. Mapách lásky
Zastává názor, že je velmi důležité, aby pár pracoval na poznání sebe navzájem a partneři se tak stali svými nejlepšími přáteli.
V rámci společně stráveného času jsme si i my s manželem vyzkoušeli poznávací rande. Odpovídali jsme na několik otázek, které nám ukázaly, jak dobře se známe. Na samotném cvičení jsem nejvíc ocenila, že kolik jsem se dodatečně dozvěděla o manželovi informací. Víte, jak to je…
Běžně se člověk baví o určitých zaběhlých tématech, které jsou na agendě dne. Někdy se podaří zavzpomínat na zážitky z mládí. Avšak díky otázkám ze cvičení Mapy lásky má člověk pocit, že pokryl důležitá témata týkající se života druhého. Pokud byste se rádi zapojili také, odkaz k více informacím zde nebo stažení workbooku zdarma níže ve formuláři.
Empatické naslouchání jako cesta k pravému přátelství
Druhou vlastností, která je důležitá v rámci neustálé snahy partnera poznat, je snaha empaticky naslouchat.
Někdy je těžké nebýt ve své hlavě a plně se věnovat partnerovi. Nebo si dopředu nepřipravovat vlastní odpověď. Nebo si přestat brát věci osobně.
Když jsme chodili na improvizaci, platilo jedno důležité pravidlo, které se velmi hodí do partnerských vztahů. Jde o nutnost reagovat spontánně. Ve chvíli, kdy cítíme, že máme co říct. V improvizaci se totiž může stát, že skvělá, leč plánovaná, myšlenka, byla úderná pět sekund dozadu.
Čím víc jeden o druhém víme, tím větší pocit důvěry mezi námi vzniká. Vztahu velmi prospívá, pokud partneři tuší slabá i silná místa druhého. Na silných místech staví a slabým místům se snaží vyvarovat nebo se s nimi smířit.
U nás doma je ožehavým tématem netrpělivost při odjezdu na větší či menší výlety a dovolenou. Společně se dokážeme vyhecovat tak, že zvyšujeme hlas a jsme na sebe (velmi) nepříjemní. Když sedíme v autě nebo jiném dopravním prostředku, zchladneme. A přichází čas na oboustranné omluvy.
Protože o svém slabém místě víme, dokážeme se od chvilkového momentu vzájemné slabosti odosobnit a netahat si jej ve vztahu po zbytečně dlouho dobu.
Ať už jste v manželství nebo zrovna randíte, 36 otázek je skvělá volba pro všechny, kteří se chtějí blíže poznat.
Vycházela jsem z anglického originálu pana Arona, ale mírně jsem jej upravila. Původních 36 otázek staví na tom, že se lidé vidí poprvé v životě. „Našich“ 36 otázek jsem upravila, aby se cvičení hodilo pro páry, které spolu již nějakou dobu jsou (i když stačí jen krátce).
36 otázek a vzájemný pocit souznění
Samotné cvičení tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Otázky jsou občas značně filozofické a občas velmi osobní. Osobně se mi u několika stalo, že jsem nevěděla odpověď. Nejvíce se ale osvědčuje zmínit první věc, která vás napadne. Většinou je odpovědí nejlepší. 🙂
Jak se čísla u otázek zvyšují, roste i obtížnost. Budete se bavit o rodině, o hypotetických situacích i o smrti. Komplex 36 otázek bylo vytvořeno s cílem, abyste se sobě s partnerem otevřeli a cítili vzájemnou narůstající blízkost.
Pro inspiraci přidávám dvě videa (zdroj Youtube), která mám nejraději. Jde o experiment ve své originální podobě, tj. jak jej zamýšlel i pan Arthur Aron. Pár, který se předtím nikdy neviděl a 36 otázek.
Pokud vás videa budou bavit, můžete jich zhlédnout více. Některé páry účastnící se experimentu popisují, že přestože se s partnerem nakonec nedali dohromady, cítili se opravdu silně propojení.
36 otázek ke stažení zdarma
Jak jsem slibovala, v poslední části článku máte ke stažení lehce upravených 36 otázek. Součástí cvičení je ještě jeden úkol, který může být náročný i pro otrlé partnery. Nebudu ale prozrazovat, vše najdete ve workbooku.
Speciální bonusový úkol je na konci sešitu s 36 otázkami.
Doufám, že pro vás cvičení bude nadmíru příjemné. A že se třeba dozvíte něco nečekaného nejen o partnerovi, ale i o sobě.
Mějte se krásně a hlavně buďte zdraví!
Vendi
PS: Aktivita je velmi příhodná pro dnešní období karantény a dlouhé večery v izolaci s partnerem.
Moc zajímavé otázky, akorát mám pocit, že partner pak vždy jen kouká a říká si na co se mě to zase ptáš 😀
Je pravda, že když s tím člověk vyrukuje jen tak, uprostřed konverzace, možná se to s úspěchem nepotká… 😀 Je super dát si rande (klidně i doma) a dopředu partnera připravit na speciální program. Držím palce, ať se konverzace podaří!