Mapy lásky aneb Partner jako nejlepší přítel (VÝZVA)

Podobné články:

Řekli byste o vašem partnerovi, že je i vaším nejlepším přítelem? Dokázali byste o sobě navzájem říct, jakou máte rádi kávu, hudbu, jak se jmenují vaši opravdu nejbližší kolegové v práci nebo co zrovna čtete? Nebo jakou jakou počítačovou hru hraje partner na PlayStationu? 🙂 Pokud se vám při čtení postupně objevovaly odpovědi na zmíněné otázky, skvěle! A pokud ne, je dobré, že jste drobnou mezeru zjistili a můžeme vše rychle dohnat.

Součástí blogu Recept na vztahy jsou různé vztahové výzvy. Právě Mapy láskou jsou jednou z nich. Můžete si tak na tři týdny vyzkoušet téma: Poznání partnera.

A tak se v rámci výzvy vrhneme na různé záludné otázky ohledně života vašeho partnera i vás samotných. Bude to stejné, jako když loupete cibuli. Vašimi cílem bude co nejvíce se poznat. Až do poslední vrstvy.

Paměť přitom může být pomocníkem, stejně jako zrádcem. U tohoto cvičení s názvem mapy lásky se mi stává, že lidé říkají: „_____ (nadávka) ! Vím, že mi tohle partner už říkal, ale já si prostě nepamatuju odpověď.“

Výzva k poznání partnera vás však nemá uvést do deprese, kolik toho nevíte. Naopak. Má vám ukázat místa, která je třeba prozkoumat. Místa, která jste dříve buď věděli a úspěšně zapomněli, nebo která jsou naprosto neprobádaná a na objevení teprve čekají.

Výzva vznikla jako inspirace od Johna M. Gottmana (autora knihy: 7 principů spokojeného manželství). Gottman svůj život zasvětil pozorování a zkoumání párů. Chtěl dokonce přijít na recept na dlouhotrvající manželství. A kniha napovídá, že receptů objevil dokonce sedm.

V dřívějších článcích jsem některé již rozpracovala. Můžete se podívat na:

Prvním (a dalo by se říct i nejdůležitějším) z nich je však budování hlubokého přátelství mezi partnery. Gottman dokonce vytvořil název „emočně inteligentní manželství“, protože tvrdí, že emoční inteligence je ve vztahu alfou a omegou.

Co si budeme povídat. Emočně inteligentní manželství nezní sexy. 🙂 Avšak název klame. Jedná se o vysoce funkční manželství, kdy jeden i druhý klade velký důraz na pocity partnera. Díky tomu, že vědí, kde už je tenký led a kde si ještě mohou dovolit zajít, se manželství emočně inteligentních párů zdá být jako krasobruslení.

Můžeme si dát příklad z jednoho animovaného filmu, který určitě znáte. A pokud ne, stačí vám zhlédnout začátek.

ZNÁTE FILM „VZHŮRU DO OBLAK„?

Jen pozor. Právě v prvních minutách možná uroníte pár slz. 🙂

Tvůrci ukazují, jak pěkně se k sobě pár může chovat, i když se život nevyvíjí podle plánu. A že láska, pokud neusneme na vavřínech, může nabývat čím dál větší síly.

Carl a Ellie (hlavní hrdinové mini-příběhu) demonstrují, jak vypadá partnerství dvou nejlepší přátelství.

vzhůru do oblak

Jejich vztah se vyznačuje:

  • snahou pochopit partnera,
  • odhodláním nahlížet na něj za každou cenu pozitivně,
  • podporováním se ve vzájemných snech a cílech,
  • umění si společně věci vyříkat.

Zkrátka, vědět o partnerovi první poslední.

A vše výše zmíněné najdete v animáku pro děti. Není to perfektní?

Podobně silné manželství si můžeme pěstovat i my. Chce to jen odhodlání, trošku plánování, chuť trávit společný čas a ochotu naslouchat sobě navzájem.

CO JSOU „MAPY LÁSKY“?

„Z poznání pramení láska i odvaha překonávat manželské bouře. Protože jak chcete milovat člověka, kterého ani neznáte?“

Nejlepší přátelé o sobě většinou vědí, i co nechtějí. I my ve výzvě půjdeme až na dřeň. Pokud jsou informace o našem partnerovi velikosti oříšku, naším cílem je mít minimálně jablko. Vědomosti o partnerovi nám totiž dávají možnost dělat drobné skutky lásky.

Někdy stačí málo.

Mám krátký příklad ze života, chcete-li. S manželem jsme takhle jednou byli u babičky na Moravě, která upekla skvělé kuře. Když píšu skvělé, myslím tím kuře s úžasně hnědou kůžičkou, která při kousání krásně křupe a doslova se rozpadá na jazyku.

Oním činem lásky nebylo babiččino kuře, ale manželova reakce. Hned, co jsme si nandali porce mi na talířku přistála kůžička navíc. Extra dávka byla mého manžela. Dal mi ji, protože ví, jak moc ji mám ráda. Ví, že si ji vždycky nechávám na konec, abych si užila závěrečnou slastnou chuť. A protože všechno tohle , vědomě se rozhodl pro tento čin lásky.

Pokud vezmete střípky různých láskyplných drobností, složíte mozaiku šťastného manželství.

A přidám ještě jednu informaci. Pan Gottman zkoumá páry pomocí EEG a galvanického odporu kůže. Ve svých laboratořích vypozoroval, že dlouhodobě spokojené páry mají velkou část mozkových kapacit vyhrazenou pro informace o partnerovi. Kapacity tak zabírají drobnosti o životě, cílech, radostech i trápeních.

Do mozku je tedy vhodné uložit cokoliv, co uznáte za vhodné. Ale platí, že čím více budete vědět, tím lépe.

Třeba:

  • Které situace ovlivnily vývoj osobnosti natolik, že se stal člověkem, kterým teď je?
  • Jaké zážitky formovaly jeho dětství?
  • Jaké knihy má nejraději?
  • Co jsou pro partnera nejdůležitější životní milníky?
  • Jaké ingredience v jídle nestrpí (co mu nechutná) nebo na co je alergický?
  • Kdy má důležitou prezentaci, schůzku nebo jiný pracovní úkon, ze kterého je nervózní?
  • Jakým jazykem lásky mluví? (koukněte také na článek 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana)

POZNÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI. I LÁSKY.

Proto vás vybízím, abyste se vždy, když vás to jen trochu napadne, snažili zvětšovat kapacitu vašeho mozku a prázdná místa věnovali informacím o partnerovi.

Výzva trvá standardně 3 týdny, ale nechávám na vás, jak dlouho si ji naplánujete. Však nejde vůbec o nic složitého.

Doporučení, která se nám v rámci třítýdenní výzvy osvědčila s manželem. Jsou následující:

KROK 1: Naplánujte si společný večer v 1. a 3. týdnu. Udělejte si čas i fyzicky (nebo online) v kalendáři.

KROK 2: Rozhodněte se, zda budete na první rande doma nebo venku. Doporučuji spíše venku, ať jste na neutrální půdě a máte pocit, že je váš večer vyjímečný.

KROK 3: Dopředu si připravte otázky, na které neznáte odpověď. Může jít o otázky z partnerova dětství a mládí, cíle a sny, současná práce… Otázek je spousta.

KROK 4: Nezapomeňte si na rande dvě propisky a dobrou náladu. 🙂

Pokud budete mít zájem udělat si rande podle Gottmana, můžete se přihlásit o pracovní sešit, který jsem k této příležitosti vytvořila. Zábanou formou se tak dozvíte informace z několika tématických okruhů.

V druhém týdnu budete mít lehce samostatný úkolek – oba dva. Budete si přemýšlet nad sebou. No není to super? 🙂

A ve třetím týdnu, na druhém randíčku, si vše budete moct sdělit.

Budu ráda, když napíšete, jak se vám společné rande podařilo. Já sem určitě nějaký příspěvek dám!

S láskou,

Vendi

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *