Václav Svatoš: Partneři se spolu o penězích často ani nebaví

Podobné články:

Václav Svatoš je finanční specialista, který pomáhá lidem plnit si své sny. Právě u Václava nejde jen o průpovídku nebo marketingové heslo. Když se s ním bavíte a konzultujte své finance, doopravdy s vámi do detailu probírá vaše přání a snaží se najít cestu, jak se k nim dopracovat. A protože Václav s lidmi a jejich financemi pracuje každý den, udělali jsme spolu na téma rodinných financí krátký rozhovor.

Na úvod bych ještě ráda dodala, že Václav je i naším finančním poradcem. Musím říct, že schůzek s nejrůznějšími poradci jsme předtím několik už měli, ale nikdo nás nepřesvědčil. Jednou jsem poslouchala podcast s doktorem Vojáčkem, kde spolu s Václavem mluvili o penězích a jejich vlivu na zdraví.

Byl to tak skvělý rozhovor (odkaz zde), že jsem od Václava poslouchala i další epizody v jeho podcastu Za bohatší Česko. Jeho přístup k financím mi byl natolik sympatický, že jsem mu napsala, zda by spravoval i naše finance.

Povedlo se a myslím, že tomu budou skoro dva roky, co úspěšně spolupracujeme. V tomto článku však nejde o žádnou reklamu. 🙂

Tedy začněme!

václav svatoš finanční poradce

Václave, co je nejčastější problém, který řeší partneři v dlouhodobých vztazích?

Myslím, že to úplně nejvážnější, ačkoli to tak nemusí znít je, že se partneři spolu o penězích prostě nebaví… Přirovnám to k tomu, jako kdyby byl jeden z nich vážně nemocný, a prostě se o tom nebavili. Dělali, že problém neexistuje.

Napadají vás ještě nějaké další neshody nebo problémy, které ohledně financí ve vztahu vyvstávají?

S až tolika problémy se nesetkávám. Mám pocit, že mám celkem vyspělé klienty. Nicméně mě napadá, že lidé ve vztahu mívají na peníze rozdílný pohled. Jeden z partnerů si chce užívat a přemýšlí převážně krátkodobě či krátkozrace, druhý naopak myslí převážně na budoucnost. Společně neumí najít rovnováhu. Každý to pomyslné lano táhne na druhou stranu. Často v tom hraje roli „status quo“ ohledně peněz z dětství u jednoho nebo obou partnerů. Těmito vzorci bývá třeba to, že bohatí lidé kradou, peníze jsou od toho, aby se rozfofrovaly, atd.

Neshody mohou nastat v případě, že jeden vydělává více než druhý a dává to nevhodným způsobem najevo. Tak trochu se tím nad druhého povyšuje. Jsou ale naopak i případy, kdy má každý partner svoje peníze a o tom druhém neví nic. Ne kvůli nekomunikaci, ale záměrně. Což podle mě ve většině případů neprospívá ani vztahu, ani financím.

A poslední časté problémy pramení ze závazků z minulosti. Tady si můžete představit třeba úvěry, exekuce, výživné, atd.. Občas mohou závazky působit problémy samy o sobě, ale daleko víc, když dojde k jejich zatajování před partnerem/partnerkou.

Co by měl pár udělat, aby byl ohledně své finanční stránky spokojený?

Určitě by se partneři měli bavit o penězích jako o důležité součásti jejich životů. V diskuzi by měli být maximálně otevření! Svůj zdravotní stav partnerovi/partnerce přece také netajím.

Také bývá skvělé, když si partneři dají do kupy společné cíle. Definují si, co se musí stát, aby byli spokojení. Poté pomáhá, když si stanoví strategii, jak toho dosahnout a pracují na tom společně.

Může se stát, že zjistí, že aktuální příjem na dosažení jejich snů nestačí. A tak je dobré se zamyslet, zda mohou něco změnit či zda mohou přerozdělit své role, aby se situace obrátila.

Jak by měl pár postupovat, když se z manželů mají stát rodiče? Jak finance plánovat a na co nezapomenout?

Přípravu na rodinný život by měli řešit už ve chvíli, kdy ještě partnera nemají. Aby už do vážného vztahu vstupovali ideálně s náskokem. Když to nestihli, tak doporučuji začít co nejdříve.

Co se týče konkrétních doporučení, měli by si v první řadě uvědomit, že už nejde jen o ně dva, ale že budou mít zodpovědnost i za dalšího človíčka. A na základě toho dělat další rozhodnutí. Takže třeba dát do kupy společnou představu o tom, co chtějí dítěti/dětem dopřát a co jim chtějí do dospělosti dát. 

Je dobré si připravit i reálné a krizové scénáře. Neměli by třeba zapomenout na výpadek příjmu během mateřské, náklady na děti v průběhu celého jejich života – od narození do maturity je to cca 2 000 000 Kč, taky koníčky, studia, oblečení, jídlo… Půjčovat si nebo to řešit aktuálně z platu bude totiž vždy výrazně dražší.

A určitě bych se zamyslel, jaké finanční návyky chtějí svým dětem předat a podle toho se chovat.

Tady jste mi nahrál. Jaké jsou podle vás zdravé finanční návyky? 

Pokud bych to měl hodně zjednodušit, tak základem je, že vím, kolik vydělávám a vím, kolik mám nezbytně nutné výdaje. Z toho vycházím a následně jako první z příjmu platím nezbytně nutné výdaje, ochranu příjmu pro případ jeho výpadku (pokud mě ohrozí), tvořím rezervu, připravuji se na budoucí cíle (investuji) a pak teprve utrácím. No, a hlavně neutrácím víc, než vydělám.

Je v oblasti financí nějaký rozdíl, když se stáváme prvorodičem nebo když čekáme dalšího potomka (druhého, třetího…)?

Určitě. Už víme, co nás čeká a nepřekvapí nás tolik věcí. V některých případech dokonce ty první roky nemusí být tak nákladné, protože děti mohou dědit věci po starším sourozenci. Ale jak jsme jsem už říkal, výdaje tam budou pořád, a tak čím více dětí máme, tím více peněz nás stojí. 🙂

Je za vás lepší, když mají manželé společný účet než dva separátní? 

Je to na každém, co komu vyhovuje. Důležité je, jestli jim to pomáhá žít život podle jejich představ. Každopádně z mého pohledu společným účtem nemůžete nic pokazit. Všechno je pak totiž transparentnější a jednodušeji se tak odhalí, zda vše běží podle plánu a když ne, tak kde je háček. My s partnerkou třeba společný účet na rodinné výdaje máme, a zároveň máme také každý svůj.

Co tedy dělat, když jeden z partnerů právě ten společný účet nechce? 

Bavil bych se o tom proč? Pokud nechce, nutit ho nemůžeme a pokud má racionální argument, tak proč ne. Ale upřímně jsem jich ze své praxe zatím moc neslyšel.

Jak to u vás řešíte, když se najednou partneři dostanou do hádky nebo se neshodnou? Dáváte jim jako jejich finanční poradce nějaké úkoly, rady nebo tipy?

Já svým klientům ukazuju vše na sobě. Takže jím říkám, jak to dělám já a proč. To často pomáhá, ale nemůže to pomoci tam, kde není vůle. Faktem je, že v praxi vidím, že pokud si lidé zásadně nerozumí v otázce peněz, většinou vztah dlouhodobě nevydrží.

Jak se podle vás jako rodina z financí nehroutit hlavně v dnešní době – inflace a zvýšených cen za potraviny, ropu atd.?

Na začátku je potřeba mít vstupní data. Vědět jak jsme na tom a nic si nenalhávat, nežít si nad poměry. Potom bych doporučil si stanovit cíle, určit priority a domluvit plán, jak cílů dosáhnout.

Co je vaše nejtypičtější rada, kterou dáváte manželům?

Ať se na věci připravují s předstihem – takže ať investují, protože pak je všechno bude stát mnohem méně peněz a budou si moci výrazně více užívat vlastní život.

Václave, nějaké moudro nebo zlatá rada na závěr? 

„Sdílená starost, poloviční starost. Sdílená radost, dvojnásobná radost.“ O všem se spolu bavte, život díky tomu bude jednodušší.


Soutěž o partnerské karty

Děkuji Václavovi za skvělý rozhovor a mám pro vás ještě soutěž, která však bude probíhat na Instagramu. Jeden z vás může vyhrát partnerské kartičky s názvem Být si blíž. Balíček obsahuje osm kategorii, které vám s partnerem mohou zpříjemnit společně strávený čas.  Nechybí samozřejmě ani kategorie financí.

Soutěž startující ve středu 7.9.2022 a podmínky:

  1. Sledujte účet @recept_na_vztahy a @vaclav_svatos.
  2. V komentáři označte člověka, kterého by článek na téma osobních financí mohl potěšit a inspirovat. Do odpovědi můžete připsat, jak to máte s partnerem ohledně financí vy.
  3. Výherce vyhlásíme 8.9.2022.

Mějte se krásně,

Vendi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *